Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
42 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Ön ısıtma bujisi

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

1 -2 ay önce bendede uyari veriyordu degistirmisken hepsini degistireyim dedim bosh marka 120 tl verdim

GT-I9192 cihazımdan gönderildi

Mustafa KURT
    taka1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 16

Alıntı YaYa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama her zaman olmasa bile 2007 model 119.500 deki aracımda banada arada ön ısıtma bujileri uyarısı veriyor, arabanın çalıştırılmasında şimdilik sıkıntı yok çok şükür ama önümüzdeki cumartesi yağ filtre değişimine gidicem, elim değmişken bunlarıda değiştireyim diyorum ama gerek varmıdır yokmudur bilemedim(hiç yoktan bide başımıza iş almayalım)

Birde bu iş totelde kaça patlar, bu meretlerden kaç adet var araçta hepsini değiştirsek ne tutar? Filtreleri alacağım parça satan yerlerde bunlardanda bulma şansım varmıdır?

Çok soru sordum galiba
    yaklasık 3 4 ay önce ısıtma bujisi arızasıyla bende değişim yaptırdım. Yanlış hatırlamıyorsam araçta 4tane ısıtma bujisi vardı. çalısmasında problm yoksa 1tane arızalıdır muhtemelen. fiat yetkili servis 25TL demişti tanesine ama benimki garantiden karşılandı bilginiz olsun.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Alıntı YaYa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama her zaman olmasa bile 2007 model 119.500 deki aracımda banada arada ön ısıtma bujileri uyarısı veriyor, arabanın çalıştırılmasında şimdilik sıkıntı yok çok şükür ama önümüzdeki cumartesi yağ filtre değişimine gidicem, elim değmişken bunlarıda değiştireyim diyorum ama gerek varmıdır yokmudur bilemedim(hiç yoktan bide başımıza iş almayalım)

Birde bu iş totelde kaça patlar, bu meretlerden kaç adet var araçta hepsini değiştirsek ne tutar? Filtreleri alacağım parça satan yerlerde bunlardanda bulma şansım varmıdır?

Çok soru sordum galiba
    Hocam kesinlikle değiştir..araç ilk başta çalışırken daha rahat çalışır..sonuçta bu parçayı fazlalık niyetine koymuyorlar..totalde en son 150-160 lira civarına değiştiriyorlardı orjinal parçalarla..

ferhat sasmaz
    turboferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

Isıtma bujisini kırmak sanırım bızım ustalara ozgu bısı... ısıtma bujısını yanal kuvvet uygulamadan düzgün bir şekilde çevirirsenız ıstesenızde kıramazsınız! .. degıstırme ıcın gıttıgınız ustaya kırılma rıskını ve kırarsa masrafı karsılaması gerektıgını belırtın.. rıske gırmezse kendınız degıstırın ınanın cok kolay.. ısıtma bujisinin tanesi 15 tl. orjınal alman beru marka bujı.. ıcınden cıkanlarda beru.. 60 tl kendınız degıstırırsenız .. ama usta arkadaslar 5 dk bıle surmıcek ıslem ıcın 50tl ıscılık ıstıyolar bılgıınız olsun... gec calısma problemınız yoksa acele etmenıze gerek yok ama kısa zamanda degıstırmenız yararınıza..

Arda Yıldız
    YaYa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 39

Dediğim gibi şuan için herhangi bir sıkıntı yok ancak arada bir veriyor bu uyarıyı, en iyisi sanayiye gitmişken geğiştirmek gibi duruyor sanırım.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Standart Cevap: Ön ısıtma bujisi

Arkadaşlar ısıtma bujisi uyarı vermesede bitebiliyormu?

Micheal Stonebridge
    stonebridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Bu ısıtma bujisini serviste değiştirsek ve serviste usta kırarsa ne oluyor. Servis mi karşılıyor hasarı

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Serviste ki usta tork lu anahtar ile dener açılmıyor sa belirlediği tork üstünde anahtar boşa döner. Sonrasında size kaynamış olduğunu belirtirler. Zorlamak için sizden teyit isteyip kırıldığı taktirde ücretin size ait olduğunu bildirip ona göre işlem yaparlar. Araç garanti li ise her türlü halletmeleri lazım orasida ayrı bir konu

szgnpnt
    Ziyaretçi szgnpnt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilgi amaçlı ben de bir şeyler yazayım. benimde euro5 aracımın bir tane kızdırma bujisi bozuldu . bir çok usta gezdim kırılma riskinden bahsedip sorumluluk altına girmek istemediler. euro5 lerde bujiler turbonun arkasına denk geliyor o yüzden oynar başlıklı lokma ile sökülebiliyor. adanada metal sanayideki fatih ustayı aradım yaparız gel dedi o demeden 3-5 gün önce bujilerin diplerine wd40 sıktım bence kolay sökülmesine büyük etkili oldu bsg marka buji taktı malzeme + işçilik 60 tl aldı. ayrıca garanti varsa garanti kapsamında değiştirilmesi gerekiyor.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

arkadaşlar arıza vermesede bujinin ömrü varmı ?

