Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Çalışmayan 1.3 Multijet - Eksantrik mili sensörü şüphesi

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Standart Çalışmayan 1.3 Multijet - Eksantrik mili sensörü şüphesi

Önceki gün 156.000 km'deki 1.3 Mjet aracımı motor soğuk iken çalıştırmayı denediğimde en az 15 marşın sonunda çalıştırabildim. Akü ile marş motoru sağlam ve motor arıza lambası sönük. Aracın ilk çalıştırma tepkisi, marş alıp birkaç saniye rölantide sarsıntı yaparken gaz pedalına hiç tepki vermemesi ve arkasından motorun durması şeklinde gerçekleşti. Çalışınca 50 km yol gittim. Araç iki gün kapıda yattıktan sonra artık çalışmıyor. Yine bir iki saniye rölantide çeviriyor ve motor duruyor. Renkli duman atma yok.

Üzerine bir de bilgisayarla ECU hatalarina baktim, hiçbir hata yok. İlave bilgiler şöyle,
    -Akü gerilimi 12.45 Volt, normal.
    -Marş motoru çalışıyor.
    -Yakıt besleme pompası çalışıyor.
    -Sıcaklık sensörü bilgisi ECU tarafından okunuyor,
    -Common rail alçak basıncı 2 bar, yüksek basıncı 350 bara kadar erişiyor (ancak hemen stop ettigi için 1000 bar ve üzerini göremiyorum). Bunda da sorun yok bence.
    -Motorun çalışabildiği kısa saniyeler içinde egzosttan yanık gaz atıyor, demek ki yakıt da geliyor silindirlere ve yanıp dışarı çıkabiliyor.
    -Röle arızası olabileceği düşüncesiyle, sigorta kutusundaki rölelerin yerlerini birbirleriyle değiştirerek denemeler yaptım ama bir sonuç alamadım.
    -Eksantrik mili sensörüne erişmek için üst plastik muhafazayı söktüm, sensöre giden tesisata eriştim. Sensöre bağlanan 1,2,3 nolu pinlerle alakalı gerilim testleri yaptım tesisatın sağlam olduğunu tespit ettim.
    -Geriye eksantrik mili sensörünün kendisi kaldı. Sensörün üzerinde 46798365 parça numarası yazıyor, delphi'nin imal ettiği bir parça olduğunu tespit ettim. Ancak arızalı olup olmadığı konusunda emin değilim henuz. Benzer bir problemi deneyimlemiş bir arkadaşımız varsa tecrübelerini aktarmasını rica ederim.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eksantrik sensörü veya krank sensörü arızalı olsa araç hiç çalşmaz diye biliyorum. Geçmiş olsun. Benim aracımda 230 bine dayandı. KM yükseldikçe böyle abuk subuk sorunlar çıkmaya başlıyor.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

usta sen yapılacakların hepsini yapmışsın zaten geriye ne kaldı? netten bağlantısını bulamadım ama sensörün çıkış verip vermediğini kontrol etmen gerek. sitenin birinde gördüğüm kadarıyla L ucuna +12 v verip çıkış ucundan puls alman gerek (endüstride kullanılan proxi sensör gibidir ama hızlı puls verir ölçü aleti tam okuyamaz)

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı eisenheim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eksantrik sensörü veya krank sensörü arızalı olsa araç hiç çalşmaz diye biliyorum. Geçmiş olsun. Benim aracımda 230 bine dayandı. KM yükseldikçe böyle abuk subuk sorunlar çıkmaya başlıyor.
    Evet, araç hiç çalışmıyor halihazırda. Sadece marş çeviriyor motoru ve marşı kesince ECU devam ettirmiyor ve motor duruyor. Arızanın ilk gerçekleştiği durumda, 10-15 defa marş basarak çalıştırabilmiştim. Bu da bir defaliğina mümkün olabildi. Youtube üzerinde bir videoda, eksantrik mili sensörünün ortam sıcaklığına göre doğru ölçüm yapma kabiliyetini yitirdiği bir arıza örneği gördüm. Belki benim ilk denememde hava sıcaklığı bu denli düşük olmadığından şansa çalıştırabilmiş olabilirim. Arkasindan sensör hiç çalışmaz hale gelmiş olabilir?

