19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Arıza ışığı : turbo basınç sensörü

yavuz selim
    yavuzselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 82

Standart Arıza ışığı : turbo basınç sensörü

Rampa çıkarken önümdeki arabayı sollayım dedim. Vites 2'deyken gaz verip yüklendim 3200-3500 devirde filan araba bir kez tekledi ve arıza ışığı yandı. Daha sonra kendiliğinden söndü. Aynı olayı tekrar yaşadım yine yandı. Bende bilgisayara bağlattım. Turbo basınç sensörü hatası çıktı. Hatayı silip bilgisayar ile kontrol etti ve normal çalışıyor dedi. Bu hatayı gidermek için turboyu komplemi değiştirmek gerekir ? Turbomun ömrümü bitiyor ? Bu arzayı daha önce yaşıyan varmı ?

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

güncel.......

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

p0069 eğer aniden sıkıştırdaysanız ondan yanar yüksek hızda 170 180 kmde yanıyorsa turbodandır değişecek

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı oto izmir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    p0069 eğer aniden sıkıştırdaysanız ondan yanar yüksek hızda 170 180 kmde yanıyorsa turbodandır değişecek
    yüksek hızda yanmadı. Vites 2'de birden yüklenince gaza öyle yandı. Hata kodunu hatırlamıyorum ama bosst sensor gibi bişey yazıyodu bilgisayarda.

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

peak olarak olması gerekenin ustune cıktısa wastegate arızalı olabilir ondanda yapabilir.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

wastegate....turbo pallerini açıp kapatan sistemdir...

boost sensör...yani basınç sensörü...diğer adıyla MAP sensörü...

1. sensör kirli
    2. sensör bozuk

aklıma gelen diğer bir ihtimalde... turbo fazla basıyor...yani MAF sensörü ....bundan da yapabilir...

ancak arkadaşımız teknik olarak bu işin içinde....bence onu dinle...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    wastegate....turbo pallerini açıp kapatan sistemdir...

boost sensör...yani basınç sensörü...diğer adıyla MAP sensörü...

1. sensör kirli
    2. sensör bozuk

aklıma gelen diğer bir ihtimalde... turbo fazla basıyor...yani MAF sensörü ....bundan da yapabilir...

ancak arkadaşımız teknik olarak bu işin içinde....bence onu dinle...
    Allaha sukurler olsun 2sinin farkını en az sizin kadar bende biliyorum. ancak! eğer wastegate te sıkıntı varsa ve basıncın yukselmesini engelleyemiyorsa (diyaframında da sıkıntı olabilir mesela) basıncta anlık olarak boost cut limitine ulaşıyorsa o sırada normal dısı bir durum oldugunda arac basınc sensor arızası vermiş ve kendini korumaya almıs olabilir. sensorun kendiside arızalı olabilir o ayrı bir konu.
    Allah askına Cemal Bey,

Turbonun fazla basınc basmasıyla MAF sensorunun ne alakası var? buarada maf sensoru istedigi kadar bozuk olsun wastegate işini gördükten snra turboda fazla basınc basamaz!!! sizinde bildiginiz gibi istenilenden yuksek basınclara cıkılmaması için egzos gazını tahliye eder wastegate
    Bravo HGTurbo
    Kaan

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

bilginizin olması güzel bir şey.

wastegate bozuksa...basınç yükselmesi olur...bunda hemfikiriz...

maf sensöründen dolayı basınç hatasını vag grubunda nadiren de olsa görüyoruz...

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

boost sensör...yani basınç sensörü arıza gösterdi. Şimdi ben ne yapmam lazım sensörmü değişecek? turbo değişecekse nasıl anlarım? Arızayı bulana kadar tek tek parçaları değiştircekler diye tırsıyorum. Forumda birçok arkadaşımızın başına bu tür olaylar gelmiş.

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı yavuzselim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boost sensör...yani basınç sensörü arıza gösterdi. Şimdi ben ne yapmam lazım sensörmü değişecek? turbo değişecekse nasıl anlarım? Arızayı bulana kadar tek tek parçaları değiştircekler diye tırsıyorum. Forumda birçok arkadaşımızın başına bu tür olaylar gelmiş.
    yerinde olsam bilgisayara baglar ve yola cıkar o sırada kontrol ederdim. hatta mumkunse basınc gostergesi takıp gosterge ile sensor aynı verileri veriyormu ona bakardım. eger tutarsızlık varsa o zmn diğer kısımlara gecerdim. yani ilk once elektronik kısımları kontrol edin snra mekanik kısımlara gecersiniz bence.

mesela basınc degerlerinde problem yok ancak peak degerde falan (ilk gazı kokleme anı mesela) normalden fazla yukselip aracı korumaya aldırıyorsa wastegate ten suphelenirdim.
    Konu punto_multijet tarafından (23/05/2012 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yerinde olsam bilgisayara baglar ve yola cıkar o sırada kontrol ederdim. hatta mumkunse basınc gostergesi takıp gosterge ile sensor aynı verileri veriyormu ona bakardım. eger tutarsızlık varsa o zmn diğer kısımlara gecerdim. yani ilk once elektronik kısımları kontrol edin snra mekanik kısımlara gecersiniz bence
    Ustam basınç sensörünü test etti değerler normal gösterdi. rölantide 4bindevire kadar gaza bastık değerler normal çıktı. Oda bir teşhis koymak istemedi. Turbo basınç sensörü arızalı gösteriyor dedi ama turboda olabilir dedi. turbomdada 1500 devirden sonra özellikle rampa çıkarkene ıslık sesi geliyor. Ama usta bu ses normaldir dedi.
    Arıza kaydını sildik 2 gündür tekrar yanmadı. (yanması için arabayı test etmedim 3bin devirin üstüne hiç çıkmadım)
    Bu arza gaza yüklenince 3000-3500 devirleri arasında çıktı iki defa ( vites2de)

