Sayfa 2/2 İlkİlk 12
39 sonuçtan 21 ile 39 arası

Konu: Kalorifer peteği temizleme yardım.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Kalorifer peteği temizleme yardım.

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim aracın da kaloriferi bu konuda yazan arkadaşın söylediği gibi fazla ısıtmıyor.Sıcak hava veriyor ama aracın içi yeterli derecede ısınmıyor.Bu konuda sorunu kalorifer peteğini temizlemekle çözmüşler fakat benim aracın kalorifer peteğini söktüğümde vananın ikisi de ateş gibi sıcak.Motor bölümünden aracın içine gelen hortumlarda sıcak.Hatta sıcağa geçiren düğmeyi göğüsteki mekanizmasını kontrol ettiğimde onda da sorun yok.Polen filtresini söktüğümde de temiz gördüm.Sizce sorun neden kaynaklanıyor.Aracın kalorifer peteği tıkalı olduğunda giriş çıkış hortumları sıcak oluyor mu?
    içeri sıcak hava veriyorsa kalorifer tesisatında bir sorun olacağını sanmıyorum. kapı fitillerinde deforme varsa içeri hava alıyorsa kaloriferin üflediği sıcaklık kaybolur. kapı fitillerinmi bir kontrol edip dediğim gibi hava alacak gibi deforme varsa kapı fitili içine hortum sallayarak fitillerde canlanma sağlanabilir. bunu bende ses yalıtımı içinm yapacaktım bi elim değmedi. yapacak olursan akvaryum hortumu değil, terazi hortumu denen hortumdan kullan. nalburlarda bulunuyor.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    içeri sıcak hava veriyorsa kalorifer tesisatında bir sorun olacağını sanmıyorum. kapı fitillerinde deforme varsa içeri hava alıyorsa kaloriferin üflediği sıcaklık kaybolur. kapı fitillerinmi bir kontrol edip dediğim gibi hava alacak gibi deforme varsa kapı fitili içine hortum sallayarak fitillerde canlanma sağlanabilir. bunu bende ses yalıtımı içinm yapacaktım bi elim değmedi. yapacak olursan akvaryum hortumu değil, terazi hortumu denen hortumdan kullan. nalburlarda bulunuyor.

Yok kardeş kapı fitillerinde herhangi bir sorun yok.Hatta aracı kapattığımda içinde var olan sıcaklık bile uzun süre kaybolmuyor.Polen filtresini söküp denediğimde de birşey farketmedi.Bir yerde sorun var ama nerde bilmiyorum.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Yok kardeş kapı fitillerinde herhangi bir sorun yok.Hatta aracı kapattığımda içinde var olan sıcaklık bile uzun süre kaybolmuyor.Polen filtresini söküp denediğimde de birşey farketmedi.Bir yerde sorun var ama nerde bilmiyorum.
    motor ısınınca petelerden yeteri kadar sıcak üflüyormu? bende ısındıktan sonra peteklere elimi yaklaştıramıyorum mesela.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor ısınınca petelerden yeteri kadar sıcak üflüyormu? bende ısındıktan sonra peteklere elimi yaklaştıramıyorum mesela.
    Aslında sıkıntı tam da burda.Motor 90 dereceyi bulduğunda peteklerden yeterince sıcak hava üflemiyor.Altta kalorifer peteğinin ve motor bölümünde plastik giriş çıkış hortumlarına al vurduğumda sıcak.Aklıma sıcak soğuğa geçiren kumanda tam açma yapmadığı geldi ama içeriye doğru elimi attığımda kumandanın içerdeki mekanizmayi sonuna kadar hareket ettirdiğini gördüm.Acaba kalorifer peteğini mi temizlesem diyorum ama petek giriş çıkışları sıcak.Tıkalı olsa herhalde sıcak olmaz.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Giriş cıkış sıcak ama içerideki sirkülasyon ne kadar. Evdeki peteğinizin tıkalı olduğunda belli kısmı ısınır belli kısmı ısınmaz cıkış yine sıcaktır. Burdan mantık yürütün derim.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Giriş cıkış sıcak ama içerideki sirkülasyon ne kadar. Evdeki peteğinizin tıkalı olduğunda belli kısmı ısınır belli kısmı ısınmaz cıkış yine sıcaktır. Burdan mantık yürütün derim.
    aynen katılıyorum. bizim araçlardada hava olayı oluyor. su konurken bilen bir usta buna dikkat ediyor. o havayı ordan atıyor.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman ben kalorifer peteğini temizleyeyim değil mi?