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta sen yapılacakların hepsini yapmışsın zaten geriye ne kaldı? netten bağlantısını bulamadım ama sensörün çıkış verip vermediğini kontrol etmen gerek. sitenin birinde gördüğüm kadarıyla L ucuna +12 v verip çıkış ucundan puls alman gerek (endüstride kullanılan proxi sensör gibidir ama hızlı puls verir ölçü aleti tam okuyamaz)
    Ustam, sensörün test gerilimlerine yönelik bir bilgiye ben de henüz rastlayamadım. Youtube üzerinden birkaç örnek video izledim, bu örneklerde pinler arasında 2.2 V kadar gerilim okuyorlar sağlıklı durumda. Ben kendi yaptığım gerilim testlerinde hiç voltaj okuyamıyorum. Önceki mesajda da dediğim gibi, bu sensörün test koşullarını bulamadım. Sensörü delphi ve bosch orijinal yedek olarak üretiyor. Servisten ne kadar fiyat çekerler bilemiyorum ancak şimdiye kadar sensörleri en uygun bosch'tan alabildim. Pazartesi günü dükkanlar açılınca fiyat araştırmasına gireyim. Çok fahiş bir bedel değilse önce sensörü değiştirmekle işe başlamak mantıklı görünüyor. Burada işin tuhaf yanı, sensör arızasına ilişkin ECU'da hiçbir hata kodu vermemesi.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam, sensörün test gerilimlerine yönelik bir bilgiye ben de henüz rastlayamadım. Youtube üzerinden birkaç örnek video izledim, bu örneklerde pinler arasında 2.2 V kadar gerilim okuyorlar sağlıklı durumda. Ben kendi yaptığım gerilim testlerinde hiç voltaj okuyamıyorum. Önceki mesajda da dediğim gibi, bu sensörün test koşullarını bulamadım. Sensörü delphi ve bosch orijinal yedek olarak üretiyor. Servisten ne kadar fiyat çekerler bilemiyorum ancak şimdiye kadar sensörleri en uygun bosch'tan alabildim. Pazartesi günü dükkanlar açılınca fiyat araştırmasına gireyim. Çok fahiş bir bedel değilse önce sensörü değiştirmekle işe başlamak mantıklı görünüyor. Burada işin tuhaf yanı, sensör arızasına ilişkin ECU'da hiçbir hata kodu vermemesi.
    netten baktığım fiyatlar 85 95 tl civarı ama servis ne ister bilemem. anlattığın kadarıyla ve tesadüfen denk gelen bağlantıya dayanarak cihazın 2 pin bağlantılı olduğunu gördüm eğer böyleyse cihaz 4-20mA veya 0-20mA çıkış verir bu çıkışa bağlı olarak da gelen referansı değerlendirip çalışmasını yürütür. sizin ölçüm yaptığınız 2,2v luk değer cihazın normal çalışma esnasında vermiş olduğu mA akım değerinin voltajıdır. eğer dediğim gibi mA çıkış veren cihazsa dışarıda +ucuna 12v verip diğer ucuna seri bağlı mA okuyan bir avometre avometre çıkış boşta kalan diğer ucu da -12 ucuna bağlayıp sensörün önüne elinizi ve ya bir cismi yaklaştırıp uzaklaştırarak çıkış akımını ölçebilirsiniz cihaz normal çalısıyorsa avometreden 0-4-20mA arası bir değer okumanız gerek. çalışmıyorsa ki siz pin uçlarından voltaj okuyamadığınızı söylediniz buna göre cihaz çalışmıyor ve hçbir şekilde br değer okuyamazsınız. umarım yadımcı olabilmişimdir saygılar.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

_ _
    Rengi
    Yok

netten baktığım fiyatlar 85 95 tl civarı ama servis ne ister bilemem. anlattığın kadarıyla ve tesadüfen denk gelen bağlantıya dayanarak cihazın 2 pin bağlantılı olduğunu gördüm eğer böyleyse cihaz 4-20mA veya 0-20mA çıkış verir bu çıkışa bağlı olarak da gelen referansı değerlendirip çalışmasını yürütür. sizin ölçüm yaptığınız 2,2v luk değer cihazın normal çalışma esnasında vermiş olduğu mA akım değerinin voltajıdır. eğer dediğim gibi mA çıkış veren cihazsa dışarıda +ucuna 12v verip diğer ucuna seri bağlı mA okuyan bir avometre avometre çıkış boşta kalan diğer ucu da -12 ucuna bağlayıp sensörün önüne elinizi ve ya bir cismi yaklaştırıp uzaklaştırarak çıkış akımını ölçebilirsiniz cihaz normal çalısıyorsa avometreden 0-4-20mA arası bir değer okumanız gerek. çalışmıyorsa ki siz pin uçlarından voltaj okuyamadığınızı söylediniz buna göre cihaz çalışmıyor ve hçbir şekilde br değer okuyamazsınız. umarım yadımcı olabilmişimdir saygılar.
    Konuyla ilgili biraz daha sondaj yapinca, benzer sorunlar yasayan kişilerin farkli paylasimlarini gözden geçirme imkanım oldu. Bu önemli bilgileri içeren linkleri aşağıda veriyorum.

