Sayfa 2/2 İlkİlk 12
27 sonuçtan 21 ile 27 arası

Konu: 1.3 Dizel 75HP Düşük devirde tekleme sorunu hakkında.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Standart Cevap: 1.3 Dizel 75HP Düşük devirde tekleme sorunu hakkında.

çözen olursa yazsın buraya büyük bi tecrübe olacak çünkü
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Evren İskent
    evren iskent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 43

Multijet motorlarda iki tip sikayet var,

Ilki, araci ornegin 1. Veya 2. Viteste sabit hizla kullanmak istediginizde arac rolanti devrinde degil one atilarak sonrasinda kompresyona binerek zevksiz bir suruse neden oluyor. Buyuk viteslerde sorun yok ya da farkedilmiyor. Ancak arac vites kuculttugunde kompresyonu siddetli hissettiriyor. Caresi ya hafif gaz vermek ya da debriyajla dengelemek.

Bu sorunun cozume ulastiran kisi enjektorlerin degismesi gerektigini yazmisti. Cogu kisi bunu sorun olarak gormuyor ama ozellikle yeni nesil araclari kullananlar geciste hemen farkliligi anlarlar. Euro5 motorda bu problemi gormedim ama km'si dusuktu. Euro4 motorun biraz daha sportif, euro5 motorun biraz daha konfora donuk oldugunu soyluyorlar. Yani siz euro 4 motorla, virajli bir dag yolunu frene basmadan vites kuculterek gaz vererek inebilirsiniz ama euro 5 motorda arac yokus asagi hizlanma karakterinde oldugundan fren yapmak gerekecek. Ben eskiden beri euro5 tarzi araclara aliskin oldugum icin euro4'te surus tarzimi degistirdim mecburen

Ikincisi ise gazdan ayak cekildiginde ve gaza basis aninda silkeleme. Burada aracin hizi, vitesi pek farketmiyor. Bu sorunlar genelde yakit ve yakit sisteminden kaynakli gozukuyor. Ancak rolanti sirasinda devir saatinde dalgalanma varsa sensorler de kontrol gerektirebilir.

Benim ise multijette alisamadigim durumlardan beri, ayagini debriyajda tutmayan bir surucu olafak aracin yavaslama anlarindaki tepkisi. Bugune kadar kullandigim araclarda durma noktasina yakin bir noktada debriyaja basarken, punto'da arac cok cabuk silkelemeye basliyor ve silkeleme basladiktan sonra debriya basinca rolanti motoruda gaz veriyor. Garip bir durum olusuyor. Bu nedenle duz yolda belki biraz daha gec ama rampa cikislarinda cok daha erken debriyaja basmak hatta frene bastiktannhemen sonra debriya basmak zorunlulugu konforlu arac killanimini biraz engelliyor.

Bu konular internette cok kolay bulunmuyor. Bu nedenle benzer problemleri gorunce yazmak istedim.

Muhtemelen benden/bizden cok daha once ya da uzun sure multijet kullanmaya baslayanlar belki de dogru bildigimiz yanlislari duzeltirler.

Saygilarimla.

SM-T810 cihazımdan gönderildi

3. Bu mesajı için 5 kişi evren iskent'ye teşekkür etti:

onur 652
    onur652 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 RY 1218
    Edilen teşekkür: 0

selamünaleyküm arkadaşlar bende sizler gibi aracimın üstüne titreyen biriyim baz ufak sorunlarıni büyütüp konforlu sürüş için
    herseyi denemeye calisiyorum yani ihmal etmiyorum eski aracımdaki aci tecrube sebebryle gecen sene triger setini serviste
    degistirdim o ara tiat hafif ticari kampanyası vardi (aracimda bu arada euro4 2012 doblo5 lik triger seti degisirken krank
    contalari sente elsemanlari vs dešisti servis eliyle kafam rahat, peşinden aracıma ucretsiz check up yapildi sorunlan bir bi
    listelediler bende fren sistemini yine serviste degistirdim (bu arada frene basınca suan yalpa yapiyor diskler servise sordum
    garantiniz vardi neolacak sinmdi dedim kullanici hatasi oldugundan gecerli olmadigini soylediler neyse o misi sanvide taşlama
    ekilde cozerim benim suan baska sorunlarim var aracta gecen sene servisin cikardigi sorun listesinde bulunan on takım
    ag salincak sol rotili sanayide dežistirdim ses kesilmedi bu sefer sag sol rotil sag sol salincak degistirdim, sorun bitmedi
    traverz idalar degisince ses kesil yani salincaklari bosa degistirdik neyse dedik. busler yapilırken surekli motor isigimi gecen
    Sene servisten beri vakan egr kaynaki ariza lambaSin sondürmek için manifolt ve eer temizlig yapilmasıni istedim keske
    istemeseydim araç eer Isig yakarken gayet iyi gidiyordu tekleme vs sorun yoktu simdi var yites dusurúrken yolda giderken
    arada bir gaz kesiyor gaza basınca düzeliyor baya canım sikiliyor bu duruma yine sanayiye gidip aracin orasini burasıni
    kurcalatmak istemiyorum sizinde yazdiklariniza bakarak servise gitsem yok yakit pompasi yok egre yok musur vs bitmivecek
    tum parçalar değiştirecekler simdililk boyle kullaniyorum ama hiç tadim kalmadi araç 4 yildir bende severek bindiğim bir ara
    ayniz amanda az km ve otomobil ruhsatli fakat bu tip sorunlar cok can sikici sorunlara cevap bulabirdseniz buradan
    deneyimlerinizi paylasirsanız cok mnemnun olurum. birde unutmadan salincaklar desisince 2 sefer rot ayarına giridi araç sola
    cekme devam ediyor bende lastiktendir diye lastikleri yeniledim sorun devam edivor jantlarda balans yok ama sola hafif
    cekiver daha.o sorunu halletmeye calisacagim bu arada klima basing sensor arizasi verdi gaz koyduk soğutma yapmadi
    klimayi direklivorum soğutuyor bunu sensorunu ben degisebilirmivim nerede ? diger isler bayramdan sonraya kaldi para
    kalmadi satmavada kiyamiyorum alacagım araç bundan iyi alurmu olmazmi nevse kafantzi agrittim allaha emnet olunuz

