Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
54 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Turbo arızası(sesi) mı?

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turbo 2500 devirde devreye girdiğinden dolayı duyduğun ses olabilir belki de o.

Başka bir yorum yapmama gerek yok sanırım ?
    Çağatay Bey vallahi ne demek istediğiniz anlamadım ?
    ama konuyu biraz daha açarsak turbo devamlı olarak çalışır aracımızda. Ama güç çıkışı yeterli basıncın oluştuğu 1750 devirden itibaren gerçekleşir. 2500 lerde değil.
    eğer 2500lerden itibaren gücü hissediyorsanız, turboda bir güç kaybı problemi vardırve en az yarım düzine sebebi olabilir.
    Konu cengizhan tarafından (20/02/2014 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı cengizhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çağatay Bey vallahi ne demek istediğiniz anlamadım ?
    ama konuyu biraz daha açarsak turbo devamlı olarak çalışır aracımızda. Ama güç çıkışı yeterli basıncın oluştuğu 1750 devirden itibaren gerçekleşir. 2500 lerde değil.
    eğer 2500lerden itibaren gücü hissediyorsanız, turboda bir güç kaybı problemi vardırve en az yarım düzine sebebi olabilir.
    Yani ben yorumu yaparken böyle bir şeyden emin değilim. Hani eğer 2500 devirde tamamen açma yapıyorsa bu ses olabilir mi acaba demek istedim Belki de yazarken ki amacım oydu Size bir lafım yok ama bir üst mesajda dalga geçer gibi mesaj yazan arkadaş için tekrar aynı mesajımı copy paste ettim. Kesinlikle 2500 devirde açar. Bu kesin bilgidir falan demedim. Bir ihtimal koydum ortaya ve bunun da tahmini olabildiğini ve emin olmadığımı belki de diyerek belli ettim. 1750 devirde açıyorsa turboyu demekki arkadaşın arızası başka bir arızaymış

İşin özü insanlara dalga geçerek mesaj yazmadan önce cümleyi bir kere okumakla anlamadıysanız en az 3 kere okuyup öyle yazın ki sonra komik duruma düşmeyin (Lafım size değil Cengiz Bey)
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Yani ben yorumu yaparken böyle bir şeyden emin değilim. Hani eğer 2500 devirde tamamen açma yapıyorsa bu ses olabilir mi acaba demek istedim Belki de yazarken ki amacım oydu Size bir lafım yok ama bir üst mesajda dalga geçer gibi mesaj yazan arkadaş için tekrar aynı mesajımı copy paste ettim. Kesinlikle 2500 devirde açar. Bu kesin bilgidir falan demedim. Bir ihtimal koydum ortaya ve bunun da tahmini olabildiğini ve emin olmadığımı belki de diyerek belli ettim. 1750 devirde açıyorsa turboyu demekki arkadaşın arızası başka bir arızaymış

İşin özü insanlara dalga geçerek mesaj yazmadan önce cümleyi bir kere okumakla anlamadıysanız en az 3 kere okuyup öyle yazın ki sonra komik duruma düşmeyin (Lafım size değil Cengiz Bey)
    Merak etmeyin, yanlış anlamadım Çağatay Bey Sadece gerçekten durumu anlamaya çalışdım. Yani bende size karşı yazmadım mesajı. Neyse takılmayalım, hadi iyi forumlar

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Öztürk
    milanbg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 JY 7698
    Edilen teşekkür: 75

Turbo 2500 devirde devreye girdiğinden dolayı duyduğun ses olabilir belki de o.

Başka bir yorum yapmama gerek yok sanırım ?

