14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: rampada kaldım.

Mert VURAL
    mertvural90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

Standart rampada kaldım.

Arkadaşlar selam;

Az önce korku filmi gibi bir durum ile karşı karşıya kaldım halen ayaklarım titremekte.

Öncelikle bugün arabamda baskı-balata(valeo marka orjinal), şanzıman takozu(orjinal), fren balatası zamanı geldiğinden değişti. Arabayı aldığımda debriyaj çok hafiflemişti ve biraz zorlandım açıkçası alışmaya. Problem yoktu ama debriyaj yukarıda kavrıyordu ve geri vitesde halen garç sesi geliyordu ara ara. bunu sordum ustaya bunların ayarı yok otomatik dedii

Evimin garajına indim. Sonra hemen çıkmam gerekti ve tekrar bayağı dik olan evimin rampasından 1. vitesde gazı verdim ama dik rambanın yarısında araba boğuldu ve stop etti. Fren balatası da değiştiğinden ustam bana frenler bir müddet istediğin gibi tutmayabilir dedi yani durma mesafen artar demişti ve o rampada fren de tutmadı geri geri tek çare el freni çektim ve durdum. Sonra gazı kökledim yarı debriyajımı yaptım ama araba gitmiyordu. Bu şekilde adım adım yukarı çıktım 4 kere stop ile ve o lanet balata kokusu yine geldi ve inanılmaz üzüldüm açıkçası. Tüm günümü buna ayırmıştım ve çok üzgünüm. Ustayı aradım araba gaz yemiyor diye yarın getir kontrol edelim dedi.

Baskı balata değiştikten sonra böyle sorun olur mu arkadaşlar? Debryaj çok hafiflediğinden mi elim ayağım dolaştı acaba.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Standart Ce: rampada kaldım.

Benzer bir olayı bende yaşamıştım 75 lik puntoda baskı balata değiştiğinde dik bir rampada kalmıştım ve araç bir kaç kez stop etti. Kavrama var ile yok arasında biryerlerde kalıyor çünkü pedal kuş gibi hafifliyor bence endişe edilecek birşey yok 2-3 güne kadar alışıyor

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

ogün takılmış balata ile muayeneye bile sokmuyorlar. bir iki gün bin sonra gel deniliyor. bu yaşadığınız normal birşey. korkacakta bir durum yok. Allahtan fazla panik yaşayıp el frenini unutmamışsınız. yerinizde bayan olsa aklına bile gelmezdi. bunda şükür deyip önüne bak. tekrar geçmiş olsun.

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Teşekkürler cevaplar için.
    Ben hata yaptım ama bilmiyordum acemiliğime geldi. fren balatalarından dolayı rampa aşağı bile zor indim. 2-3 gün sokmayacaktım aşağı garaja. Fren olayı tamamda, gaz yememe sorunu da çok canımı sıktı, açıkçası zaman ve para harcadım bu işlemler için ve beklenti oluyor hali ile. İnşallah sorun debriyaj kullanımı ile ilgilidir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Ustanızın bu konuda sizi uyarması lazımdı.

Balata inşallah hasar almamıştır. Fazla koku yaptıysa sıkıntı yaratabilir.

Frenlere gelince allah kujrtamış zira benim enişte frenciden cıkıyor frencide uyarmıyor hopp 50 metre ilerideki direğe giriyor. Allahtan canınıza malınıza bişi gelmemiş.

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustanızın bu konuda sizi uyarması lazımdı.

Balata inşallah hasar almamıştır. Fazla koku yaptıysa sıkıntı yaratabilir.

Frenlere gelince allah kujrtamış zira benim enişte frenciden cıkıyor frencide uyarmıyor hopp 50 metre ilerideki direğe giriyor. Allahtan canınıza malınıza bişi gelmemiş.
    Valla kardeş bir koku geldi ama 2 kere de lastikler patinaj yaptı onun kokusu değilse kesin balata kokusu ve bayağı yoğundu.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Fren olayı bu kadar değil ya benim balatalar değişti bir sey hissetmedim takanda mı sıkıntı o kadar fark etmez arkadaşlar

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı fawori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fren olayı bu kadar değil ya benim balatalar değişti bir sey hissetmedim takanda mı sıkıntı o kadar fark etmez arkadaşlar
    Biraz araştırdım da değiştiği zaman bu durum genelde oluyormuş hocam.

Akif Şerifoğlu
    ASerifoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098
    Edilen teşekkür: 47

Büyük geçmiş olsun, Allah korumuşta panikle beraber daha büyük sıkıntılar yaşamamışsınız. Okuyan herkesin kulağına küpe olması gereken bir durum.
    BeşiktAŞK

2007 Grande Punto Dynamic

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Okadar balata kokusu gelmesi normal..Bir sorun teşkil etmez..Yanlız sürüş tecrübeniz varmı?Yanlış anlamayın,ne olursa olsun bir müddet sonra el freni ile kalkabilirdiniz..Eğerki yeteri kadar tecrübeniz varsa,mutlaka servise götürüp kontrol ettirin..Baskı balatayı değiştiren yere tekrar götürün..Baskıda bir sıkınıtı vardır..Yada düz bir yolda debriyaj kavramasını test edin..Yavaş yavaş aracı kaldırarak...

