Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Beyaz duman sorunu

Hazar Aktaş
    hzrakts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 48

Standart Beyaz duman sorunu

Arkadaşlar bu gece aracı çalıştırdım hava 2 derece gösteriyordu biraz gittim ve aracın inanılmaz fazla beyaz duman attığını gördüm korktum bi anda. Biraz daha gittim 1 2 dakika daha devam ettim kesti dumanı. Soğuklarda normaldir aslında diye düşünüyorum ama haddinden fazla duman attığını düşünüyorum. Problem ne olabilir? Aracın antifirizine vs bakmadım daha. Gözüm korktu o kadar duman atınca yardımlarınızı bekliyorum

Hazar Aktaş
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Arkadaşlar yokmu bilgi verecek

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Yag yakiyor olabilir bakim ne zmn yaptrdn hazar

Su seviyesi kontrol et

Kotu mazotta olabilir
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Hazar Aktaş
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Kanka bidaha yapmadı yalnız çok garip Mazot hep shellden aldım. Suya bakıcam bakımlar yapılalı da 4 bin falan oldu

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

Arac kac model dpf temizligi yapmis olabilir mi ?

Hazar Aktaş
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Araç 2006 model hocam. Dediğim gibi 1 kere yaptı çok fazla beyaz duman çıktı sonra bidaha duman atmadı. Soğukken çalıştırdığımda normal olarak atıyor oda gözle gözükecek kadar değil 30 saniye kadar atıyor oda geçiyor sonra. Nedendir bilemedim gerçekten. Araçta da sıkıntı yok motorunda vs. saat gibi çalışıyor çok şükür.

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Dizellerde beyaz egsoz gazı sıkıntısının başlıca nedenlerinden birisi yakıt içerisindeki su.bazı modellerde filtre altından su alma tapası var ama kendinize güvenmiyorsanız hiç kurcalamayın zira hava yaptırabilirsiniz.

Hazar Aktaş
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı marineros Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizellerde beyaz egsoz gazı sıkıntısının başlıca nedenlerinden birisi yakıt içerisindeki su.bazı modellerde filtre altından su alma tapası var ama kendinize güvenmiyorsanız hiç kurcalamayın zira hava yaptırabilirsiniz.
    Yok hocam ben hiç dokunmayayım ona beceriksizim biraz. Peki sorunun burdan kaynaklandığını nasıl anlayacağız

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Dizel makinelerdeki beyaz duman yakıta su karışmasının sebeplerininden biridir ve en başı çeker.bize bu hem okulda,hem sınavlarda hem de pratiğini yaptığım jeneratörlerde alenen görülmüş ve operasyonu yapılmıştır.beyaz-gri,siyah ve mavi duman gibi sebepler görülür.yanma ilkesine aykırı olduğu için eksoz gazından çok açık bir şekilde tespit yapılabilir ya da bir yol izlenir.
    Konu marineros tarafından (05/11/2014 Saat 21:43 ) değiştirilmiştir.

mustafa demir
    mustafay87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Beyaz duman

Merhaba,

2012 model dizel bir araç satın aldım (punto lounge 1.3 75 hp) araç şuan 48.000 km’ de son rutin bakımını 2 hafta önce yaptırdım, carbon temizliği de yapıldı.

Sorunum şu, araç maviye benzer beyaz duman atıyor, hem de yoğun miktarda, arkadaki aracı nerdeyse göremediğim oluyor. Fakat bu durum otoban tarzı yollara çıkınca, yani motor ısındıktan sonra oluyor. Özellikle sabah ilk çalıştırdığımda baktım beyaz duman atmıyor, 15 km yol geldim ve yolda bunu yaptığını gördüm, gözüm dikiz aynasında resmen takılı kaldı bu yüzden. Gideceğim yere ulaştığımda araç durur haldeyken, biraz gaz verdiğimde yine bu dumanı attığını gördüm hatta biraz da yanık kokusu varmış gibiydi yolda siyah nokta bir iz bıraktı. Sorun ne olabilir aracı da daha tanımadığım için iyice moralimi bozdu???

Hazar Aktaş
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Dizel araçlar gaza ani yüklenmelerde siyah duman bırakırlar fakat mavi duman hakkında aynı şeyi söyleyemem. Aracınız da güç ve çekiş kaybı yaşıyor musunuz?

mustafa demir
    Rengi
    Yok

Aslında aracı yeni aldigim için tam anlayamıyorum fakat soyle söyliyim gaza basınca ileri doğru bir uçuş oluyor. Biraz önce yine denedim. Yola çıktım duman atmiyör, biraz kullandım arabayi motor ısındı ve en son arabayi sağa çekip biraz gaz verdiğimde yine bir duman bulutu gördüm. Bakıma götürdüğumde söyledim, egzosda partiküler bir filtre var o temizliyor dediler ama yolda çok abartılı durum oluyor, polis çevirip ceza yazacak çevre kirliliginden diyorum nerdeyse bilemedim napicam

gokhan demirci
    gokhan demrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

merhabalar aracın yağ seviyesini kontrol edin bence mevsim dolayısıyla havanın soğuk olması ile bazı yerlerde normalinden ince yağ koyuyorlar oda motor ısındıktan sonra sekmanlar arasından sızma yapıyor ve eksozdan duman attırıyor diye biliyorum

mustafa demir
    Rengi
    Yok

Aslında söyle birsey, bakımı 10 gün oldu yaptiralim ve yetkili serviste yaptırdım. Ondan olacağını pek düşünmüyorum. Başka ne olabilir. Aynı araç sahibi olan biri yok mu? Onlar böyle şeyler yasamamis mi hiç

