Sayfa 5/5 İlkİlk 12345
97 sonuçtan 81 ile 97 arası

Konu: EGR Valfi temizliği yaptırdım..Mükemmel oldu

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Standart Cevap: EGR Valfi temizliği yaptırdım..Mükemmel oldu

Alıntı parola1818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle aman aman bir değişim görmedim ben. pek dikkat etmedimde. benim derdim arıza ışığının çözülmesiydi oda halloldu. 6-7 aydır kullanıyorum şimdiliksorun yok.
    Hocam 25-35 TL arasında değişir dedi nevzat usta. Piyasada fiyatlar 150 civarında. İşin kapsamı hakkında şüpheye düştüm. EGR çıkartıyoruz temizliyoruz diyor ilacıyla beraber çok tutmaz işçiliği dedi. EGR nin orda yayı mı varmış ne varmış onu temizliyoruz diyo. Emme manifolduyla beraber ikisi 150 liraymış.

ozcan ozcan
    nickozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

fişi söküp sürsek sıkıntı olurmu. Arıza lambası yanarsa fişi taktığımızda sönermi?

fatih coban
    desperadoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok

bu egr valfi tam olarak nerde bbende temizlemeyi dusunuyorum (2008 punto 1.3 )

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Alıntı desperadoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu egr valfi tam olarak nerde bbende temizlemeyi dusunuyorum (2008 punto 1.3 )
    Fren vakumunun altinda. Fren vakumuda mazot pompasinin yanindaki yuvarlik yer. Ben yeni temizlettim zaten performansliydi aracim cok degisiklik yok. 1. Viteste arac daha canli ve 2 binde yasanan titreme olayi gecti

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat albayrak
    muratalbayrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34anz24
    Edilen teşekkür: 2

Arkadaslar net bir bilgi verim burdan ve diger forumlardan okudugum bilgilere dayanarak gecen hafta egr yi temizlemeye karar verdim kendim bi okulda teknisyenim elimdeki alet edavat belki bi tamircide yoktur o derece iyi bir noktada aracimi soktum aracin oncelikle hava filtresi kabini komple aldim daha sonra emme manifolduna hava saglayan hortumu söktüm icindeki kurum akillara zarardi tam emme manifoldunun agzindaki baglanti borusunu temizlesem ve emme manifoldunun ucundaki delikli demir boruyu temizlesem yetecekmis ama sokmeye baslamisken hepsinj temizleyecem dedim sokerken egrnin su giris borusunu tuttum ki 5ermostatin plastik bolumu kirildi termostata bagli hangi hortumu sokmeye kalktiysam hepsi artik sicaktan kurumus hepsi kirildi mecbur gittim bi termostat aldim 110 tl termostatin gorunmeyen bir vidasi var o vidayi sokene kadar 4 saat gecti vidayi soktum egr yi tinere yatirip araba yikama pompasiyla yikadim tertemiz hale getirdim en son topladim gunduz saat 1 de basladigim bu temizlik dece saat 1 de bitti araci topladim takilmadik vida takilmadik soket birakmadim aracin marsina bastim calismadi mazot hava yapti aracla 1 saat mars yaptim calismadi akude bitti artik ne bacaklarimda ne belimde derman kalmamisti eve gittim ertesi gun baska bi arabadan takviye yaparak marsa bastim arac calisti yani soylemek istedigim bu isin kesinlikle bir tamirhanede yapilmasi gerekiyor ben anliyorum ben yaparim diyen arkadaslara kati tavsiyemdir arac benim 1 bucuk gunumu aldi hafta sonumu harcadigim yetmezmis gibi birde 3 gun agrilarini cektim simdiki aklim olsa gider tamirciye 200 lira verir yaptiririm az once dedigim gibi egr sokmeden emme manifolduna giden hava borusunu ve emme manifoldunun agzindaki metal boruyu guzelce temizlerseniz bu zamaninizi almaz ve egr birkac kez gazli kullanirsaniz arac otomatik temizler saygilar.

