Sayfa 1/4 1234 SonSon
73 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Triger zinciri kırılması

Altan CES
    aaaccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 14

Standart Triger zinciri kırılması

Merhaba arkadaslar. 2 saat once aracimla yolda seyir halindeyken motordan bir citirti geldi ve arac durdu motor ariza lambasi yakti. Hizim cok degildi isiktan yeni kalkmistin ve sag serit sansima bostu. Hemen saga cektim motoru kapattim. Kaputu acip baktim ama gorunurde birsey yoktu. Tekrar bir kere daha bastim ama calismadi. Servisi arayip cekici istedim ve en yakin servise cektirdim aracimi su an servisin kapisinda yatiyor ve benimde aklim aracimda. Sizce ne olmustur? Daha once boyle birsey yasayan var mi? Yarin servis baktiktan sonra tabiki sonuc cikacak, buradan sizlere yaziyor olacagim. Aracimin modeli 2008 1.3 75 lik GrandePunto ve 89000 km de. Aracin butun bakimlari aldigimda servis bakimliydi bende 70000 ve 80000 bakimlarini serviste yaptirdim. Tek aklima gelen ise motorun normal calisma sesinden haric baska bir ses daha geliyordu, sanki donen bir mekanizmadan boyle 3sn ara ile gelen bir citirti sesi gibi. Yardimci olun bana lutfen.

Sent from my iPhone using

mehmet şentürk
    henky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    16 nl
    Edilen teşekkür: 114

Çok çok geçmiş olsun.gerçekten garip bi durum işallah önemli bişey yoktur
    1.3 Mjet 95 hp Lounge Esp+S&S+Skydome+Karbeyaz

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı henky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok çok geçmiş olsun.gerçekten garip bi durum işallah önemli bişey yoktur
    Tesekkurler. Zincir koparmasindan korkuyorum. Forumda baska bir arkadasin daha basima gelmis bu kadar km de zincir olursa cok uzulurum ki bakimlarini hic aksatmadigim hatta 2000-3000 km once bile goturdugum aracimla birlikte yolda kaldim. Iyiki bursa merkezdeydim iyki uzun yolda degildim cekici 20dk ya geldi aldik goturduk.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

geçmiş olsun umarım kötü bir şey olmamıştır. Bakımlarını her ne kadar zamanında ya da önce yaptırsanız da gözden kaçan bir durum olduysa arızaya sebep olabilir. Böyle ani arızalarda triger zincir ya da kayışının sağlam olduğunu görmeden marşa basmak sıkıntılı. İçinizi karartmayım ama zincir kotuysa siz marş yaptığınızda subapları eğme durumu söz konusu. Gerçi geçen gün arkadaşımız mjetler genelde subap yamultmaz demişti ama belli de olmaz yani. En güzeli aracı olduğu gibi servise götürmektir.

mesut acar
    mesuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1

Gecmis olsun hocam bende aracimda o gicirti sesini duyuyorum ama isim tuhafi arabaki diger kisiler duymuyor

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

Fatih Rızıklı
    ftr01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Titanyum Gri

Çok geçmiş olsun zincir vs degildir umarim aracın altında yağ hidrolik vs gibi bir sızıntı varmıydı?

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Araci tek bir kere mars yaptim oda belki calisir diye dahada basmadim.

Aracin altinda yag sizinti gibi seyler varmiydi bakmak aklima bile gelmedi yanimda nisanlim vardi onu gondermek icin taksi ariyordum , cekici gelicekti ve benim nakit para temim etmem gerekiyordu aksilik devam edicek ya; ATM ye karti taktim maas hesabinin sifresini tanimlamamisim karti bloke etti (eft kullanmanin sonuclari) cekicide seyyar pos vs yok kredi kartida kullanamiyorum (kredi kartina bagimli yasamanin sonuclari) hesap hicbir hesaba bagli degil, adama 50tl nakit veriyim sana yarin veririm kalanini dedim kartsiz islem yap abi dedi bana cekmek icin gelen sofor 💡insanin beyni duruyor derler ya birebir yasadim ne yag ne motora ne oldu ne kartsiz islem aklima gelmedi. Bakalim sabah ilk is servisi ariycam ne cikicak merak ediyorum.

