9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Motor Sogutma Sıvısı..

Emre Demir
    Mrblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Petrol Yeşil
    Edilen teşekkür: 0

Standart Motor Sogutma Sıvısı..

Arkadaşlar Bu kırmızı renkte olan Sıvının ideal değerlere düşmesi anında hemen takviye yapılması gerekir mi? Yani yapılmadan yola çıkılsa büyük bi sorun olur mu? Normal değerleri Max-Min Arasında olmasıymış birkaç kişiye sordum o kadar önemli değil dediler yaz aylarında birşey olmaz dediler kafama takıldı bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Birde Paraflu Marka koymak gerekiyormuş hatta %50 %50 saf su ilavesi yapılması öneriliyormuş bunun hakkındada yardımcı olursanız kafamdaki sorular yokolmuş olur şimdiden teşekkürler

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam motor suyu hali hazırda satılabiliyor onlardan alın ve motor suyu çok önemlidir..motorun içindeki yollarda suyun sağlıklı bir şekilde dolaşması için mutlaka yaz-kış antifirizli kullanın..

Emre Demir
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Petrol Yeşil

Hocam Sordum ama heryerde bulunmuyormuş bu Paraflu denilen marka servise gidin diyorlar genelde.

Atahan Kuşbaşoğlu
    ato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 123

ben bartına gittiğimde bitmek üzereydi sanayilerde heryerde mobil kırmızı antifiriz diye 20 tl fiyatı ama yaz ayında saf su koysanda aynı işi yapıyormuş

Emre Demir
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Petrol Yeşil

Aynı şeyi söylediler bende aldım bitane saf su gayet 1 liraya ama çok kararsız kaldım koyup koymamak açısından burda bir danışayım dedim size Yani koysam bir zararı olmaz sanırım değil mi?

İsmail Fatih Alkan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. atlatma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    78AK292
    Edilen teşekkür: 90

hayır koymanda sakınca olmaz. Bu mesajda biraz açıklama yapma gereği duydum. Çünkü ehliyet kurslarında bunları anlatmaları lazım bunlar en temel bilgiler.

1- benzinli olsun dizel olsun içten yanmalı tüm motorlar soğutulmak ister. Fakat bunun iki yolu var birincisi su soğutmalı ikincisi hava soğutmalı. biz birinci seçeneği su soğutmalı motorların ana prensiplerine bakacağız.

motorlar çalışma şekilleri gereği yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadırlar. su soğutmalı motorlarda su ısınan silindirlerin etrafında bulunan özel kanallardan geçerek silindirdeki ısıyı alıp radyatöre götürerek radyatörde hava ile karşılaşması sonucu sıvının tekrar soğuması prensibine göre çalışır. Bu ısı transfer edici sıvı olarak su kullanıldığından suyun bazı karakteristik özelliklerinin motora zarar vermemesi için motor soğutma suyuna ANTİFRİZ denilen özel bir kimyasal karışım koyarız. bu ANTİFRİZ in koyulma şekli ve su ile ne oranda karıştırılacağı bulunulan yerin sıcaklık soğukluk derecesi ile doğru orantılıdır. İzmirde 1/3 antifiriz 2/3 su yeterli gelirken Erzurumda neredeyse tamamen antifriz bile koyulabilmektedir. Su hem oksitleme özelliği(paslanma) hemde sıfır derecede donma özelliği yüzünden motorlar için sıkıntılı bir maddedir. Su donarsa genleşir buda motorda tapaların atması ile başlayan ve blok patlatmaya kadar gidebilen sorunlar oluşturur. ANTİFRİZ suyun donma derecesini aşağıya çektiği için çok düşük sıcaklıklarda dahi su donmayacak ve motor ilk çalıştırmada çalışabilecektir. ANTİFRİZ araçlar için önemli olmakla beraber komple soğutma suyunun değiştirilmesi ve ANTİFRİZ eklenmesi de biraz sıkıntı yaratabilir. Uzun süreler sonra ANTİFRİZ eklenirse araç çok iyi takip edilmelidir. Çünkü sistemde sızıntı yapan noktalar(radyatördeki delikler,borulardaki kelepçe bağlantı noktaları,araç kalorifer radyatöründe bulunan delikler) belli süreler sonra yeni koyulan ANTİFRİZ yüzünden tutmuş olduğu kireç benzeri tortuların erimesi sebebiyle ani su kayıpları oluşabilir bu sebeple aracın soğutma sıvısı(antifiriz+su) komple değiştirilirken dikkatli olunması ve aracın sabahları çalıştırılmadan evvel sıvı düzey kontrolü yapılması gerekmektedir. Ne kadar ANTİFRİZ koyman gerektiği tamircilerde bulunan antifriz ölçme cihazı ile ölçüm yapılması ve yaşadığın şehirde kışın görülen en düşük sıcaklığa göre ayarlanması gerekmektedir. Ankarada kışın -15 dereceler görülebilmektedir. Bu sebeple ölçüm cihazı ile buna göre bakılarak ANTİFRİZ ayarlanması yapılmalıdır. İnşallah verdiğim bilgiler işine yaramıştır kafan karışmamıştır umarım.
    Konu atlatma tarafından (13/08/2012 Saat 16:46 ) değiştirilmiştir.

