12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: 1.3 MJet 75 Bg 8.5 lt/ 100 km ? Ve lastik önerisi yazlık mı 4 mevsim mi ?

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Standart 1.3 MJet 75 Bg 8.5 lt/ 100 km ? Ve lastik önerisi yazlık mı 4 mevsim mi ?

Arkadaşlar merhaba,

Bende grande punto 2006 active aracım var. Araçta şuan 2007 üretimi kış lastikleri takılmış. Dişleri filan kötü yenilemek lazım. İstanbulda yaşıyorum. Kar yağdığında aracı dışarı çıkartmayacağım. Günde 25 km yol yapıyorum bunun 15 km si dur kalk geçiyor. Bu şartlar altında yazlık lastik mi almak lazım 4 mevsim mi ?

İkinci sıkıntım ise yakıt tüketimi. Yukarda da bahsettiğim gibi işe gidip gelirken kullanıyorum aracı %99 şehir içinde kullanacağım diye aldım aracı. 25 km lik yolum var günde. Bunun 15 km si dur kalk geçiyor. Dün test edeyim dedim akşam gelirken saatte 12 km/h ortalama hızla 8.5 lt/100 km yakmış. Sizce de çok değil mi ?

Aynı şartlar altında arkadaşımda 2012 1.3 dizel aveo var bizim araçlarda kullanılan bildiğiniz Mjet motor. Aynı yolu kullanarak geliyoruz onunda hızı 12 km/h 6.0 lt/100 km yakıyor. Aracı benim puntodan 100 kg daha ağır ama yazlık lastikleri var. Sıkıntı ne olabilir normal mi durum ?
    Konu Emre9110 tarafından (17/12/2015 Saat 09:56 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Standart Cevap: 1.3 MJet 75 Bg 8.5 lt/ 100 km ? Ve lastik önerisi yazlık mı 4 mevsim mi ?

bende dur kalk kullanıyorum normalde yazın 7,2 ye kadar düşüyo aynı yolda şuan 8 litre gösteriyor havalar soğuk normal gibi

lastik maddi imkan varsa michelin ama yoksa nokian ı çok tavsiye eden var onuda deneyebilirsiniz ben michelin crossclimate kullanıyorum biraz tuzlu ama hem kış lastiği hem 4 mevsim ses yok ideal ama karda kullanmayacaksanız gereksiz
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Emrey Zorunlu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: 1.3 MJet 75 Bg 8.5 lt/ 100 km ? Ve lastik önerisi yazlık mı 4 mevsim mi ?

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende dur kalk kullanıyorum normalde yazın 7,2 ye kadar düşüyo aynı yolda şuan 8 litre gösteriyor havalar soğuk normal gibi

lastik maddi imkan varsa michelin ama yoksa nokian ı çok tavsiye eden var onuda deneyebilirsiniz ben michelin crossclimate kullanıyorum biraz tuzlu ama hem kış lastiği hem 4 mevsim ses yok ideal ama karda kullanmayacaksanız gereksiz
    Benim belki filtrlerde sıkıntı vardır onlara baktıracağım. Birde yazlık lastik alacağım falken in bide o zaman deneyeceğim donanımhaberde herkes methediyor. 108 liraya geliyor tanesi. Crossclimate güzel lastik ancak lastik başına 50 TL gibi bir fark mevcut. Totalde 200 TL yapar ki bütçem yok o kadar.

Eğer sizinde dizel ve 8 litre yakıyorsa normal gibi. Ama anlamadığım şu ev arkadaşımda 2012 1.3 dizel aveo var. Bizim motorlar aynı biliyosunuz. Adam 6 lt yakıyor yazlık lastik ile. Bakalım bendeki kışlıkları yazlığa çevirince ne kadar fark ettirecek. Var mı sizin önerebileceğiniz püf nokta debriyaja basılı mı tutuyorsunuz boşa atıp sallıyor musunuz sürekli yarım debriyaj mı gidiyorsunuz. Ne önerirsiniz.
    Konu Emre9110 tarafından (18/12/2015 Saat 13:59 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

12km/h çok feci bir trafikten geçtiğiniz ciddi bir göstergesi.
    O hızda 7-8lt normal.

Ama aveonun aynı hızda 6lt yakması çooook anormal
    Gösterge hatası bile olabilir. Depo dolumu ile kontrol etmek lazım.

Aynı motorla 100kg daha fazla olmasına rağmen bu kadar düşük tüketim sağladılarsa eğer, tüm Punto ve Corsa sahipleri araçlarını satıp aveo almalı Çok ciddiyim.
    Konu celenlee tarafından (18/12/2015 Saat 22:44 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı Emre9110 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim belki filtrlerde sıkıntı vardır onlara baktıracağım. Birde yazlık lastik alacağım falken in bide o zaman deneyeceğim donanımhaberde herkes methediyor. 108 liraya geliyor tanesi. Crossclimate güzel lastik ancak lastik başına 50 TL gibi bir fark mevcut. Totalde 200 TL yapar ki bütçem yok o kadar.

