Sayfa 2/2 İlkİlk 12
36 sonuçtan 21 ile 36 arası

Konu: Çalışmayan 1.3 Multijet - Eksantrik mili sensörü şüphesi

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen gün fabrikada şu dikkatimi çekti. forkliftin mazotu bitti mazot koyduk marş yaptık almadı gaza da tepki vermedi sonra sondaki enjektörü söktük kafadan marş yapmaya başladık marş aldı biraz çalıştı 10 20 sn falan stop etti tekrar marş bastık çalıştı gaza geç tepki verdi ama çalışmasına devam etti. hani demek istediğim acaba sistemde hava olmasın??? yada enjektör problemi.
    Dün yakit hortumlarinin soketlerini sökerek kontrol ettim, her birinden mazot akıyor. Filtreye ve devamina da yakit geliyor. Yakıt besleme pompasi yarim kontak yapinca ses veriyor, marsa basarken sesi devam ediyor, ancak motor iki saniye calisip kesiyor. Enjektörlerin 4'ü birden ayni anda arizalanmalari çok olasi bir ihtimal değil kanimca. Baska bir hayalet ariza var aracta ve elektronik bir problem büyük olasilikla. Hala motorda kam sensoru disinda üst ölü noktayi algilayan baska bir sensör olup olmadigi yönünde bir görüş belirten olmadi.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

ilk mesajlarda arkadaşın biri yakıt pompası demişti sen servise bir götür göster bakalım onlar ne diyecek.

_ _
    Rengi
    Yok

Dun konu hakkinda daha detayli arastirmalar yaparak yeni bilgiler topladim en son durum itibariyle eksantrik konum sensörünü degistirmiş ancak arızayı çözememiştim. Eldeki verilerle, odaklanmak durumunda olduğum ikinci nokta krank konum sensörü idi. Bu iki sensör birbirlerine şekil olarak da çok benzediği için karıştırılıyor ve ayırt edilmesi yönünde bir kargaşa var. Motora yukarıdan bakıldığında , eksantrik sensörü basitçe görülebilecek üst kapak üzerinde yer alırken, krank konum sensörü muhtemelen marş motorunun dibinde pek kolay erişilemeyecek bir yerde olabilir. Krank konum sensörünün FIAT parca numarası 73502752 olarak geçiyor.

Parcanin neye benzedigini ise asagidaki linkten gorebilmek mumkun.

ParcaGezegeni.com DEVİR SENSÖRÜ (FIAT: LINEA 1.3JTD) ORJ NO: 6235645/73502752 - Sensör - Kaptör - Konjektör - ? ParcaGezegeni.com Ucuz Oto Yedek Parça İsteyin Getirelim

Simdilik siradaki yapacağım iş krank konum sensörünü degistirmek olacak. Servisle muhattap olmayı her zaman için son seçenek olarak degerlendiriyorum. Yapabileceklerimin tamamini yapmadan once servise basvurmak içime sinmiyor acikcasi.

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Ben bir örnek vermek istiyorum. Aracım bir ara çalışmadı ve servise çekici ile götürdüm.
    Çalışmamasının yanında fren de arada sertleşip takılı kalıyordu. dışarıda x y z bozuldu değişmesi gerekir şu kadar para muhabbetleri dönüyordu.

Servis tecrübeli az çok aracı incelediler bir parça değişti ve 200 tl ye çıktım.
    Dışarıda değişmesi gerekenlerden birisi değildi bu parça. Bence işinde deneyimli bir servise sorun. En azından pahalı birşey değilse daha az masrafla kurtarırsınız.

ben de bakım için servisi saçma buluyorum ama arıza için tek geçerim. En azından şansıma benim gittiklerim iyi sonuçlandı.

_ _
    Rengi
    Yok

An itibariyle krank devir sensörünü de değiştirmiş bulunuyorum ancak arıza çözümlenmedi hala. Sensörün tesisatı da sağlam herhangi bir kopukluk yok kablolarda. Anlamsız bir hayalet arıza karşısında hala bir çözüm üretemedim...

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

Enjektörlerin kirlenmiş gözüküyor onun içinde würth enjektör temizleyici at. Olmazsa enjektörlerini söktürüp temizlet olay bitsin.