Yücel Sedef
    yucelsedef54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Alıntı osi007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese selam ,

Aracım 2008 Model 1.3 Multijet 75HP 124.000 km de. Araç çok nadir 1500 - 2000 devir arasında tekleme yapıyor. Örneğin 3 le seyir ediyorum bir kasis var ve 2 ye düşüyorum 2. vites 1500 devir civarına gelince gazı çok az veriyorum düşük hızla kasisten geçicem bu sırada araç 1 - 3 kere tekleme yapıyor. Eğer bu teklemeyi hissettiğim anda biraz gaza dokandığım anda yapmıyor. Forumda araştırma yaptım EGR temizliği ile ilgili olabileceğini düşündüm EGR temizliğini yaptırdım aynı zamanda söktürmüşken manifolduda temizlettim. Bu işlemden sonra araçta performans artışı ve motorda rahatlama oldu ama tekleme yine arada sırada oluyor sadece daha az hissettirerek tekliyor. Bu zamana kadar tık bile demeden sorunsuz biniyordum. Ustaya şikayetimi anlatıyorum bi binelim diyor biniyoruz hiç yapmıyor. Bazen 20 gün bazen bir ay hiç yapmıyor. Bazende gunde 2 - 3 kez yapıyor hayalet gibi bir problem anlam veremiyorum bir türlü. Sebebi ne olabilir acaba başka bu şekilde sorunu olup çözmüş olan arkadaşlardan fikir alabilir miyim.

Şimdiden teşekkür ederim.
    Bu sorunu bende bu tarihte yaşıyorum dediklerinizin bi çoğunu uyguladım tek farklı yaptığım şey,hava akışmetrenin fişini çekmeyi deneyin.ben fişi çektiğimde tekleme sorunu ortadan kalkıyor.şimdi bununla ilgili uğraşıyoruz elektrikçi ustam ispirto ile birşey temizlicem dedi sonuçları paylaşırım

Emre Şahin
    Nigthwish942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Benim aracım 2012 euro 5 1. 3 multijet 75 lik yaklaşık 1 yıldır bu sorunun üstüne düşünüyorum sorunum 1 2 3 vitesler de bazen 2100 bazen ise 280 devirde tam olarak tekeleme demiyelima hafif gaz kesip devam ediyor Du. Öncelikle egr emme maniflod temizliği yaptım aşırı derece de kurum çıktı aracım 150 bşn de şuan sorun geçmedi.
    Fiat yetkili serviste arza tespit yaptım Bi gözün işiyor olduğunu söylenildi her ne kadar işeyen gözden tekleme yapmıcahını bilsem de 1.3 multijet euro 5 enjektör iyi şekilde revizyon eden Konya da bir yer var hatta servisler de oraya gönderiyor muş bazen orda revizyon temizlik yapıldı maalesef yine geçmedi zaten arkadaşında belirttiği gibi çok sık yapmadığı için zaten ustaya yada servise arızayı yaşatmanız mümkin değil. Şuanlık tahminin dpf den geri basınç dediğimiz olaydan dolayı olabilir. Diye düşünüyorum yada gaz pedalı gibi düşünüyorum çünkü sizde kontrol edebilirsiniz 1000 ila 1500 devir arası gaz pedalımız maalesef hassas değil hatta benimki sonradan değişmiş Bi kopukluk var gibi normalde beyine düşer gerçi ama bilemedim kontrolleri gelecek hafta yine serviste sağlıcagım

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 74

Bu dediğiniz benim aracımda da oluyordu sanki giderken bir anda biri tutup bırakıyormuş gibi bir hissiyat veriyor aracı düzenli 2000-2500 devir arasında kullanırdım sonra 2500-3000 arası kullanmaya başladım o durum kesti bir daha hiç karşılaşmadım. Bir de DPF tıkanmaya başlayınca çok sapıtıyor gitmiyor tekliyor gibi vs ama temizliği bitirince hiç bir şey kalmıyor.

Emre Şahin
    Nigthwish942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Geçen hafta servise gittim sorunu anlattım maalesef sorunumuz hayalet Bi sorun olduğun için test sürüşü esasında tekleme yapmadı elektronik kontroller de de Bi sıkıntı olmadığını söylediler enjektör değerlerimin normal olduğu söylenildi bende kendim eve gidince baktım genel olarak 0 ile - 0.5 arasındaydı Bi anormallik yok ardından Bi gün kendim maf ve map sensörü nü söküp saf alkol ile temizledim ardından adaptasyonunu yaptım 3 gün oldu şuan tekleme yok diyebilirim 1 hafta daha kullanıp deneyimlerimi paylaşacagım

Sayfa 2/2 İlkİlk 12