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı hzrakts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bu gece aracı çalıştırdım hava 2 derece gösteriyordu biraz gittim ve aracın inanılmaz fazla beyaz duman attığını gördüm korktum bi anda. Biraz daha gittim 1 2 dakika daha devam ettim kesti dumanı. Soğuklarda normaldir aslında diye düşünüyorum ama haddinden fazla duman attığını düşünüyorum. Problem ne olabilir? Aracın antifirizine vs bakmadım daha. Gözüm korktu o kadar duman atınca yardımlarınızı bekliyorum
    Beyaz duman yakıtta veya contadan pistonlara su kaçağı olmadığı sürece ilk çalıştırmalarda normaldir. Benim trafikte gördüğüm araçların hemen hepsi bu mevsimde duman atıyor. Eğer su seviyende eksilme yoksa ve mazottan da eminsen korkma. Zira pistonlara su geldiği yani conta yandığında araba yanıyormuş izlenimi veriyor zaten

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı mustafay87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

2012 model dizel bir araç satın aldım (punto lounge 1.3 75 hp) araç şuan 48.000 km’ de son rutin bakımını 2 hafta önce yaptırdım, carbon temizliği de yapıldı.

Sorunum şu, araç maviye benzer beyaz duman atıyor, hem de yoğun miktarda, arkadaki aracı nerdeyse göremediğim oluyor. Fakat bu durum otoban tarzı yollara çıkınca, yani motor ısındıktan sonra oluyor. Özellikle sabah ilk çalıştırdığımda baktım beyaz duman atmıyor, 15 km yol geldim ve yolda bunu yaptığını gördüm, gözüm dikiz aynasında resmen takılı kaldı bu yüzden. Gideceğim yere ulaştığımda araç durur haldeyken, biraz gaz verdiğimde yine bu dumanı attığını gördüm hatta biraz da yanık kokusu varmış gibiydi yolda siyah nokta bir iz bıraktı. Sorun ne olabilir aracı da daha tanımadığım için iyice moralimi bozdu???
    Aracın mavi duman atıyorsa önce yakıt aldığın istasyonu değiştir. Mazota yağ karıştırıyorlarsa araç mavi duman atar. Eğer mazottan eminsen motorunu kontrol ettir, kompresyon kaçağı varsa yağ eksiltme de yapar.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı gokhan demrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar aracın yağ seviyesini kontrol edin bence mevsim dolayısıyla havanın soğuk olması ile bazı yerlerde normalinden ince yağ koyuyorlar oda motor ısındıktan sonra sekmanlar arasından sızma yapıyor ve eksozdan duman attırıyor diye biliyorum
    5-30 edge yağ kullanıyorum. Hiç mavi duman yaşamadım çok şükür. Yağ yakma varsa motor ısınmasından değil segman kaçaklarından dolayı our.

erman adakale
    ermanadakale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    39EA581
    Edilen teşekkür: 126

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyaz duman yakıtta veya contadan pistonlara su kaçağı olmadığı sürece ilk çalıştırmalarda normaldir. Benim trafikte gördüğüm araçların hemen hepsi bu mevsimde duman atıyor. Eğer su seviyende eksilme yoksa ve mazottan da eminsen korkma. Zira pistonlara su geldiği yani conta yandığında araba yanıyormuş izlenimi veriyor zaten
    BEYAZ DUMAN KONUSUNDA hemşerim gerekeni söylemiş
    özellekli kış aylarında şu an yaşadığımız iklim koşullarında ve havada sis olduğu zamanlarda benim arabamdan çıkıyor nedeni egzost manifoldundan çıkan çıkan sıcak gaz buz gibi soğuk egzost tesisatına temas edince dış ortamda soğuk olunca bol buharlı bir gaz çıkışı oluyor .
    tabiki kaputun altında her şey normal ise su eksiltme vs. yok ise .
    soruda cevabı vermişsiniz egzost tesisatı ısınınca bu durum sona ermiş
    iyi forumlar.
    herkes kazandığı karşısında REHİNDİR.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

bence bu soguklarda beyaz dumana takma hava biraz düzelsin öyle bak .

mustafa demir
    Rengi
    Yok

Teşekkürler. Havalar biraz isinsin eğer devam ederse herseyine baktircam çünkü gerçekten takılmayacak gibi degil

Sayfa 1/2 12 SonSon