Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Karbon Temizleme-Emme Manifoldu Temizleme Hakkında

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Standart Karbon Temizleme-Emme Manifoldu Temizleme Hakkında

Arkadaşlar 2009 model Grande Punto 1.3 multijet (75HP) aracım için Fiat-Alper Otomotiv'de (Yetkili Servis) karbon temizleme ve emme manifoldu temizleme işlemi yaptırmayı düşünüyorum.

Araç bugüne kadar hep yetkili servis bakımlı olduğu için geçmişini incelediğimde ilk ve son kez 30.000 km. bakımında karbon temizleme işlemi uygulanmış.

Tabi ben aracı 90.000 km.'de aldım. Araç 94.000 km.'de. Ne dersiniz, sizce karbon temizleme ve emme manifoldu temizleme işlemlerini yaptırsam artısı/eksisi ne olur?

Can AVCI
    CanGo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986
    Edilen teşekkür: 59

Standart Cevap: Karbon Temizleme-Emme Manifoldu Temizleme Hakkında

karbon clean motorun ömrün uzatır ve yakıttada fark eder. bildiğim kadarıyla karbon clean yaptırdığında manifolda kadar faydası oluyor.
    Dünü hatırla, bugünü yaşa,yarını düşün....

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı CanGo48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karbon clean motorun ömrün uzatır ve yakıttada fark eder. bildiğim kadarıyla karbon clean yaptırdığında manifolda kadar faydası oluyor.
    Aracın km.'si ile ilgili bir tereddüte düştüm sadece. Yani 100.000 km.'den sonra yapılmasının önerilmemesi itibariyle araç 94.000 km.'de olduğu için ve en son 64.000 km. önce uygulandığı için. Benden önceki sahibi 30.000 km. bakımında uygulatıp 70.000 km. bakımında yaptırmamış.

Ayrıca Fiat yetkili servislerdeki fiyatlar o kadar da bu konuda pahalı değil gibi.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Bence yaptırabilrisiniz. Normalde 40000-80000-120000 de yapıyor servis. Sonrası için servisler pek önermiyor.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Dün bu işlemi yapan yetkili servislerden bazılarıyla; Medos Otomotiv, Alper Otomotiv, Otokoç Birmot-Zincirlikuyu Otomotiv, Yılmazlar Otomotiv, Beykar Otomotiv ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim.

Aralarından sadece Medos Otomotiv bu işlem için (sadece karbon temizleme) 69 TL.+KDV üzerinden (%5 iskonto) şeklinde fiyat verirken, Alper Otomotiv direk 100 TL. dedi. Oradaki görevli arkadaşın FİAT'ın resmi internet sayfasında yer alan fiyat listesinden haberi yok. Ben fiyat listesinden bahsettiğimde bana "ne yazıyor listede?" dedi. Tabi bunun üzerine Alper Otomotiv'de bu işlemi yaptırmaktan vazgeçtim.

En son Gölcük-Beykar Otomotiv'i aradım. Oradaki görevli kişi ise direk 250 TL. demez mi Tabi o da "ne yazıyor listede?" sorusunu sordu bana. Ya arkadaş Fiat'ın yetkili servis çalışanı insanlarsınız. Nasıl oluyor da kendi resmi internet sayfanızdaki fiyat listesinden haberiniz olmuyor? Olacak iş değil! Her neyse oradaki arkadaş "250 TL. dediği fiyatı savunarak; manifold temizliğinde biz orayı komple söküyoruz. Sizin bahsettiğiniz, Fiat'ın sitesinde yazan 42 TL.+KDV fiyatında ise o manifoldun sadece girişine hortum tutulup temizleniyor. İşlem 2-2,5 saati bulur. Bizde fiyat bu şekilde" dedi.

Yani, şu karbon ve emme manifoldu temizleme işlemine niyetlendiğime pişman ettiler! Yakın zamanda bu işlemi Fiat'ın liste fiyatına uygun, bu fiyattan da haberdar olan, dedikleriyle kendisi çelişmeyen personellerin olduğu bir yetkili serviste yaptıran oldu mu?