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okadar balata kokusu gelmesi normal..Bir sorun teşkil etmez..Yanlız sürüş tecrübeniz varmı?Yanlış anlamayın,ne olursa olsun bir müddet sonra el freni ile kalkabilirdiniz..Eğerki yeteri kadar tecrübeniz varsa,mutlaka servise götürüp kontrol ettirin..Baskı balatayı değiştiren yere tekrar götürün..Baskıda bir sıkınıtı vardır..Yada düz bir yolda debriyaj kavramasını test edin..Yavaş yavaş aracı kaldırarak...
    Evet bunun gibi çok dik rampalarda el freni kullanıyorum ama tam kavrama zannettiğim anda gazı bastığımda el freni çektiğimde araba hareket etme yerine stop ediyor gibi oluyor ve tekrar debriyaja basmam gerekti o gün.

Bu sabah ustaya gösterdim, dik bir rampa bulduk kalkmayı denedi ve pati ile bir şekilde kaldırdı arabayı.

Size daha ilginç bir şey söyleyeyim belki sizde de vardır bu durum. Arabayı garaja koyduğumda ertesi gün sabah işe giderken çıkarıyordum ve araba soğukken. Ve soğuk motor 1.vites de benim arabada kendini öne atıyor yani siz hiç gaza basmayın araba kendi kendine gidiyor. Evet şaka gibi ama soğuk motorda o dik rampada gaza basmayın araba neredeyse kendi gidiyordu, bende destekliyordum gazla. Ama sıcakken böyle bir şey yok. Geçen işte ilk defa motor sıcakken çıkmaya çalıştım. Normalde sıcak motor daha performanslı çalışır diye biliyordum. Acemilik olabilir dediğiniz gibi 7 aylık şöförüm.
    Ama şu da var; 1.4 benzinli bir araç o rampada boğulmamalı sanki. 1.4 motor çok iyi olmayabilir ama kötü de değil bence.
    Konu mertvural90 tarafından (13/05/2015 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.

Tevfik Karaduman
    karaduman205 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    41LF094
    Edilen teşekkür: 3

Araçlarımız ısınana kadar "open loop" da çalışıyor yani yakıt ⛽ hava karışımına müdahale etmeden çünkü oksijen sensoru belli bir ısıya ulaşana kadar devreye girmez dolayısıyla o2 sensoru verilerini baz almadan kayıtlı olan yakıt enjeksiyon prosedürü uygulanır....araç ısınınca o2 sensoru verileri işlenerek yakıt enjeksiyon sureleri düzeltilir yani "closed loop" a geçilir bu temiz eksoz gazı elde edilmiş ve yakotın optimum yanması sağlanır...sizin motor soğukken daha performans lı hissetmenizin nedeni budur... Bazı araçlarda bu hissedilmez çünkü o2 sensoru ne birde ısıtma resistansı ilave edilmiştir...
    Konuyla ilgili bilgileri ltft ve stft nedir yazarak google da daha detaylı olarak bulabilirsiniz....
    Konu karaduman205 tarafından (13/05/2015 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

14. Bu mesajı için 2 kişi karaduman205'ye teşekkür etti:

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı karaduman205 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçlarımız ısınana kadar "open loop" da çalışıyor yani yakıt ⛽ hava karışımına müdahale etmeden çünkü oksijen sensoru belli bir ısıya ulaşana kadar devreye girmez dolayısıyla o2 sensoru verilerini baz almadan kayıtlı olan yakıt enjeksiyon prosedürü uygulanır....araç ısınınca o2 sensoru verileri işlenerek yakıt enjeksiyon sureleri düzeltilir yani "closed loop" a geçilir bu temiz eksoz gazı elde edilmiş ve yakotın optimum yanması sağlanır...sizin motor soğukken daha performans lı hissetmenizin nedeni budur... Bazı araçlarda bu hissedilmez çünkü o2 sensoru ne birde ısıtma resistansı ilave edilmiştir...
    Konuyla ilgili bilgileri ltft ve stft nedir yazarak google da daha detaylı olarak bulabilirsiniz....
    faydalı bilgiler bunları bilmek lazım gerçekten

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Evet arkadaşlar bu sabah aracı tekrar çıkarmayı denedim
    Öncelikle yorumlar için teşekkürler.

Kafamda acaba sıcak motordan dolayı mı araba böyle yaptı diye vardı. Çünkü ilk defa aracı aldım alalı ilk defa motor sıcakken çıkarmıştım ve neredeyse facia dan döndüm.

Motoru çalıştırdım ve hemen rampaya geldim gazı verdim ama arabada
    HİSSEDİLEBİLİR bir itici güç vardı hemde çok fazla. Hafif gaza geçtim ve o itici güç ile rampayı çok kolay çıktım.

O itici güç olmayınca ben afalladım arabada kafayı yedi demek. Ben biraz daha dik rampa çalışmam lazım bunuda anladım.
    Konu mertvural90 tarafından (15/05/2015 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir.