Sayfa 1/3 123 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Panik frende devreye giren dörtlü

Ali Handro
    aaaahanda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 17

Standart Panik frende devreye giren dörtlü

merhaba arkadaşlar, panik frende devreye giren dörtlülerin devreye girmesindeki mekanizma ve kriterler nedir tam olarak bilen var mı. arabamı ilk aldığımda arkadaşım dur şunun frenlerini bi kontrol edelim deyip ani fren yapmıştı o zaman anlamıştık böyle bir sistemin olduğunu. böyle bir durumla karşılaşmadığım için olmadı tabiki bir daha. neyse aradan 1 sene kadar bir süre geçti (periyodik bakım için servise girdi bu ara), acaba dörtlüler ne kadar süre açık kalıyor? frenden ayağı çekene kadar mı yoksa araba durduktan sonra mı kapanıyor diye denemek istedim, yok arkadaş bir daha devreye sokturamadım, ne yaptıysam olmadı. o zaman denediğimizde hızımızın 60 civarı olduğunu tahmin ediyorum. şimdi bu hızlarda deniyorum olmuyor. araba cayırdıyor abs devreye giriyor yok. acaba algılama g-sensorden mi oluyor frenlermi zayıfladı yeteri kadar duruş ivmesi yapmıyor, gayette kısa mesafede duruyor (sanırım). acaba servise girdiğinde bilgisayara bağlanmıştı kapatıldı mı yanlışlıkla. hız mı yeterli değil anlamadım. bilgisi olan var mı, aydınlatırsa sevinirim, iyi günler.

sencer deniz
    tirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Ayağınızı frenden çektikten sonra sönüyor. Uzun süre yanma durumu yok. Ne kadar frene basarsanız sadece.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı tirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayağınızı frenden çektikten sonra sönüyor. Uzun süre yanma durumu yok. Ne kadar frene basarsanız sadece.
    teşekkür ederim, ama sorunum şu anda devreye hiç girmiyor ya da girdiremiyorum, hangi kriterlerde devreye giriyor biliyor musunuz?

Kanber Taştan
    Kanber Tastan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 34

Bence araca kıyıp o kadar sert basamıyorsunuz
    KarŞıYaKa

Okan A.
    oknadr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    20ADR89
    Edilen teşekkür: 106

ben bikaç kere devreye soktum o sistemi, hızım 100ün üstündeydi genelde, ayrıca ayağınızı gazdan hızlıca çekip frene bastığınızda devreye giriyor

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı Kanber Tastan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence araca kıyıp o kadar sert basamıyorsunuz
    bende öyle düşündüm ama son denemelerde acaba sertmi olamıyorum diye kökledim aslında

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı oknadr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bikaç kere devreye soktum o sistemi, hızım 100ün üstündeydi genelde, ayrıca ayağınızı gazdan hızlıca çekip frene bastığınızda devreye giriyor
    dediklerinizde haklı olabilirsiniz 100 civarı ani frenle denemem herhalde diye tahmin ediyorum ama önceki denememizde 60 demiştim hadi olmadı 70 falandı. ikinci dediğinizi denemem gerekiyor çünkü ani frene hazırlanırken gazdan ayağımı çekiyor olabilirim, hatırlamıyorum. ama bana bundan değil gibi geliyor zira acil durumu bu tayin ediyor olamaz sanki acil durum öncesi gaza basmadığım bir durum olabilir bence. bu son dediğinizi deneyeceğim.

TAHA KORKMAZ
    thkrkmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35 LCD 35
    Edilen teşekkür: 13

bende aynı soryu çok sodum kendime benim arabamda yok diyordum.kötü bi olay geçti başımdan.kaza yapmaktan son anda kurtuldu.lastiklerden gelen ses hala kulağımda.belki o panikle fark etmedim yandımı yanmadımı ama daha sonra arkadaşımla tekrar denedik ve yandı.abs devreye girince yanıyor sadece.eğer lastikleriniz kızaklamaya başlarsa yanmasını beklemeyin sakın defalarca denedik.ama dediğiniz gibi isteyerek yakmak zor.inşallah yakmak zorunda kalaçağınız bir durumada düşmezsiniz...

