Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Tıkırtı burcu problemi.

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Tıkırtı burcu problemi.

Merhaba ,

Aracımda son 3 aydır falan tıkırtı burcu problemi yaşamaktayım değişimine bir yer 310 tl fiyat verdi bir yer 200 bi yer 90 lira.Ya bunun bi ortası falan yok mudur?Nedir ne değildir ?

Nerede yaptırdınız ve masrafı neydi. Siteden 1 2 konu buldum ancak pek belirleyici bişi yok.1 2 ustayada sordum ancak cevap verme tenezülündede bulunmadılar.İstanbul 'da yaptırabiliceğim güvenilir bir yer önerebilir misiniz?

Şimdiden tşk.

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Tam olarak problemin ne abi çok mu lak luk sesler alıyosun?

fiyatını bilmiyorum abi ama parça fiyatından çok işçilik alabilirler diye düşünüyorum

Tıkırtı burcunun kendisi 3 - 5 lirada olabilir.. Ama maksimum kendisinin geliş fiyatı 20 lira olur taş çatlasın üstü olmaz yani.

Puntonun tıkırtı burcunu değişmek diğer araçlara nazaran biraz daha zor. Rot kolunuda sökecen.. Bu yüzden işçilik fazla olabilir dedim..

Tıkırtı burcu yuvarlak plastik bişey.. Yeri direksiyondan çıkan mafsallı milin girdiği yumruk büyüklüğünde bi merkez. Yumruk gibi olan bu merkezin içerisinden kramayer dişlisi geçerek rot kollarına güç aktarılıyor.

Tıkırtı burcunu değiştirdikten sonra araca tekrar bi rot balans yapılması gerekiyor

Ama değişimi iyi olur.. Sesde azalır, direksiyonda rahatlar..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur Ö.
    Kablonet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 60

Aynı sorun bende de var, ben servisten ücretsiz değişim talebinde bulunmayı düşünüyorum. Diyelim değiştirdik yenisini taktırdık 2-3 ay sonra tekrar aşındığı ve eski haline geldiği söyleniyor. En ufak düşeklerde tümseklerde lok lok ses geliyor ayağımın altında hissediyorum, direksiyon kutusunun içerisinde sanırım bu tıkırtı zımbırtısı?

Ziyaretci040

Evet aynen dediğiniz yerde ama verilen fiyatlarda çok büyük farklılıklar var.310 tl neresi 90 tl neresi ? Benim anlamadığım 2 3 ay olayı zaten ben bunu değiştirtecem 2-3 ay sonra aynısı olucak rot ayarı yaptırmamız gerekiyor zaten komple söküldüğü için. Adam akıllı yapıcak ve fiyat vericek birilerini bulsam zaten düşünmeden yaptırıcam.

Ziyaretci040

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam olarak problemin ne abi çok mu lak luk sesler alıyosun?

fiyatını bilmiyorum abi ama parça fiyatından çok işçilik alabilirler diye düşünüyorum

Tıkırtı burcunun kendisi 3 - 5 lirada olabilir.. Ama maksimum kendisinin geliş fiyatı 20 lira olur taş çatlasın üstü olmaz yani.

Puntonun tıkırtı burcunu değişmek diğer araçlara nazaran biraz daha zor. Rot kolunuda sökecen.. Bu yüzden işçilik fazla olabilir dedim..

Tıkırtı burcu yuvarlak plastik bişey.. Yeri direksiyondan çıkan mafsallı milin girdiği yumruk büyüklüğünde bi merkez. Yumruk gibi olan bu merkezin içerisinden kramayer dişlisi geçerek rot kollarına güç aktarılıyor.

Ama değişimi iyi olur.. Sesde azalır, direksiyonda rahatlar..
    Parçayı ben yaptırmayı bile düşündüm aslına bakarsan , daha dayanıklı bi malzemeden falan.O ses zaten beni deli edicek.Z rotlarını değiştirdim sorun olmıyan şeylere 70 lira gibi bi para ödedim işçilikle beraber ses kesilmedi.Problem değil bunuda değiştiririm.Ama olmazsa kötü işte.Çözümünü bulduğunu yazmış oto sordum uzakta olduğum için , ancak cevap vermedi.Oda haklı gerçi ticaret yapıyor ama bi tıkırtı burcu içinde İstanbul'dan İzmir'e gitmek olmaz.Belki yolum düşer dedim ama o zamana kadarda iyice soğucam arabadan.