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

Bende de aynı sorun olmuştu.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

mazot pompasının basıncıyla rail kütüğünün üstündeki yüksek basınç müşiriinden yapabilir balata spreyiyle biraz çalıştırsan belli olur krank okuma sensörü bozuk olsa hiç çalışmaz debimetrenin fişini sök ordan biraz sık spreyle az çalışmaya devam ediyosa ordandır

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı oto izmir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mazot pompasının basıncıyla rail kütüğünün üstündeki yüksek basınç müşiriinden yapabilir balata spreyiyle biraz çalıştırsan belli olur krank okuma sensörü bozuk olsa hiç çalışmaz debimetrenin fişini sök ordan biraz sık spreyle az çalışmaya devam ediyosa ordandır
    üstadım, bahsettiğiniz noktaları da deneyeceğim. Arabayı turbo hortumlarına kadar dağıttım zaten, aklıma gelen başka bir ihtimal ise ataletsel yakıt kesme sistemi olabilir ama hiç bir şekilde çukura vs düşmedim, yakıt kesici bir şekilde arızalanıp yakıtı kesiyor olabilir mi acaba?

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım, bahsettiğiniz noktaları da deneyeceğim. Arabayı turbo hortumlarına kadar dağıttım zaten, aklıma gelen başka bir ihtimal ise ataletsel yakıt kesme sistemi olabilir ama hiç bir şekilde çukura vs düşmedim, yakıt kesici bir şekilde arızalanıp yakıtı kesiyor olabilir mi acaba?
    Evet, eldeki yeni bilgilere göre, common-rail yüksek basinc sensörünün sinyal degeri, kontak açık iken 0.5 V mertebesinde olmasi gerekiyor. Diğer yandan, yeni temin ettiğim ScanMaster OBD yazilimi ile tekrar bir kontrol yapacağım. Bu ölçüm ve tespitleri de yaptıktan sonra elde ettiğim bulguları burada paylaşırım.

Ilave bilgi olarak, GP 1.3 MJ üzerindeki Bosch common-rail yüksek basınc sensörü 0 281 002 921 numarali parça olup, fiyat skalası 135 € ila 230 € arasında değişen saçma sapan bir piyasası olan kritik bir sensör.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci035
    Ziyaretçi Ziyaretci035 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enjektörler kaçırıyor. Silindirler yakıtla doluyor ve zengin karışıma düşüyor. Araçta bunu anlayacak bir sensör olmadığı için arıza göstermiyor. Enjektörlere baktınız mı? Geridönüşleri düzgün ve nizami mi?

Ayrıca yakıt filtresinin içini kadın çorabına boşaltın. Bakalım içinde metal talaşı var mı? Metal talaşı varsa pompa talaş üretiyordur enjektörlerin hepsini bi güzel tıkamıştır, memelerini bozup genişletmiştir, enjektörler fazla işiyordur, basınç valfleri arızalı olabilir, sızdırma yapıyor olabilir.
    Konu Ziyaretci035 tarafından (16/12/2012 Saat 17:44 ) değiştirilmiştir.

_ _
    Rengi
    Yok

Evet arkadaslar, aradan geçen zaman zarfında en sonunda bugün işten güçten bir fırsatını bularak arızalı aracımı bir tamirhaneye çektirmiş bulunuyorum. Konudan edindiğim tecrübelerin diğer forum üyelerine de faydalı olabileceği düşüncesi ile burada sonuçları ve olayların gelişimini aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle, Ankara il sınırlarında aracı çektirmekle giriş yapayım. Araç, hiç çalışmadığı için tamirhaneye götürebilmek üzere bir çekiciye yüklemek zorunda kaldım. Aracın çekileceği mesafe 23 km idi. Görüştüğüm çekici işletmecileri ve Ankara Trafik Vakfı bana 80 TL ile 150 TL +KDV arasında bir fiyat aralığı önerdiler. Ben de en ucuz olanı ile anlaşıp aracı çektirdim.

