Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Lastik basıncı kac olmalıdır ?

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

Standart Lastik basıncı kac olmalıdır ?

Arkadaşlar 205/45/R17 tekerlek ölçülerim GT Radial tekerlek markam , terleklerin üzerinde 40 psi yazıyor ben bu işi anlamadım bu tekerlere kaç ps hava vuracağız?

nadir cral
    cral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

benimde merak ettiğim bi konu her lastikçi farklı bişi sölüyo arabada sağa çekip duruyo sürekli

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 205/45/R17 tekerlek ölçülerim GT Radial tekerlek markam , terleklerin üzerinde 40 psi yazıyor ben bu işi anlamadım bu tekerlere kaç ps hava vuracağız?
    40psi o lastige basabilecegin maksimum hava basinci.

Bahsettigin olculer icin aracin tjet saniyorum onler 35psi, arkalar 32psi olmali normal yukte.

Sent from my GT-I9100 using 2
    Oz Büyücüsü

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    40psi o lastige basabilecegin maksimum hava basinci.

Bahsettigin olculer icin aracin tjet saniyorum onler 35psi, arkalar 32psi olmali normal yukte.

ben bu arada 40 bastım lastiklere şunu fark ettim zaten 2 gram konfor vardı artık oda yok oldu arac 1. ve 2. viteste patiye düsüyor cok cabuk ama 3 , 4 ve 5. vitesteki hızlanması hissedilir derecede arttı , ancak yuksek viteslerde hızını aldıgı icin ve o an ibreyede bakmadıım için frenleme asırı kotu hale geldi bu seferde durmuyor ben onları on ve arkayı 36 yamı ceksem acaba?

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ben bu arada 40 bastım lastiklere şunu fark ettim zaten 2 gram konfor vardı artık oda yok oldu arac 1. ve 2. viteste patiye düsüyor cok cabuk ama 3 , 4 ve 5. vitesteki hızlanması hissedilir derecede arttı , ancak yuksek viteslerde hızını aldıgı icin ve o an ibreyede bakmadıım için frenleme asırı kotu hale geldi bu seferde durmuyor ben onları on ve arkayı 36 yamı ceksem acaba?
    Tam yukte bile on/arka 35pai basman gerekir.

Kendi iyiligin icin 35/32 bassan iyi olur. Daha dusukte onden kayma, daha yuksekte yukarida yazdigin sorunlari yasarsin

Oz Büyücüsü

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam yukte bile on/arka 35pai basman gerekir.

Kendi iyiligin icin 35/32 bassan iyi olur. Daha dusukte onden kayma, daha yuksekte yukarida yazdigin sorunlari yasarsin

hmm tamam ozmn ikisinide 35 bassam yeterlidir yani en fazla 35 basayım yani 2 tekerlek farklı olunca hangisi ön hangisi arka basınctı unutoyurm da

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Saçmalamayın naptınız 40 psi lastiklerin üzerlerindeki psi lara kaldıysak yandık
    205-45-17 ölçüdeki lastiğe önler 33 arka 32 basın yeter üstünü basmayın ne yol tutuşu kalır ne konfor nede frenleme

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saçmalamayın naptınız 40 psi lastiklerin üzerlerindeki psi lara kaldıysak yandık
    205-45-17 ölçüdeki lastiğe önler 33 arka 32 basın yeter üstünü basmayın ne yol tutuşu kalır ne konfor nede frenleme
    aynen dedğin gibi oldu zaten var olmayan konfor artık o bile kalmadı düşürecem yarın benzinlikte

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    33/32 sinir bizim tjetlerde ayberk. Sofor+30kg icin Daha altinda onden kayma basliyor.

Oz Büyücüsü

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Ben 32 hava kullanıyorum gayet memnunum her yönüyle

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

ben araba hb 'die virajı bi L şeklinde döneyim dedim arka tekerler sürekli hava kaçırıyor o hareketi yapınca sonra arka tekeri şişirmeye gittiğimde benzinlike 17" e kaç bar basılır çizelgesi yok 16ya kadar var bende lastiğin üzerinde 40 yazıyo die bastım havayı yarın bi 35 denicem olmazsa daha aşşağılarını denicem..

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ben araba hb 'die virajı bi L şeklinde döneyim dedim arka tekerler sürekli hava kaçırıyor o hareketi yapınca sonra arka tekeri şişirmeye gittiğimde benzinlike 17" e kaç bar basılır çizelgesi yok 16ya kadar var bende lastiğin üzerinde 40 yazıyo die bastım havayı yarın bi 35 denicem olmazsa daha aşşağılarını denicem..
    Kullanma klavuzunda yaziyor ne kadar hava basacagin. Teknik yardim kismiydi sanirim. Paylastim ben tum marka ve modeller icin kullanim klavuzu.

Fabrika verisinden sasmamak lazim, onemli bu gibi seyler..

Oz Büyücüsü

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

hmm tamam ozmn ikisinide 35 bassam yeterlidir yani en fazla 35 basayım yani 2 tekerlek farklı olunca hangisi ön hangisi arka basınctı unutoyurm da
    Araç boşken önlere 35 arkaya 32 basın.

Şu şekilde aklınızda kalır unuzmazsınız:

Araç boşken ya da sadece önde yolcular varken, motor ağırlığının etkisiyle ön aksa daha çok yük biner. Bu yüzden ön lastiklerin daha fazla basmak gerekir.

Araç dolu iken, Mesela uzun yola çıktınız ve bagaj vs doldurdunuz. arka koltuklar dolu, bu sefer arka lastiklere de ön aks kadar yük binmiş olur, dişlerin gömülmemesi için arkayı 35'e çıkartmalısınız.