Doğrudur belki bir kere okudum yanlış anladım o zaman benim gibi direk anlayan arkadaşlar için söyleyeyim O ses ondan çıkıyor belki diyorsun ama turbo 2500 devir de acar belki demiyorsun kimsenin kimseyle dalga geçtiği yok turbo 2500 de açılmaz arıza yoksa o şekilde anlayan arkadaşlar varsa düzelteyim Bende doğru bilgiyi vereyim belkilerle ugrasmasinlar net bilgi sahibi olsun problemle ilgilenenler

LG-D802TR cihazımdan gönderildi
    KIRCAALİLİ

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı milanbg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur belki bir kere okudum yanlış anladım o zaman benim gibi direk anlayan arkadaşlar için söyleyeyim O ses ondan çıkıyor belki diyorsun ama turbo 2500 devir de acar belki demiyorsun kimsenin kimseyle dalga geçtiği yok turbo 2500 de açılmaz arıza yoksa o şekilde anlayan arkadaşlar varsa düzelteyim Bende doğru bilgiyi vereyim belkilerle ugrasmasinlar net bilgi sahibi olsun problemle ilgilenenler

Mustafa bey siz ciddi anlamıyorsunuz Yazdığımı en az 4 kere daha okumanızı öneriyorum. Ve bir üst mesajda yazdıklarımı da okumanızı öneriyorum Tartışma yaratmaya da gerek yok.

Madem net bilgi vermek istiyorsunuz dalga geçerek bilgi vereceğinize doğru düzgün bilgi verseydiniz. Ki zaten okuduğunuzu anlamadan bilgi vermişsiniz beni komik duruma düşüreyim derken kendiniz düştünüz ve hala düşüyorsunuz. Hiç gerek yok böyle şeylere. Burası ego tatmin etme yeri değil. Birbirine yardımcı olma yeri. Bilgi alış veriş platformu Şu dakikadan sonra yazdığınız hiç bir mesaja cevap vermeyeceğim. Yeterince tartışma oldu.

İyi forumlar dilerim.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Mustafa Öztürk
    milanbg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 JY 7698
    Edilen teşekkür: 75

Mustafa bey siz ciddi anlamıyorsunuz Yazdığımı en az 4 kere daha okumanızı öneriyorum. Ve bir üst mesajda yazdıklarımı da okumanızı öneriyorum Tartışma yaratmaya da gerek yok.

Madem net bilgi vermek istiyorsunuz dalga geçerek bilgi vereceğinize doğru düzgün bilgi verseydiniz. Ki zaten okuduğunuzu anlamadan bilgi vermişsiniz beni komik duruma düşüreyim derken kendiniz düştünüz ve hala düşüyorsunuz. Hiç gerek yok böyle şeylere. Burası ego tatmin etme yeri değil. Birbirine yardımcı olma yeri. Bilgi alış veriş platformu Şu dakikadan sonra yazdığınız hiç bir mesaja cevap vermeyeceğim. Yeterince tartışma oldu.

İyi forumlar dilerim.
    Sizde anlamıyorsunuz galiba en az bir kaç defa sizde okumayı deneyebilirsiniz ilk dalga geçtiğim mesajıda diğer mesajıda tekrar tekrar sayı vermeyeym bence anlayana kadar okuyun kimseyi ne küçük düşürmek için yazdım nede dalga geçmek için. Büyük paronaya bu ayrı bir konu zaten turbonun 2500 devirde devreye girdiğini düşünerek veya varsayım vererek zaten siz kendinize güldürüyorsunuz. ama konu hakkında yanlış bir yönlendirme vermiŞsinz Bende bunu düzeltiyorum Sizde zaten doğrusunu öğrenmişsinizdir artık zaten. Bilgi paylaşım platformunda doğru bilgiler le yönlendirmek fikir vermek gerekir insanlara. Ayrıca bunun bir tartışma değil konuşma olduğunu düşünüyorum zaten eğer siz tartışma olarak göruyosaniz sakin olmayı deneyebilirsiniz

İyi forumlar sizede.

KIRCAALİLİ

Okan VAROL
    EqZoTiC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34AND77
    Edilen teşekkür: 18

Alıntı xxdeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forumda gezinirken şöyle bir yoruma denk geldim ve sesin bu tarz bir ses olabileceği aklıma geliyor:

"Turbodan gelen birkaç tip ses vardır:
    1. si her turbolu arabadan gelen hava sesidir. Basınçlı hava sesi. Bu sesi dudaklarınızı "Ü" harfi şekline getirip içinize nefes çekerken gelen sese benzetebilirsiniz. Bu sesin yoğunluğu turbonun büyüklüğüne, bastığı hava miktarına ve basınca göre değişir. Gayet düzgün bir sağlık sesidir. Arabaya her binenin dikkatini çeker turbonun sesine baaak demelerini sağlar güzel bir olaydır. Büyük turbolu aracımda bu ses çok güzel."