7. Bu mesajı için 2 kişi muratalbayrak'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Murat bey, elinize sağlık baya bi emek harcamışsınız , sonuç olarak araçta ne gibi bi farklılık hissettiniğini merak ediyoruz. Bu arada aracın km kaç binde.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı muratalbayrak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar net bir bilgi verim burdan ve diger forumlardan okudugum bilgilere dayanarak gecen hafta egr yi temizlemeye karar verdim kendim bi okulda teknisyenim elimdeki alet edavat belki bi tamircide yoktur o derece iyi bir noktada aracimi soktum aracin oncelikle hava filtresi kabini komple aldim daha sonra emme manifolduna hava saglayan hortumu söktüm icindeki kurum akillara zarardi tam emme manifoldunun agzindaki baglanti borusunu temizlesem ve emme manifoldunun ucundaki delikli demir boruyu temizlesem yetecekmis ama sokmeye baslamisken hepsinj temizleyecem dedim sokerken egrnin su giris borusunu tuttum ki 5ermostatin plastik bolumu kirildi termostata bagli hangi hortumu sokmeye kalktiysam hepsi artik sicaktan kurumus hepsi kirildi mecbur gittim bi termostat aldim 110 tl termostatin gorunmeyen bir vidasi var o vidayi sokene kadar 4 saat gecti vidayi soktum egr yi tinere yatirip araba yikama pompasiyla yikadim tertemiz hale getirdim en son topladim gunduz saat 1 de basladigim bu temizlik dece saat 1 de bitti araci topladim takilmadik vida takilmadik soket birakmadim aracin marsina bastim calismadi mazot hava yapti aracla 1 saat mars yaptim calismadi akude bitti artik ne bacaklarimda ne belimde derman kalmamisti eve gittim ertesi gun baska bi arabadan takviye yaparak marsa bastim arac calisti yani soylemek istedigim bu isin kesinlikle bir tamirhanede yapilmasi gerekiyor ben anliyorum ben yaparim diyen arkadaslara kati tavsiyemdir arac benim 1 bucuk gunumu aldi hafta sonumu harcadigim yetmezmis gibi birde 3 gun agrilarini cektim simdiki aklim olsa gider tamirciye 200 lira verir yaptiririm az once dedigim gibi egr sokmeden emme manifolduna giden hava borusunu ve emme manifoldunun agzindaki metal boruyu guzelce temizlerseniz bu zamaninizi almaz ve egr birkac kez gazli kullanirsaniz arac otomatik temizler saygilar.
    bilgi için teşekkürler bu egr ve manifold işi bayadır kafamda gerçi bi sorunum yok ama yinede insanın kafasına takılıyor işte
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Cihan Saraç
    Chnsrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: EGR Valfi temizliği ..RESİMLİ

Alıntı Haberci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşlar uzun zamandır aracın motor arıza lambası yanıyordu. Ve 1. ve 2. vietste sirkeleme yapıyor bazen sebepsiz sesli çalışıyor çok soğuk havalarda sabahları rolanti hafif oynuyordu.. Teşhis EGR idi..lambayı Elektrikçide söndürtüyordum 3 gün sonra tekrar yanıyordu. EGR yi temizlemek şart oldu. Öyle beklediğim kadar uzunda sürmedi 1 saat içinde hepsini hallettik.Ustaya bende yardım ettim..20 tl gibi bir paraya maloldu.Çekişini yakıtında değişen birşey varmı anlamadım ama EGR nin içi full kurum olduğu kesin.Büyük delikler açıktı ama içi full kurum dolu idi.. Hava emme manifoltunuda ilerleyen günlerde söküp temizleyeceğiz. Emme manifoltunun üst kısmında egr basınç sensörü var. Onu söktüğümüzde sensör kısmının 1 cm kurumla dolu olduğunu gördük.Sökmek 10 dk sürmedi. yarım saat içi 2 litre tiner dolu leğende parçaları beklettik ve sonra fırça yardımıyla temizledik. Yeni gbii oldu. Motorun el değmeyen toz,yağ karışımı olmuş yerlerinide tiner yarımıyla temizledim. Cillop gibi oldu. EGR arızanız varsa boşuna değiştirmeyin. temizleyince çok güzel oluyor.

üst plastik kapağı söktük. Sağ tarafta turbodan emme manifoltuna giden hortumu , yine akışmetreden emme manifoltuna giden metal hortumu , üst kapakta motor tesisatını taşıyan vidaları söküp motor elektrik tesisatını bize engel olmasın diye fişlerini söküp söküp sol tarafa aldık ve çok rahat söküldü... toplamda arkada 3 yıldız alyan vidası var. Birde egr çıkışının emme manifoltuna giden kelepçesi var .Ayrıca EGR motor soğutma suyunuda kullanıyor.' 2 tane giriş çıkış su hortumu var.Biri motordan biri termostatan geliyor.. Onları sökmesi basit.. EGR ninde ısınmaya ihtiyacı var heralde aracınızda antifiriz varsa altına leğen koyun. Su boşa gitmesin

Buda bahsettiğim basınç sensörü.. hiçbirşey yapamazsanız bile bunu söküp temizleyin. Emme manifoltunun hemen üstünde. Biz söktüğümüzde içerde kalan kısmı kurum doluydu. Sensörün düzgün ölçüm yapamadığı kesin !!

