Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Start & Stop sorunu yardım!!

cagatay aktas
    iyte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06DE7897
    Edilen teşekkür: 28

Standart Start & Stop sorunu yardım!!

arkadaşlar geçen hafta ankaradan izmire gelirken yokuş aşşağya yaklaşık 5 km vitesi boşa alarak indim fakat 3km felan gittikten sonra yol bilgisayarında start&stop devre dışı uyarısı verdi ve gösterge panelindeki sarı ünlem işareti yandı. radyonun üstündeki s&s tuşuna basarak aktif hale getirmeye çalıştığımda is sürekli devre dışı oldu yazısı çıktı. arabamı stop edip yeniden çalıştırınca sorun düzeldi fakat o günden sonra yolda giderken hemen hergün s&s devre dışı yazısı çıkıyor ve devre dışı oluyor. böyle bir problemle karşılan varmı??
    ilim öğrenmenin başı sabırdır !

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

s s olayını fiat tam oturmadı gibi bir his var içimde..

Mustafa U.
    Kerberos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 7

S&S bana çok saçma bir özellik gibi geliyor, bu şekilde ne kadar yakıt tasarrufu elde edilebilir ki?
    Hatta Fiat bunu, başka bir açığı kapatmak için uydurmuş diye düşünüyorum. Mesela dualogic şanzımanda, özellikle sıcak havada ve yokuş yukarı çıkarken debriyaj balataları aşırı ısınıyor, balataların soğumasını sağlamak için bulmuş olabilirler. Dualogic şanzımanı değiştirmektense, böyle bir özellik eklemişlerdir.

kıvanç çiftçi
    since1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 220

Alıntı Kerberos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S&S bana çok saçma bir özellik gibi geliyor, bu şekilde ne kadar yakıt tasarrufu elde edilebilir ki?
    Hatta Fiat bunu, başka bir açığı kapatmak için uydurmuş diye düşünüyorum. Mesela dualogic şanzımanda, özellikle sıcak havada ve yokuş yukarı çıkarken debriyaj balataları aşırı ısınıyor, balataların soğumasını sağlamak için bulmuş olabilirler. Dualogic şanzımanı değiştirmektense, böyle bir özellik eklemişlerdir.
    Keşke yorum yapmadan önce araştırma gereği duysaydınız.
    Fiat dualogicteki açığı kapamak için uydurdu da hyundai-honda-opel-volvo vb. firmalarda FİATA destek için mi aynı özelliği uydurdu.....mercedes 2000 li yılların başlarında aynız özelliğin tanıtımını yapmıştı

yazılan alıntı"Bu opsiyon paketin avrupa fiyatı ise Corsa için 350 Euro, Agila için ise 300 Euro."

werdiğim linkte S&S ta 1 yılda elde edilebilecek yakıt tasarufu war okuyabilirsin

Otomobillerde Start-Stop özelliği dayanıklı mı ve tasarruf sağlar mı? | E-Eblog
    Konu since1453 tarafından (10/04/2012 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir.

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Linkteki varsayımlarla yaşayan var mı gerçekten? Günde 10 ışıkta, 1'er dakika durduğu varsayılıyor. Aracı 5 aydır her gün kullanıyorum, 1 dk boyunca beklediğim kırmızı ışık sayısı sayılıdır, ışıklarda ortalama 15-20 saniye oluyor. Hadi bunu geçip 20 sn de fena değil diyelim, trafikte dur-kalk yaparak ilerlerken 1-2 sn dursam bile devreye girmesi çok saçma. Hele bir de yokuşta durduğunda, hill holder'ı devreden çıkartması kabul edilemez. Alışana kadar kaç kez ayağımı frenden çektikten sonra, arkadaki arabaya çarpıyordum. Hala dalgınlıkla unuttuğum oluyor yokuştaki bu durumu.

Benim kaç sn duracağımı hesaplayıp, ona göre duracak bir sistem de olamayacağına göre, S&S olayı mantıklı değil.