Eğer sizinde dizel ve 8 litre yakıyorsa normal gibi. Ama anlamadığım şu ev arkadaşımda 2012 1.3 dizel aveo var. Bizim motorlar aynı biliyosunuz. Adam 6 lt yakıyor yazlık lastik ile. Bakalım bendeki kışlıkları yazlığa çevirince ne kadar fark ettirecek. Var mı sizin önerebileceğiniz püf nokta debriyaja basılı mı tutuyorsunuz boşa atıp sallıyor musunuz sürekli yarım debriyaj mı gidiyorsunuz. Ne önerirsiniz.
    öncelikle şunu diyim benim ortalama hızım 14km gösteriyor

kullanım stili ile ilgili olarak aşırı dikkat etmiyorum ama kolay kolay 3000 deviri geçirmiyorum hatta çoğu zaman 2500 devirde vites atıyorum ayrıca dur kalklarda pek gaza basmam tabi bunun baskı balataya ne kadar yararı zararı olur bilemiyorum tork yüksek gazsız baya baya tın tın gidiyorum bide bende bi hastalık var araba ısınınca ısıtma fanını kısarım dur kalklara girince trafik durumuna göre farları söndürürüm gereksiz yere farla birlikte sisleri yakmam bunların geneli alternatöre ve aküye yük getireceği için dolaylı olarak yakıtı etkiler son olarak kış ayında bazen 3 km yol gidiyorum motorun hararet ibresi kalkmadan stop ediyorum motor ısınana kadar çok yakar benim aracım bu sayedede biraz yakıyo bide dizel zor ısınıyo zaten kısacası yakıyor işte bu duruma enge olamıyoruz

aveonun motoru aynı bence kullanım olarak farklılık vardır dur kalkı az yapıyodur 5. vitesi fazla kullanıyodur araç kısa mesafe değilde daha uzun mesafelerde kullanılıyodur siz 10 km yapıyosndur o arkadaş 20-25km yapıp uzun yüksek vites kullanıyodur gibi faktörler varsa mutlaka farkeder.
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

12 kmh ile 6 lt yakan aveo, uzun yolda 2 3 lt yakar ki mümkün değil. Kadran hesabı yanlış olabilir. 12 kmh da 8,5 lt normal. Bahsettiğiniz hızlarda linea ile 8.8 9.1 lt arası geziyor. Aracının deposunu doldurup uzun yolda 1 2 denene yapın, yakıt normal ise aracınızda sıkıntı yoktur. Lastik olarak, arkadaşın da dediği gibi crossclimate kullanan 2 arkadaşım da memnun. Ben kışlık ug9, yazlık nexen kullanıyorum. Ug9 tavsiye ederim.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

sizin aracınız 2006 motor ve Euro 4 motor. Aveo da yeni euro 5 motor ve daha az yakar. Sizin aracınızdaki enjektörlerin bakımı motorun yıpranmasını hesaba kadarsak biraz fazla yakması normal ama o kadar ahım şahım bır fark olmaz. birde motorlar ne kadar aynı olsada enjektör püskürtme ve hava oranları markaya göre değişiklik gösterebilir. Bence bu kıyaslama ya girmeden aracınız ilk olarak yağ filtre bakımlarını kontrol ettirin. İmkanınız varsa EGR temızlığı ardından enjektör temizliği ile aracınız performans olarak düzelir yakıt olarak tüketim oranı biraz olsun düşecektir.

Lastik olarak yazlık alacaksanız Falken falken falan almayın NOKIAN LİNE yada HANKOOk alabilrisniz. D.ğer forumdaki yorumlara çok fazla bakmayın puntocuysanız burdaki yorumları dikkate almanızı taviye ederim. Burdaki kişilerin çoğu bu araç üzerinde profesyonel artık.

Emrey Zorunlu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle şunu diyim benim ortalama hızım 14km gösteriyor

kullanım stili ile ilgili olarak aşırı dikkat etmiyorum ama kolay kolay 3000 deviri geçirmiyorum hatta çoğu zaman 2500 devirde vites atıyorum ayrıca dur kalklarda pek gaza basmam tabi bunun baskı balataya ne kadar yararı zararı olur bilemiyorum tork yüksek gazsız baya baya tın tın gidiyorum bide bende bi hastalık var araba ısınınca ısıtma fanını kısarım dur kalklara girince trafik durumuna göre farları söndürürüm gereksiz yere farla birlikte sisleri yakmam bunların geneli alternatöre ve aküye yük getireceği için dolaylı olarak yakıtı etkiler son olarak kış ayında bazen 3 km yol gidiyorum motorun hararet ibresi kalkmadan stop ediyorum motor ısınana kadar çok yakar benim aracım bu sayedede biraz yakıyo bide dizel zor ısınıyo zaten kısacası yakıyor işte bu duruma enge olamıyoruz

aveonun motoru aynı bence kullanım olarak farklılık vardır dur kalkı az yapıyodur 5. vitesi fazla kullanıyodur araç kısa mesafe değilde daha uzun mesafelerde kullanılıyodur siz 10 km yapıyosndur o arkadaş 20-25km yapıp uzun yüksek vites kullanıyodur gibi faktörler varsa mutlaka farkeder.
    Aveo ile istikametimiz çıkış saatlerimiz aynı oda kısıklıdan seyrantepeye geliyor. Bende üsküdardan seyrantepeye geliyorum. Şu filtrelere ve enjektörlere baktırayım bakalım nasıl değişecek. İnşallah depo ölçümü daha az çıkar