Araç boşken arkalara fazla hava basmanız hoppidik hoppidik zıplamanıza sebep olur Ayrıca virajlarda da arka lastiklerin yol tutuşunun azalacağı düşüncesindeyim.

Zaten kitapçığınızda belirtilen değerler varken farklı arayışlara girmek yersiz olur

Mehmet AYDEMİR
    Palio Sporting Sparco34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34E4731
    Edilen teşekkür: 239

ebatlara göre değişir

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Sparco34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ebatlara göre değişir
    Tjet 205/45/R17 icin konusuyoruz. Yazilanlarin tamami tjet icin dogru bilgiler

Oz Büyücüsü

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

ön arka neden farklı basıyorsunuz ki? 4 lastiğin de basıncı aynı olmalı, önde motor var demeyin, farketmez..

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Lastiklerimizin hava basıncı aracımızın orjinalinde neyse o olmalıdır. Aracın lastiklerinize basacağımız hava basıncı mevsimsel olarak değişmediği gibi arka lastik ve ön lastiklere farklı hava basmamızı da gerektirmez. Yani daha iyi bir sürüş için ön ve arka lastiklere de aynı hava basıncı uygulanmalıdır.
    Tüm lastiklerin yere eşit basabilmeleri gerekmektedir. Fren veya gaza bastığımızda tüm lastiklerin yere eşit tutunabilmeleri gerekmektedir bu sayede hem lastiklerinizin ömrü hemde güvenli bir sürüş için yararınıza olacaktır. Eğer aracınızın kitapçığında 30 (psi) öneriyorsa yaz kış bu değerlerde hava basıncı uygulayın. Ön lastiklere 30 (psi) basarsanız arka lastiklere de aynı değerlerde hava basın. Buradaki en önemli kaynağımız aracımızın kitapçığında bizlere önerilen değerler. “Aracımda yük olursa basınç değerlerini yükseltmem ya da düşürmem gerekir mi?” gibi bir soru işareti varsa aklınızda bu konuda da açıklık getirelim; Eğer binek otomobilinizde yük varsa genel olarak basınçta herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Yüklü ya da yüksüz bir şekilde sürekli aynı değerleri kullanabilirsiniz. Ancak bu yük kamyonları için aynı değildir. Kamyonun kullanım kitapçığında yer alan değerler kullanılmalıdır. Yüklüyken ve yüksüzken verilen değerler farklıdır. Bu değerlere uyulması hem yakıt tüketimi açısından hemde lastikleriniz açısından daha sağlıklıdır.
    oto lastik dünyası'ndan alıntıdır.

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı liebermann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ön arka neden farklı basıyorsunuz ki? 4 lastiğin de basıncı aynı olmalı, önde motor var demeyin, farketmez..
    Arac agirliginin buyuk bir kismi onde oldugu icin dusuk hava basicinda yanlardan erime ve onden kayma meydana gelir.

Ureticiler bu farki ortadan kaldirip onden kaymayi engellemek icin daha hafif motor uretmeye calisiyorlar bu sebepten dolayi. Buna en guzel ornek Ford'un yeni cikardigi ecoboost 1.0 motordur ve motorun tum agirligi yalnizca 97 kg'dir.

Maalesef farkeder Bence inceleyin bu konuyu, hatta bir uzmana danisin cunku gercekten onemli bir mesele..

Oz Büyücüsü

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastiklerimizin hava basıncı aracımızın orjinalinde neyse o olmalıdır. Aracın lastiklerinize basacağımız hava basıncı mevsimsel olarak değişmediği gibi arka lastik ve ön lastiklere farklı hava basmamızı da gerektirmez. Yani daha iyi bir sürüş için ön ve arka lastiklere de aynı hava basıncı uygulanmalıdır.
    Tüm lastiklerin yere eşit basabilmeleri gerekmektedir. Fren veya gaza bastığımızda tüm lastiklerin yere eşit tutunabilmeleri gerekmektedir bu sayede hem lastiklerinizin ömrü hemde güvenli bir sürüş için yararınıza olacaktır. Eğer aracınızın kitapçığında 30 (psi) öneriyorsa yaz kış bu değerlerde hava basıncı uygulayın. Ön lastiklere 30 (psi) basarsanız arka lastiklere de aynı değerlerde hava basın. Buradaki en önemli kaynağımız aracımızın kitapçığında bizlere önerilen değerler. “Aracımda yük olursa basınç değerlerini yükseltmem ya da düşürmem gerekir mi?” gibi bir soru işareti varsa aklınızda bu konuda da açıklık getirelim; Eğer binek otomobilinizde yük varsa genel olarak basınçta herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Yüklü ya da yüksüz bir şekilde sürekli aynı değerleri kullanabilirsiniz. Ancak bu yük kamyonları için aynı değildir. Kamyonun kullanım kitapçığında yer alan değerler kullanılmalıdır. Yüklüyken ve yüksüzken verilen değerler farklıdır. Bu değerlere uyulması hem yakıt tüketimi açısından hemde lastikleriniz açısından daha sağlıklıdır.
    oto lastik dünyası'ndan alıntıdır.
    Esit hava basincina sahip iki lastikten birinin uzerine 200kg yuk, digerinin uzerine de 50kg yuk bindirdigini dusun; sence yere esit mi basar bu iki lastikte?

Oz Büyücüsü

Bora Ş.
    bora.sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Edilen teşekkür: 100

ttjet 215-40-17 icin hangi degerleri tavsiye edersiniz

Sayfa 1/2 12 SonSon