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar arıza vermesede bujinin ömrü varmı ?
    Bende merak ediyorum ne öneriyorsunuz beyler herhangi bir yılda değiştirmek gerekiyor mu?

szgnpnt

Alıntı stonebridge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende merak ediyorum ne öneriyorsunuz beyler herhangi bir yılda değiştirmek gerekiyor mu?
    Belirli yilda ariza vermeden degistirmek bence gereksiz. Bir videoda belirli araliklarla yerindeb sokulup kontrolu yapilirsa hem kaynama onlenmis olur hem de bir ariza vsr mi yok mu bilinir diyordu.

HTC One_M8 Eye cihazımdan gönderildi

yasar palio 1.4 fire
    yasar01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

4 adet kızdırma bujisi aldım 80 tl yarın bujileri değiştirmeyi düşünüyorum hayırlısı bakalım kırmadan sokebilirsem ne ala, araç ilk çalıştırmada bir dakika falan, ön ısıtma bujileri kontrol edin uyarısı veriyor

SM-N920C cihazımdan gönderildi

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı yasar01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 adet kızdırma bujisi aldım 80 tl yarın bujileri değiştirmeyi düşünüyorum hayırlısı bakalım kırmadan sokebilirsem ne ala, araç ilk çalıştırmada bir dakika falan, ön ısıtma bujileri kontrol edin uyarısı veriyor

SM-N920C cihazımdan gönderildi
    https://forum.grandepuntotr.com/maka...gi-tamiri.html

nazım akın
    nazim35izmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Grande punto da kızdırma bujisi ikaz ışığı aracı ilk çalıştırdığimda on saniye yanıp geri sonuyordu yaklaşık 8 ay bu şekilde aracı kullandım pek önemsemedim. araç ilk çalıştığında beyaz duman atıp acimsi bir koku yayıyordu. araç bazen tek marsda bazen iki marsda çalışıyordu. fiat özel servis adında tamirciye arabanın bakımları yapılırken bujilerî de değiştirmesini söyledim. aracı teslim alırken tamirci elinde lamba ile tek tek bujiler kontrol ettî ve bujilerde lamba yandığı için bujilerin hepsi sağlam, aracın beyninde problem var ondan dolayı ikaz ışığı yanıyor beyinciye gitmen lazım bujilere 12 amperden düşük akım geliyor ikaz ışığı bundan dolayı yanıyor dedi. aracın elektrik arızası olduğu bi zamanda elektrikçiye beyni de sökmesini ve oto beyinciye götürmesini söyledim. elektrikçi götürüyor beyne baktıriyor bir problem yok diyor bende tekrar bujiden şüphelendim tamirciye tekrar götürdüm egr, maf, sensörü debimetre temizligi ile birlikte bujileri sökmesini ve temizlemesini söyledim arabayı bıraktım diğer gün arabanın hazır olduğunu söyledi gittim aldım başka şehire gittim araba ile

gittiğim şehir soğuk bi yer olduğu için 4 gün boyunca arabayı çalıştırmakta çok zorlandım ve yakıt sarfiyatî aşırı derecede arttı, araba 8 marsdan önce çalışamaz hale geldi ve tekrar izmire döndüm izmirde en fazla 2 marsda almaya ve eski düzene devam etti. izmirde tekrar başka tamircinin yanına gittim yakıt artışı oldu diye tamirciye maf sensörünu söktürdum ve içinin kurum dolu olduğunu gördüm yani tamirci kesinlikle bunları ellememis durum böyle olunca bujiden de şüphe duydum ve bujileri de sökelim diye söyledim ve aracın bi tane bujisi çıkartildi, tamirci geri kalan 3 buji yapışmış dedi tornaciya gitmemi söyledi. eve gittim kızdırma bujileri hakkında bütün forum sitelerini inceledim videolar izledim buji kataloglarını ve kullanım kılavuzlarıni okudum.

sanaîde yol üstünde Hırdavat malzemesi satan bi abiden bi tane t şeklinde 8 numara derin uçlu lokma aldım fakat lokmayi alırken mafsalli olanıni değil düz olanını aldım çünkü bujiye yanal kuvvet uygulamanin yanlış birşey olduğunu okumuştum. lokmanin tornavida şeklinde olanının ise bir işe yaramadıgini da deneyerek gördüm.

