Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Balatalar

Sezinhan Tulgay
    Sezinhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 JBJ 06
    Edilen teşekkür: 2

Standart Balatalar

aracımın fren balatalarını yaklaşık 2 hafta önce değiştirdim. 20.000 km de ama ses gelmeye başladı. fazla frene basmışsın ondan ses geliyo dediler. bu normal mi? ayrıca yeni takılan balatalardan da pek memnun değilim. orjinaller çok iyi tutuyodu farklıydı yeni takılanlardan. arada bir kablo olduğunu ve bu kablonun balatalar bitince panele uyarı gönderdiğini söylediler. ama kötü işçilik nedeniyle bu kablo zaten balatalar daha bitmeden kopmuş işe yaramazmış. götürdüğüm servisteki usta kablo desteği olmayan daha ucuz balatalar taktı. ama bi kaç gün içinde bunlardan da ses gelmeye başladı. onu da sordum yeni taktık ondan çok frene bas geçer dedi.
    acayip kafam karıştı. balata sonuçta ihmale gelecek gibi değil.
    çok frene basmışsın balata çabuk eskimiş dediler ok dedik. şimdi de yine ses geiyo bu sefer de çok frene bas arabaya alışsın diyolar.
    sizlerden fikir alabilir miyim bu konuda ..?

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Balata yüzeyinin tozlanması veya ıslanması gibi durumlarda ses yaptığı aşikar..
    Yeni takılanların alşana kadar bir miktar ses yapması da normal..
    Ama rahatsız edici bir ses yapması balatada kullanılan malzemenin orjinalinin kalitesinde olmadığına işaret ediyor gibi..
    Eğer bunu yetkili servis yaptı ise..
    Bence uyarın ve değişimini talep edin..
    Rahatsızlık devam ediyorsa veya yaklaşımlarından memnun olmazsanız da Fiat müşteri hizmetlerine taşıyın durumu derim..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sezinhan Tulgay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 JBJ 06

maalesef özel servise gittim. çünkü lastiklerimi de değiştirmek istiyordum ve yetkili servise gittiğimde bir cinturato için 230 YTl fiyat vermişlerdi. bakım esnasında da çok uzun süre muhasebe kapısında beklemiştim. kısacası yetkili servisten memnun kalmadığım için özel servise gideyim dedim. bu sefer de bu balatalar biraz aklıma takıldı.
    ha bu arada lastikleri özel servisten almak istersem 125 YTL fiyat verdiler. yetkili servis 200 küsür demişti. aynı model aynı marka bu nasıl oluyo??

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

merhaba
    fren balataları ortalama ömrü 20 km dir fakat kulanım şartlarına göre + - aşına bilir balata bitmeye yakın uyarı ışı ile uyarı verir veya durmaya yakın harıldama yapabilir.
    yeni fren balatası takılan aracta ilk kullanımda esneme ve kaydırma yaşanabilir ve kısa zamanda normal durumuna gelir.frende ötme sesi var demişsiniz bu sesi dinlemek lazım balatanın sesi veya toz sacı sürtünme olabilir.ustanın burdaki acıklaması bence yanlış çok frene basmak balata ve disk üzerinde yanmalar meydana getirir bence ustaya bir daha aracınızı gösterin.
    balataları yetgili servistemi değiştirdiniz bilmiyorum?

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

haklısınız piyasa allak bullak kişiler istediğigi malını satabiliyor iyice araştırma yapmadan bir şey almak zor.lastiksecimi önemli marka olarak size tavsiye edeceğim lastik gootyear 4 mevsim olmalı diyorum secim yinede sizin.
    aracın lastikleri ne kadar iyi olursa yere tutunması ve aracın frenlemesi daha iyi olur v irajlara girmede daha güvenli olur.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Bilgehan AYKUL
    biloGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 54

Toz,ses yapar. Yetkili servisin bir bakması şart bence..
    Palio Speedgear 1.2 16v

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

ilk birkaç yüz km. de ses olur . Bu normal. Ancak bence yetkılı servıste değiştirseydin daha iyi olurdu.