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Yasin bey, bilinçli tüketicinin yapması gerekenin en iyisini yapıymışsınız.Teşekkürler.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey, bilinçli tüketicinin yapması gerekenin en iyisini yapıymışsınız.Teşekkürler.
    Zafer Bey, konu hakkındaki değerlendirmeniz için teşekkürler. Hem Kocaeli, hem de İstanbul Anadolu Yakası'nın bir bölümündeki YETKİLİ servisler bu işlemde Fiat'ın fiyat listesinden bihaber. O nedenle sanırım bu işlemi şimdilik erteleyip 100.000 km. bakımında bakım için uygun fiyat teklifi de veren muhtemelen Avrupa Yakası'ndaki bir yetkili serviste yol-yakıt masrafını hiçe sayıp yaptıracağım. İstanbul-Anadolu Yakası ve Kocaeli'deki YETKİLİ servislerden bu konuda hayır olmayacağı aşikar.

Gökhan Gökhan
    gokhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

yasin bey anadolu yakasında bostancı sanayide ki kantarcı'ya bir sorabilirsiniz, en eski yetkili servislerden biri istanbul da ki. benim aracım benzinli ama genel olarak yaptıkları işi ve tavırlarını beğendiğim için öneriyorum.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

2 ay önce 80bin bakımını yaptırdım bostancı sanayide.carbon clean i de kantarcı otoda yaptırmak istedim.ustam arabayı servise götürdü,(ustam eski kantarcı oto çalışanı,ayrılıp kendi yerini açmış)..araç kamerasını da kayıtta bıraktım.araba yaklaşık 1 saat içerde kaldı.
    Cc işlemini yapacak arkadaşlar gayet acemi çıraklar,aleti nasıl bağlayacaklarını benim ustam gösterdi,işlem yaklaşık 25 dk sürdü kayıtlara göre.bu arada hemen plakalıklarımı sormadan kendi plakalıklarıyla değiştirmişler.biraz lakayt davranışları vardı.biri arabanın güneşliklerini torpidosunu kurcalıyor(seslerden anlıyorum),biri çamurluğun üstüne oturmuş telefonunu kurcalıyor.
    Neyse arabayı aldım,baktım ne çekişte ne tüketimde hiç bi fark yok.daha önce 40 binde göztepe otoda yaptırdığımda çekişi çok farketmişti ve yakıt tüketimi ilk depo acayip artmıştı.bu sefer hiç değişiklik olmadı.arada kendi ustam olduğu için ses etmedim.
    Kantarcıyı tavsiye etmiyorum arkadaşlar,tecrübeli elemanları yok bence.

Sent from my iPhone using

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 ay önce 80bin bakımını yaptırdım bostancı sanayide.carbon clean i de kantarcı otoda yaptırmak istedim.ustam arabayı servise götürdü,(ustam eski kantarcı oto çalışanı,ayrılıp kendi yerini açmış)..araç kamerasını da kayıtta bıraktım.araba yaklaşık 1 saat içerde kaldı.
    Cc işlemini yapacak arkadaşlar gayet acemi çıraklar,aleti nasıl bağlayacaklarını benim ustam gösterdi,işlem yaklaşık 25 dk sürdü kayıtlara göre.bu arada hemen plakalıklarımı sormadan kendi plakalıklarıyla değiştirmişler.biraz lakayt davranışları vardı.biri arabanın güneşliklerini torpidosunu kurcalıyor(seslerden anlıyorum),biri çamurluğun üstüne oturmuş telefonunu kurcalıyor.
    Neyse arabayı aldım,baktım ne çekişte ne tüketimde hiç bi fark yok.daha önce 40 binde göztepe otoda yaptırdığımda çekişi çok farketmişti ve yakıt tüketimi ilk depo acayip artmıştı.bu sefer hiç değişiklik olmadı.arada kendi ustam olduğu için ses etmedim.