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

O zaman ben kalorifer peteğini temizleyeyim değil mi?
    temizleme ve içerde hava bırakmamak önemli sanırım. bunu yaptıktan sonra geri dönüş yaparsan bilgi açısından faydalı olur. Allah kolaylık versin.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

onur bazarbaşı
    OnurBazarbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34KK0856
    Edilen teşekkür: 20

hortumları kontrol ettirin eğer bir sorun yoksa muhtemelen pislenme olduğundan yeteri kadar üfleme gelmıyordur.

süleyman bey merhaba, konu hakkında değil fakat konu içerisinde paylaştığınız için bir bilgi alabilir miyim sizden ? bu hortumu fitilin içine koyduktan sonra nasıl bağlama yapıyoruz kayma olmaması için. valla en sonunda volkan beyin yanına karabük'e gideceğim en tanışmak maksatlı hem neler yapabiliriz maksatlı

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı OnurBazarbasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hortumları kontrol ettirin eğer bir sorun yoksa muhtemelen pislenme olduğundan yeteri kadar üfleme gelmıyordur.

süleyman bey merhaba, konu hakkında değil fakat konu içerisinde paylaştığınız için bir bilgi alabilir miyim sizden ? bu hortumu fitilin içine koyduktan sonra nasıl bağlama yapıyoruz kayma olmaması için. valla en sonunda volkan beyin yanına karabük'e gideceğim en tanışmak maksatlı hem neler yapabiliriz maksatlı
    Volkanın yanına giderken benide alabilirsin😀
    Hortumu içten geçirdikten sonra herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok. Dolanacak olsa içinde dolanır ki bu Zaten mümkün değil.

onur bazarbaşı
    OnurBazarbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34KK0856
    Edilen teşekkür: 20

valla gel diycem hocam ama mersinden bıraz zor olmaz mı )

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı OnurBazarbasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla gel diycem hocam ama mersinden bıraz zor olmaz mı )
    eyvallah kardeşim saolasın. valla geçen burda arkadaşlarada dedim, en iyisi volkanın karşı daireyi alıp komşu olmak lazım. başka yolu yok.

deniz deniz
    bluetoothpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Değerli arkadaşlar benim klima kanallarıyla ilgili bir sorunum vardı. İsmini doğru mu kullanıyorum bilmiyorum klima kanalları dediğim içeriye havayı üfleyen yer. Bu konularda bilgim zayıf. Kaloriferi açtığımda çok kötü koku yapıyordu. Ne yapılabilir diye araştırdım klima dezenfektanı falan dediler ve yine buradan da birçok konuyu okudum. Aklıma bir türlü yatmadı. Çünkü klima dezenfektanı o kanalların içindeki tozu temizleyemez sonuçta. Neyse iyi bir oto detail işi yapan bir yere götürdüm aracı ve anlattım. Adam eline buhar makinesine benzer bir cihaz aldı. İlginç birşeydi çünkü elektrikle değil kompresörle çalışıyor ve içindeki dezenfektanı baya bir buhar halinde basınçlı gönderiyordu. Kanalın birine bu havayı verince diğerlerinden çıkmaya başladı. hatta biraz da su aktı. Sonra da Abro marka klima dezenfektanı ile yani bildiğimiz klima bombası ile dezenfekte etti. Bide polen filtresini değiştirdik. Sonuç olarak 4 haftayı geçti ve artık kanallardan toz çıkmıyor ve koku da yok. Mis gibi taze hava giriyor içeri.

Bunu niye yazdım??? Birincisi klima kokusu için çok etkili oldu. Yazın da kokuyordu klima bu problem çözülmüş oldu. İkincisi de sonradan fark ettim ki önceden kalorifer çok az ısıtıyormuş. Bu işlemlerden sonra içerisi fırın gibi oluyor. Özellikle teybin üstündeki kanallar resmen tıkalıymış. Şimdi saç kurutma makinesinden gelen hava gibi geliyor 2. kademede. Yani kaloriferin ısıtmadığını söyleyen arkadaşlar bir de buna bakabilirler.

volkan bozkuş
    xzvolkanzx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769
    Edilen teşekkür: 11

arkadaşlar merhaba benim adım volkan çorludan bir video çektim ısıtmama sorunuyla alakalı umarım yardımcı olur. yanlış yere yapıştırıyorsam yardım edersiniz bu form için çektim video yu arkadaşlar yararlansın ve kesinlikle mükemmel tarif bile edemem benim için kusursuz bir çözüm oldu. İnşallah işinize yarar.

16. Bu mesajı için 3 kişi xzvolkanzx'ye teşekkür etti:

Gökhan Ak
    gokan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Hocam eline sağlık 2. Videoyu ekledim dedinde onu göremedim. Birde hangi malzemeler lazım onları da söyler misin?

volkan bozkuş
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769

1:35 de iyi günler diyorum ya ordan sonrası ikinci video hani söktükten sonra ne çıktı içi nasıl diye çektim peteği gördünüz 1 kilo pas vardı içinde 1:36 da 2 video

petekten suyu boşaltmak için 13 yıldız olursa iyi olur çünkü plastik sıyırmasın aç onu su boşaldı bitti sonra takarken elinle tak kesinlikle anahtarla sıkma çünkü dibin dede plastik mi var nedir açılmıyor meret ben geçen hafta antifiriz koydum elimle taktığım şeyi anahtarla açtım kendini sıkıyor heralde

peteği sökmek için torx anahtarı lazım ama yalan olmasın beş para etmez bir set aldım bir milyoncundan 15 liraya kaç olduğunu bilmiyorum alyan anahtardan oranlarsak 4 yada 5 alyan ama hatırladım bende düz tornavida vardı onunla söktüm torx çok dandikti sıyırdı alıcaksan güzelini al pensenin yanında küçük siyah beyaz tornavida tam içine oturdu onla söküp taktım
    2 anahtar lazım 13 torx (yoksa vidanın içine oturan düz tornavida) bu kadar