12. Bu mesajı için 2 kişi Alp'ye teşekkür etti:

Can Gurler
    CaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

arkadaslar merabalar ben bu konuda cok sorun yasadım bana soylenen ve anladıgımı sızınlede paylasayım bend 20000km de senın gıbı degıstırdım balatalarımı daha anlamadım 20 binde ılk defa deıstıgını gordum ben. arkadasımın arabası 30 bin i gecti hala var dıolar anlamaım gıttı basta sesın olusmasını bızım balatalarda olusan tozu atması ıcın gereken oluk yokmus daha fazla temas etsın v ıı tutsun dıe dusunmuslar ama cıkardıgı sorunların en basında ses gelıyo. sıkısan tozlar ses yapar basta dedıler gercektende gectı ama 33 bin km oldu suanda yıne bıtmıs dedıler anlamıyorum gıttı sırf duz yolda gıdıyorum fren kullanmıyorum neredeyse okula gıdıp gelırken dur kalkımda yok. albea nın balatalarıda uyuyo dedıler ama 10 bin den fazlada dayanmaz o gp ye zarar verır dedıler oda 40-45 ytl imis bizimkılerde 90 n yapıcam bılmıyorm motor frenının kullanın brz daha fazla v ses geldıkce balata sogukken su tutturun tazzıklı tozu atsın dıe (ama yıne ses yapar dendı belli bı km snr) onerıde bulunabıldı servıs ınsallah bı cozum buluruz yapabılıcek bsy yok suanda deıstırıcem yıne ama arastırmalarım devam edıyo bulucam ınsallah bsy herkese ii surusler
    Konu CaN tarafından (25/10/2007 Saat 22:33 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

utku çay
    utkucay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 59

balataların kalitesi düşük bu yüzden ses yapıyordur

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ertan yıldırım
    brvhgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 515

bana kalırsa usta biraz sallamış neyimi sallamış kötü işçilikten dolayı uyarı kablosu kopmuş uyarı vermeyenini taktım demesi buarada benim balatalar 35000 oldu daha değişmedi 40000 bakımda değiştircem artık balatalar bosch buarada

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Abdullah BOZKURT
    misli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 82

Fren sesinden bende eski (2004mod.) puntomda sorun yaşamıştım ve daha frenler yarım olmadan yenisini taktırmışti. Daha 1000km bile gitmemişken yine ses yapmaya başlamışlardı, sanki fren bitmişte diske sürtüyordu. Şimdi (gp)balatalarım 21.500km yarısı bitmiş, servise göre daha 10.000km gidermiş ama şükür ses filan yok. Frenler bitince ben fren konusunda en güvenilir ve kendini kanıtlamış olan BOSCH marka balata taktıracağım. Fren işini riske atmak istemiyorum.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ertan yıldırım
    brvhgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 515

bende bosch standart takılı memnunum ötme yapıyor ama herzaman değil

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

32.500deyim we hala balatalarımın rahatça 40.000e kadar gidebileceğini söylediler. hala orjinal balatalarım hiç değişmedi

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emrah Akçay
    emrahss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

Fren kullanma alışkanlıkları fren balatalarının ve de debriyaj kullanma alışkanlıkları debriyaj balatalarının ömrünü çok etkiler. Spor kullanırsanız daha sık frenaja ihtiyaç duyarsınız. Bunların ömrü kişiye göre değişir. Sağlıklı kullanımda motor freni daha çok yaparsınız ve bunun desteği ile frene daha az basarsınız. Ayrıca İstanbul'da kullanılan bir araba ile Yozgat'ta kullanılan bir arabanın balata ömürleri de tabii aynı olamaz. Bir de ben babadan kalma alışkanlık ile en ufak duraklamalarda dahi vitesi boşa alırım. Motosikletimi de aynı şekilde hep boşa alırım. Ama soförlerimi sık sık ikaz etmek zorunda kalıyorum, kırmızı ışıkta beklerken bile debriyajı basılı tutuyorlar.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sezinhan Tulgay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 JBJ 06

hepinize çok teşekkürler. yeni taktırdığım balatalar da o düdük sesini çıkarıyor. bir süre bekliycem yeni olduğu için. ama 5000 km. sonra hala ses yapıyosa ucuz pahalı demicem ben de bosch balata taktırıcam.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

bende albea balatası taktırdım ve kullanıyorum , 30 bin küsürda taktırmıştım net hatırlamıyorum. şu anda 47 bindeyim balatalarımdan bir şikayetim yok , 40 bin bakımında serviste yaptıkları kontrolde de iyi durumda olduğunu söylemişlerdi. servis yetkilisinede sanayide albea balatası taktırdığımı söylemiştim , o da bana doblo-albea-palio-punto balatalarının birbirine uyduğunu anlatmıştı