Gelelim izlediğimiz arıza tespit yöntemlerine,
    -ilk önce aracın ECU bağlantısını kurup diagnostik cihazına bağlandık. Yapılan kontrollerde hiçbir arıza kodu bulunamadı.
    -akü bittiği için şarj ettik.
    -tek tek silindir kompresyonlarını ölçtük, sıkıştırma oranları 17:1 civarında çıktı. Bu degerler 155 bin km yapmış motorun iyi durumda olduğunu göstermesi açısından iyi.
    -enjektörlerin geri dönüşlerine baktık normal.
    -common-rail basıncı normal.
    -common-rail basınc sensörü yenisiyle denendi, normal.
    mazot pompası çıkışlarına baktık, birinde yetersizlik olabileceğinden süphelendik ve pompayı söküp test tezgahına bağladık. Test neticesinde pompanın kararlı bir debi veremediğini görünce içini dağıttık ve durumuna baktık. Elemanların milleri bir miktar aşınma gösterse de sadece valfleri değiştirip tekrar topladık. Bunun yanısıra bir test pompası ile deneme yaptık ancak çare olmadı. Neticede pompa revizyona girmiş oldu, çok da dert değil.
    -bu aşamaya kadar geldikten sonra tekrar diagnostik yaparak dataları yeniden inceledik ve aracı tekrar çalıştırmaya uğraştık. Bir iki saniye dönen motor yine kendini kapatarak çalışmadı. Bu bir iki saniyelik süre içinde diagnostik üzerinden dataları yorumlamaya çalıştık ve motor emiş hava hacminin olması gerekenden çok daha düşük okuduğunu fark ettik. Bunun üzerine, turbonun kilitleme ihtimalinden ve kataliğin tıkanma ihtimalinden şüphelendik. Bir diğer olasılık ise egr arızasıydı. Egr hortumunu söküp tekrar denedik ve araç rahat bir şekilde çalıştı.
    -Ancak emin olmak için yine de turbo ve katalitiği söküp indirdik. Turbo geride bıraktığı görev süresine nazaran son derece iyi durumdaydı. Kataliği ise ölçme imkanı olmadığı için içini boşaltmaya karar verdik çünkü oksijen sensörü katalikten hemen önceydi. Katalitiği komple boşaltıp turboyu tekrar monte ettik.
    -Sıra tekrar egr'ye geldi, egr hortumunu birleştiği musluk benzeri bir zımbırtıyı bilyayla körlemek suretiyle iptal ettik.
    -Revizyondan çıkan kendi mazot pompasını da tekrar motora takıp aracı tekrar toparladık.
    -Sonuç olarak yeniden diagnostik yaptık ve motor hava hacminin artık olması gereken değerleri yakalayabildiğini gördük.
    -Deneme sürüşü yaptık aracın çekişi ve motor davranışı normal olarak görülüyordu.
    -Bu şekilde bugunlük mevzuyu kapattık ve artık katalitiği boş, egr'si körlenmiş, mazot pompası revizyonlu bir multijet sahibi oldum.
    -Şimdiki adım, tam depo ile uzun mesafe yakıt tüketim verileri toplayıp, OBD üzerinden canlı sürüşte ECU datalarına göz atmak olacak.

Arızanın olasılıkları üzerinde kafa yorarak fikir vermeye çalışmış olan arkadaşlara tesekkür ederim. Sizin de başınıza böyle hayalet bir arıza gelirse belki bu satırlar işinize yarayabilir.

14. Bu mesajı için 2 kişi Muhendis06'ye teşekkür etti:

SERDAR yılmaz
    serdar1976 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi

mühindis06 çok faydalı bilgiler vermişsin.
    bendede 1.3 multijet 70bg doblo var. yaklaşık iki ay önce yakıt ve yakıt katkı maddesi aldım(yakıt katkı maddesi bilgim dışında konulmuş). aracımı birkaç gün kullandıktan sonra araç durduktan sonra rölantide çalışırken birkaç dakika sonra motor sustu, tekrar çalıştırmaya çalıştım fakat çalışmadı. bende 3-5 dakika sonra tekrar denedim araç çalışı. fakat bu arıza birkaç gün sonra tekrarladığında ustama gittim. usta ecu bağlanarak arıza kodunu aldı. rıza kodu açıklaması yüksek basınç hattında kaçak var arızası veriyordu. filtre comman rail hattı ve regulator valfi, yüksek basınç pompasını kontrol etti ve arıza kodunu sildi. belirli bir süre sonra arıza tekrarladı bu sefer regulator valf(shutoff valf) değiştirdi(arıza kodu p0005 veriyordu).arıza ertesi gün tekrarladı ve depo içindeki yakıt pompasının seviye ayarını değiştirdi. şu an deniyorum fakat arızanın tekrarlayacağını düşünüyorum. sizin önerileriniz nedir.