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

[
    QUOTE=xzvolkanzx;1030291]1:35 de iyi günler diyorum ya ordan sonrası ikinci video hani söktükten sonra ne çıktı içi nasıl diye çektim peteği gördünüz 1 kilo pas vardı içinde 1:36 da 2 video

petekten suyu boşaltmak için 13 yıldız olursa iyi olur çünkü plastik sıyırmasın aç onu su boşaldı bitti sonra takarken elinle tak kesinlikle anahtarla sıkma çünkü dibin dede plastik mi var nedir açılmıyor meret ben geçen hafta antifiriz koydum elimle taktığım şeyi anahtarla açtım kendini sıkıyor heralde

peteği sökmek için torx anahtarı lazım ama yalan olmasın beş para etmez bir set aldım bir milyoncundan 15 liraya kaç olduğunu bilmiyorum alyan anahtardan oranlarsak 4 yada 5 alyan ama hatırladım bende düz tornavida vardı onunla söktüm torx çok dandikti sıyırdı alıcaksan güzelini al pensenin yanında küçük siyah beyaz tornavida tam içine oturdu onla söküp taktım
    2 anahtar lazım 13 torx (yoksa vidanın içine oturan düz tornavida) bu kadar[/QUOTE]

Eline emeğine sağlık. Ben bu işlemi yapmak istiyorum; fakat ben petekle birlikte radyatör, diğer hortumlar ve motordaki suya kadar temizlemek istiyorum detaylı bir temizlik. Çünkü sadece petek temizlemek kısmen çözüm olur sistemdeki su da aynen böyle kir pas içinde olacağından kısa bir süre sonra peteği tekrar tıkayıp ısıtma performansını düşürecek o yüzden ben sistemi komple temizletmek istiyorum bunu nasıl yapabilirm tavsiyeniz nedir?

volkan bozkuş
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769

ön radyatörden suyu boşalttığında bütün sistem suyu boşalıyor mantıken radyatörden boşalan su komle motorun içinden radyatör e geliyo ya yanlış bilmiyosam
    şöyle yapsan peki radyatörü sökmeden sistem suyunu değiştir. radyatördeki pas suya karışmıyor sonuçta komple suyu değiştir doldur değiştir pas akar zaten kalorifer radyatörünüde sonra sökebilirsin
    MOTOR SUYUNUN İÇİNE PORÇÖZ DÖKME SİSTEMİ TEMİZLESİN DİYE miktarda sirke veya 5 litre suya çok az yarım çay bardağı borçöz le karıştır ama çok az dök sonra sisteme koy
    AMA BEN PORÇÖZÜ SULU DÖKTÜM SONRA KAŞINDIM SUSUZ DÖKTÜM SU TAPASI PATLADI 450 LİRA PARAM GİTTİ GERÇİ TRİGERDE DEĞİŞTİ İŞE YARADI PAS KALMADI AMA MASRAF AÇTI
    KESİNLİKLE PORÇÖZ BİR YERDEN PATLATABİLİR BENCE KOYMAYIN
    Konu xzvolkanzx tarafından (06/01/2019 Saat 20:36 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı xzvolkanzx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ön radyatörden suyu boşalttığında bütün sistem suyu boşalıyor mantıken radyatörden boşalan su komle motorun içinden radyatör e geliyo ya yanlış bilmiyosam
    şöyle yapsan peki radyatörü sökmeden sistem suyunu değiştir. radyatördeki pas suya karışmıyor sonuçta komple suyu değiştir doldur değiştir pas akar zaten kalorifer radyatörünüde sonra sökebilirsin
    MOTOR SUYUNUN İÇİNE PORÇÖZ DÖKME SİSTEMİ TEMİZLESİN DİYE miktarda sirke veya 5 litre suya çok az yarım çay bardağı borçöz le karıştır ama çok az dök sonra sisteme koy
    AMA BEN PORÇÖZÜ SULU DÖKTÜM SONRA KAŞINDIM SUSUZ DÖKTÜM SU TAPASI PATLADI 450 LİRA PARAM GİTTİ GERÇİ TRİGERDE DEĞİŞTİ İŞE YARADI PAS KALMADI AMA MASRAF AÇTI
    KESİNLİKLE PORÇÖZ BİR YERDEN PATLATABİLİR BENCE KOYMAYIN
    porçöz temizleme yapar ancak çok iyi temiz su ile durulama yapıp kalıntı bırakmamak lazım. birde içerde pas felan varsa onları derinden sökeceği içinde paslı terlerden patlama yapmakta. zamanında bakımı yapılmadığından zamanla bu sorunlar yaşanmakta. ne cam suyunu nede radyatör suyunu sanayide tamamlatmayın. kullandıkları bidon türevleri yağlı, pis olduğundan içindeki temiz olan suyu veya antifirizide anında kirletmekte. radyatör su haznelerindeki pas rengi görüntüde bu sebepten.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12