Lütfen linklerden, vs değil de kendi deneyimlerinizden örnekler verin ki, forum gerçek amacına ulaşsın.

kıvanç çiftçi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Linkteki varsayımlarla yaşayan var mı gerçekten? Günde 10 ışıkta, 1'er dakika durduğu varsayılıyor. Aracı 5 aydır her gün kullanıyorum, 1 dk boyunca beklediğim kırmızı ışık sayısı sayılıdır, ışıklarda ortalama 15-20 saniye oluyor. Hadi bunu geçip 20 sn de fena değil diyelim, trafikte dur-kalk yaparak ilerlerken 1-2 sn dursam bile devreye girmesi çok saçma. Hele bir de yokuşta durduğunda, hill holder'ı devreden çıkartması kabul edilemez. Alışana kadar kaç kez ayağımı frenden çektikten sonra, arkadaki arabaya çarpıyordum. Hala dalgınlıkla unuttuğum oluyor yokuştaki bu durumu.

Benim kaç sn duracağımı hesaplayıp, ona göre duracak bir sistem de olamayacağına göre, S&S olayı mantıklı değil.

Lütfen linklerden, vs değil de kendi deneyimlerinizden örnekler verin ki, forum gerçek amacına ulaşsın.
    1)İstanbul sahil yolu ve minibus yolunda ışıklar 60-75 sn arası.pendik-kadiköy istikametinde en az 4-5 ışığa yakalanırsınız.benim o yüzden bu güzergahı kullandiğim zaman çok işime yarıyor.

2)köprü trafiği e5 trafiği gibi sürekli dur kalklarda S&S i kapıyorum.kapamakta zor değil tek bir tuşa dkunmak yetiyor.

3)Yokuşlarda S&S devreye girdiğinde kalkarken kayma oluyor.Ama kalkmadan önce dualogic vitese 1 kez dokunursanız araç çalişir ve siz frenden ayağinizi çekmeden Hillholder devreye girer.Bugune kadar bu şekilde 1 kez olsun araç kayma yapmadı

4)Şuan hemen hemen bütün firmalarda opsiyon olarak satılan bir özellik

Herşeyden önemlisi forum insanların sadece deneyimini paylaştığı değil makale vb. konularıda paylaştığı bir platformdur.Aracı satıın alırken 7.2lt/100 km şehiriçi verileride optimum koşullarda elde edilen değerlerdir. MUSTAFA beyin kaç devirde kullanıpta ona göre elde ettiği değerler değildiraracı alırken yazılı lan verilerin hiçbiri size özel test edilerek yazılmıyor.Ortalama koşullara göre hesaplanıyor .....
    Siz sakin kullanırsanız az yakar yüksek devirde kullanırsanız çok yakar.Bunun bir garantisi yok

Benim gözlemlerim demiştiniz.Ecodrive verilerimin fotosunu koyuyorum ordan görebilirsiniz.Fotoda göreceğiniz 1700 km nin %80i kırmızı ışık olmayan köprü yolu-otoyol ve E5 te yapıldı.Trafikte kapalıydı

Sonuçta dualogic araçlarda opsiyon değil standart olarak sunulan bir özellik diğer markalarda ise en doanımlı pakette bile opsiyon olarak alınıyor
    Konu since1453 tarafından (10/04/2012 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gökhan gokan
    rohan4421 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 81

Alıntı iyte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar geçen hafta ankaradan izmire gelirken yokuş aşşağya yaklaşık 5 km vitesi boşa alarak indim fakat 3km felan gittikten sonra yol bilgisayarında start&stop devre dışı uyarısı verdi ve gösterge panelindeki sarı ünlem işareti yandı. radyonun üstündeki s&s tuşuna basarak aktif hale getirmeye çalıştığımda is sürekli devre dışı oldu yazısı çıktı. arabamı stop edip yeniden çalıştırınca sorun düzeldi fakat o günden sonra yolda giderken hemen hergün s&s devre dışı yazısı çıkıyor ve devre dışı oluyor. böyle bir problemle karşılan varmı??
    arkadaslar bugun bi çok firma fiatın takipcisi olarak start stopu reklamlarına kadar almış durumda, harika bi özellik yogun trafikte bi arkadasınız bi yere ugrayıp gelecegi zaman aracınızın motoru durdurması bence super . Senin sorununa gelince kardeşim start stop aracınızın sizi etkileyecek duruma gelmesinde otomatik devreden cıkar. kısın kaloriferin iceriyi ısıtamaması durumunda motor sagodugu için , yazın ise klimanın yeterli sogutma gorevini yapamadıgı için bunlar birer örnek. Ha start stopu sevmeyen varsa oraya adamlar tuş koymuş basarsın kaparsın kardeşim bukadar basit
    Driven by the future

kıvanç çiftçi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı iyte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emniyet kemeriniz takılı değilse
    motor yeterli ısıya ulaşmamişsa
    silicekler son hızda çalişiyorsa vb. durumlarda S&S çalişmaz