Hocam acaba işlemi nerede yaptırdınız? Ben Bursada ikamet ediyorum. 204bin de 1.6mjet bravoma yaptirmak istiyorum. Bursadan bu işlemi yapan işçiliği sağlam usta tanıdığı olanlar tavsiyelerde bulunursa sevinirim

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Chnsrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam acaba işlemi nerede yaptırdınız? Ben Bursada ikamet ediyorum. 204bin de 1.6mjet bravoma yaptirmak istiyorum. Bursadan bu işlemi yapan işçiliği sağlam usta tanıdığı olanlar tavsiyelerde bulunursa sevinirim
    Beşyol tarafında Can oto Recep babacan Halleder.

Cihan Saraç
    Chnsrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beşyol tarafında Can oto Recep babacan Halleder.
    Arkadaslar egr temizliği yaptırmak için besyola geldim ama Can Oto adında burada 4 yer varmış. Bu recep Babacan'ı nerede nasil bulurum. Bi yol tarifi telefon numarası var mı kimsede?

İsmail Günay
    igny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 21

0 (545) 882 96 11
    Telefon numarası bu .adresi beşyol lambalarından küçük balıklı ya doğru sağa dönüp ilk aradan sola gir yolun sonunda sağda 2. Ara

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ümit TÜRKER
    fencolic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 93

200-250 lirabu işlemler için bence fazla. Bence herkes kendi bunu yapabilir. Alyan, lokma, kelepce pensesi yeterli. Belki biraz daha uzun sürer ama bir depo mazot parasi cebimizde kalır. Youtube'da videolar da var izleyin sök tak çok da zor görünmüyor. Ben sahsen yaza girerken kendim temizlemeyi düşünüyorum.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi
    biR derdiM vaR biN dermanA değişmeM

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İsmail Günay
    igny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 21

Map egr temizliği hadi neyse yapılabilir belki ama monifold temizliği biraz ustalık gerektiriyor eli yatkın olmayan birinin yapması zor.şahsen bende kendim yaparım diye alyan takımı vs aldım aldım ama daha egr nin yerini bulamadım o yüzden yapayım derken dahada bozmayayım diye 200 tl verdim mecbur

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Muhammet ali Yeşilova
    Malibuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Rock Siyah

Merhaba arkadaşlar aracı bu pazartesi satın aldım aldıktan sonra motor yağını ve filtreleri değiştirdim ama sonra arıza lambası yandı söndürdük tekrar yandı bilgisayara bağladık egr dedi bugün egr sensörünü söktü usta sadece ve onu temizledi böyle bir ürün istedi ve bundan sıktı
    -f6001844-a217-4ceb-b635-219966b6cf3a.jpeg

Sonra tekrar temizleyip geri taktı yerine arıza lambasını geri döndürdü yanından ayrıldım 1 saat aonra kadar tekrar lamba yandı ama yukarda ki gibi detaylı bir temizlik yapmadı sadece sensörü çıkardı ordan içeri biraz sıktı ve sensörün kendisini temizledi ne yapmam gerek parçayı değiştirelim dedi 500-600 tl civarıymış ne önerirsiniz arkadaşlar

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Alıntı Malibuu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar aracı bu pazartesi satın aldım aldıktan sonra motor yağını ve filtreleri değiştirdim ama sonra arıza lambası yandı söndürdük tekrar yandı bilgisayara bağladık egr dedi bugün egr sensörünü söktü usta sadece ve onu temizledi böyle bir ürün istedi ve bundan sıktı
    -f6001844-a217-4ceb-b635-219966b6cf3a.jpeg

Sonra tekrar temizleyip geri taktı yerine arıza lambasını geri döndürdü yanından ayrıldım 1 saat aonra kadar tekrar lamba yandı ama yukarda ki gibi detaylı bir temizlik yapmadı sadece sensörü çıkardı ordan içeri biraz sıktı ve sensörün kendisini temizledi ne yapmam gerek parçayı değiştirelim dedi 500-600 tl civarıymış ne önerirsiniz arkadaşlar
    Detaylı temizlik talep etseydin tek egr yerine manifolt ile beraber daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum...

Erkan Budak
    budakerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Aynı motora sahip Corsa aracımda da egr arızası baş gösterdi gibi 2.viteste sabit gazda silkelemeler başladı. Şuan güncel temizlik fiyatlarını bilen var mıdır?
    https://www.arabahaberim.com/egr-val...leri-8742.html böyle bir yazı buldum 150 demişler ancak hazır egr'yi temizletirken komple karbon temizliği yaptırılmalı mı?

Önder Murat
    ondermurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı budakerkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı motora sahip Corsa aracımda da egr arızası baş gösterdi gibi 2.viteste sabit gazda silkelemeler başladı. Şuan güncel temizlik fiyatlarını bilen var mıdır?
    hazır egr'yi temizletirken komple karbon temizliği yaptırılmalı mı?
    Egryi temizlettiyseniz karbon temizliği de iyi olabilir ama hissedebileceğiniz bir etkisi olmayabiliyor.

Sayfa 5/5 İlkİlk 12345