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı thkrkmz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende aynı soryu çok sodum kendime benim arabamda yok diyordum.kötü bi olay geçti başımdan.kaza yapmaktan son anda kurtuldu.lastiklerden gelen ses hala kulağımda.belki o panikle fark etmedim yandımı yanmadımı ama daha sonra arkadaşımla tekrar denedik ve yandı.abs devreye girince yanıyor sadece.eğer lastikleriniz kızaklamaya başlarsa yanmasını beklemeyin sakın defalarca denedik.ama dediğiniz gibi isteyerek yakmak zor.inşallah yakmak zorunda kalaçağınız bir durumada düşmezsiniz...
    teşekkür ederim, inşallah böyle bir durumla hepimiz karşılaşmayız. ama ben kafaya takmış durumdayım mantığını bulamadım. birkaç yerde kasisten geçerken anlık devreye girdiği tartışılmış forumda. buda aklıma olayı g-sensörünün dereye soktuğununu getiriyor. dolayısıyla benim araba dururken sistemi tetikleyecek kadar negatif ivmelenme yapmıyormu, yani frenlerim yeteri kadar tutmuyor mu acaba.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

dediğiniz hızlarda giderken önünüze yaya fırladığını hayal ederek basın frene mümkün olduğunca ani ve kuvvetli. muhtemelen yeterli ani fren durumunu yaratamıyorsunuz, araçta sorun olduğunu düşünmüyorum.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

ABS beyniyle alakalı sert frende kısa süreli dörtlü flaşörleri yakıyor.aracınızda herhangi bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Şafak Ç
    SKELETER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 176

Bende onun manueli var. Ani fren yapabileceğimi kestiriyorum ayağımı gazdan çekiyorum. Arkada ki sürücü dalgındır vs diye önce bir fren koyuyorum arkadakinin aklını alıyorum. Ondan sonra ayağımı frenden çekip dörtlüleri yakıyorum takip mesafesi bırak dingil dercesine. Sonra da dörtlülerle birlikte duruyorum )

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

ne olacak peki yanınca??

Şafak Ç
    SKELETER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 176

Ne olacak şöyle söyleyim sizin için önemli değil belki de zamanı değerli ben ve benim gibi yol ve araçtan maksimum fayda sağlamaya çalışan zamanı değerli kişiler için sol şeritte 130 dan 0 km hıza düşmek zorunda kalanlar için hayat kurtaracak. Çoğu haftasonu sürücüsü için uzun yolda beyin (ne desem bilemedim) uyumsuzluğu yaşayan tipler için hayat kurtaracak. Zira ben ve benim gibi tipler (özellikle istanbulda) biranda 0 km den trafik durumuna göre 150 km çıkmaya allşkınız ancak anadoluda ki insanlar bu değişime ayak uyduramayıp 150 km ile hiç bir şey olmamış gibi sıkışan trafiğe dalabiliyorlar ki bunun sonucu çarptığı araç içinde kendi içinde kesin net ölüm demek... Anlamı budur işte panik frende yanan flaşörlerin. Bunu bu arabaya koyan mühendisin bildiği elbet vardır diyorum özet olarak...

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

teşekkür ederim herkese, bugün iş yerine gelirken denemek istedim ancak trafik müsait olmadı, deneyince haber vereceğim. tam net olarak ne zaman devreye girdiğini bulunca paylaşacağım. önemli, önemli olmazmı. özellikle otobanda stoplarınız yanıyorsa arkadan gelen adam yavaşladığınızı sanır durduğunuzu değil, o yüzden durmaz sadece yavaşlar, belkide yavaşlamaz bile sadece ayağını gazdan çeker. durduğunuzu idrak ettiği zaman malesef o kadar mesafede durması inanın sandığınızdan çok daha zor. bu sistem bir nebzede olsa arkadakine normal flaşörden çok daha hızlı yanarak anormal bir durumu iletiyor, dikkatini çekiyor

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Ben de bir kez istemeden yaktırdım dörtlüleri. Gerçek bir panik frendi. Panik anında genelde aniden ve tek bir seferde sonuna kadar pedala basar ya insan, galiba siz denerken şiddeti arttırarak basıyorsunuz. O yüzden algılamıyor sistem.

Çalışma mantığını bilmiyorum ama basınç ve ivme ile alakalı bir sensör var sanırım.