KADİR ŞAHİN
    kdrrshnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 74

Alıntı atlatma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır koymanda sakınca olmaz. Bu mesajda biraz açıklama yapma gereği duydum. Çünkü ehliyet kurslarında bunları anlatmaları lazım bunlar en temel bilgiler.

1- benzinli olsun dizel olsun içten yanmalı tüm motorlar soğutulmak ister. Fakat bunun iki yolu var birincisi su soğutmalı ikincisi hava soğutmalı. biz birinci seçeneği su soğutmalı motorların ana prensiplerine bakacağız.

motorlar çalışma şekilleri gereği yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadırlar. su soğutmalı motorlarda su ısınan silindirlerin etrafında bulunan özel kanallardan geçerek silindirdeki ısıyı alıp radyatöre götürerek radyatörde hava ile karşılaşması sonucu sıvının tekrar soğuması prensibine göre çalışır. Bu ısı transfer edici sıvı olarak su kullanıldığından suyun bazı karakteristik özelliklerinin motora zarar vermemesi için motor soğutma suyuna ANTİFRİZ denilen özel bir kimyasal karışım koyarız. bu ANTİFRİZ in koyulma şekli ve su ile ne oranda karıştırılacağı bulunulan yerin sıcaklık soğukluk derecesi ile doğru orantılıdır. İzmirde 1/3 antifiriz 2/3 su yeterli gelirken Erzurumda neredeyse tamamen antifriz bile koyulabilmektedir. Su hem oksitleme özelliği(paslanma) hemde sıfır derecede donma özelliği yüzünden motorlar için sıkıntılı bir maddedir. Su donarsa genleşir buda motorda tapaların atması ile başlayan ve blok patlatmaya kadar gidebilen sorunlar oluşturur. ANTİFRİZ suyun donma derecesini aşağıya çektiği için çok düşük sıcaklıklarda dahi su donmayacak ve motor ilk çalıştırmada çalışabilecektir. ANTİFRİZ araçlar için önemli olmakla beraber komple soğutma suyunun değiştirilmesi ve ANTİFRİZ eklenmesi de biraz sıkıntı yaratabilir. Uzun süreler sonra ANTİFRİZ eklenirse araç çok iyi takip edilmelidir. Çünkü sistemde sızıntı yapan noktalar(radyatördeki delikler,borulardaki kelepçe bağlantı noktaları,araç kalorifer radyatöründe bulunan delikler) belli süreler sonra yeni koyulan ANTİFRİZ yüzünden tutmuş olduğu kireç benzeri tortuların erimesi sebebiyle ani su kayıpları oluşabilir bu sebeple aracın soğutma sıvısı(antifiriz+su) komple değiştirilirken dikkatli olunması ve aracın sabahları çalıştırılmadan evvel sıvı düzey kontrolü yapılması gerekmektedir. Ne kadar ANTİFRİZ koyman gerektiği tamircilerde bulunan antifriz ölçme cihazı ile ölçüm yapılması ve yaşadığın şehirde kışın görülen en düşük sıcaklığa göre ayarlanması gerekmektedir. Ankarada kışın -15 dereceler görülebilmektedir. Bu sebeple ölçüm cihazı ile buna göre bakılarak ANTİFRİZ ayarlanması yapılmalıdır. İnşallah verdiğim bilgiler işine yaramıştır kafan karışmamıştır umarım.
    ismail abi verdiğiniz bilgilerden dolayı çok sağolun herkezin bilmesi gereken bilgiler bunlar

Bora Ş.
    bora.sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Edilen teşekkür: 100

benim araçda da sürekli bir su seviyesinde azalma gözlemliyorum 15 günde yaklaşık 1cm kadar düşüş oluyor,şebeke suyu koyuyorum şimdilik,
    ancak bir aracın su seviyesinin bu kadar sık azalması aklımı kurcalıyo diğer taraftan;

bilgisi olan arkadaşlardan su azalmasının nedenleri ve çözümleri hakkında bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum..

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Alıntı bora.sen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim araçda da sürekli bir su seviyesinde azalma gözlemliyorum 15 günde yaklaşık 1cm kadar düşüş oluyor,şebeke suyu koyuyorum şimdilik,
    ancak bir aracın su seviyesinin bu kadar sık azalması aklımı kurcalıyo diğer taraftan;

bilgisi olan arkadaşlardan su azalmasının nedenleri ve çözümleri hakkında bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum..
    Sistemde bir yerde kaçak vardır.boruları kelepçeleri kontrol et sorun orada değilse praktiker ve parça satılan yerlerde radyatör onarıcı sıvı satılıyor plastik şişede o sorunu çözer.

bu arada musluk suyu kullanma içindeki kireç su kanallarını tıkayabilir ve su oksitlenme yapar antifiriz en ideali.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic