12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Arabanın Sol Ön Tafından Gelen Luk Luk Sesleri

ERKAN BEDİR
    muhendis0429 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Teknik Konu Arabanın Sol Ön Tafından Gelen Luk Luk Sesleri

Merhaba arkadaşlar, 2009 fire active grande punto aracımın, hafif çukurlarda sol tarafından daha sert çukurlarda hem sol hem sağ ön tarafından gelen luk luk sesleri uzun zamandır var. Bahçeşehirde bosh-car servise giderim hep. Ustalar baktılar amortisörler sağlam, dreksiyon kutusu sağlam, askı kolları sağlam, vites kutusu sağlam, motor askıları sağlam, balatalar sağlam, egsoz borusu sağlam, rot balans ayarı düzgün, yani bakılacak her tarafa baktılar hiçbirşey yok ama deneme sürüşü yapan usta evet ses geliyor fakat arabada birşey yok diyor. Sonra ustanın biri kaput oynayabilir dedi kaputun altına oynamaması için conta koydular. Sonra deneme turu attık ses yok olmuş gibiydi. Sonra çıktım geldim fakat yolda bir kaç çukura bilerek girdim ve yine aynı ses geliyor. Bu ses nereden geliyor anlamış değiliz benzer birşey yaşayan oldu mu?

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Araci ikinci el aldiysaniz veya kazali ise, ön salincak ve takimlar toplanirken civata veya saplamalarda çap hatasi yapilmis olabilir. Bosluk olan burclar da boylece ses yapabilir.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Bambaska bir olasilik, akünüzü eğer ayni kapasiteli ama daha alcak bir akü ile degistirmişseniz, emniyet amaclı aküye dolanan kemer bosluk yaptigi icin akünüz zipliyor olabilir, ama sagdan da ayni sesi duyuyorsunuz sag taraftaki baska bir ses olmali. Aracin anlamsiz bir yerinde bir anahtar tornavida vs dusmus olabilir, benim sigorta kutusunun altina lokma ucu düşmüştü tıkırdayıp duruyordu ne oldugunu bulana kadar aylarca ugrastim.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

amortisör takozları?

ERKAN BEDİR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Aracı ikinci el aldım evet, alırken bosh-car serviste expertiz yaptırdım temiz çıkmıştı trameride temiz yani arabada kaza falan yok zaten şimdiki ustalarda arabada hiçbir sorun olmadığını söylüyorlar, ilginç bir durum.

ERKAN BEDİR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amortisör takozları?
    Amortisörler 2 ay önce değiştirildi ve şimdide iyi durumdalar, amortisörler değişirken ya da bugünkü incelemede takozlarda birşey olsa anlamazlar mıydı?

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Z rotlar sökülüp bakılmadan bozuk olduğu anlaşılmıyor. Luk Luk sesleride genelde kendileri yapar. bir hafta sanayiye gittim geldim motor takozları direksiyo kutusu rot başları amortisör herşeye bakıldı. Sonra başka bir ustaya gttim Z rotları boşa çıkardı al gel yenisini dedi. Çok bozuk değilse eğer aracın üstündeyken baskı yaptığı için anlaşılmaz bozuk olduğu dedi. Z rotun içindeki 1 mm boşuk bile arabanın içinde lok lok ses yapıyor.. 15 tl ye hallettim

ERKAN BEDİR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı eisenheim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Z rotlar sökülüp bakılmadan bozuk olduğu anlaşılmıyor. Luk Luk sesleride genelde kendileri yapar. bir hafta sanayiye gittim geldim motor takozları direksiyo kutusu rot başları amortisör herşeye bakıldı. Sonra başka bir ustaya gttim Z rotları boşa çıkardı al gel yenisini dedi. Çok bozuk değilse eğer aracın üstündeyken baskı yaptığı için anlaşılmaz bozuk olduğu dedi. Z rotun içindeki 1 mm boşuk bile arabanın içinde lok lok ses yapıyor.. 15 tl ye hallettim

Bizde her ihtimale karşo Z rotları değiştirdik ama ses kesilmedi.

fehmi ünlü
    WHITE EVO fhmnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    80 FU 2**
    Edilen teşekkür: 200

arkadaşın dediği gibi amortisör takozundan geliyor ses
    EVO 1.3 MJ DYNAMIC
    CHIP TUNNING

serkan dikici
    serkandikici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 AV 8552
    Edilen teşekkür: 168

Alıntı muhendis0429 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, 2009 fire active grande punto aracımın, hafif çukurlarda sol tarafından daha sert çukurlarda hem sol hem sağ ön tarafından gelen luk luk sesleri uzun zamandır var. Bahçeşehirde bosh-car servise giderim hep. Ustalar baktılar amortisörler sağlam, dreksiyon kutusu sağlam, askı kolları sağlam, vites kutusu sağlam, motor askıları sağlam, balatalar sağlam, egsoz borusu sağlam, rot balans ayarı düzgün, yani bakılacak her tarafa baktılar hiçbirşey yok ama deneme sürüşü yapan usta evet ses geliyor fakat arabada birşey yok diyor. Sonra ustanın biri kaput oynayabilir dedi kaputun altına oynamaması için conta koydular. Sonra deneme turu attık ses yok olmuş gibiydi. Sonra çıktım geldim fakat yolda bir kaç çukura bilerek girdim ve yine aynı ses geliyor. Bu ses nereden geliyor anlamış değiliz benzer birşey yaşayan oldu mu?

Aynı sorunu 2008 GP varken yaşadım İzmir Enriko Aliberti de tıkırtı burcu değiştirdim 120TL ye ses tamamen kesildi 0 gibi oldu eğer bahsettiğiniz stabize bozyuk yolda veya arnavut kaldırımı tarzı yollarda araç 1.vites rölantide gaz vermeden ilerlerken lak luk lak luk şeklinde bi ses ise tıkırtı burcu olabilir... Onun haricinde direksiyonu çevirirken lak lak lak lak şeklinde bi ses varsa da ön amortisöz üst takozlarıdır.. Amortisör takozu sorununu teşhis etmek için elinizi yay'ın üst kısmından tutun ve direksiyonu tam sağ ve tam sol şeklinde biraz çevirin ( bi arkadaşınız ) eğer direksiyon dönerken yay yükselmesinde takılarak ilerliyorsa (çok hafif) amortisör takozudur..

Eğer yanlış bilgi verirsem daha bilgili arkadaşlar düzeltecektir umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.. Yinede tıkırtı burcu +1
    M.K.ATATÜRK

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Arabanın Sol Ön Tafından Gelen Luk Luk Sesleri

Aynı sesi kasisli ve çukurdan geçerken iki haftadır duyuyorum. Bence ses amortisorden geliyor gibi. Bi ara ustaya baktıracam.

t tt
    arpadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 32

Standart Cevap: Arabanın Sol Ön Tafından Gelen Luk Luk Sesleri

bende de yapıyordu özellikle parke taşında. z rottan çııkmıştı