benim taktırdıklarımda ikazlı olmayanından , orijinalleri bildiğiniz gibi ikazlı. sol balataya bir kablo giriyor , balatayı bitirecek kadar kullanıpta o kabloyu şase ettirirseniz gösterge tablosunda bir uyarı ile karşılaşırsınız. ancak o kabloya değecek kadar balatasını kullanan olacağını pek sanmıyorum. düzenli bakım yaptırırsanız zaten ustalar balatanızın bitmeye yakın olduğunu söylerler.

bu arada piyasada albea balatalarıda çeşit çeşit , ben çifti 50 ytl olanından taktırmıştım. ama çifti 10 lira olanı dahi varmış. özellikle taksiciler bu ucuz yan sanayi balatayı tercih ediyorlarmış. şu anki balatalarım eskiyince benimde niyetim 10 liralıktan taktırmak 50 liralık balataya sırf kutusunun üstünde punto yazdığı için 90 lira vermeye hiç niyetim yok.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

okan tek
    OKİNEN okinen_26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26 TK 098
    Edilen teşekkür: 8

ses balatadan deyıl dıskten kaynaklanır eyer dıskte olumsuz veya yanal bır asınma varsa yada sıcaktan dolayı veya her hangı bırseyden dolayı bır atılma olusmussa sen hangı balatayı takarsan tak ses yapar taki balata dıske kendını alıstırıp onun seklını alana kadar bıraz sabredersen ses zamanla kesılır cok frene basmakta hıc dogru deyıl normal kullanarak alıstırmak en ıyısı derım ben

Yasin KURT
    ReDWoLf BaDWoLf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BUT 01
    Edilen teşekkür: 26

bnmkinden ilkgünden beri bir ses var servise sordum çok güzel bir cevp verdi gül gül mahvolduk '' Kardeşim bu fiattır bundan ara ara sesler gelir gelir gider kafana takma, merak etme bişiy olmaz '' hakkatten süperdi ...

31. Bu mesaj için teşekkür edenler:

h k

Cem COLAK
    ceyms_cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 GE 4069
    Edilen teşekkür: 144

Alıntı BaDWoLf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bnmkinden ilkgünden beri bir ses var servise sordum çok güzel bir cevp verdi gül gül mahvolduk '' Kardeşim bu fiattır bundan ara ara sesler gelir gelir gider kafana takma, merak etme bişiy olmaz '' hakkatten süperdi ...
    Ne dıyosun yaa super bı cevap ve malesef dogru bır cevap fiattır ne yapsa yerıdır

Mehmet KAHRAMAN
    TÜRK OLMAK ! thecrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    16 PL 947
    Edilen teşekkür: 106

Alıntı Sezinhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracımın fren balatalarını yaklaşık 2 hafta önce değiştirdim. 20.000 km de ama ses gelmeye başladı. fazla frene basmışsın ondan ses geliyo dediler. bu normal mi? ayrıca yeni takılan balatalardan da pek memnun değilim. orjinaller çok iyi tutuyodu farklıydı yeni takılanlardan. arada bir kablo olduğunu ve bu kablonun balatalar bitince panele uyarı gönderdiğini söylediler. ama kötü işçilik nedeniyle bu kablo zaten balatalar daha bitmeden kopmuş işe yaramazmış. götürdüğüm servisteki usta kablo desteği olmayan daha ucuz balatalar taktı. ama bi kaç gün içinde bunlardan da ses gelmeye başladı. onu da sordum yeni taktık ondan çok frene bas geçer dedi.
    acayip kafam karıştı. balata sonuçta ihmale gelecek gibi değil.
    çok frene basmışsın balata çabuk eskimiş dediler ok dedik. şimdi de yine ses geiyo bu sefer de çok frene bas arabaya alışsın diyolar.
    sizlerden fikir alabilir miyim bu konuda ..?
    aynı şekilde benimkilerdede problem vardı balatarı değiştirdiler
    sorun çözüldü

balata bitimi kullanıma bağlı

yapacak bişi yok malesef

Sayfa 1/2 12 SonSon