Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Krank Mili Sensör Arızası

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Krank Mili Sensör Arızası

Merhaba arkadaşlar, aracımda 4 aydır bir arıza var sebebi ise ise tam olarak nedir bulunamamıştı. Bi ara aküden dediler aküyü değiştirdim fakat arıza yine devam etti. Arıza şu; araç ayda bir iki defa sabahları zor çalışıyor ve çalıştıktan sonra motor arıza ışığı yanıyor ve sonrasında devir saati çalışmıyor sıfırda duruyor ve o şekilde kullandığımda fazla gaz yemiyor mesela 3.vites ile çıkabileceğim bir rampayı 1.vites ile çıkıyordum. Sanayide usta arızayı cihazda göremediğinden arıza olduğu anda aracı stop ettirmeden getir demişti, bugün sabah arıza yine yaptı bende ustaya götürdüm ve arızanın krank mili sensöründen olduğu anlaşıldı. Yarın sabah ustaya bırakacam bakalım sorunu çözebilecekmiyiz?

Yalnız benim merak ettiğim şu, bu krank mili sensör arızası ile ilgili biraz araştırma yaptım, bu arızayla birlikte araçta titreme silkeleme, çekişten düşme, üst devirlerde yığılma yakıt tüketiminin artması gibi gibi sorunlar görünüyormuş.

Bende bunlar tam olarak var diyemem ama ocak ayında 80 bin bakımı yapıldı ve triger kayışı değişti o günden sonra yakıtta artış olmuştu ve arızada bakımdan kısa bir süre sonra çıktı. Aracın performansından ise memnun değilim ama 1.4 77 hp araç anca bu kadar olur diye düşünüyorum ve arada rölantide iken titreme oluyor motordan belirli aralıklarla 3 4 saniyede bir kırrrrrrr diye bir ses yükselip azalıyor.

Acaba sizlerden bu krank mili arızası yaşayıpta performans titreme yakıt artışı yaşayan varmı? bu sensör gerçekten bunlara neden olurmu?

Birde bu sensörü temizleyip tekrar kullanıyorlarmış, temizletmek mi iyi yoksa yenisi ile değiştirmek mi ve değiştirirsek maliyeti ne olur?
    Konu seralex tarafından (09/06/2014 Saat 11:38 ) değiştirilmiştir.

serrko serrko
    serrko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 93

Eksantrik kayisi servistemi degisti disardami degistirdin

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Alıntı serrko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eksantrik kayisi servistemi degisti disardami degistirdin

Eksantrik kayışı dediğiniz triger mi? Eğer o ise dışarıda değişti. 80 bin bakımı için götürmüştüm aracı usta kayışta çatlaklar var değişse iyi olur dedi bende değiştirttim.

serrko serrko
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Evet triger kayisi bu kayisi takarken atlak takildiysa bu arizayi yapar bilginiz olsun buyuk ihtimallede bunla alakali bir problem yasiyorsunuz

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Evet triger kayisi bu kayisi takarken atlak takildiysa bu arizayi yapar bilginiz olsun buyuk ihtimallede bunla alakali bir problem yasiyorsunuz

Evet dediğiniz çok mantıklı, ben aracı 6 aralıkta aldım yakıtından da performansından da çok memnundum. Ocağın ilk haftasında 80 bin bakımına girdi sanayide ve trigerde orda değişti. sonrasında ise yakıtım 6 - 6.5 lt'den 7.5 - 8 lt'lere çıktı ve ilk arızayıda bakımdan sonra yaptı. O günden sonrada zaten performansı pek tatmin etmiyor beni, yakıt ise bazen çok iyi bazen kötü anlamış değilim.

Peki şimdi ne tavsiye edersiniz ? Ustaya gidip trigeri değiştirirken doğru düzgün takmamışsınız sizin hatanızdan kaynaklanmış mı diyeyim trigeri tekrar ayarlattırmam gerekli mi?