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

dediğim gibi eger sensor normal gozukuyorsa wastegate basıncı tutamıyor olabilir. atıyorum normalde 1.2 barı gecmemesi gerekiyordur ancak wastegate tutamadıgından anlıkta olsa 1.5-1.6 falan goruyordur buda normal dısı bir durum oldugundan basınc hatası veriyor olabilir. takip etmek lazım tam hata verdigi anlarda. (buarada 1.2, 1.5 falan degerleri salladım sadece fikir vermesi için yazdım o rakamları)

Buarada arac dururken bişey anlayamazsın. aracın yuke binmesi lazım mesela 2. , 3. vitesler idealdir bunları denemek için. arac dururken(bostayken) turbo tam basınc uretmez yoldaki gibi
    Bravo HGTurbo
    Kaan

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğim gibi eger sensor normal gozukuyorsa wastegate basıncı tutamıyor olabilir. atıyorum normalde 1.2 barı gecmemesi gerekiyordur ancak wastegate tutamadıgından anlıkta olsa 1.5-1.6 falan goruyordur buda normal dısı bir durum oldugundan basınc hatası veriyor olabilir. takip etmek lazım tam hata verdigi anlarda. (buarada 1.2, 1.5 falan degerleri salladım sadece fikir vermesi için yazdım o rakamları)

Buarada arac dururken bişey anlayamazsın. aracın yuke binmesi lazım mesela 2. , 3. vitesler idealdir bunları denemek için. arac dururken(bostayken) turbo tam basınc uretmez yoldaki gibi
    bilgisayarı bağlayıp arabayı hareket etttirip zorlayarak değeri kontrol edeceğim değilmi ? Bidaha arıza ışığı yandığında dediğinizi ustama yaptıracağım. Eğer hata wastegate'de ise masrafı ne olur ? Bu dediğiniz sensör gibi bir parçamı nedir ilk defa duydum

AYDIN GÜR
    gemlikli_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 288

aynı olay benımde başıma geldi araba gitmez ağırlastı oldu manifold uzerindeki turbo basınç sensörünü sensör turboyu kontrol eden bir sensor hatalı ölcumda turbo sağlıklı çalışmıyor
    parca değişecek servis fiyatı 406tl ama bosch servisinde 138 tl zaten parcada bosch ordan al tak kendin bile takabilirsin parcayı sok üzerindeki numaranın aynısından al tak

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

AYDIN GÜR
    gemlikli_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 288

Konu gemlikli_55 tarafından (23/05/2012 Saat 14:57 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesajı için 2 kişi gemlikli_55'ye teşekkür etti:

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı yavuzselim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilgisayarı bağlayıp arabayı hareket etttirip zorlayarak değeri kontrol edeceğim değilmi ? Bidaha arıza ışığı yandığında dediğinizi ustama yaptıracağım. Eğer hata wastegate'de ise masrafı ne olur ? Bu dediğiniz sensör gibi bir parçamı nedir ilk defa duydum
    wastegate sensor değil mekanik calısan içinde yay olan turbonun uzerinde bir parca. eger oysa sorun turbonuz sokulerek o değişcek sadece. parca 150-200 falandir tahminen en fazla geri kalanı işçilik ama belkide cok daha basit bir sorundur izmirde olsaydınız yardımcı olurdum

buarada alttaki linkte wastegate gösteriyor hangisi oldugunu

https://www.gtfours.co.uk/what/wastegate/wg.htm
    Bravo HGTurbo
    Kaan

23. Bu mesajı için 2 kişi punto_multijet'ye teşekkür etti:

yavuz aktaş
    aktas24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

arkadaşlar benim aracımda grande punto 90 bg 1.3 multijet benimde dün itibariyle hiç bi sıkıntı yokken biraz trafikte kaldım trafik açıldı harekete geçtim aracım düşük viteste gaza basıyorum gitmiyor baktım turbo devreye girmiyor onun arkasına arac arızaa ışını yaktı bu ne olabilir turboda bir sıkıntı olabilirmi yada başka bir parça forumda okuduğum kadarıyla map sensörü denilen parçadan olabilirmi bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Mutasyon
    Ziyaretçi Mutasyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı aktas24 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar benim aracımda grande punto 90 bg 1.3 multijet benimde dün itibariyle hiç bi sıkıntı yokken biraz trafikte kaldım trafik açıldı harekete geçtim aracım düşük viteste gaza basıyorum gitmiyor baktım turbo devreye girmiyor onun arkasına arac arızaa ışını yaktı bu ne olabilir turboda bir sıkıntı olabilirmi yada başka bir parça forumda okuduğum kadarıyla map sensörü denilen parçadan olabilirmi bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
    Bu sorunun yanıtını bende merak ettim aynı sorun bende de oldu turbo sensörü değişti ama tekrar aynı sorun başladı hafta sonunu bekliyorum.

Salih Temel
    Puntocuk breko52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34EE2255
    Edilen teşekkür: 52

konu hortlamış ama cevabı gerçekten ben de merak ediyorum.
    takipteyim