Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Ses kumandaları, hava yastığı ve korna arızası ***Çözüm*** Resimli!

Ercan Bektaş
    ercan60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 35

Standart Ses kumandaları, hava yastığı ve korna arızası ***Çözüm*** Resimli!

Yaklaşık 1 ay kadar önce, ilk başta şarkı atlama düğmeleri çalışmamaya başladı, sonrasında ses açma-kapama tuşları, akabinde hava yastığı hatası almaya başladım ve nihayetinde de kornam ötmeyeye başladı.

Diğer arızaları o kadar da kafama takmadım ama son bir kaç gündür ciddi ciddi korna eksikliğinin sıkıntısını yaşadığım için daha da fazla gecikmeden forumdan da öğrendiğim kadarıyla soruna eğilmeye karar verdim.

Hava yastığı ve ses tuşlarıyla ilgili bir kaç konuya mesaj attım ama direksiyondaki airbag göbeklerinin nasıl söküleceğini tam olarak anlayamadım. Google sağ olsun, "grande punto steering wheel airbag removal" yazınca yabancı fiat forumları sitesinde buna benzer bir konunun olduğunu gördüm ve oradaki çizimlerin de yardımıyla bugün sanayide ustalara söktürdüm.

Neyse, sırasıyla;

*hava yastığı modülü
    *direksiyon
    *sarmal kablonun bulunduğu zemberek söküldü

Usta, tabii genç bir arkadaştı 20-25 yaşlarında, eline koskoca lehim tabancasını aldı. Müdahale etmeye çalıştı. "Hocam, sen bırak! Benim telefoncu arkadaş var bu işlerin piridir ona lehimletirim dedim ben ve aracı sağ ön koltukta direksiyon simidi, sürücü koltuğunda havayastığı durur vaziyette bıraktım ve doğrudan telefoncu arkadaşın yanına gittim.

Önce sarmal kabloyu bir gösterdim, yaparız dedi. Tabii hemen söyleyeyim 12 kanallı kabloyu tekrardan lehimlemek için gerçekten ince işçilik gerekiyor. Yaklaşık 2 cm eninde olan ve içinden 12 adet ince, bakır levha geçen bu şeridi kısa devre yaptırmadan lehimlemek amatör hobicilerin yapacağı bir iş kesinlikle değil. Kablo yapıldıktan sonra arkadaşa el emeği bir şeyler vermek istedim ama ne kadar ısrar ettiysem de almadı. Yanında bu çözümü grande punto forumunda paylaşacağımı da söyledim.

Vel hasılı kelam, sarmalı aldım ve sanayiye gittim, usta zemberek sistemini tekrar birleştirirken biraz uğraştı ama sonunda başardı. Parçaları geri birleştirmek, sökmekten her zaman zordur ne de olsa.

Önce, zemberek ve direksiyon yerleştirildi, ardından hava yastığı ve direksiyon üzerindeki tuşların soketleri takıldı ve en sonunda da hava yastığı yerine geçirildi.

Kontağı çevirdi usta veee, hava yastığı ikazı söndü, sol ve sağ ses kotrol tuşları olması gerektiği gibi çalışıyordu. "Ustam, borcum nedir?" diye sordum, 30 TL versen yeter dedi. İkiletmeden verdim. Toplamda 30 TL gibi bir masraf yapmış oldum, ama işin asıl cıncıklı yeri kablonun lehimlenmesi idi, ona da sağolsun arkadaş para almadı.

İnşallah uzun soluklu bir çözüm olur diyor ve aynı sorunu yaşayan arkadaşlara umarım faydası dokunur.

Aklınıza takılan bir soru varsa cevaplayabilirim arkadaşlar, ve fotoğraflar:

İşte teker teker ortaya çıkan donanım arızalarının kaynağı

Arkadaş kabloyu kırılan yerinden t bıçağı ile kesti ve bakır levhaları lehim kalemi yardımıyla bu şekilde soydu.

Aynı şekilde, kablonun diğer ucunu da soydu ve her iki ucu da dikkatlı bir şekilde, bir diş üst bir diş alta gelecek şekilde lehimledi. Daha sonra voltmetre(!) ile elektrik iletim kontolünü yaptı.

kırılmış olan yerden itibaren 2-3 cm'lik yere güçlü bir japon yapıştırıcısı uyguladı, yarım saat kurumaya bıraktıktan sonra resimde de gördüğümüz izolasyon bandından yapıştırdı. Yani şerit kırılmış olan yerden itibaren 2-3 cm kadar, tekrar oynayarak kopmasını engellemek için zembereğe sabitlendi,

Direksiyon kısmının sökülmüş hali

Sürücü hava yastığının arka kısmı

Direksiyon göbek boşluğu ve soketler

Konu ercan60 tarafından (14/04/2012 Saat 18:20 ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Henüz başımda böyle bir dert yok ama olursa artık nasıl yapılacağını biliyorum teşekkürler süper paylaşım

Serhat G
    eskibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 62

Harika bir paylaşım. Geçmiş olsun

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

bravo hocam azimli ....... duvarı deler

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Tesekkurler dostlar, forum sayesinde cozdugum sorunlara karsilik, ufak bir katkim olmustur umarim.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bravo hocam azimli ....... duvarı deler
    Tayfun kardesim azimli... derken sanirim bu sikintiyla ilgili onceki mesajlarimi okumussun, sorularima pek cevap alamadim, evet ama azmettik oldu,

orkun krc
    orkun09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 97

Tebrikler. İyi çalışma olmuş. Zaten bu şekilde işliyor bu tamirat, bende yaptırmıştım. Ama sizinki baya ucuzmuş. 100 papel vermiştim ben elektrikçiye.
    BLUE FROG

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

geçmiş olsun tebrikler..
    aynı sorunun bir kısmını bende yaşadım
    12 lik hattan airbag lerin geçtiği hat kopuktu ustam halletti benzer bi konuda anlatmıştım nasıl hallolduğunu..

umarım hareketli olan bu tamir gören parça uzuuun süre dayanır..
    çünkü hiperaktif bir yer öyle uzun süre kendine zarar vermeden durmaz gibi geliyor bana..