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    12 kmh ile 6 lt yakan aveo, uzun yolda 2 3 lt yakar ki mümkün değil. Kadran hesabı yanlış olabilir. 12 kmh da 8,5 lt normal. Bahsettiğiniz hızlarda linea ile 8.8 9.1 lt arası geziyor. Aracının deposunu doldurup uzun yolda 1 2 denene yapın, yakıt normal ise aracınızda sıkıntı yoktur. Lastik olarak, arkadaşın da dediği gibi crossclimate kullanan 2 arkadaşım da memnun. Ben kışlık ug9, yazlık nexen kullanıyorum. Ug9 tavsiye ederim.
    Göstergesinde sıkıntı yok arkadaşın daha önce hesapladık az bile gösteriyor göstergede hatta. crossclimateler dört lastikte 200 lira farkediyor o yüzden falken siparişini geçtim deneyimlerimi paylaşırım inş memnun bırakır.

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizin aracınız 2006 motor ve Euro 4 motor. Aveo da yeni euro 5 motor ve daha az yakar. Sizin aracınızdaki enjektörlerin bakımı motorun yıpranmasını hesaba kadarsak biraz fazla yakması normal ama o kadar ahım şahım bır fark olmaz. birde motorlar ne kadar aynı olsada enjektör püskürtme ve hava oranları markaya göre değişiklik gösterebilir. Bence bu kıyaslama ya girmeden aracınız ilk olarak yağ filtre bakımlarını kontrol ettirin. İmkanınız varsa EGR temızlığı ardından enjektör temizliği ile aracınız performans olarak düzelir yakıt olarak tüketim oranı biraz olsun düşecektir.

Lastik olarak yazlık alacaksanız Falken falken falan almayın NOKIAN LİNE yada HANKOOk alabilrisniz. D.ğer forumdaki yorumlara çok fazla bakmayın puntocuysanız burdaki yorumları dikkate almanızı taviye ederim. Burdaki kişilerin çoğu bu araç üzerinde profesyonel artık.
    EGR hatası alıyorum zaten motor arıza ışığı yanıyor. Yazılımsal olarak iptal edelim dedi usta mekanik olarak iptal etmeye gerek yok dedi. Haftaya ctesi EGR yi komple iptal ettirmeyi düşünüyorum. Hem ustam hem Fordda motor dizayn kısmında çalışan MAk. Müh arkadaşım hem performansı artar hem yakıtı azalır diyor. Enjektörlere de baktırayım EGR yi iptal ederken. Falkenler baya ucuza geldi tanesi 103 TL çekler ile bende alayım dedim. Yurtdışı forumlarda da baya öneriyorlar gelince bakacağız bakalım inşallah memnun kalırız.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

EGR iptal olunca dumandan rahatsız olmazsanız problem yok. BEn de yazılımsal iptal ettirmiştim ama dumandarahatsız olunca açtırdım tekrar. Çekiş artıyor ama verdiği duman benı rahatsız etti arkamdan gelen diğer sürücüleri ve cevre içinde can sıkıcı bir durum benım görüşüm.

EMRE KUMRU
    GPEMREE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    34VB8186
    Edilen teşekkür: 157

Bazı Linea kullanan taksicilerde o dumanı görüyorum. Gerçekten çok yoğun ve rahatsız edici bir duman . Demekki bu yüzdenmis.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Emrey Zorunlu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bugün bakırköye dünde yeşilpınar a gittim temden. Ortalama hızım 22 km/h çıktı yakıt tüketimi 6.6 lt gösteriyor.

5. vites 85 km/h hızda 2000 devir de anlık 4.2 lt yakıyor görünüyor. Yüksek mi sizce ?

Emrey Zorunlu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Arkadaşlar şuan benim active de 175 65 15 kışlık lastikler var. N11 de 185 65 15 falken diye bir marka yurtışından önerilen bir marka görmüştüm onu aldım 103 TL ye gelmişti tanesi. Şuan goodyear efficient grip lastik var 195 65 15. AB etiketinde yakıt B ıslak zeminde yol tutuş A ayrıca 69 db.

Sizce 185 65 15 yakıt tüketimi C olan mı az yakar 195 65 15 yakıt tüketimi B olan mı az yakar ?