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben de telefonlarını iki kez arayıp kendilerine ulaşmaya ve konu hakkında fiyat teklifi edinmeye çalıştım ancak telefonlarını açmadılar. Tecrübenize bakarsak "telefonu açmamaları benim için hayırlısı olmuş" diyebilirim.

Göztepe Otomotiv'i de bir arayayım bakalım. Fiyat teklifleri Fiat'ın resmi internet sayfasındaki ile aynı mı olacak yoksa onlar da mı "sitede ne fiyat yazıyor?" mu diyecek göreceğiz. Sonucu buraya yazacağım. Ayrıca siz 40.000 km. bakımında karbon temizleme işlemi için ne kadar ödemiştiniz? Ve aracınızın yanında kalabildiniz mi işlem sırasında?

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Göztepe Otomotiv, tadilata girmiş. 1 ay sonra hizmete açılacakmış, şans

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Göztepe Otomotiv, tadilata girmiş. 1 ay sonra hizmete açılacakmış, şans
    40bin bakımının üzerinden 4 yıl geçti,arabayı yeni almıştım daha.kantarcı 67 artı kdv dedi,ben kendi ustama toplu bi rakam ödedim bakımla birlikte,cc ne tuttu bilmiyorum,faturası yok.göztepe otoda başında durmuştum,zaten onların yeri baya küçük,kapının önünde yaptılardı cc i..
    Göztepe otoda da servis sorumlusu bi arkadaş var,ha bire bişeyler kitlemeye çalışıyor,dikkat edin.bi de telefonda söyledikleri fiyatlarla,ödemeye gelinceki fiyatlar çelişkili oluyor.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

40bin bakımının üzerinden 4 yıl geçti,arabayı yeni almıştım daha.kantarcı 67 artı kdv dedi,ben kendi ustama toplu bi rakam ödedim bakımla birlikte,cc ne tuttu bilmiyorum,faturası yok.göztepe otoda başında durmuştum,zaten onların yeri baya küçük,kapının önünde yaptılardı cc i..
    Göztepe otoda da servis sorumlusu bi arkadaş var,ha bire bişeyler kitlemeye çalışıyor,dikkat edin.bi de telefonda söyledikleri fiyatlarla,ödemeye gelinceki fiyatlar çelişkili oluyor.

Arenas, bu olmadı şimdi Yani, Göztepe Otomotiv'e niyetlendik onun hakkında da "telefonda söyledikleri fiyatlarla ödemeye gelince oluşan fiyatlar çelişkili oluyor" dediniz. Göztepe Otomotiv'i de eledik o zaman

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Haklısın Hocam ne diyim
    4 yıldır o kadar kazıklandık ki bu servislerden,yazmadan edemiyorum.

agah çakır
    AGAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Ben de geçen ay carbon clean yaptırmak için sinop sanayii sitesine gittim, usta kilometreyi sordu 43 bin dedim ,genelde 80 - 100 bin km den önce carbon clean yapmadığını gereksiz olduğunu ama istersem yapabileceğini söyledi , yapılmasına gerek olduğunu nasıl anlarız dediğimde arabayı egzost emisyon kontrol cihazına bağlayıp emisyon yüksek çıkarsa carbon clean yaparız dedi neyse 4-5 defa tam gaz verip emisyonu ölçtü hepsinde de minimum seviyede çıktı, gerek yok dedi ben de yaptırmadım 50 bin km de samsun birmotta emme manifold temizliğiyle birlikte yaptıracağım sinopta sadece c.clean için verilen fiyat 110 tl

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

benim usta karbon temizleme yaptırmamam konusunda ısrar ediyo karbon temizliği hakkında bugünde vw forumunda bi yazı okudum adam baya baya cc öncesi ve sonrası dynoya sokup aracın çekişini ölçmüş motor sesi değişiyormu diyede yine cc öncesi ve sonrası özel cihazla motor sesinin kaydını almış ve bu makaleyi yazan vatandaşta hiç bi fark göremediğini yazmış

şimdi yaptırmasammı acaba diye düşünmeye başladım bu forumdada konu açtım ama pek tatmin edici bi cevap veren olmadı bazı forumlarda ciddi ciddi yapılması yada yapılmaması konusunda bölünmüş durumda
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

hüseyin doğan
    pegasus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

çorluda haliç otoda yaptıran arkadaşlar varmı?varsa kaça yaptırdılar fark gördülermi?