çıkmayan bujilerin diplerine WD 40 î 3 hafta boyunca haftada iki kez sıktım ve öylece aracı kullanmaya devam ettim son hafta buji diplerine hidrolik direksiyon yağı damlattım ve bir haftada bunu iki kez yapıp aracı kullanmaya devam ettim sonraki deneme de araba motoru normal sıcaklıkta iken sökmeyi denedim ve iki bujiyi çıkarmayı başardım.

geriye kalan bi buji hiç hiç kıpırdamiyordu onu da tekrar WD 40 yaptım yaklaşık bir hafta daha öyle kullandım arabayı tekrar motor sıcak iken denedim çıkmıyordu hafif sıkar gibi yaptım az bişey oynadı tekrar gevşetme pozisyonunda denedim en fazla yarım diş şekilde döndü ve öylece gevşek şekilde bırakıp tekrar yağladim kaputu kapattım arabayı kullandığım sürece bir kaç gün boyunca bu şekilde tekrar tekrar yağladim müsait olduğum bi gün tekrar denedim sökmek için biraz daha gevşedi ama çıkmadığı yerde zorlamadan tam tersine tekrar sıkar gibi yapıp tekrar gevşeme pozisyonunda çevirerek bujinin dişlerini kurtardım bu kez de buji yuvasından çıkmayınca pense ile sağa sola çevirerek hafif de asılarak bujiyi çıkartmayı başardım.

son buji çıktığında gördüğüm bujinin uç kısmına doğru tamamen çamur şekilde kurumuş yapışmış kurum kaplı idi. bundan dolayı buji yerinden oynamıyor ve sıkışmış ama yağlamanin çok işe yaradığını da fark ettim.

bujilerden biri beru, bir tanesi anpars marka idi iki tanesinde ise marka yoktu ne olduğu belli değildi bujilerin yıllardır değişmediği hatta hiç dokunulmadigi belli idi

daha sonrası bujiler değişince gene aynı ışık yanmaya devam etti bi tane multimetre alıp bende kızdırma bujisi kablosunu söküp voltajına baktim elektrik yoktu amper değerini vermedi roleyi söktüm baktım roledeyi de multimetre ile kontrol ettim oradan da bi değer alamadım role ye akü den gelen kabloyu kontrol ettim orada elektrik olduğunu sorunun role de olduğunu anladım gittim Bosch marka opar in kullandığı roleden aradım buldum ve onu kendim taktım kızdırma bujisi ikaz ışığı ilk iki çalıştırmadan sonra söndü ve bu problemim tamamen ortadan kalktı

sizlere söyleyeceğim kızdırma bujisini mafsalli lokma ile sökmeye çalışmayın

motor sıcak iken zorlamadan t anahtar ile sokmeyi deneyin çıkmıyorsa kesinlikle zorlamayin yağlama yapıp kullanın

sökerken takıldığı yerde sıkma yönünün tersine de çevirin tekrar deneyin WD40 kullanarak

mümkünse tamirci is yaparken başında bekleyin fiatin servisi yamuk yapmaz diye benim gibi güvenip bırakıp gitmeyin

bujileri lamba ile kontrol edildiğine elektriksel problemi olduğunu tamirci anlayamaz buji kablosuna veya roleye elektrik gelip gelmediğini oto elektrikçi kontrol ederek anlayabilir aracın beynini söküp beyinciye götürmeden bunun kontrolünü yaptırın

17. Bu mesajı için 3 kişi nazim35izmir'ye teşekkür etti:

nazım akın
    Rengi
    Yok

normalde buji tork anahtarı ile sokulur ve sıkılır ama tork anahtarı en ucuz olanı 350 tl olduğu için almaya değmez bujiyi sıkarken Max 30 derecelik bi acı ile sıkmaniz gerekiyor bu acı demek oluyor ki sıkmadan hafif çevirip bırakmak demektir yani tatlı sıkma işlemi dedikleri tabir dır

bujilerin her kış mevsiminde söktürüp temizleyip geri taktirin ki kurum bağlayıp yerinden çıkmamazlik yapmasın

takarken ve sökerken kesinlikle zorlamayin

orjinal beru markası olacak diye uğraşmaniza gerek yok berunun sahtelerî de piyasada dolu. taksicilerin kullandığı opar kutusunda bulunan Bosch markayı tercih edin yalnız Bosch marka iki çeşit olduğunu tekli kutu da satılanın tavsiye edilmediğini unutmayın

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

Çok güzel değerlendirmeleriniz için teşekkürler. saygılarımla.

nazım akın
    Rengi
    Yok

Alıntı stonebridge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel değerlendirmeleriniz için teşekkürler. saygılarımla.
    rica ederim efendim hayırlı günler dilerim

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

aynı sorunu bende yaşadım hatta bu konuda yazımda vardı, yazınıza burda bişey hatırlatmak istiyorum, motor sıcakken değilde soğukken sökmenizde yarar var, soğukken daha çabuk sökülür, ama çabukta kırılabilir, o yüzden dengeli bir güç vererek sökmem en güzeli

szgnpnt

Benim punto varken başıma geldi. Hatta konusu vardı forumda. Sökmeye yanaşan neredeyse hiç olmadı kırılma riski var diye. Söktürmeden dibine wd40 sıktım 3-4 gün öyle kaldı sonra yağ gibi söktü usta yenisiyle değişti. Beru marka tercih ediniz. Hatta hepsinin dibine sıkıp hepsini değiştirin kafanız rahat etsin.

RNE-L01 cihazımdan gönderildi

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon