Sayfa 1/5 12345 SonSon
97 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: EGR Valfi temizliği yaptırdım..Mükemmel oldu

Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR
    Haber ve Bilgi Servisi
    Haberci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Edilen teşekkür: 278

Standart EGR Valfi temizliği ..RESİMLİ

evet arkadaşlar uzun zamandır aracın motor arıza lambası yanıyordu. Ve 1. ve 2. vietste sirkeleme yapıyor bazen sebepsiz sesli çalışıyor çok soğuk havalarda sabahları rolanti hafif oynuyordu.. Teşhis EGR idi..lambayı Elektrikçide söndürtüyordum 3 gün sonra tekrar yanıyordu. EGR yi temizlemek şart oldu. Öyle beklediğim kadar uzunda sürmedi 1 saat içinde hepsini hallettik.Ustaya bende yardım ettim..20 tl gibi bir paraya maloldu.Çekişini yakıtında değişen birşey varmı anlamadım ama EGR nin içi full kurum olduğu kesin.Büyük delikler açıktı ama içi full kurum dolu idi.. Hava emme manifoltunuda ilerleyen günlerde söküp temizleyeceğiz. Emme manifoltunun üst kısmında egr basınç sensörü var. Onu söktüğümüzde sensör kısmının 1 cm kurumla dolu olduğunu gördük.Sökmek 10 dk sürmedi. yarım saat içi 2 litre tiner dolu leğende parçaları beklettik ve sonra fırça yardımıyla temizledik. Yeni gbii oldu. Motorun el değmeyen toz,yağ karışımı olmuş yerlerinide tiner yarımıyla temizledim. Cillop gibi oldu. EGR arızanız varsa boşuna değiştirmeyin. temizleyince çok güzel oluyor.

üst plastik kapağı söktük. Sağ tarafta turbodan emme manifoltuna giden hortumu , yine akışmetreden emme manifoltuna giden metal hortumu , üst kapakta motor tesisatını taşıyan vidaları söküp motor elektrik tesisatını bize engel olmasın diye fişlerini söküp söküp sol tarafa aldık ve çok rahat söküldü... toplamda arkada 3 yıldız alyan vidası var. Birde egr çıkışının emme manifoltuna giden kelepçesi var .Ayrıca EGR motor soğutma suyunuda kullanıyor.' 2 tane giriş çıkış su hortumu var.Biri motordan biri termostatan geliyor.. Onları sökmesi basit.. EGR ninde ısınmaya ihtiyacı var heralde aracınızda antifiriz varsa altına leğen koyun. Su boşa gitmesin

Buda bahsettiğim basınç sensörü.. hiçbirşey yapamazsanız bile bunu söküp temizleyin. Emme manifoltunun hemen üstünde. Biz söktüğümüzde içerde kalan kısmı kurum doluydu. Sensörün düzgün ölçüm yapamadığı kesin !!

Konu erdiyilmaz tarafından (09/01/2016 Saat 15:36 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 5 kişi Haberci'ye teşekkür etti:

yavuz selim
    yavuzselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 82

helal olsn süper paylaşım Başlamışken manifolt'uda temizleseydin keşke ondan aşırı kurum çıkıyor.

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı yavuzselim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    helal olsn süper paylaşım Başlamışken manifolt'uda temizleseydin keşke ondan aşırı kurum çıkıyor.
    fazla vaktim yoktu yavuz bey..Ama egr yi bir saatte temizledik. Emme manifoltunun vidaları bayağı bir aşağıda kalıyor. Ayna ile sökülecek. Ben uğraşmak istemedim. Daha ferah bir zamanda temizletip forumda paylaşmayı düşünüyorum. Ve manifoltun içinde 1 cm lik yağ kurum karışımının manifolt duvarına yapışık olduğunun farkındayım Basınç sensörünü sökünce içine tornavida soktum geriçektiğimde resmen çamur gibi bir şey çıktı..En fazla bir hafta süre tanıyın bana .. O manifolt temizlenmeden uyku girmez gözüme

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

iyi yapmışsınız aslında arada bir yapmak lazım..