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim usta karbon temizleme yaptırmamam konusunda ısrar ediyo karbon temizliği hakkında bugünde vw forumunda bi yazı okudum adam baya baya cc öncesi ve sonrası dynoya sokup aracın çekişini ölçmüş motor sesi değişiyormu diyede yine cc öncesi ve sonrası özel cihazla motor sesinin kaydını almış ve bu makaleyi yazan vatandaşta hiç bi fark göremediğini yazmış

şimdi yaptırmasammı acaba diye düşünmeye başladım bu forumdada konu açtım ama pek tatmin edici bi cevap veren olmadı bazı forumlarda ciddi ciddi yapılması yada yapılmaması konusunda bölünmüş durumda
    Karbon temizleme-emme manifoldu temizleme işlemleri sırasında biz, araç sahipleri yetkili serviste bu işlemi gerçekleştirdiğimiz için araçlarımızın başında duramıyor ve bekleme salonlarında misafir ediliyoruz. Benim de endişem açıkçası o diğer firma araç sahibinin bir fark hissetmemesi kaynağının da bundan dolayı olabileceği kanısıyla "acaba serviste araca bu işlem gerçekten yapılıyor mu yoksa yapılmadan araç teslim mi ediliyor?" yönünde. Bizim aracımızın içinde de araç içi kameramız bulunmadığı için tabi bu endişe haliyle oluyor. O nedenle ben yaptırıp yaptırmamakta hala kararsızım.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Yasin bey,
    arkadaşlar daha önceki aracım wosvagen idi. Öncelikle servisin adını vermiyorum reklam olmasın. aracınızı wosvagen servisine götürdüğünüzde, ilgili bir karşılama ile karşılaşıyorsun. sonra aracın servise alınıyor ve araç sahibi bir üst kata çıkıyor orda servis alanı bakan kısım komple cam. oradan aracınızın bakımı ve onarımı yapılırken izleye biliyorsunuz. bu esnada çayınızı veya kahvenizi alıp kuru pastanızda arda yiyip içebiliyorsunuz.

yaklaşık hepimiz Fiat servise bir kez dahi olsa gitmişizdir. karşılaştırmayı size bırakıyorum.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey,
    arkadaşlar daha önceki aracım wosvagen idi. Öncelikle servisin adını vermiyorum reklam olmasın. aracınızı wosvagen servisine götürdüğünüzde, ilgili bir karşılama ile karşılaşıyorsun. sonra aracın servise alınıyor ve araç sahibi bir üst kata çıkıyor orda servis alanı bakan kısım komple cam. oradan aracınızın bakımı ve onarımı yapılırken izleye biliyorsunuz. bu esnada çayınızı veya kahvenizi alıp kuru pastanızda arda yiyip içebiliyorsunuz.

yaklaşık hepimiz Fiat servise bir kez dahi olsa gitmişizdir. karşılaştırmayı size bırakıyorum.
    Ali Bey, size yürekten katılıyorum. Bahsettiğiniz otomobil markasının yetkili servisleri evet, ilgili ve müşterilerine araç bakımlarını izleme olanağı sunan sistemlere sahip. Ama orada en azından rutin nir yağ bakımı maliyeti ile Fiat yetkili servisinin rutin yağ bakım maliyetini düşünürsek bir de O serviste maliyet yüksek, hizmet kusursuz, ilgi iyi derecede; bizim servislerin bazılarında maliyet ona nazaran düşük, hizmet "eh işte", ilgi "acaba ne yapsak da şu arabaya masraf çıkarsak da daha fazla müşterinin masraf maliyetini artırsak" gibi bir durum söz konusu olabiliyor işte

Sayfa 1/2 12 SonSon