ama eğer sürekli aynı yazı çıkıyor S&S çalişmiyorsa servise gitmenizde fayda var yazılımsal yada parça kaynaklı olabilir

ercan durukan
    moonspell01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Bendede şöyle bir sorun var ss devrede oluyor bazen devreden çıkartmayı unuyorum motor durduktan sonra çalışmıyor gaza bas vitese at hiçbirşekilde çalışmıyor kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum aracı.bence gereksiz zaman kaybı ışıkta kalkarken bi çok kez arkanızdakiler küfür ediyor olabilir geç kalktığınız için.ister istemez motor çalıştıydı vitese attıydım kalktım derken en az 2-3 saniye kaybınız oluyor.devre dışı bırakma olayı çok saçma her kontak açıp kapamatmada devre dışı bırakıyorum bence bir kez kapattınmı bi daha manuel açana kadar devreye girmemesi lazım.

kıvanç çiftçi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı moonspell01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bendede şöyle bir sorun var ss devrede oluyor bazen devreden çıkartmayı unuyorum motor durduktan sonra çalışmıyor gaza bas vitese at hiçbirşekilde çalışmıyor kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum aracı.bence gereksiz zaman kaybı ışıkta kalkarken bi çok kez arkanızdakiler küfür ediyor olabilir geç kalktığınız için.ister istemez motor çalıştıydı vitese attıydım kalktım derken en az 2-3 saniye kaybınız oluyor.devre dışı bırakma olayı çok saçma her kontak açıp kapamatmada devre dışı bırakıyorum bence bir kez kapattınmı bi daha manuel açana kadar devreye girmemesi lazım.
    anlattığın olay S&S in arzalı olduğunu gösterir çalişmaması ilginç
    dualogşclerde debrijaj ve vites muhabbeti olmadiği için kullanımı pratik
    Konu since1453 tarafından (11/04/2012 Saat 08:58 ) değiştirilmiştir.

ertan yıldırım
    brvhgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 515

Kitapçıktaki s&s bölümünü dikkatlice okuyun orda bazı püf noktalar gördüm mesela ünlem işaretinin neden çıktığıyla ilgili bide boşta belli bir süre çalışınca devre dışı kalip unlem işaretiyle uyarı veriyormuş kontakla açıp kapayınca devreye giriyormuşyanlış anlamadıysam

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı moonspell01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu olay bende de oluyor. Servise sorduğumda, belli bir süre sonra araç kendini kapatıyor, kontağı kapatıp tekrar açman gerekir dediler.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

alp ergün
    icedes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Beyaz

Bende start-stop'u çok gereksiz bulanlardanım özellikle kalabalık trafikte yada bir ara yola dönerken karşıdaki araç geçsin diye yol verdiğiniz zaman hemen stop edip sonra çalışıyor, üstelik sürekli bu işlem yapıldığında faydadan çok zararı dokunur gibi geliyor. En son vito kullanan biri ile görüşmüştüm oda bu özelliği hiç sevmiyor. Onun yerine far sensörü, hız sabitleyici felan koysalar daha iyi olurdu. Üstelik her araç çalıştığında devreye girmeside çok saçma, city modu gibi olmalı bi kere kapattığın zaman bir daha sen istemediğinde açılmamalı, çok eksikleride var bi arkadaşında dediği gibi kısa süreli dur kalklarda çalışmamalı yada durunca stop etme süresi menüden ayarlanmalı, her şehrin trafik durumu aynı değil kimi şehirlerde doğru düzgün ışık bile yok kimi yerlerde 70-80 hatta 100 sn ışık yanıyor. Bence araç üretici firmalar egzost emisyonunun bu şekilde düşürüleceğini düşünüpte bu özelliği koymuşlar yoksa araç çalışma anında yüksek yakıt tüketimine sahiptir. Bir nevi çevreci firma olmak için bunu yapmışlar. Hemen hemen her binişimde kapatıyorum bu özelliği. Fiatın kol dayamayı stardart haline getirmeyip start-stop'u standart haline getirmeside çok ilginç.