Birde bu triger kayışının düzgün takılmaması başka ne gibi sorunlara yol açabilir? Mesela performans düşüklüğü, çekişten düşme, motor sesinde artış gibi ?
    Konu seralex tarafından (09/06/2014 Saat 13:51 ) değiştirilmiştir.

serrko serrko
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Cekis dusukligu basta olmak uzere dediginiz gibi yakit artar ve ileleyen zamanlarda yolda kalma olasiligi yuksektir

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Sabah sanayiye bıraktığım aracımı az önce teslim aldım ve malesef araç istediğim gibi olmamış yine

Biraz uzun olacak ama araçta yaşadığım sorunları en başından anlatayım, belki biri çıkarda ben çözerim der bende gelirim yaptırmaya çünkü burada herhangi bir çözüme ulaşamayacağımı anladım.

- Aracımı 6 aralık 2013 de 78.000km de aldım 1 ay kullandım yakıt tüketimim havalar soğuk olmasına rağmen 6.2 ile 6.5 arasında idi ve çekişinden de performansından da memnundum.

- 1 ay sonra ocağın ilk haftasında 79.000 km de iken sanayide bir ustaya 80.000 bakımını yaptırdım, bu bakımda triger kayışınında çatlak olduğu değişmesi gerektiği söylendi bende değiştirttim.

- Bakımdan sonra 1 hafta kullandım, yakıt tüketimim 7.5 8 lt lere çıktı, araç rölantide iken pırrrr diye bir ses gelmeye başladı, yine rölantide iken zaman zaman titreme olmaya başladı (Rölantideyken diyorum ama hareket halinde varmıydı bilmiyorum), ve araçta çekişten düşme performans kaybı hissetmeye başladım.

- 1 hafta sonra ustaya bu şikayetlerimle gittim. Usta bakımda kullanılan filtreler, bujiler vs. tüm parçaların orjinali özenle takıldı ses olayıda triger kayışı yeni olduğundan dedi ve zamanla geçer dedi.

- Birkaç gün sonra uzun yola gittim geldim, ertesi sabah araç zor çalıştı ve motor arıza ışığı yaktı o şekilde birkaç yüz metre gittikten sonra devir saatinin sıfırda olduğunu farkettim ve gaza yüklendiğimde araç fazla bağırmıyordu ve gitmiyordu. Hemen izmirdeki arkadaşı aradım aküdendir kutup başını sök tak dedi söktüm taktım düzeldi.

- Sonra ustaya gittim cihaza bağladı akü arızası verdi, böyle biraz kullan dedi eğer bu arıza tekrar eder ve artrsa aküyü değiştiririz dedi.

- Bu arada ben yakıt tüketiminin artma nedenlerini araştırmaya devam ettim, herşey normaldi geriye sadece yağ kaldı. Bizim araçlar için en uygun yağın 5-40 olduğunu öğrendim doğru ustaya gittim tahmin ettiğim gibi oparın 10-40 yağını kullanmış. Gittim castrolun 5-40 yağını aldım ustaya değiştirttim. Yağ değişiminden sonra havalarından ısınmasıyla yakıt tüketimi 6.5 lt lere düştü. Ancak aracı kullandığım güzergaha göre aralık ayında 6.5 lt yakan aracım şuan 5.5 6 lt yakması lazım çünkü güzergahım gerçekten trafiksiz ve şehirler arası yol gibi.

- Ayda bir iki defa uzun yol yaptım ve her uzun yol dönüşünde aynı arıza tekrar etti.

- Sonunda bi elektrikçiye gittim akünün arızalı olup olmadığından emin olmak için. Elektrikçi ölçtü biçti akü arızalı dedi bende geçen ay aküyü değiştirdim.

- Arıza olayı tam geçti derken yine tekrar etti bende doğru ustaya gittim cihaza bağladı krank mili sensörü arızası veriyor dedi müsait bir zamanda getir halledelim dedi.

- Bende 1 2 gün krank mili sensörü nedir neden arızalanır ne arızalı çıkarır araştırdım. Buradan ve diğer sitelerden edindiğim bilgilere göre triger kayışının ayarsız takılması krank mili sensörü arızasına, aracın düzensiz çalışmasına, ses yapmasına, performans ve çekiş kaybına, yakıt tüketiminin artmasına neden olabileceğini öğrendim.