_ _
    Rengi
    Yok

Alıntı serdar1976 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mühindis06 çok faydalı bilgiler vermişsin.
    bendede 1.3 multijet 70bg doblo var. yaklaşık iki ay önce yakıt ve yakıt katkı maddesi aldım(yakıt katkı maddesi bilgim dışında konulmuş). aracımı birkaç gün kullandıktan sonra araç durduktan sonra rölantide çalışırken birkaç dakika sonra motor sustu, tekrar çalıştırmaya çalıştım fakat çalışmadı. bende 3-5 dakika sonra tekrar denedim araç çalışı. fakat bu arıza birkaç gün sonra tekrarladığında ustama gittim. usta ecu bağlanarak arıza kodunu aldı. rıza kodu açıklaması yüksek basınç hattında kaçak var arızası veriyordu. filtre comman rail hattı ve regulator valfi, yüksek basınç pompasını kontrol etti ve arıza kodunu sildi. belirli bir süre sonra arıza tekrarladı bu sefer regulator valf(shutoff valf) değiştirdi(arıza kodu p0005 veriyordu).arıza ertesi gün tekrarladı ve depo içindeki yakıt pompasının seviye ayarını değiştirdi. şu an deniyorum fakat arızanın tekrarlayacağını düşünüyorum. sizin önerileriniz nedir.
    serdar1976, p005 ariza kodu yuksek basinc pompasi kesme valfi acik konumda kaldigi zaman ortaya cikan bir ariza. Bunun akabinde sorunun sirali olarak aranmasi gereken noktalar sunlar,

-yakit deposundaki elektrikli pompa ile yakit filtresi girisindeki basinc farki en az +0.3 bar olmali (pompa basiyor mu sorusunun cevabi)
    -yakit deposundaki pompaya 12V gerilim ve 2 ila 10 A arasinda akim gidiyor mu?
    -enjektor contalarindan ve yuksek basinc yakit hatlarindan kacak var mi?
    -sigorta kutusundaki rolelerde ariza var mi? (roleleri esdeger olanlari birbirleri ile degistirerek veya yeni birer röle ile deneme yaparak bulabilirsiniz, tamirciniz belki bu destegi verebilir, yoksa roleler ucuz parcalar degil pek),
    -yuksek basinc pompasi kesme valfi yenisiyle degistirince ariza devam ediyor mu?
    -mazot pompasi basinc hatti duzenli yakit basabiliyor mu? (bu testi yaptirabileceginiz Ankara'da cok fazla yer yok, ozel bir test tezgahi gerekiyor pompayi olcturebilmek icin)
    -ECU ariza li mi? (bu olmasini istemeyecegimiz yegane arizadir, dusuk bir olasilik ancak diagnostik ile baglanip test edebiliyorsaniz arizali degildir muhtemelen).

Ancak ben arizanizin yakit samandirasindan veya seviye ayarindan kaynaklandigini dusunmuyorum. Senaryoya gore, yakit katkisindan sonra ariza basladi dediginiz icin benim ilk suphelenecegim nokta enjektor tikanikligidir. Eger enjektorleriniz tikanmaya basladiysa rail icinde sıkısarak fazla basinclandirilan yakit kesme valfini tetikliyor ve emniyet acisindan motor kendini kapatiyor olabilir. Diger bir ihtimal ise kaza aninda yakit kesmeye yarayan emniyet kesme valfidir. Puntolarda sag kapi direginde tam kapinin mentesesinin dibine yakin yerde bir buton vardir gizli. O butona basarak kesme valfindeki olasi bir elektriksel temassizligi denetleme sansiniz olabilir. Goruldugu gibi bircok olasiligi olabilen arizalar soz konusu, benim basima gelenlerden sonra, size sabir diliyorum.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaslar, aradan geçen zaman zarfında en sonunda bugün işten güçten bir fırsatını bularak arızalı aracımı bir tamirhaneye çektirmiş bulunuyorum. Konudan edindiğim tecrübelerin diğer forum üyelerine de faydalı olabileceği düşüncesi ile burada sonuçları ve olayların gelişimini aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle, Ankara il sınırlarında aracı çektirmekle giriş yapayım. Araç, hiç çalışmadığı için tamirhaneye götürebilmek üzere bir çekiciye yüklemek zorunda kaldım. Aracın çekileceği mesafe 23 km idi. Görüştüğüm çekici işletmecileri ve Ankara Trafik Vakfı bana 80 TL ile 150 TL +KDV arasında bir fiyat aralığı önerdiler. Ben de en ucuz olanı ile anlaşıp aracı çektirdim.