Serhan ÖZKAYA
    GooSe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 39

ELinize sağlık süper olmuş. Bende boş bir hafta sonu yeni operasyon planlıyorum...

Ziyaretçi048

Alıntı GooSe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ELinize sağlık süper olmuş. Bende boş bir hafta sonu yeni operasyon planlıyorum...
    Aslında egr gırısını kapatmayı cok dusundum ama kımı motora zarar verırsın calısma duzenını bozarsın kımı ıse motor rahatlar arac nefes alır dıyor.. Emme manıfoltunu sokerken egr gırısınıde kapatmayı dusunuyorum

fehmi ünlü
    WHITE EVO fhmnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    80 FU 2**
    Edilen teşekkür: 200

Gülen Yüz

Aslında egr gırısını kapatmayı cok dusundum ama kımı motora zarar verırsın calısma duzenını bozarsın kımı ıse motor rahatlar arac nefes alır dıyor.. Emme manıfoltunu sokerken egr gırısınıde kapatmayı dusunuyorum
    hocam elin deymişken motoru da indiriverseydin tertemiz olmuş heryer maşallah. Kaç bin km de aracınız. Ne kadar sürede bu hale geliyor?
    EVO 1.3 MJ DYNAMIC
    CHIP TUNNING

Ziyaretçi048

Alıntı fhmnl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam elin deymişken motoru da indiriverseydin tertemiz olmuş heryer maşallah. Kaç bin km de aracınız. Ne kadar sürede bu hale geliyor?
    Arac su an 202 bınde.. Motor durumu gecen haftakı kompesyon testınde yuzde 90 cıktı..Bende bu punto aşkı olduktan sonra motoruda yakında ındırırım ...

Onur y..
    acRep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 333

İstanbulda bu denli temizligi gözümün önünde yapacak bi usta-yer bulsam bende ilk fırsatta solugu yanında alırdım gerçekten nefes aldırmışsınız motora Çok güzel paylaşım elinize emeginize sağlık..

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

evet arkadaşlar uzun zamandır aracın motor arıza lambası yanıyordu. Ve 1. ve 2. vietste sirkeleme yapıyor bazen sebepsiz sesli çalışıyor çok soğuk havalarda sabahları rolanti hafif oynuyordu.. Teşhis EGR idi..lambayı Elektrikçide söndürtüyordum 3 gün sonra tekrar yanıyordu. EGR yi temizlemek şart oldu. Öyle beklediğim kadar uzunda sürmedi 1 saat içinde hepsini hallettik.Ustaya bende yardım ettim..20 tl gibi bir paraya maloldu.Çekişini yakıtında değişen birşey varmı anlamadım ama EGR nin içi full kurum olduğu kesin.Büyük delikler açıktı ama içi full kurum dolu idi.. Hava emme manifoltunuda ilerleyen günlerde söküp temizleyeceğiz. Emme manifoltunun üst kısmında egr basınç sensörü var. Onu söktüğümüzde sensör kısmının 1 cm kurumla dolu olduğunu gördük.Sökmek 10 dk sürmedi. yarım saat içi 2 litre tiner dolu leğende parçaları beklettik ve sonra fırça yardımıyla temizledik. Yeni gbii oldu. Motorun el değmeyen toz,yağ karışımı olmuş yerlerinide tiner yarımıyla temizledim. Cillop gibi oldu. EGR arızanız varsa boşuna değiştirmeyin. temizleyince çok güzel oluyor.