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Standart Yolda kaldim arac durdu ariza lambasi yakti

Alıntı mesuttt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gecmis olsun hocam bende aracimda o gicirti sesini duyuyorum ama isim tuhafi arabaki diger kisiler duymuyor

Oglen hatta videoya cekip buraya eklyeyecektim sesi belki anlayan yorum yapan olur diye fakat yolda kaldim. Ses normal multijet sesine eksta motorun arac gidis yonune gore saginda durdugunuzda(en yogun duyulan yer); tir tir tir tir (bu multijet motor sesi olsun&#128522 bu ses devam ederken 2-3 sn araliklarla dizzt dizzt dizzt diye gelen tekrar eden bir ses. Halen kulaklarimda, kaldi punto yolun ortasinda 😢

Konu aaaccc tarafından (06/01/2014 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

halil özçelik
    ᵀᴵᴾᴼ♥ᴳᴿᴬᴻᴰᴲ ᴾᵁᴻᵀᴼ♥ᴮᴿᴬᵂᴼ ligdevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    16 Z 5982
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı aaaccc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oglen hatta videoya cekip buraya eklyeyecektim sesi belki anlayan yorum yapan olur diye fakat yolda kaldim. Ses normal multijet sesine eksta motorun arac gidis yonune gore saginda durdugunuzda(en yogun duyulan yer); tir tir tir tir (bu multijet motor sesi olsun&#128522 bu ses devam ederken 2-3 sn araliklarla dizzt dizzt dizzt diye gelen tekrar eden bir ses. Halen kulaklarimda, kaldi punto yolun ortasinda 😢

Bu sıkıntıyı bende yaşamıştım hatta konusunu bile açmıştım aşağıda bi incele istersen. 120 bin ağır bakımından sonra ses seda kalmadı ...

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...garip-ses.html

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı ligdevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sıkıntıyı bende yaşamıştım hatta konusunu bile açmıştım aşağıda bi incele istersen. 120 bin ağır bakımından sonra ses seda kalmadı ...

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...garip-ses.html

vites spiralleri (telleri) demişsin. bu yolda bırakır mı acaba?

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Ve beklenen an, beklenen telefon: Araç zincir kırmış. KM orjinal ve 90000 de... maliyet hesaplaması bekliyorum...
    Konu aaaccc tarafından (06/01/2014 Saat 09:32 ) değiştirilmiştir.

BURAK YAĞCI
    burak130 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

arkadaşım geçmiş olsun yalnız söyle bir durum var. eğer aracını alırken yetkili servis bakımlıysa ve sende bakımlarını yetkili serviste yaptırıyorsan bu konuya dikkat. serviste hiç birşeyi alttan alma. sonuçta servise aracını götürdüğünde bakım yaptırırken aracına bakımın haricinde genel bir kontrol yaparlar. birde bu triger zincirinin bakım kitabında değişmesi gereken km ye bir bak ondan sonra git servise o kadar bakıma geldim genel kontrol yaparken soyleseydiniz değiştirirdim vs. tarzda alttan almadan konuş ve ücretsiz değişim iste. bunun sebebi de fabrika sana örnek olarak söylüyorum 120000 km de bir zincir değiştir diyorsa ve araç 90000 km de zinciri kırıyorsa ve araç yetkili servis bakımlıysa bu aracında bulunan zincirin ve servisin hatalarıdır. bunun külfetini sen çekme. geçmiş olsun. not: fiat servis kataloğunda 160000 km yazıyor değişim için.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Geçmiş olsun en çok korkulan olmuş. Servis buna kullanıcı hatası araç çok zorlanmış diyecektir muhtemelen. Bence de bastırın neticede motor içindeki zinciri ne kadar yıpratabilirsin ki zorlayarak.

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Araç servis bakımlı ve elimde en son 80.000 km deki servis raporu duruyor elimde. Raporda 80.000 km deki triger zinciri kontrolü gerekirse değişimi yapılmış. Buradan bir hak idda edebilir miyim?

mesut acar
    mesuttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Hocam video duruyorsa yukleyebilir misin
    Benm aracta 50 bin km de ama bendede ayni durum olabilir diye korkuyorum

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Araç servis bakımlı ve elimde en son 80.000 km deki servis raporu duruyor elimde. Raporda 80.000 km deki triger zinciri kontrolü gerekirse değişimi yapılmış. Buradan bir hak idda edebilir miyim?
    Bence çok rahat hak talep edebilirsiniz. muhtemelen değişim değil kontrol yapıldı. Gerdirmek istediler ama bir yerleri gevşek bıraktılar ve bu duruma neden oldular. Sanırım içinde bulunduğunuz duruma servis sebep oldu.

