Bir süredir bu sorunu yaşamaktayım. Sabah arabaya biniyorum, anahtarı çevirip ışıkların sönmesini bekliyorum, buraya kadar her şey normal. Arabayı çalıştırmak için anahtarı çeviriyorum ancak anahtar boşa dönüyor ve mar konumuna geri gidiyor, araçtan hiçbir ses gelmiyor. Tekrar çevirmeyi deniyorum, bu sefer anahtar kilitlenmiş oluyor. Mar konumunu kapatıp tekrar tenediğimde de araba %100 çalışıyor, yani ikinci denememde mutlaka oluyor. Ya da anahtarı ilk çevirişimde ışıklar söndükten sonra mar konumunda 30 saniye civarında beklersem, araç yine mutlaka çalışıyor.

Yetkili servise gittiğimde denenen 30 civarında marştan sadece birinde bu sorun yaşandı, sorun anlaşılamadı. Ben önceleri motor soğukken bu sorun yaşandığını düşündüğüm için arabayı bir gün önceden bırakmam gerektiği söylendi. Ben de bırakamadığım için şimdilik anahtar yuvasını yağladılar. Fakat çözüm olmadı.

İşin ilginç yanı, günlerdir yedek anahtarı deniyorum, bana bu sorunu hiç yaşatmadı. Acaba sorun marş motoru veya ısıtma bujisinde değil de, orijinal anahtarın çipinde olabilir mi diye düşündüm. Fakat araç hiçbir uyarı vermiyor bununla ilgili. Sorun anahtar piliyle de alakalı olamaz sanırım. Serviste de sorunu bulabileceklerine dair bir umudum yok.

Ayrıca benim aracımda da yolcu hava yastığı şişmesi ve hafif bir çizgi var, o çizgi de çatlağa dönüşecekmiş büyük ihtimalle. 1 yıl daha garantim olduğu için şimdilik müdahale etmediler, garanti dolmadan halledeceklerini söylediler.