üst plastik kapağı söktük. Sağ tarafta turbodan emme manifoltuna giden hortumu , yine akışmetreden emme manifoltuna giden metal hortumu , üst kapakta motor tesisatını taşıyan vidaları söküp motor elektrik tesisatını bize engel olmasın diye fişlerini söküp söküp sol tarafa aldık ve çok rahat söküldü... toplamda arkada 3 yıldız alyan vidası var. Birde egr çıkışının emme manifoltuna giden kelepçesi var .Ayrıca EGR motor soğutma suyunuda kullanıyor.' 2 tane giriş çıkış su hortumu var.Biri motordan biri termostatan geliyor.. Onları sökmesi basit.. EGR ninde ısınmaya ihtiyacı var heralde aracınızda antifiriz varsa altına leğen koyun. Su boşa gitmesin

Buda bahsettiğim basınç sensörü.. hiçbirşey yapamazsanız bile bunu söküp temizleyin. Emme manifoltunun hemen üstünde. Biz söktüğümüzde içerde kalan kısmı kurum doluydu. Sensörün düzgün ölçüm yapamadığı kesin !!

egr valfi dediğin şu ikinci resimdeki yuvarlak olan demir mi tam karşıdan gözüken olan yani değil mi?
    ben de bir gün boş olursam kendim onu söküp temizleyeceğim

mesut karahan
    GP51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

elinize sağlık... basınç sensörü 90 lık araçlarda yok mu? veya farklı mı? lineada basınç sensörünün olduğu yer kapalı. bilgisi olan arkadaş var mı?

Ziyaretçi048

Alıntı ayaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egr valfi dediğin şu ikinci resimdeki yuvarlak olan demir mi tam karşıdan gözüken olan yani değil mi?
    ben de bir gün boş olursam kendim onu söküp temizleyeceğim
    EGR 3 parçadan oluşuyor. selenoid ( açıp kapatma bobini) , emme manifoltuna bağlanan kısmı ve egsoz gazını çeken kısım.. elinizde gerekli aletler olduğu sürece (yıldız alyan takımı lokma takımı ve kelepçe pensesi) birkaç saat içinde halledebilrisiniz
    Konu Ziyaretçi048 tarafından (02/04/2012 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi048

Alıntı GP51 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık... basınç sensörü 90 lık araçlarda yok mu? veya farklı mı? lineada basınç sensörünün olduğu yer kapalı. bilgisi olan arkadaş var mı?
    90 beygirlikleri hiç görmedim ancak basınç sensörünü söktüğüm yeri resimde işaretledim

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

EGR 3 parçadan oluşuyor. selenoid ( açıp kapatma bobini) , emme manifoltuna bağlanan kısmı ve egsoz gazını çeken kısım.. elinizde gerekli aletler olduğu sürece (yıldız alyan takımı lokma takımı ve kelepçe pensesi) birkaç saat içinde halledebilrisiniz
    egr dediğin parça 2. fotoğraftaki yuvarlak olan demir mi ?
    ????????? o parçayı tam olarak bilmiyorum.

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ayaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egr dediğin parça 2. fotoğraftaki yuvarlak olan demir mi ?
    ????????? o parçayı tam olarak bilmiyorum.
    o parçanın biraz daha alt içeri doğru olan parça...

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

90 beygirlikleri hiç görmedim ancak basınç sensörünü söktüğüm yeri resimde işaretledim
    sol taraf rail sensörünün diğer ucunda söktüğünüz bir fiş var. orasını söylüyorum. ordada bosch marka siyah bir fiş var... fotoda fişi çıkartılmış görünüyor. EGR fişine paralel geliyor. 90 beygirlik araçlarda orası kapalı ve o parça ne işe yarıyor... basınç sensörü değil ise...

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

en üstdeki fişi çıkmış siyah parça?

Ziyaretçi048

Alıntı GP51 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

en üstdeki fişi çıkmış siyah parça?
    O common rail basınç sensörü.Enjektörlere giden mazotun basıncını ölçüyor. Benim bahsettiğim basınç sensörü hava emme basınç sensörü.

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

90 hp lerde orası kapalı ve o parça yok?

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

common rail basınç sensörü sol tarafta değil mi idi? powerbox ı oraya takıyoruz...

Sayfa 1/5 12345 SonSon