BURAK YAĞCI
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

80000 km de madem oyle yazdılar serviş iş emrine bakmışlardır zincire ve değişim kararı çıkmadıysa sıkıntı yok sizin açınızdan.kaldıkı fiat bu araç için zincir değişimini 160000 km olarak söylüyor.aracın zorlanması falan hiç etkili değil bu konularda.çünkü fabrika bütün parçaları yaparken en zor şartlar altında dener ve o şartlar göre üretir.servise gidin ve siz kontrol ettiniz değiştirin demediniz o zaman hata sizde diyin.tekrardan geçmiş olsun ama servisteki yetkililerle konuşurken duruşunuz ve hitap şekliniz cok önemli.saygı ve sevgi çerçevesinde konusun ama hiç bir şeyi alttan almayın.

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Servisten son durum geldi:

Öncelikle triger bloğunun açılıp bakıldığını ve zincirin kırık olduğunu söylediler. Bu zaten değişecek ve gerekli yağlamaları vs yapılacak dediler. Zincirin zarar vermiş olduğu kısımların çok az olabileceğini aracın kırılma işleminden sonra fazla zorlanmadığınıda belirttiler. Fakat detaylı rapor tam kontrolden sonra çıkacağını gerekli değişimler yapılacağını söylediler. B

Bu aşamaya kadar tahmini maliyet 2500 tl gibi çıkar dediler tabi bu rakam iskontosuz ve tahmini şuan için.

Daha sonrasında da motorun değerlerinin ölçüleceğini norm değerler alınırsa işlemin kapatılacağını, alınmaması durumunda motor bloğundaki parçaların değişiminin yapılacağını belirttiler.

Bundan sonrada yapılacak işlemler ek maliyet oluşturacak net rakam belli değil dediler.

BURAK YAĞCI
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

bence servise gidin ve bu sorun sizin yüzünüzden oldu diyin gerekirse mahkemeye vereceğinizi söyleyin zaten mahkemeye verirseniz kazanırsınız.

Altan CES
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri

Aracımı teslim aldım ve yapılan işlmeleri buraya tutarları ile birlikte yazıyorum.

Aracın trigerden dolayı yağ ve hava filtresi değişiyomuş bende mazot filtesini değişltirdim 90.000 bakımıda yapılmış oldu. Ayrıca 1 adet çıkmayan motora kaynama yapan ısıtma bujisi vardı onuda torna ile değişimi yapıldı.

İnşallah kimsenin başına gelmez zincir kırılması.

OPAR PALIO N2 5W-40(3,2 LT) 1ADET 76,84
    YAĞ FİLTRESİ(1.3)PN 1ADET 10,58
    HAVA FİLTRESİ 1.3 1ADET 14,44
    TAPA, KARTER GP 1ADET 20,00
    EKSANTRIK KIT TK.(1.3 JTD) 1ADET 181,47
    CONTA YAĞ POMPA (1.3 JTD) 1 ADET 64,53
    CONTA YAPIŞTIRICI 16664JN 1ADET 53,24
    VIDA 1ADET 10,24
    OPAR ELC ANTIFRIZ KIRMIZI(3LT) 32,88
    POMPA,SU(1.3) 1ADET 104,87
    SUBAP ISITICI 16ADET 130,72
    EKSANTRIK MILI 1ADET 227,81
    EKSANTRIK MILI 1ADET 227,81
    CONTA SILIKON KAPAK USTU 1ADET 53,59
    BUJI ISITMA 1ADET 22,31
    YAKIT FILTRESI 1ADET 71,56
    SPREY FREN.BALATA 8,62
    TAPET 16ADET 246,08
    SARF MALZ. 11,69
    MOTOR İÇ YAĞ KANALLARI TEMİZLİĞİ 110,26
    TRİGER ZİNCİRİ SÖKME TAKMA İŞÇİLİĞİ 227,33
    SİLİNDİR ÜST KAPAĞI SÖKME TAKMA 227,33
    ISITMA BUJİSİ SÖKME TAKMA 120,00
    SENELİK BAKIM 121,62

İŞÇİLİK TOPLAMI: 918,23
    PARÇA TOPLAMI: 1558,09

GENEL TOPLAM: 2476,32
    İŞÇİLİK İSKONTOSU: 91,82
    PARÇA İSKONTOSU: 155,80

KDV: 401,17

TOPLAM: 2629,87 TL
    Konu aaaccc tarafından (08/01/2014 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/4 1234 SonSon