11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: LPG'li Grande Punto Fire Tekleme ve Stop Etme Sorunu

Erothias DeAndalucia
    erothias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Standart LPG'li Grande Punto Fire Tekleme ve Stop Etme Sorunu

Merhaba;

Yaklaşık 1,5 yıl önce Ankara Mocan Otogaz'da aracıma LGP kiti taktırdım.

Taktırdıktan 6 ay sonra aracımda, tekleme ve stop etme sorunu başladı.

Sorunlar ve oluştukları koşullar şöyle:
    Aracım sıcak iken ve gaz pedalına az basıldığında veya gaz köklendiğinde, özellikle yokuş yukarı gider vaziyette iken ve lgp deposu dolu iken, şiddetli tekleme şekline. Nadiren, tekleme ile beraber buzzer sesi duyuluyor ve kendiliğinden araç benzine geçiyor. Motor arıza ışığı ve herhangi bir belirti bulunmuyor. Bir başka senaryo ise, araç rölantide ve klima kapalı iken stop etme şeklinde. Klima açık iken sorun yok. Rölantide stop etme, seyir halinde teklemenin neticesinde ışıklarda v.s. dururken gözleniyor.

Bu sorunları yaşayınca öncelikle aracımın ateşleme sisteminden şüphelendim ve yetkili serviste, hepsi birkaç gün ara ile şu değişiklikleri yaptırdım aracımda: Bilgisayara bağlandı ve hata kodu görülmedi. Bujiler yenilendi. Buji kabloları yenilendi. Alternatör çıkış voltajında dalgalanma gördüm ve alternatörü değiştirttim. Bozuk alternatörün şarj ettiği aküye güvenemedim ve aküyü de değiştirdim.

Neticede sorunum devam etti ve Mocan Otogaz'a müracaat ettim. LGP kitimi bilgisayara bağlayıp birkaç ayar değiştirdiler ve beni gönderdiler. Sorun giderilememişti.

Bu bilgiler ışığında ne yapmamı önerirsiniz? aracım detaylı olarak incelendi ancak LPG kiti üzerinde yeterince test yapılmadığı kanısındayım. Özellikle, aracın lpg'den benzine kendiliğinden geçmesini açıklayamadı kimse.

aaa bbbb
    dt alee367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 24

araçta yokuş çıkarken falan gaz kokusu geliyor mu? ilk aklıma gelen lpg enjektörlerinin hortumları bunlardan biri diğerinden kısa olduğunda bile benzer sorunlar olabilir.

Bülent AKARSU
    grandeizmit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

Benim aracımda da lpgden benzine kendini geçiriyor ve bir daha lpgye geçmiyordu. Lpg montajımı yapan ustaya götürdüğümde benzin lpg ayırıcı valf olması lazımdı onu değiştirdi sorunum düzeldi.
    Onun öncesinde lpg ecusude değişmişti. Rampada benzine geçmesi içinde memelerinin geniş kullanıldığını söylemişti onlarıda değişti sorun bitti.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Hocam şu masrafı yapmadan gelsenize

Öncelikle Araç Benzinde çalışırken hiç bir sorun yoksa, sadece gazda iken bu sorun varsa.
    BUJI,KABLO,ALTERNATOR ve AKU boşa değişmiş diyebiliriz.

Eğer sorun sadece LPG'de iken oluyorsa ilk gitmeniz gereken yer LPG dönüşümünü yapan yer olmalı. Benzinde sorunsuz çalıştığını gösterip, LPG'de problem olduğunu göstermelisiniz.

Onlar sırayla, LPG enjektörlerini, regulatörü ve ECU'yu kontrol eder, büyük ihtimal bu üçünden birindedir arıza.

İnşallah başka, karmaşık, bulunamayan bir arıza yoktur.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Regülatörle ilgili bi sıkıntı var gibi geliyor bana.Eğer araç sürüş esnasında özellikle gaz kokusu alıyorsanız baktırmanızı tavsiye ederim.

Erothias DeAndalucia
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam şu masrafı yapmadan gelsenize

Öncelikle Araç Benzinde çalışırken hiç bir sorun yoksa, sadece gazda iken bu sorun varsa.
    BUJI,KABLO,ALTERNATOR ve AKU boşa değişmiş diyebiliriz.

Eğer sorun sadece LPG'de iken oluyorsa ilk gitmeniz gereken yer LPG dönüşümünü yapan yer olmalı. Benzinde sorunsuz çalıştığını gösterip, LPG'de problem olduğunu göstermelisiniz.

Onlar sırayla, LPG enjektörlerini, regulatörü ve ECU'yu kontrol eder, büyük ihtimal bu üçünden birindedir arıza.

İnşallah başka, karmaşık, bulunamayan bir arıza yoktur.
    Çok teşekkürler.

Cumartesi tam gün bırakacağım otogazcıya. İyice irdeleyecekler. Aracımı satma noktasına geleceğim sorun çözülmezse. Çözdürmeye gönüllü birine vereceğim ucuza.

Parçaları değiştirtirkenki düşüncem şu idi: LGP biliyorsunuz daha zor yanan bir yakıt ve ateşleme sistemindeki kaliteyi düşüren bir etken, benzinde pek hissedilmezken, LPG'de görünür hale gelebilir. Tabii nasıl olur da motor arıza lambası yanmaz onu anlamadım.

Erothias DeAndalucia
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı cemdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Regülatörle ilgili bi sıkıntı var gibi geliyor bana.Eğer araç sürüş esnasında özellikle gaz kokusu alıyorsanız baktırmanızı tavsiye ederim.
    Haklı olabilirsiniz. Regülatör birinci şüpheli gibi.
    Regülatördeki bir sorun, gazdan kendi kendine benzine geçmesini açıklayabilir belki.
    Sanki LPG tankında gaz yokmuş gibi kendini benzine geçiriyor alet. LPG'nin bittiğini algılayan mekanizma ne acaba.. Bu durumda da aynı mekanizma devreye giriyor yanlışlıkla. Araba teklemeye başlıyor ve benzine geçiveriyor.

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Arkadaslar tekleme sorunu bi arkadasta daha vardi ama "Benzindede tekliyordu" beyinciye yonlendirdik 100 kusur liraya cozuldu isi bilginiz olsun
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar tekleme sorunu bi arkadasta daha vardi ama "Benzindede tekliyordu" beyinciye yonlendirdik 100 kusur liraya cozuldu isi bilginiz olsun
    Lpg beyni miii ecu muu, korkutma layns.

Erothias DeAndalucia
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allahtan benzinde her şey normal.

ömer bey
    serseri27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 6

Araç benzine geçiyorsa regülatör arızalı olma ihtimali yüksek. Birde bu sorunun aynısını 2 hafta önce çözdük. Tabi öncesinde tüm elektrik sitemi yenilendi. Yedek regülatör takıldı ama sorun devam ediyordu. Sonra araç tekleme yaptığında inip elimizi beyne vurduk gördük ki donmuş soğuk duruyordu. Normalde çok sıcak olması lazım. Neyse sonra gördük ki lpg beynine suyu kalorifer soğutma suyundan almışlar. yazın günü de soğuk moda aldığımızdan beyin donma yapıyor. sorunu beynin suyunu üst kapağın ordan alarak çözdük.
    Bi deneyebilirsiniz basit bi işlem. tekleme yaptığında sağa çekip beyne dokunun elinizi yakmıyorsa sorun budur.