işte ben bu sesi duyuyorum da pimpirikli mi davranıyorum, yoksa böyle bir ses yok,yorum mu yanlış bilemedim
    Bence çok dikkat ediyorsunuz. Tünelden geçerken camınızı açın ve gaz verip bırakın. Muhtemel ses dump valvedir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tolga Şahin
    xxdeo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı EqZoTiC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence çok dikkat ediyorsunuz. Tünelden geçerken camınızı açın ve gaz verip bırakın. Muhtemel ses dump valvedir.
    umuyorum normal bir sestir. bugün tekrar dikkatlice dinledim. sadece 2.viteste hızlanırken gelen bir ses. 3 ve 4. viteste pek bir şey duyamadım. camı açarak da dinledim yine herhangi bir ses alamadım. Başka arkadaşımın tdci arabasında da benzer bir sese denk geldim, herhalde normaldir diye düşünüyorum

ibrahim ibrahim
    ibooovn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

bi arkadasta toyata corolla dizel var icinden bile duyuluyor turbo sesi cuuuvvv.cuuuuuvv hizlandikca yukseliyor araba daha yeni sifir sayilir....1.3 dizel merivadada o sesi icerden duyabiliyorsun 3000 km de enistemin araci...bizde niye gelmiyor oyle ses acaba ?biraz zevk verici sanki

ibrahim ibrahim
    ibooovn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

bi arkadasta toyata corolla dizel var icinden bile duyuluyor turbo sesi cuuuvvv.cuuuuuvv hizlandikca yukseliyor araba daha yeni sifir sayilir....1.3 dizel merivadada o sesi icerden duyabiliyorsun 3000 km de enistemin araci...bizde niye gelmiyor oyle ses acaba ?biraz zevk verici sanki

Yasin Hancı
    JuDGe85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06ht990
    Edilen teşekkür: 0

Selamlar

1.3 multijet punto evo da turbo sorunu yaşadım, nasıl mı?

Aracı 31.000 de aldım, suan 48.000 de turbo değişti. 46.000 den beri bu sesi duyuyordum, aracım 2011 model, servise gidicem diye sese aldırış etmedim.
    Sesi nasıl fark ettim, eve geldiğim başıbüyük yolunda arabayı saglam sıkıştırdım, hatta corsa ile kapıştım, neyse eve geldim, sabit gaz verince bi vuuu ses duydum gazdan çekince geldi.
    Servise bıraktım 48.000(50.000 bakımı) yapılacağında, turbo arızası var dediler değiştiler, arabanın önceki sesi ile şuan i karşılaştıracak kulak yok ise kesin servise götürün.
    Arabamın garantisi devam ettigi sürece (4yıl) servise giymeye devam edeceğim.

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Standart Cevap: Turbo arızası(sesi) mı?

Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeni konu açmak yerine konuyu bu başlık altında güncellemek istedim. Aracın turbo sisteminden gelen bu ses hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çoğu kişi "turbonuz arızalı. Geçmiş olsun. Turbo ölmüş. Yeni turbo almanız gerekir." Gibi yorumlar yapıyor bu tarz seslerde forumlarda. Ancak forumda hakikaten bu konuda tecrübeli usta ve arkadaşlarımızdan destek istiyorum. Takdir edilir ki herhangi bir turbo tamircisine gitsek onun da maddi çıkar doğrultusunda "beyefendi turbonuz ölmüş. Değiştirin. Veya revizyon şu fiyat ya da revizyona uğramış turbo elimizde var onun fiyatı X TL. ama 1 yıl garanti veriyoruz." Gibi cümleler kurması yüksek olasılık.

Yetkili servisin kuracağı cümle zaten malum. "Bizde tamir yok sıfır sipariş edersiniz ve + işçilik + KDV alırız." Der.