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sanırım olaya en hakıim benim .. aracı aldıktan sonra 2 ay içinde o behsettiğiniz iğrenç arabadan zevk almamı engellyen sesi almaya başladım.. ustaya götürdüm direksiyon kutusu tıkırtı burvu dedi. Ankara ünlü otoyu aradım katalogda öyle bir parça yok dedi. Bende başladım forumda internette araştırmaya. Meğer bu problemde 2006 puntolarda kronikmiş. Kiminde sıfır alır almaz kiminde bir kaç ay içinde başlamış.. Yapılabilecekler : servise bakarsan kutu değişecek yada ditreksiyon kutusu tamir eden bir yere gönderceksin 250 lira ona 50 lira sökmeye takmaya vereceksin.. araştırmalrım sonucunda yine bu forumdan bir arkadaşın tavsiyesiylre megane 2 tıkırtı burcu alıp denemeye karar verdim. sanayiden 3 liraya buldum. Usta alt travesi rot başlarını söktü kutuyu çıkardı. Tornacıya gittik tornacı bu olmaz buna sağlıklı olmaz ben sana buna güzel bir yüzük yaparım başın ağrımaz dedi. 15 lira verdim ne olduğunu bilmediğim bir plastik malzemeden yüzük yaptı oraya ve kutunun içine bor katkı maddesinide bastıktan sonra kapatık taktık yerine.. Yaklaşık 6 ay oluyor.. 2 tarafında rot başları değişti. Sol Z rot değişti.. şu anda ses seda yok.. Bu arada 205 / 40 / 17 lastik kullandığımı ve lastiklere 35 hava bastığımı ve Bartın'ın yollarının doğalgaz çalışmalrından ötürü köstebek yuvası gibi olduğunuda belirtiyim. Bana yaklaşık 50 liraya maloldu. İş usta bulmakta.. tıkırtı burcunda değil

Ziyaretci040

Abi sök tak sadece 100 lira istiyenler var bende zaten ona anlam veremiyorum.Tıkırtı burcunu yaptırabiliceğim çok yer var.O benim kendi işim hatta yaptırtmışken 3 - 5 tane yaptırırım sorun olmaz. Ama usta bulmak zor.Ya şu işi bi çözsem başka bişi istemiyorum.

Keşke yakın bir yerlerde olsaydık gittiğiniz yerlere gider yaptırdığınız işlemleri takip ederdim.Bu yüzden istanbuldaki arkadaşlardan yardım istiyorum ama bi ben yaşıyorum sanırım.

Ziyaretci040

Yokmu düzgün bi şekilde bu kronik problemi hallettiren.İstanbul'da ?

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Tıkırtı burcu diye 1 ay ortalıkta gezdim. Çukura girince özellikle parke yollarda sanki direksiyon miline birşey vuruyormuş gibi ses geliyordu. 10 defa lifte kaldırdım kendim kontrol ettim, bizim servisteki ustalara 3 defa kontrol ettirdim hepsi tıkırtı burcunda birşey yok dedi. Son çare direksiyon kutusunu söktürecekken Sağ olsun kavaklıdere imdadıma yetişti. Aracın içinden direksiyon milini anahtarla sıkınca ses soluk kalmadı.

Ziyaretci040

Keşke benimde öyle bişi olsa.Ama servis komple kutudan bahsediyor.

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

evet nasıl çözcez bu sorunu arkadaşlar?

Ziyaretci040

Çözülebilir bişi olduğu kesinde hem direksiyoncu hem mekanikçi kitlemeye çalışınca , içinden çıkılmıyor.Yaptırıpta ucuza mal eden kimselerde yok sanırım bu yüzden kimse yazmıyor ...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

abi çözülebilir de çok param yok. layığıyle yapçak bir usta arıyorum.

valla kız arkadaşım arabaya binince utanıyorum, veriyorum müziğin sesini. durum rezalet.

Ziyaretci040

Kardeş haliç oto ile görüştüm 120 tl ye değiştirip rot balans yaparız dedi hafta sonu vakit bulursam yaptırıcam.Olmadı bayramdan sonra yaptırıcam.

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Arkadaşlar kutuyu ya da tıkırtı burcunu söktürmeden yukarıdaki mesajda bahsettiği yeri sıktırmayı deneyin. Sıkmazsalar ısrar edin kontrol etsinler. Boştan yere masraf etmeyin. Bende aynı mevzuları yaşadım az kalsın boştan yere söktürüyordum.

Ziyaretci040

Ben kendim deniyim içeriden anahtarla sıkınca olucak birşeyse şayet.

Onur Ö.
    Kablonet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 60

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kutuyu ya da tıkırtı burcunu söktürmeden yukarıdaki mesajda bahsettiği yeri sıktırmayı deneyin. Sıkmazsalar ısrar edin kontrol etsinler. Boştan yere masraf etmeyin. Bende aynı mevzuları yaşadım az kalsın boştan yere söktürüyordum.
    Bahsettigin yer direksiyon mafsali mi acaba?

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam neresidir, foto ekleme şansınız var mı?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

forumda okumuştum ön takım ses problemi çözümü gibi bir konuydu aradım bulamadım. konu sahibi arkadaş ön takımdan gelen sesin öözümünü en son amortisör takozunu değiştirerek bulmuş hatırladığım kadarıyla bir de takozu kontrolettirin isterseniz. kendi aracımdan da sağ taraftan ses geliyor bozuk satıhtaiken sol takozu değiştirmiştim sağı da değiştirmem gerek aslında birde takoz üzerinde yoğunlaşın derim...

Ziyaretci040

Yok hocam takozlara falan baktım benim kesin tıkırtı burcu.Ama bu sesler çok değişik yerlerden gelebiliyor gerçekten mesela aynı sesi z rotlarda yapıyor.Onları değiştirdim ancak devam etti 2 3 yere gittim hepsi aynı şeyi söyledi ve totalde 120 tl gibi bi fiyat istiyorlar rot ayarınada bi 20 versen en baba şekli 140 tl ye biter bu iş.

Sayfa 1/2 12 SonSon