19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Aynadaki "ölü Nokta" ölümcül Olabilir!!!

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 313

Standart Aynadaki "ölü Nokta" ölümcül Olabilir!!!

Dikiz aynalarındaki ölü noktalar kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ölü noktaların oluşmasındaki en büyük neden ise dikiz aynalarının yanlış ayarlanmasıdır.

İşinizden çıktınız ve evinize gitmek için TEM'e çıktınız. Trafik biraz kalabalık ama hızınız yine de saatte 100 kilometrenin üstünde. Şerit değiştirmek için aynalarınıza göz attınız, yolu boş gördünüz ve harekete geçtiniz.

Bu senaryo hemen her sürücü için doğal sayılır. Ama doğal olmayan şey şeridinizi değiştirirken arkadan gelen otomobilin size vurması ve kaza olmasıdır. Hata kimde? Arkadan vuran otomobilde mi, siz de mi? Hata tamamen aynalarınızda. Aynalarınızın ayarını iyi yapmadığınız için "ölü nokta" oluşturdunuz ve şerit değiştirirken yeterli görüşü sağlayamadınız.

Pek çok sürücü ölü noktayı yok etmek için dönüp arkaya bakma alışkanlığına sahip. Ancak bu davranış da son derece yanlış. Yüksek hızlarda dikkatin yoldan ayrılması daha büyük kazalara sebep olabilir. Arkaya bakma eylemi ise dikkatin dağılması için birebir….

Araştırmacılar ve otomobil üreticileri bu konunun üzerinde çalışmalarına rağmen halen kesin bir sonuç elde edemediler. Dönüp dolaşıp ek panoramik ya da geniş açılı aynalar üzerinde durmaya devam ediyorlar; oysa bunlar kesin çözüm olmaktan çok uzak.

Aslında böyle yardımcı malzemeler gerçekten gerekli değil. Sorunun temelinde yanlış ayna ayarlamaları yatıyor. Yan dikiz aynasının ayarı, birçok sürücü tarafından aracın yan tarafını da görüntüye alacak şekilde yapılıyor. Bu şekilde yapılan ayarlamada görüntü alanının yarısı sürücüye kendi aracını, diğer yarısı da iç aynanın zaten gördüğü alanı gösteriyor. Bu durumda hiç görülemeyen bir ölü nokta oluşuyor.

Ölü noktayı ortadan kaldırmak için ideal ayar, trafiğin az olduğu bir caddede, kaldırım çizgisinden iki-üç metre uzaklıkta düşük bir süratle seyrederken yol kenarına park etmiş araçlar izlenerek yapılabilir. Park etmiş otomobil içi aynada görüldüğü anda durun ve sağ aynayı o otomobili görene kadar dışa doğru çevirin. Şüpheniz mi var? O zaman yavaş yavaş geri gelin. Park edilmiş otomobilin görüntüsünün, otomobili çıplak gözle görene kadar sağ dikiz aynasında kaldığını göreceksiniz. Böylece sağ taraftaki ölü noktayı yok etmiş olacaksınız.

Şimdi sol dikiz aynasının ayarı eksik kaldı. En ideal oturma pozisyonunuzu alın ve pozisyonunuzu değiştirmeden aynı şekilde ayarlamanızı yapın. İlk başlarda yan aynalarda görmeye alıştığınız otomobilinizi kaportasını göremeyince bir sürü şaşkınlık geçirebilirsiniz. Ancak aynaların bu yeni konumuna birkaç kilometre sonra alışacak, ölü noktaların yok olduğunu ve arkaya bakmaktan oluşan boyun ağrılarının son bulduğunu fark edince sonuçtan memnun kalacaksınız….

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı vulas54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pek çok sürücü ölü noktayı yok etmek için dönüp arkaya bakma alışkanlığına sahip. Ancak bu davranış da son derece yanlış. Yüksek hızlarda dikkatin yoldan ayrılması daha büyük kazalara sebep olabilir. Arkaya bakma eylemi ise dikkatin dağılması için birebir….
    Almanyada 1.5 yıl kaldım. Adamlar her dönüşte özellikle sağ arka cama bakıyorlar. ilk gittiğimde arka sağda oturyorum. Adam dönüp bakıyor sürekli manyak mı bu dedim meğer sağa dönüşlerde kör nokta için ve şehir içinde bisiklet yolunu kontrol için bakıyorlarmış. sürücü kurslarında da bu eğitim veriliyor...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyada 1.5 yıl kaldım. Adamlar her dönüşte özellikle sağ arka cama bakıyorlar. ilk gittiğimde arka sağda oturyorum. Adam dönüp bakıyor sürekli manyak mı bu dedim meğer sağa dönüşlerde kör nokta için ve şehir içinde bisiklet yolunu kontrol için bakıyorlarmış. sürücü kurslarında da bu eğitim veriliyor...
    """""Arkaya bakma eylemi ise dikkatin dağılması için birebir""""

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

sağa döneceğiniz varsayalım. Sağ dikiz aynasına bakıyorsunuz o dikkatinizi dağıtmıyorda çok az bir açıyla sağ cama bakıp tekrar normal açıya dönmek mi dikkat dağıtıyor.