Kam & krank mili konum sensörü nasil test edilir?

CAM and CRK & Wiring Diagrams - YouTube

CAM or Camshaft Position Sensor Testing - YouTube

CAM ve CAMSHAFT sensör testi hakk?nda??? - TechTurkey Forum

Benim 1.3 75 Hp multijetin üzerinden lancia 3 pinli bir konum sensörü çıktı. Özetlemek gerekirse bu sensörün çalışmasını tam olarak test edebilmek için bir osiloskop biçilmiş kaftan. Çünkü sensör bir basamak sinyali veya tepe sinyali vererek çalışıyor. Ancak bir multimetre kullanarak da arti / eksi kutuplarda dalgalanan sinyali iyi kötü görebilmek mümkün olabilir kanaatindeyim. Haftaiçi bu işlerle uğraşamadığım için önümüzdeki cumartesi sensörü tekrar ölçmek için kurcalayıp, arızalı olduğuna kesin kanaat getirince yenisini temin edip denemek yoluna gideceğim.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

2. mesajım hatalı sizin anlattıklarınızı yanlış yorumlamışım özür dilerim videoları izledikten sonra cihazın çıkışı mA olarak değil puls olarak verdiğini kesinleştirdim. geriye uçları bulmak kalıyor tabiki. biilgisayar başından da nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum? bu cihazın üzerinde hiçbir simge şekil şema vs yok mu??
    cihazı osiloskoba bağlarsanız dediğiniz gibi daha net sonuclar elde edersiniz ancak avometre ile de testi yapıla bilir. sensörün ucuna metal bir cisim yaklaştırıp uzaklaştırarak çıkış verip vermediğine bakılabilir.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Konuyla ilgili biraz daha sondaj yapinca, benzer sorunlar yasayan kişilerin farkli paylasimlarini gözden geçirme imkanım oldu. Bu önemli bilgileri içeren linkleri aşağıda veriyorum.

Kam & krank mili konum sensörü nasil test edilir?

CAM and CRK & Wiring Diagrams - YouTube

CAM or Camshaft Position Sensor Testing - YouTube

CAM ve CAMSHAFT sensör testi hakk?nda??? - TechTurkey Forum

Benim 1.3 75 Hp multijetin üzerinden lancia 3 pinli bir konum sensörü çıktı. Özetlemek gerekirse bu sensörün çalışmasını tam olarak test edebilmek için bir osiloskop biçilmiş kaftan. Çünkü sensör bir basamak sinyali veya tepe sinyali vererek çalışıyor. Ancak bir multimetre kullanarak da arti / eksi kutuplarda dalgalanan sinyali iyi kötü görebilmek mümkün olabilir kanaatindeyim. Haftaiçi bu işlerle uğraşamadığım için önümüzdeki cumartesi sensörü tekrar ölçmek için kurcalayıp, arızalı olduğuna kesin kanaat getirince yenisini temin edip denemek yoluna gideceğim.
    takıp deneyince olmazsa parçacı geri almıyor mu?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

hakan sert
    iris19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

bence mazot pompası tesisatı kurcalamayın

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

sorunu çözebildiniz mi merak ettim

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı iris19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence mazot pompası tesisatı kurcalamayın
    OBD üzerinden common rail alcak ve yuksek basinclarini gorebiliyorum, o sebeple pompa arizasi ihtialini su asamada eledim.

_ _
    Rengi
    Yok

sorunu çözebildiniz mi merak ettim
    halils2, haftaiçi çalistigim için aracla ugrasacak vaktim olmuyor, ancak bu cumartesi-pazar ugrasmaya devam edecegim. Arada boş durmadım, asağıdaki linkte yer alan bilgilere eriştim.

Basic Hall Effect Sensor IC - How it Works

Aynı zamanda, youtube üzerinde doblo 1.3 multijetin kam mili sensörü testiyle alakalı bir video buldum. Bu videoda 2 nolu pin ile şasi arasinda kontak açık iken 23 mV gerilim değeri okunması gerektiğini anlatmış.

RAC How to Test a Fiat Doblo 1300 Multijet Camshaft Postion Sensor CPS - YouTube

Diğer yandan, farklı birçok yedek parça sayfasından anladığım kadarıyla sensörün iç direnci yaklasik 790 Ohm mertebesinde.

Cumartesi günü yapacağım ilk ölçümler bu değerler üzerine olacak.