Önerilerinizi rica ediyorum.

https://youtu.be/2N3c0w2sLUU

SM-A500F cihazımdan gönderildi

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Merhabalar Yasin Bey, turbolar uzmanlık alanım değil ama sesin gaza bastıkça düzenli (hava kaçırma) ya da kesik kesik gelmesi (turbo bıcaklarındaki balans problemli) farklı rakamlara tamir ve tamir sonrası omure sahip oluyorlar. Değişim konusunda karar kılarsanız aloparca.com'da ıkı gun once gordugum turbo kampanyasına bakmanızı tavsıye ederım. Baska bır urun sıparısı ıcın gırdıgımde reklam olarak gormustum.

https://www.aloparca.com/kampanyalar...2=Turbo%20Sarj

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Yasin Bey, turbolar uzmanlık alanım değil ama sesin gaza bastıkça düzenli (hava kaçırma) ya da kesik kesik gelmesi (turbo bıcaklarındaki balans problemli) farklı rakamlara tamir ve tamir sonrası omure sahip oluyorlar. Değişim konusunda karar kılarsanız aloparca.com'da ıkı gun once gordugum turbo kampanyasına bakmanızı tavsıye ederım. Baska bır urun sıparısı ıcın gırdıgımde reklam olarak gormustum.

https://www.aloparca.com/kampanyalar...2=Turbo%20Sarj
    Öneriniz için teşekkür ederim Murat Bey. Değişimden önce bu sesin sebebini öğrenmek isterim. Birçok forumda turbo panellerinin balans ayarının tamir edilebiliyor olduğuna yönelik metinler okudum. Forumdaki arkadaşlarımızdan ricam bu sesin esas nedenine yönelik doğru yönlendirme ve balans ayarı yapılabilecek güvenilir ve Anadolu Yakası'nda yer alan bir turbo ustası tavsiyesi alabilmek.

Şunu da belirteyim ki duman atma, aşırı yakıt tüketimi ve çekiş düşüklüğü gibi sorunlardan hiçbirini içinde bulunduğum süreçte yaşamadım.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Yasin bey, motordan cok hafif bir ıslık sesi geliyor, formda yeni bir paylaşım vardı bir bakın;

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...tml#post996003

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

İllaki kontrolu gerek ama bu otmeyi baska sebeplerden de yapabiliyor. Belki hortum catladi yada gevsedi gibi bir kac ustaya gosterin.en kotu ihtimal revizeyle hallolur

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey, motordan cok hafif bir ıslık sesi geliyor, formda yeni bir paylaşım vardı bir bakın;

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...tml#post996003
    Ezeldenberi, forumdaki o konuyu inceledim. Teşekkür ederim. O arkadaşımızın şikayeti hiç akla gelmeyecek bir yerden kaynaklanmış doğrusu. Kendisi gittiği "usta"yı paylaşsa idi en azından biz de gidebilirdik diye düşünüyorum.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İllaki kontrolu gerek ama bu otmeyi baska sebeplerden de yapabiliyor. Belki hortum catladi yada gevsedi gibi bir kac ustaya gosterin.en kotu ihtimal revizeyle hallolur
    Halil Bey, bahsettiğiniz gibi bir çatlak veya gevşeme olasılığına karşı son periyodik bakımda araç lifte kaldırılmış iken radyatör altında yer alan turbo hortumlarına çok detaylı olmayacak şekilde usta tarafından bakılıp herhangi bir sorun gözlemlenmedi.

Konu hakkındaki teknik detay için size de teşekkür ederim. Esasında bahse konu ses sebebiyle turbonun tamamen arızalı olacağına ihtimal vermiyorum. Dediğim gibi şu işi hakkıyla yapan bir turbo tamircisi yok mu?

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Birde yetkili servise arıza tespiti yaptırarak şansınızı deneyiniz, belki arıza kaynağını kesin teşhis edebilirlerse tamirci tamirci gezmek zorunda kalmasınız.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde yetkili servise arıza tespiti yaptırarak şansınızı deneyiniz, belki arıza kaynağını kesin teşhis edebilirlerse tamirci tamirci gezmek zorunda kalmasınız.
    Yetkili servisin arıza tespit ücreti oluyor malum. 100 TL. Civarı + KDV gibi. Yani işlem yaptırırsak yetkili serviste bu ücreti almıyorlar. Yapılmazsa isteniyor. O nedenle iyi bir turbo ustası önerisi istedim.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon