20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: OBD - Bilgisayar kontrolü

Çağın Uludamar
    culudamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829
    Edilen teşekkür: 16

Standart OBD - Bilgisayar kontrolü

Merhaba.

OBD - OnBoard Diagnostics - Bilgisayar kontrolü diye çevirdim ama açayim: Normalde servislerde yapilan bilgisayara bağlayip hata kontrolü ve hata uyarisi kapama işini yapmak için 30 tl civarinda bir alet (OBD) ve android IOS gibi cihazlarda çalişabilen bir uygulama (torque) varmiş. Hem aracin durumuyla ilgili bilgi görüyor hem de uyari işiklarini kapatabiliyorsunuz.

Forumda şimdiye dek konusu geçmemiş. Bilgisi olan kullanan var mi? Bu OBD cihazlarinin çok çeşidi var. Hangisini almak lazim acaba?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Oldukça ilginç ve bir o kadarda önemli bir konu paylaşımları merakla bekliyorum bende

sinan b.
    sinaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Alıntı culudamar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.

OBD - OnBoard Diagnostics - Bilgisayar kontrolü diye çevirdim ama açayim: Normalde servislerde yapilan bilgisayara bağlayip hata kontrolü ve hata uyarisi kapama işini yapmak için 30 tl civarinda bir alet (OBD) ve android IOS gibi cihazlarda çalişabilen bir uygulama (torque) varmiş. Hem aracin durumuyla ilgili bilgi görüyor hem de uyari işiklarini kapatabiliyorsunuz.

Forumda şimdiye dek konusu geçmemiş. Bilgisi olan kullanan var mi? Bu OBD cihazlarinin çok çeşidi var. Hangisini almak lazim acaba?
    bu konuya Alixx arkadaşımızın bir eğilmesi lazım
    2012 Punto Easy 1.4 Fire and LPG

Tevfik Karaduman
    karaduman205 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    41LF094
    Edilen teşekkür: 3

Elm 327 olarak gogle da aratısanız ziyadesiyle bilgiye ulaşabilirsiniz. Ben bir muddet bluetooth olanı kullandım torque pro ile guzel iş goruyo android cihazla baglanıp anlık veriler çalışma parametreleri ve arıza kodu okuyup silme işlemlerini yapıyor dez avantajı torque programından başka pek alternatifi yok. Su an kablolu modeli var elimde laptop a fiat multiscan yukledim fiat araçlar için daha uygun her tur kalibrasyon ve arıza kodu okuma silme işlemini yapabiliyor yanlız driver kurmak biraz sıkıntılı oluyo win7 nin guvenlik duvarı otomatik olarak driverı engelliyo manual olarak driverı kurmak gerekiyo... Cihazlar ve kurulum kullanımla ilgili yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Ercan Bektaş
    ercan60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 35

Elm 327 bilgisayarla da kullanılabiliyor mu?

Tevfik Karaduman
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    41LF094

Alıntı ercan60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elm 327 bilgisayarla da kullanılabiliyor mu?
    tabiki laptop ile rahatlıkla kullanılır. ben bluetooth lu olanı bir turlu becerememiştim laptop la ama oda kullanılır ...

akk 0212
    akk0212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adıyaman
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 21

bende bluetoot lu olanı kullanıyordum, alet çalındıktan sonra kullanamadım

özgür sula
    ozgursula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Standart Ce: OBD - Bilgisayar kontrolü

Yararlı bir alet. Bir çok araçta problemsiz çalışıyor. Hafta sonu ELM 327 ile 1.3 multijet 75'li aracımın canlı canlı turbosunun kaç bar görebildiğine baktım. 1700-1900 tam gibi bir devir aralığında 1.1 bar başlıyor 1.3 peak görüyor ve 1.2 ila 1.1 bar civarında devam ediyor. Gittiğiniz yolu gps üzerinden haritalayabiliyor. Vs bir çok özelliği var.

Murat Sew
    parola1818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Alıntı ozgursula Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yararlı bir alet. Bir çok araçta problemsiz çalışıyor. Hafta sonu ELM 327 ile 1.3 multijet 75'li aracımın canlı canlı turbosunun kaç bar görebildiğine baktım. 1700-1900 tam gibi bir devir aralığında 1.1 bar başlıyor 1.3 peak görüyor ve 1.2 ila 1.1 bar civarında devam ediyor. Gittiğiniz yolu gps üzerinden haritalayabiliyor. Vs bir çok özelliği var.
    Sizdeki cihaz nasıl bir şey fotoğraf paylaşabilirmisiniz? Birde son modeli hangisi oluyo bu cihazin android uyumlu olarak bilginiz varmı? Benimde arada bir motor arıza lambası yanıyor sebebini öğrenmek hatta önemsiz birşeyse silmek istiyorum. Tamirci 30 lira istiyor. Ona verene kadar gider cihazı alırım daha mantıklı.
    GP Dynamic MJeT
    2008

Tevfik Karaduman
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    41LF094

Elm 327 deyince zihninizde çok teknolojik birşey canlanmasın 20-30 liraya aldığınız urun sahte ve kopya bir çipe sahiptir çin malıdır. İş gorur ama son modeli veya eskisi gelişmişi gelişmemişi yoktur ....versiyon 1.5 yazar hepsinde ama 1.3-1.4 un kopyalarıdır...
    Profesyonel olanlar pahalı ve bizim gibi kendi işini yapmaya çalışanlara lux dur ....