Bu arada dörtlüler normalde yandığından daha sık yanıyor bu şekilde, dikkat çekmesi için.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de bir kez istemeden yaktırdım dörtlüleri. Gerçek bir panik frendi. Panik anında genelde aniden ve tek bir seferde sonuna kadar pedala basar ya insan, galiba siz denerken şiddeti arttırarak basıyorsunuz. O yüzden algılamıyor sistem.

Çalışma mantığını bilmiyorum ama basınç ve ivme ile alakalı bir sensör var sanırım.

Bu arada dörtlüler normalde yandığından daha sık yanıyor bu şekilde, dikkat çekmesi için.
    teşekkür ederim, demek tam panik anını simüle edemedim , denicek başka da bişi yok aslında sanırım benden kaynaklanıyor, biraz daha agresif denemeler yapayıp en iyisi

Muhammet Burak YILDIRIM
    mburaky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    14 BV 192
    Edilen teşekkür: 15

Bende şunu demek istiyorum bir çok kez denedim.. sanırsam %85 istediğim zaman devreye sokabiliyorum ki bunu başarabilen nadir kişilerdenim sanırsam ancak nasıl devreye girdiğini henüz çözebilmiş değilim yandığı zamanları şöyle söyleyebilirim;

su birikintisi içinde ani frene basınca ki abs devreye giriyor o zaman yandı, hatta benzer şekilde kasislere girerken sert fren yapılırsa ki bu da absyi devreye sokabiliyor yola temas azaldığı noktalarda.. ama düz yolda iken bir çok kez denedim abs ile çoğu zaman alakası yok.. abs devreye girmeden bir çok kez yaktım dörtlüleri. sanırsam ilk yavaşlama esnası ani olması gerekmekte. nokta burada bence.. daha sonraları fren gücünü azaltsak bile frenden ayağı çekene kadar dörtlüler yanmaya devam ediyor...

Ve ayrıca şunu söyliyim; çok sevdiğim özelliktir kendileri.. ışıklarda arkadan araçlar gelirken uyguluyorum (tabi tehlikeye atmadan) duranlar dönüp bakıyor.. tabi ne için baktıklarını bilmiyorum. ya napıyor bu ... diye bakıyorlar. ya da aractaki özelliği anlamaya çalıştıklarından bakıyorlar )
    Konu mburaky tarafından (04/09/2013 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir.

Ali Handro
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı mburaky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende şunu demek istiyorum bir çok kez denedim.. sanırsam %85 istediğim zaman devreye sokabiliyorum ki bunu başarabilen nadir kişilerdenim sanırsam ancak nasıl devreye girdiğini henüz çözebilmiş değilim yandığı zamanları şöyle söyleyebilirim;

su birikintisi içinde ani frene basınca ki abs devreye giriyor o zaman yandı, hatta benzer şekilde kasislere girerken sert fren yapılırsa ki bu da absyi devreye sokabiliyor yola temas azaldığı noktalarda.. ama düz yolda iken bir çok kez denedim abs ile çoğu zaman alakası yok.. abs devreye girmeden bir çok kez yaktım dörtlüleri. sanırsam ilk yavaşlama esnası ani olması gerekmekte. nokta burada bence.. daha sonraları fren gücünü azaltsak bile frenden ayağı çekene kadar dörtlüler yanmaya devam ediyor...

Ve ayrıca şunu söyliyim; çok sevdiğim özelliktir kendileri.. ışıklarda arkadan araçlar gelirken uyguluyorum (tabi tehlikeye atmadan) duranlar dönüp bakıyor.. tabi ne için baktıklarını bilmiyorum. ya napıyor bu ... diye bakıyorlar. ya da aractaki özelliği anlamaya çalıştıklarından bakıyorlar )
    şunu söylemeliyim ki trafikte bunu bilerek yapmanızın uygun olmadığını düşünüyorum, bu sistemi devreye sokmaya çalışmıyoruz sadece nasıl çalıştığını merak ediyoruz

fatih demirci
    therasmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 48

Gecen gün çamlıca gişelerde ani fren yapmak zorunda kaldım çokda sert değil ve yol kuruydu ,4lüler yanmaya başladı gayet güzel bir özellik.
    Trafigin aniden durduğu zamanlarda arkadan gelene işaret verebilmek için 4lüleri yakmaya özen gösteririm.

Sayfa 1/3 123 SonSon