Diğer bir bilgi ise, Ankara'daki bir bosch car service ile görüştüm ve sensörü sordum. Bosch kam mili sensörünün imalatından çekilmiş. O yüzden Bosch markasıyla temin edemiyorlar. Ancak istenirse farklı marka sensörleri bulabileceklerini söylediler. Ancak arızanın ne oldugunu bana sordular ve anlattığımda kendi yorumları olarak "kam mili konum sensörünün fişini çekseniz de araç çalışır, arıza baska yerden olmalı, emin olmadan değiştirmeyin bizce" dediler. Bosch car servisin bu yorumuna ben pek katılamadım. Emin olmak açısından krank mili konum sensörünu araştırdım. Hella'nın parça katalogunda aynı parça için krank mili konum sensörü diye bir adlandırma yapıldığını buldum.

Şimdi bu multijet motorda aynı parçanın hem krank mili konum sensörü hem de kam mili konum sensörü diye adlandırılması gibi bir durum söz konusu. Parcanin resmini asagidaki linkte verdim.

https://www.teiledirekt.de/images/pr...s/002/F829.png

Acaba gerçekten daha önce bunu deneyen oldu mu? kam / krank konum sensörünün fişini çekince motoru çalıştırabilmek mümkün mü? Bu durum ancak eğer motor üzerinde kam mili konumu dışında krank konumunu da okuyabilen ikinci bir sensör var ise mümkün olabileceği kanaatindeyim. Örneğin onceki techforum linkini paylastiğim konuda e30 bmw'nin iki konum sensörü oldugundan o aracin kam mili sensoru olmadan da çalışabildiği anlatılmış. Multijet için durum nedir bilemiyorum, krank konumu için ikinci bir sensor var mi henuz bulamadim.

Bambaşka bir bilgi de FIAT yetkili servisinin parça için 70 tl fiyat vermiş olması.

Bugun itibariyle ancak bu noktaya kadar ilerleyebildim, dediğim gibi testleri cumartesi bitirip, ilave bir bilgi bulamazsam yeni parça denemesine geçmeyi hedefliyorum.

ERHAN ERTEN
    2011 Linea Active Plus erhan4785 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 13

5 lt mazotla 100 km yapabiliyormusunuz?? Benim palio ile 0,25 - 0,30 kuruş arası yakıyor. buda 100 km de 6 - 6,5 lt ye geliyor??

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı erhan4785 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

5 lt mazotla 100 km yapabiliyormusunuz?? Benim palio ile 0,25 - 0,30 kuruş arası yakıyor. buda 100 km de 6 - 6,5 lt ye geliyor??
    Tuketim tamamen kullanim profilinizle alakali, ben genellikle cevreyolunda gittigim ve ortalama sabit bir hizi tutturabildigim icin azami 5 litre / 100 km yakit tuketiyorum.

_ _
    Rengi
    Yok

Bugun kam mili konum sensorunu degistirdim, ancak arıza çözümlenmedi. Eldeki bilgilerle daha fazla ilerlemek mümkün gorunmuyor sanırım.

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bugun kam mili konum sensorunu degistirdim, ancak arıza çözümlenmedi. Eldeki bilgilerle daha fazla ilerlemek mümkün gorunmuyor sanırım.
    Hocam kurcalamayın şu aracıartıo çekinservise veya sanayiye

EvoPAD A7000/A7001 cihazımdan 2 ile gönderildi

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Sanırım daha önce de yaptırdınız fakat servisler ücret almadan hatayı söylüyorlar kendi gelişmiş hata tanıma programı ile. Biraz da az kapsamlısı fiat ecu scan de işe yarayabilir. O tarz bir hata tanıma olmadan çözüm bulmak biraz zor.

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı Yagmuradam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım daha önce de yaptırdınız fakat servisler ücret almadan hatayı söylüyorlar kendi gelişmiş hata tanıma programı ile. Biraz da az kapsamlısı fiat ecu scan de işe yarayabilir. O tarz bir hata tanıma olmadan çözüm bulmak biraz zor.
    Servis bünyesinde Examiner cihazı var, benim elimdeki ECU arayüzünden daha detayli bir cihaz oldugu dogrudur. İşin garip yönü, araçta motor arıza kodu yok, sigorta ve röleler sağlam görünüyor, hayalet bir arıza var...

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

geçen gün fabrikada şu dikkatimi çekti. forkliftin mazotu bitti mazot koyduk marş yaptık almadı gaza da tepki vermedi sonra sondaki enjektörü söktük kafadan marş yapmaya başladık marş aldı biraz çalıştı 10 20 sn falan stop etti tekrar marş bastık çalıştı gaza geç tepki verdi ama çalışmasına devam etti. hani demek istediğim acaba sistemde hava olmasın??? yada enjektör problemi.

Sayfa 1/2 12 SonSon