Mehmet Özer
    ozermehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Start-Stop Devre Dışı Bırakma

Merhaba arkadaşlar. Start Stop u devre dışı bırakmama rağmen çalışıyor.Ekran da Start Stop devre dışı uyarısını görmeme rağmen çalışıyor.Böyle bir sorun var mıdır ? Yoksa benden mi kaynaklanıyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

kıvanç çiftçi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı ozermehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Start Stop u devre dışı bırakmama rağmen çalışıyor.Ekran da Start Stop devre dışı uyarısını görmeme rağmen çalışıyor.Böyle bir sorun var mıdır ? Yoksa benden mi kaynaklanıyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim
    tuşa bastıktan sonra çalişmiyor bende yazılımsal bir sorun olabilir servise gitmenizde yarar var.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

can yagan
    delkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 5

ben aracı alalı 1,5 yıl oldu bu sabah ilk defa bir sorun ile karşılaştım, kırmızı ışıkta durduğumda araç sto etti, yeşille beraber ayağımı frenden çekip gaza bastım araç çalıştı ancak vitesi boşa attı ve gitmedi vitesi 1'e taktım yine gaza basmama rağmen hiç tepki vermedi (sanki gaza basmıyormuş gibi) sonra acaı kapattım açtım bir daha denedim yine oldu, bir kez daha denedim sonra düzeldi.. bu durum başına gelen varmı

ANDAÇ SADIÇ
    ANDAC1912 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 3

Stop eden aracı çalıştırmak için vites değiştirir gibi yapmakta yeterli oluyor özellikle yokuşta. Frenden çekmeye gerek yok.

burak balcı
    buraktii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    10 EK 343
    Edilen teşekkür: 5

star stop bence de gereksiz gibi birde üste para verdik donanım sahibi olalım diye ben tuşu kapalı kullanıyorum çünkü zaman kaybettiriyor geçen yıllar içinde marş motorunu yer diye düşünenlerdenim) vitesi boşa atmasıda kapılar açıksa otomatik olan bir durum insan kapışı açık arkaya sarkarak doya doya geri gidemiyor yahuu

cihan juventude
    juventude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 16

benim de bu foruda ilk öğrendiğim faydalı bilgi yokuşta start stopta ayağımı frenden çekmek yerine vitesi arttırmak veya azaltmak oldu. tabii benim otomatik araç.
    2010 Beyaz Punto Evo 1.4 77hp Fire Dualogic Dynamic + Skydome + Asistkit + Güvenlikkit +Popkit + Bordo

Ömer Özkan
    evo51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 61

Alıntı since1453 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1)İstanbul sahil yolu ve minibus yolunda ışıklar 60-75 sn arası.pendik-kadiköy istikametinde en az 4-5 ışığa yakalanırsınız.benim o yüzden bu güzergahı kullandiğim zaman çok işime yarıyor.

2)köprü trafiği e5 trafiği gibi sürekli dur kalklarda S&S i kapıyorum.kapamakta zor değil tek bir tuşa dkunmak yetiyor.

3)Yokuşlarda S&S devreye girdiğinde kalkarken kayma oluyor.Ama kalkmadan önce dualogic vitese 1 kez dokunursanız araç çalişir ve siz frenden ayağinizi çekmeden Hillholder devreye girer.Bugune kadar bu şekilde 1 kez olsun araç kayma yapmadı

4)Şuan hemen hemen bütün firmalarda opsiyon olarak satılan bir özellik

Herşeyden önemlisi forum insanların sadece deneyimini paylaştığı değil makale vb. konularıda paylaştığı bir platformdur.Aracı satıın alırken 7.2lt/100 km şehiriçi verileride optimum koşullarda elde edilen değerlerdir. MUSTAFA beyin kaç devirde kullanıpta ona göre elde ettiği değerler değildiraracı alırken yazılı lan verilerin hiçbiri size özel test edilerek yazılmıyor.Ortalama koşullara göre hesaplanıyor .....
    Siz sakin kullanırsanız az yakar yüksek devirde kullanırsanız çok yakar.Bunun bir garantisi yok

Benim gözlemlerim demiştiniz.Ecodrive verilerimin fotosunu koyuyorum ordan görebilirsiniz.Fotoda göreceğiniz 1700 km nin %80i kırmızı ışık olmayan köprü yolu-otoyol ve E5 te yapıldı.Trafikte kapalıydı

Sonuçta dualogic araçlarda opsiyon değil standart olarak sunulan bir özellik diğer markalarda ise en doanımlı pakette bile opsiyon olarak alınıyor

Bir şey sorcaktım..Bu eco drive nedir ? nasıl açtınız ?
    İkinci el Temiz Dizel Otomatik 2010 model üstü araç aranıyor

Sayfa 1/2 12 SonSon