7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: KM Saati yanıp sönmesi (Yardımınıza ihtiyacım var)

Hızlı Puntocu
    ape - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 18

Bilgilendirme Konusu KM Saati yanıp sönmesi (Yardımınıza ihtiyacım var)

Dostlar Selamün aleyküm.

Bir süredir km saatinin yanıp sönmesi gibi bir problemim var.Yoğun iş temposundan sonra fırsat bulup aracımı ustaya götürdüm aracın beynine bağlandılar hiçbir problem

görünmüyor.Bir tek radio hatası verdi o hatayıda bir türlü silemedi.

Aracıma takılı olap teyp orjinal değil Navitech NX145 R (yine forumdaki arkadaşların tavsiyesiyle almıştım)

Bu veya buna benzer durum başına gelen oldu mu teybi bugün söktüm anten soketini çıkardım kurcaladım marşa bastım herhangi bir değişim olmadı.Var mıdır bunun bir

yolu yordamı cok kafama takılmaya başladı.

yaşlanarak değil, yaşayarak öğrenilir...Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır...

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: KM Saati yanıp sönmesi(Yardımınıza ihtiyacım var)

Akü başını çıkar bir süre bekle sonra tekrar tak düzelmesi lazım.

Hızlı Puntocu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Standart Cevap: KM Saati yanıp sönmesi(Yardımınıza ihtiyacım var)

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akü başını çıkar bir süre bekle sonra tekrar tak düzelmesi lazım.
    akümde problem vardı bugün yeni akü aldım taktı usta yine bir değişme olmadı

yaşlanarak değil, yaşayarak öğrenilir...Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır...

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: KM Saati yanıp sönmesi (Yardımınıza ihtiyacım var)

Tekrar sökün takın ama bir süre bekleyin. Sonra saat tarih ayarlarını falan yapın.

Hızlı Puntocu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

birazdan deniyeceğim volkan bey sonucu yazicam inşallah düselir

Hızlı Puntocu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar sökün takın ama bir süre bekleyin. Sonra saat tarih ayarlarını falan yapın.
    (-) negatif olan kutup başını söktüm sadece bi 10 dk bekledim tekrar taktım bi değişim olmadı.Komple sökmekle negatif kutup başını sökmek arasında farkedecek bi durum olabilir mi acaba

Hakan Ünal
    khanunl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 174

Alıntı ape Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostlar Selamün aleyküm.

Bir süredir km saatinin yanıp sönmesi gibi bir problemim var.Yoğun iş temposundan sonra fırsat bulup aracımı ustaya götürdüm aracın beynine bağlandılar hiçbir problem

görünmüyor.Bir tek radio hatası verdi o hatayıda bir türlü silemedi.

Aracıma takılı olap teyp orjinal değil Navitech NX145 R (yine forumdaki arkadaşların tavsiyesiyle almıştım)

Bu veya buna benzer durum başına gelen oldu mu teybi bugün söktüm anten soketini çıkardım kurcaladım marşa bastım herhangi bir değişim olmadı.Var mıdır bunun bir

yolu yordamı cok kafama takılmaya başladı.

Benim de başıma geldiği için bir de GP ile ilgili yabancı sitelerde arayayım dedim.

Problemin asıl nedeninin CAN Bus (Controller Area Network) olduğunu söylüyorlar.

CAN Bus, Bosch tarafından icat edilmiş bir sistem. Otomobil içerisindeki sistemlerin birbiri ile sadece 2 kablo üzerinden haberleşmesini sağlayarak arabanın içerisinde kablo karmaşasını önlüyor.

Bu haberleşme hattı üzerinden haberleşen cihazlar hattın boş olduğunu gördüklerinde hattı kullanarak veri paketlerini gönderiyorlar. Aynı anda iki cihazın (düğüm noktası / node) veri göndermeye çalışması durumunda bir süre sonra yeniden mesaj göndermeyi deniyorlar. Bunun dışında, merkezi bir kontrol birimi de periyodik olarak bu düğüm noktalarını sorgulayıp hala hayatta olup olmadıklarını kontrol edebiliyor (şart değil ama düzenli olarak arada sırada sorgulamasında yarar var)

Verilerin çarpışma ihtimalini en aza indirmek için ise bazı sistemler kendilerine tanınan zaman aralığı içerisinde verilerini gönderiyorlar. Örneğin 1. düğüm noktası 1-5 milisaniye aralığını kullanırken, 2. düğüm noktası 6-10 ms aralığını kullanacak şekilde programlanıyor. Aracın kaza yaptığını algılaması durumunda ise zaman aralığı dikkate alınmadan yüksek öncelikli mesajlar iletiliyor.

Eğer bu haberleşme ağı üzerindeki noktalardan biri ile haberleşme kesilirse bizim GP miz bunu kilometre bilgisini yakıp söndürerek haber veriyormuş. Bunun olası nedenleri için:
    - Düğüm noktalarından birinin sistemden düşmesi
    - Düğüm noktaları arasındaki saat senkronizasyonunun arıza yapması
    - Arada iletilen mesajların çarpışması ve düğüm noktalarının beklemeye geçmesi ile sistemden düşmüş gibi görünmesi

gibi nedenler gösteriliyor. Yabancı sitelerdeki kullanıcılar ise çoğunlukla kilometre ışığı yanıp sönmeye başladığında 'Blue & Me' nin de devre dışı kaldığını söylüyorlar.Blue & Me nin arada sırada devre dışı kalması ise çok mantıklı çünkü yazılımını Microsoft yapmış Bende Blue & Me olmadığı için tecrube edemedim ama bir kere daha rastlarsam teyip, silecek vs. aklıma ne gelirse çalıştırmayı deneyeceğim.

Çözüm ise Windows işletim sisteminden alışkın olduğumuz yeniden başlatma. Kontağı kapatıp bir süre bekleyin ve yeniden açın düyorlar, olmadı akünün kutup başlarını söküp yeniden takın. O da işe yaramazsa o zaman götürün servise ki muhtemelen cihazlardan biri çalışmıyordur diyorlar.

Bir de servislerde yapılan 'Proxy alignment' diye bir şeyden bahsediyorlar ki ne olduğunu tam anlamadım, o da iyi geliyormuş.

Arızanın sebebi buymuş. Bir de başka bir tanıdığımın Renault Megane arabası ile CAN Bus kaynaklı mücadelesinden bahsetmek istiyorum. Arabasında tuhaf bir elektrik arızasından kurtulamadığını, servisin bir türlü çözemediğini ve bir gün bir servis çalışanının ağzından 'bu serilerde üretim hatası varmış, Can Bus kaynaklı' dediğini duymuş. Yaşadığı problemler ise komik ama ürkütücü, 'Farları açtığımda silecekler çalışıyor, sileceği açıp kapıyorum farlar yanıp sönüyor, frene basıyorum flaşörler yanıyor' diye anlatmıştı, arabadaki bütün sistemler bazen birbirine giriyormuş. Bizim GP lerde sanırım böyle bir kargaşa hiç yok, CAN Bus senkronizasyonu iyi sağlanmış diye tahmin ediyorum, ama yine de CAN Bus deyince arkadaşın yaşadıkları aklıma geliyor.

Alıntı:Moosty-Mustafa Özkan

Not: Arkadaşlar lütfen forum'un geçmişinden araştırma yapalım,bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız !
    Konu khanunl tarafından (06/03/2016 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.