- Bu bilgilerle bu sabah ustama gittim bildiklerimi anlattım hepsini tekrar kontrol edin dedim. Usta trigeri aparatla takıyoruz hata olma şansı yok dedi, sen yinede tekrar kontrol et dedim.

- 1 saat önce kadar aracı almaya gittim. Krank mili sensör arızası için kablolarda sorun varmış tekrar sardık falan dedi tekrar yaparsa sensörü değiştiririz dedi bakalım birkaç güne belli olur. Trigere gelince, tekrar kontrol etmişler herhangi bir sorun yokmuş. Araca bindim denemek için ses hala duruyor herhangi bir değişiklik yok ustaya dedim değişen birşey yok diye ustada sesi duyuyor inkar etmiyor ama triger kayışı daha yeni zamanla ses geçer dedi. Ancak triger değişeli yaklaşık 5.000 km oldu 5.000 km de bu meret alışma evresini geçirmezmi? O ustadan bana hayır gelmeyeceğini anladım birşey demedim çıktım geldim. Gelirken yolda yine titreme yaptı, gaza yüklendim yine tatmin etmedi performans düşük. Yani anlayacağınız hiçbir değişiklik yok araçta.

Şimdi tüm bu anlattıklarıma göre benim araçta sorun ne? Triger kayışı alışacak diye bekliyeyim mi toksa sağlam bir usta bulup tekrar bi ayarmı yaptırayım. Y ada sorun trigerle alakası yok mu? Ha bu arada usta trigerin çekişle yakıtla alakası olmayacağını söyledi ayrıca triger değişiminde subap ayarı yapılıyormu dedim yapılmaz dedi.

Ben ne yapayım arkadaşlar sorun nerde olabilir? Ayrıca ben bunu çözerim yaparım diye varsa çok uzak olmamak kaydıyla gelirim.

A. Beşkazalı
    wmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 11

Dostum bu sorunların birebir aynısını bende yaşadım. Araç arıza lambası yakınca motor güç keser ve devir saati çalışmaz. Ben aracımı satın aldığımda 88.500km de idi ve sahibi 80.000km de triger değişti demişti aracı aldıktan sonra farkettim ki baya titreme var ve motor arıza ışığı yakmaya başladı. Birkaç ustaya götürdüm birisi arızayı sildiğini söyledi ama yine yaptı. Kontak açıp kapatınca araç normalde dönüyordu. En son iyi bir ustaya buldum aracı sadece kulağıyla dinledi arızayı muhtemelen buldum dedi. Bu arada aracımın genel performansı sendeki gibi hiç iyi değildi. Krank milini görecek şekilde motoru açtı ve krank milinin kaymış olduğunu gördü ve elinde terazi görevi gören bir aletle durumu anlattı ikna oldum. Krank milini yerine tekrar oturttu ve bu sefer o boşluklar kayboldu. Araç o günden bu yana performans olarak çok iyi. yakıt durumuda iyi. titreme konusuna gelince krank mili ve pistonları yağlayan bir uç var onun tıkanmış olabileceğini söylemişti sadece onu temizledi o gün titreme geçmişti ama bugünlerde yine ortaya çıktı. Çok kafaya takmıyorum çünkü eskisi gibi sürekli titremiyor sadece soğukken hissedilir şekilde titreme oluyor ısınınca geçiyor. O günden bu yana sorun yok.
    Konu wmaster tarafından (11/06/2014 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.

A. Beşkazalı
    wmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 11

Bu arada bende aracımı 6 aralık 2013'te aldım. Aynı gün almışız ve aynı sorunlar var ilginç )

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Anlaşılan bu 6 aralık 2013 pek uğurlu gelmemiş bize, yalnız araçlar aynı motor ve güç, arızlar aynı ve alış tarihlerimizde aynı hakkaten ilginç

Aynı sorunlar sende de olunca içim ferahladı yanlış anlama sorun yaşaman değil o sorunların bi şekilde çözmüş olman içimi ferahlatan Yani çözülemeyecek sorun yok yeterki bizim ustalar çözmek istesin.