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Hüseyin Taner Gökmen
    htg32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

aynı soruna 300 TL bayılmıştım ben.

Korna da gidince insanın canına tak ettiriyor...

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Tabii sonuçta Anadolu'nun bir ilçesindeyim. İşçilik büyük şehirlere göre ucuz oluyor.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

emeğine sağlık bir de direksiyonu nasıl söktüğünü anlatsaydın süper olurdu valla

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeğine sağlık bir de direksiyonu nasıl söktüğünü anlatsaydın süper olurdu valla
    Halil hocam,

Direksiyonu sökmek için önce yavayastığı modülünü sökmek lazım, yani direksiyon göbeğini. Ondan sonrası kolay zaten.

Direksiyonun, yanlarında tornavida girecek genişlikte delikler var, tabii ki bu işlemi iki kişinin koordineli şekilde yapması lazım. Biri tornavidayı sokarken, diğeri de göbeğin sol üst veya sağ üst köşesinden, deliğin yönüne göre çıkarmaya çalışmalı.

Önce bir tarafı sonra diğer tarafı sökmek gerekiyor. Göbek kısmı bir anda gelmiyor yani.

Hava yastığı kısmı söküldükten sonra zaten direksiyonun ortasındaki vida görünüyor. Uygun tors anahtarlarıyla sökülüyor. Direksiyon mekanizmasındaki alt ve üst kapaklar da sökülüyor. Oradan da 12 kanallı kablonun olduğu zembereğe ulaşılıyor. Gerisi yukarda tarif ettiğim gibi hallediliyor.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Sever
    Mentor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 10

bu konun acılmıs oldugu ıyı oldu benımde dıreksıyon kumdasında bazen sorun yasıyorum ılerleyen zamanlarda arızalara neden olacak gıbı bu konuya bakarım yapmaya calısırım.
    Now that the war is through me.Nothing is real but pain now !!

2013 Volkswagen Passat 1.6 TDİ DGS Comfortline
    2008 Grande Punto 1.3 M.jet Active
    2008 Volkswagen Passat 1.4 TSi Comfortline

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

elinize sağlık...
    Keyif BMW'Dir...

Tamer ÜNAL
    lanuremat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

Elinize sağlık güzel olmuş. Bende de aynı sorun başladı. Şimdilik hava yastığı yanıp sönüyor. Diğerlerinde sorun yok. Servistekiler tamir ettirenler oldu ama tutmuyor, sonunda yine değiştiriyoruz boşa para harcamayın demişti, umarım sizinki kalıcı çözüm olur. Ben de korna gidene kadar direnmeyi düşünüyorum. Olmazsa sizin yöntemi deneriz.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı ercan60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halil hocam,

Direksiyonu sökmek için önce yavayastığı modülünü sökmek lazım, yani direksiyon göbeğini. Ondan sonrası kolay zaten.

Direksiyonun, yanlarında tornavida girecek genişlikte delikler var, tabii ki bu işlemi iki kişinin koordineli şekilde yapması lazım. Biri tornavidayı sokarken, diğeri de göbeğin sol üst veya sağ üst köşesinden, deliğin yönüne göre çıkarmaya çalışmalı.

Önce bir tarafı sonra diğer tarafı sökmek gerekiyor. Göbek kısmı bir anda gelmiyor yani.

Hava yastığı kısmı söküldükten sonra zaten direksiyonun ortasındaki vida görünüyor. Uygun tors anahtarlarıyla sökülüyor. Direksiyon mekanizmasındaki alt ve üst kapaklar da sökülüyor. Oradan da 12 kanallı kablonun olduğu zembereğe ulaşılıyor. Gerisi yukarda tarif ettiğim gibi hallediliyor.
    inşallah kimsenin başına gelmez ama gelirse de böyle bilgiler faydalı oluyor. teşekkürler açıklama için

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

İki haftadır filan benimde başımdaydı hafta sonu izmire gitmeyi planlıyordum ama dün akşam üzeri gözümü kararttım ve sökmeye karar verdim biraz uğraştırdı ama sonunda mutlu sona ulaştım bende. Ama sökmesi, lehimlemesi ve tekrar takmasını kendi çabalarımla yaptım. Şu an sorunsuz çalışıyor. Kornasızlık çok kötüydü ya.
    Sorunları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

eline sağlık iyi iş çıkarmışın

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

gerçekten kolay bir iş eliniz yatkınsa. Orijinali ucuz olsa alıp takılır da gereksiz pahalı yani
    bu arada lehim için eliniz yatkın değil ve ekipmanınız yoksa (youtube'de profesyonel lehim yöntemleri var izleyerek mükemmel işler çıkartabilirsiniz gerekli ekipmanla) televizyon tamircilerine gidin. onlarda mükemmel lehim yaparlar akılınızda bulunsun
    Konu Du Hast tarafından (08/06/2012 Saat 21:22 ) değiştirilmiştir.

Emrah Y
    Chameleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ağrı
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06
    Edilen teşekkür: 8

Aracımı sattım ama söz konusu parçayı Birmot 501 TL'ye değiştirmişti. Eski sinyal ünitesi elimde. Tamir edip kullanırım diyene uygun fiyata satabilirim Dandik bir lehim kopması yüzünden sinyal kolları dahi değişiyor. Anlatım için teşekkür ederim.

Sayfa 1/2 12 SonSon