Rengi
    Yok

ali sen gönlünden geçenı ve mantığının doğru söyledığını yap babacım ben bılımsel olarak kanıtylanmış belgeyı paylşaştım herkes istedığını yapmakta özgürdür

bana aldığım bılgıyı paylaşmak düşer

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

vedat abi amaç doğruyu bulmaktı sen kesitirip attın olayı. sonuçta 2 farklı ülke 2 farklı uygulama ..tartışıp doğruyu bulmaktı önemli olan..

Rengi
    Yok

ali süleyman demırelın bır lafı vardı başbakanken çok kulanırdı çok konuşulurdu bılıyorsun değılmı sen o lafı

uzmanlarımızın yorumu bu yapacak bişey yok

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

GP'nin sol aynasını hiçbir şekilde tam dış tarafı gösterecek şekilde ayarlayamıyorum. Dışarı çok açılmıyor. Uygun oturma pozisyonunda olduğum halde, en dışa açsam bile aracın kaportasını görüyorum.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

doĞuş kaRa
    ACTOROFTHEROAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    01 DK 730
    Edilen teşekkür: 67

kesıNLIKLe katıLIorum o yuzden tehLİke atLAttıım OLuo arkadaki aracı goremIorum boş die cıkıorum arkamdaKı zor durumda kaLıo...

Aydın. Beygul
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GP'nin sol aynasını hiçbir şekilde tam dış tarafı gösterecek şekilde ayarlayamıyorum. Dışarı çok açılmıyor. Uygun oturma pozisyonunda olduğum halde, en dışa açsam bile aracın kaportasını görüyorum.
    öyle maalesef , bisiklet motorsikletler için çok tehlikeli oluyor.

yaşar k.
    GP61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 53

sağ şeridimdeki araba arka kapımdan arkada bagajımın hizasında falan olursa aynada göremiyorum ne kadar da ayarladıysam olmuor bir türlü. onun için aynaya baktıktan sonra kafamı çevirip arka sağ cama da bakıyorum

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

ya bnm anlamadığım bişi war. paliolarda bile aynalarda kör nokta için ayrılmş kısım warken bizim gp lerde niye.

berkay sındır
    negative - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

İşe yarıyor hiç yoktan iyidir...

grande elmus
    grandelmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı negative Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

tekrar çıkardığımda iz yapar mı acaba?

berkay gül
    BERKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16z0277
    Edilen teşekkür: 56

evet yapıo ama ısede yarıyo arkadasım ben önce ıc dıkız aynasından sona dısardakı dıkız aynasından bakıyorum bölelıkleömlü noktayı nerdeyse yok denecek kadar azaltıyorum

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Alıntı negative Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bana aynı görüntüyü veriyor gibi geldi? Ekstra bir açı kazandırmamış galiba.

Ahmet Özgür Doğan
    Lordrivendel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Şehir içinde kullandığımız için park etmek vs. için aynanın arabanın kenarlarını da görecek şekilde durmasını istiyoruz. Tabi her uzun yola çıkışta aynayı dışa açmak sonra tekrar içe getirmek zahmetli geliyor insana ondan orta karar birşeyler yapıyoruz
    "What we do in life, echoes in eternity"

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

abi yan aynaları dışa doğru açın.
    kendi arabanızı görmeyin asla.
    nerdeyse (abartıyorum) 90 derece olsun
    bu şekilde kör nokta alan sayısı 2 den 4 e çıkıyo ama o alanlar o kadar küçülüyoki sanki kör nokta yokmuş gibi oluyo.
    buna alışmanınz biraz aman alır ama görün bakın çook faydalarını göreceksiniz.
    benim tarif ettiğim şekilde ayarlarsanız geceleyin arkanızdaki arabanın farları da sizi hiç rahatsız etmiyor. (ortadaki aynayıda 2. konumuna getiriyorum böylece gce yolculuğu eziyet olmaktan çıktı benim için. önceden broadwayımda bile olan orta iç aynanın 2. konumunu , bi arkadaşım ban tam 1 sene sonra gösterdi de öğrenmiş oldum. ne kızmıştım kendime ve yıllardır araba süren pek çok kişi bilmiyo bu orta iç aynanın 2. konumunu)
    bu ayna ayarlama bana bi power point sunumu şeklinde e-mail gelmişti ondan sonra yaptım ve çook memnunum herkese tawsiye ederim

berkay sındır
    negative - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana aynı görüntüyü veriyor gibi geldi? Ekstra bir açı kazandırmamış galiba.

yok abi idare ediyr işe yarıyor yani.Benim fotoyu çektiğim açıdan kaynaklanıyo galbiba...