Sonuç olarak bana sağlam bi usta lazım olduğu anlaşıldı. Şuanki ustaya aracı yeni aldığımdan beri gidiyorum işini beğenmedim, zaten bi dahada gideceğim sanmam ama işte başkada bildiğim biri yok. Servis desen onlada aramda sorun çıktı oraya hiç gitmem.

Antalyaya yolum düşse gelirdim senin ustana ama zor.

serrko serrko
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Bana kalirsa sorun kayisla alakali sentesi atlak aracin ayrica kayisin alisma süreci diye bisey yoktur

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Bana kalirsa sorun kayisla alakali sentesi atlak aracin ayrica kayisin alisma süreci diye bisey yoktur

Abi bende sizlerden öğrendiğim kadarıyla ustaya kayıştan olabileceğini söyledim ama usta kayıştan olmaz diyor fazlada üstelemedim artık iyi madem dedim çıktım geldim. Adamın içinden gelmiyorsa yapmak zorlamanın anlamı yok yaptığı iştende hayır gelmez gelmez.

Şimdi sağlam bir usta arıyorum varmı önerebileceğiniz birileri abi?

serrko serrko
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Bursada olsaydin bakardim ama mesafe uzak

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı seralex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bende sizlerden öğrendiğim kadarıyla ustaya kayıştan olabileceğini söyledim ama usta kayıştan olmaz diyor fazlada üstelemedim artık iyi madem dedim çıktım geldim. Adamın içinden gelmiyorsa yapmak zorlamanın anlamı yok yaptığı iştende hayır gelmez gelmez.

Şimdi sağlam bir usta arıyorum varmı önerebileceğiniz birileri abi?
    Benim düşüncem de trigerden yana başka bir ustaya götürüp tekrar değiştirt. şöyle bir durum da var triger sökülürken aracın sağ tarafı nerdeyse komple sökülüyor o esnada sensöre zarar verme ihtimalleri de var bence bunları da göz ardı etme.

Bülent AKARSU
    grandeizmit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

Serkan bey öncelikle geçmiş olsun. Bence Aracın tekleme vs. sorunlarını çözdüyseniz yakıta fazla müdehale etmeyiniz. Aynı aracın dualogici var bende 5 litreleri hiç görmedi eco tuşu olmasına rağmen. Birde pırrr dediğiniz ses egzostan gelen ses ise bende geçen klima açıkken araçtan indim o sırada fark ettim önemsemedim.
    Kısacası çalışıyorsa kurcalatmayın sadece yaptığınız masraf ile kalırsınız.

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim düşüncem de trigerden yana başka bir ustaya götürüp tekrar değiştirt. şöyle bir durum da var triger sökülürken aracın sağ tarafı nerdeyse komple sökülüyor o esnada sensöre zarar verme ihtimalleri de var bence bunları da göz ardı etme.
    Burada iyi bir usta bulamadım vardır belki de bana denk gelmedi, Aydın fiat yetkili servisine gitmeyi düşünüyorum tabi uygun zamanım olursa.

Dediğiniz gibi muhtemelen benim trigeri değiştirirken sensörün kablolarına zarar vermişlerdi ve arıza da o yüzden kaynaklandı.