Gelelim izlediğimiz arıza tespit yöntemlerine,
    -ilk önce aracın ECU bağlantısını kurup diagnostik cihazına bağlandık. Yapılan kontrollerde hiçbir arıza kodu bulunamadı.
    -akü bittiği için şarj ettik.
    -tek tek silindir kompresyonlarını ölçtük, sıkıştırma oranları 17:1 civarında çıktı. Bu degerler 155 bin km yapmış motorun iyi durumda olduğunu göstermesi açısından iyi.
    -enjektörlerin geri dönüşlerine baktık normal.
    -common-rail basıncı normal.
    -common-rail basınc sensörü yenisiyle denendi, normal.
    mazot pompası çıkışlarına baktık, birinde yetersizlik olabileceğinden süphelendik ve pompayı söküp test tezgahına bağladık. Test neticesinde pompanın kararlı bir debi veremediğini görünce içini dağıttık ve durumuna baktık. Elemanların milleri bir miktar aşınma gösterse de sadece valfleri değiştirip tekrar topladık. Bunun yanısıra bir test pompası ile deneme yaptık ancak çare olmadı. Neticede pompa revizyona girmiş oldu, çok da dert değil.
    -bu aşamaya kadar geldikten sonra tekrar diagnostik yaparak dataları yeniden inceledik ve aracı tekrar çalıştırmaya uğraştık. Bir iki saniye dönen motor yine kendini kapatarak çalışmadı. Bu bir iki saniyelik süre içinde diagnostik üzerinden dataları yorumlamaya çalıştık ve motor emiş hava hacminin olması gerekenden çok daha düşük okuduğunu fark ettik. Bunun üzerine, turbonun kilitleme ihtimalinden ve kataliğin tıkanma ihtimalinden şüphelendik. Bir diğer olasılık ise egr arızasıydı. Egr hortumunu söküp tekrar denedik ve araç rahat bir şekilde çalıştı.
    -Ancak emin olmak için yine de turbo ve katalitiği söküp indirdik. Turbo geride bıraktığı görev süresine nazaran son derece iyi durumdaydı. Kataliği ise ölçme imkanı olmadığı için içini boşaltmaya karar verdik çünkü oksijen sensörü katalikten hemen önceydi. Katalitiği komple boşaltıp turboyu tekrar monte ettik.
    -Sıra tekrar egr'ye geldi, egr hortumunu birleştiği musluk benzeri bir zımbırtıyı bilyayla körlemek suretiyle iptal ettik.
    -Revizyondan çıkan kendi mazot pompasını da tekrar motora takıp aracı tekrar toparladık.
    -Sonuç olarak yeniden diagnostik yaptık ve motor hava hacminin artık olması gereken değerleri yakalayabildiğini gördük.
    -Deneme sürüşü yaptık aracın çekişi ve motor davranışı normal olarak görülüyordu.
    -Bu şekilde bugunlük mevzuyu kapattık ve artık katalitiği boş, egr'si körlenmiş, mazot pompası revizyonlu bir multijet sahibi oldum.
    -Şimdiki adım, tam depo ile uzun mesafe yakıt tüketim verileri toplayıp, OBD üzerinden canlı sürüşte ECU datalarına göz atmak olacak.

Arızanın olasılıkları üzerinde kafa yorarak fikir vermeye çalışmış olan arkadaşlara tesekkür ederim. Sizin de başınıza böyle hayalet bir arıza gelirse belki bu satırlar işinize yarayabilir.
    geçmiş olsun sorunu çözdüğünüze sevindim aracınızla keyifli sürüşler dilerim.

SERDAR yılmaz
    serdar1976 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi

muhendis06 teşekkürler.
    ben şu an pompa seviye ayarından sonra 10 gün oldu arıza yapmadı. seviye ayarı yapmamızın sebebi arıza meydana geldiğinde depodan hava yapmış bahçe hortumandan gelen ses gibi seslerin gelmesi. ama senin vermiş olduğu cevapta enjektörlerden bahsetmişsin haklı olabilirsin çünkü yakıt tüketimim şehiriçi 6.8 den 8.0'a çıktı birde motoru çalıştırırken ve stop ederken patlak eksozdan gelen horultu gibi ses geliyor. ama eksoz patlak değil.
    Konu serdar1976 tarafından (17/02/2013 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12