özgür sula
    ozgursula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı parola1818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizdeki cihaz nasıl bir şey fotoğraf paylaşabilirmisiniz? Birde son modeli hangisi oluyo bu cihazin android uyumlu olarak bilginiz varmı? Benimde arada bir motor arıza lambası yanıyor sebebini öğrenmek hatta önemsiz birşeyse silmek istiyorum. Tamirci 30 lira istiyor. Ona verene kadar gider cihazı alırım daha mantıklı.
    cihaz klasik (elm 327) daha kibar modelleri de var. Aracın obd skotine takıyorsunuz. bluetooth aracılığıyla telefonla iletişime geçiriyorsunuz. Telefonumda torgue programı yüklü. Araçta görebildiğiniz bazı değerler var. Örneğin turbo basınç, su sıcaklığı, voltaj, egr pozisyonu ıvır zıvır bir ton değeri görebiliyorsunuz. Bu araçlarda farklılık gösterebiliyor. Örneğin arkadaşın sirocco'nda bir çok sensör bulunurken bizim araçlarımızda daha az. Youtube'den obd 2, Elm 327 veya torgue şeklinde arama yaparsanız bir çok fikir verici videoya sahip olabilirsiniz.

Murat Sew
    parola1818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Alıntı karaduman205 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elm 327 deyince zihninizde çok teknolojik birşey canlanmasın 20-30 liraya aldığınız urun sahte ve kopya bir çipe sahiptir çin malıdır. İş gorur ama son modeli veya eskisi gelişmişi gelişmemişi yoktur ....versiyon 1.5 yazar hepsinde ama 1.3-1.4 un kopyalarıdır...
    Profesyonel olanlar pahalı ve bizim gibi kendi işini yapmaya çalışanlara lux dur ....
    zaten benimde öyle teknolojik uçuk kaçık bi beklentim yok. 30 liralık cihaz sonuçta. Şimdi nette bakıyorum versiyon olarak 1.5 var birde son sürüm 2.1 var. Samsung telefonumla turg programı uyumunda sorun olurmu. 1.3 mjet 2008 model aracı tanırmı bunun gibi sorular kafamı kurcalıyor. Birde anadolu yakasında kartal pendik o civarda bulabilecegim bir yer varmi
    GP Dynamic MJeT
    2008

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

ben almanyadan getirtitim ıphone icin olanını ama tam randımanlı program bualmadım degerleri okuyor silebilyion guzel bişey aslında

Tevfik Karaduman
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    41LF094

Alıntı parola1818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten benimde öyle teknolojik uçuk kaçık bi beklentim yok. 30 liralık cihaz sonuçta. Şimdi nette bakıyorum versiyon olarak 1.5 var birde son sürüm 2.1 var. Samsung telefonumla turg programı uyumunda sorun olurmu. 1.3 mjet 2008 model aracı tanırmı bunun gibi sorular kafamı kurcalıyor. Birde anadolu yakasında kartal pendik o civarda bulabilecegim bir yer varmi
    Turg dediğiniz torque galiba programın demosu play store da mevcut pro versiyonu ucretli.... Ama internette ucretsiz olarak bulunuyor ....
    Samsung telefonunuz android işletim sistemine sahipse kesinlikle uyum sorunu yaşamazsınız....

alper 39
    alper39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 0

obd2 cihazı dün elime geçti, çinden sipariş etmiştim 4 dolara torque programıyla sorunsuz eşleşti, kullanışlı bir program
    kısaca anlatmak gerekirse başlangıçta araçla ilgili bilgileri giriyorsunuz; motor hacmi, tank kapasitesi, ağırlık vs. grafiklerle anlık devir, soğutma suyu sıcaklığı, turbo değerleri gibi bilgileri görebiliyorsunuz. yakıtın da sayısal olarak miktarını veriyor ama ne kadar doğrudur bilemiyorum. arıza kodlarını görüntüleyip silebiliyorsunuz
    şu an nette daha detaylı bilgiler arıyorum, hangi viteste hangi devirlerde en yüksek performans alınabileceği, buna göre ekonomi veya performans için vites geçiş uyarıları verdiğini okumuştum ama nasıl yapıldığını henüz keşfedemedim

omer ozenir
    omer ozenir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Plaka
    78sc544

Standart Cevap: OBD - Bilgisayar kontrolü

arkadaslar aracin beynini formatlattiran varmi icinizde usta dedigimiz vatandas yag pompasi arzali diye yag pomasini degistirtti gene yag basinci dusuk arzasi veriyor bu seferde beynin formatlanmasi gerekiyor diyor icinizde beyin formatlatan ve maaliyetini bilen varmi

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

Alıntı omer ozenir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar aracin beynini formatlattiran varmi icinizde usta dedigimiz vatandas yag pompasi arzali diye yag pomasini degistirtti gene yag basinci dusuk arzasi veriyor bu seferde beynin formatlanmasi gerekiyor diyor icinizde beyin formatlatan ve maaliyetini bilen varmi
    fiat grubundan anlayan bi ustada illa programı vardır 20 tl ye bıle halleder reset işini uzaksınız yakın yer olsa tavsiye edilecek yer var

samet akça
    sametakca1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16se814
    Edilen teşekkür: 11

Geçen yıl aliexpress ten 4 dolara almıştım hem punto da hem arkadaşın a4 te denedik çalışıyor torque ile. yalnız usta bunu devamlı sokette takılı bırakmayın problem çıkarabilir demişti.

omer ozenir
    omer ozenir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Plaka
    78sc544

ya bilgisayara bagliyolar ama arza kodu bisi cikmiyo yagla ilgili yag isindiktan sonra ve fan actiktan sonra veriyor arzayi az bi gaz verince kesiliyor rolantide yapiyor yag pompasi ve musur dun degistirdim motorcuda diyo simdi beyni ankaraya gonderecez 600 tlye formatliyolar dedi bu nasil istir anlamadim gitti ya