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Alıntı grandeizmit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serkan bey öncelikle geçmiş olsun. Bence Aracın tekleme vs. sorunlarını çözdüyseniz yakıta fazla müdehale etmeyiniz. Aynı aracın dualogici var bende 5 litreleri hiç görmedi eco tuşu olmasına rağmen. Birde pırrr dediğiniz ses egzostan gelen ses ise bende geçen klima açıkken araçtan indim o sırada fark ettim önemsemedim.
    Kısacası çalışıyorsa kurcalatmayın sadece yaptığınız masraf ile kalırsınız.
    Teşekkür ederim Bülent bey, aracımda tekleme değilde titreme sorunu var ve sadece rölantide hareketsiz halde iken hissediyorum. Hani rölantide beklerken klimayı açarsınız ve araçta bi titreme sesinde bi değişme olur ya işte öyle birşey oluyor ama ben klimayı ne de başka bir elektrik harcayan birşeyi kullanmadığım halde oluyor. Mesela kırmızı ışıkta 30 40 sn bekliyorum bu sürede 1 2 defa yapıyor bu olayı. Hatta bazen sanki altınızda titreşimli koltuk varmış gibi hissettiriyor adamın içi karıncalanıyor Ses de kesinlikle egzostan değil egzosu kontrol ettirdim, ses motor kısmından geliyor ilk çalıştırdığımda motor soğukken çok belli olmuyor ama motor ısındıktan sonra ses rahatsız edici şekilde artıyor, kırımızı ışıkta yanımda bekleyen araç sesi rahatlıkla duyuyordur. Ustada zaten sesin trigerden geldiğini kabul ediyor ama zamanla geçer diyor.

Yakıta gelince aralık ocak ayında (Triger ve bakımdan önce) ort.hava sıcaklıkları 10 derece iken ve aracında acemisiyken 6.5 lt yi geçmiyordu, şuan havalar 25 30 derece aracada iyice alıştık 6.5 lt nin altına düşmüyo. Ya da en somut örnek şu, araç bakıma girerken ort. 6.2 lt idi, bakımdan çıktı 1 hafta kullandım 7.5 8 lt idi. 1 ay böle kullandım sonra yağ değiştirtince yakıt 6.5 7 lt lere düştü.

Yakıtı şuan dert etmiyorum önemli olan araçtaki ses titreme ve performans. Bunlar düzelince yakıtında zaten otomatikman düzeleceğini düşünüyorum.

EREN ZOR
    TJetci CMasteR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35Y5140
    Edilen teşekkür: 223

Sente ayarı

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Aracımdaki bu arıza için akşam aydına ordan da yarın izmire gidip birde orada baktırayım diye düşünüyordum. Dün gece gitmeden son bi defa daha araştırayım dedim internetten özel bi fiat servisçisi buldum sabahta doğru oraya gittim sorunlarımı anlattım usta da yaparım dedi hatta benim bahsettiğim sesin dışında başka bir ses daha var bu araçta dedi, aracı bıraktım geldim.

Az önce aracımı aldım geldim, usta yaptıklarını ve değişen parçaları tek tek anlattı gösterdi.

Öncelikle trigerde bi diş atlakmış onu yapmış, sonra ring diye tabir ettiği 4 tane küçük siyah yuvarlak parçalar var onları ve contaya benzeyen yine siyah bir parçayı aşınma olduğundan dolayı değiştirmiş. Aşınmadan dolayı araç yeterli yağ basıncını sağlayamayıp performans kaybı ve yakıt artışı oluyormuş falan dedi. Benim bahsettiğim sesi düzeltememiş kayıştan kaynaklanıyormuş ama illaki geçsin istersen biraz kullan gel bi çaresine bakarız dedi. Diğer sesi halletmiş.

Aracı biraz denedim test ettim, performansı farkedilir derecede artmış, titreme yok, camlar kapalı halde rölantide içerde otururken aracın çalıştığını hissetmiyorsun, yakıtı bilmiyorum deneyip görecez ama ustanın dediğine göre düşecekmiş.

Hatta birkaç gün önce krank mili sensör arızası için gittiğim başka bir usta sensör kablolarındanmış diyip kabloları tekrar sardık falan demişti. O arızanın nedenide bu parçalarmış boşuna işlem yapılmış dedi.

Parçalar için 60 TL, trigeri sök tak ayar vs. içinde 40 tl işçilik toplam 100 tl aldı. Bana biraz parçalar 60 Tl etmez gibi geldi bilmiyorum yinede belki ediyordur belkide usta bizi kazıklıyordur. Her neyse sorun çözülsünde üç beş kuruş önemli değil.

Tek merak ettiğim bu parçalar aracın yakıtını çekişini sesini etkileyecek kadar önemli parçalarmı ?

serrko serrko
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Parcalarin resmini koysana ne oldugunu soyleyeyim

Sayfa 1/2 12 SonSon