Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: EGR valfi

m c
    benkimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 11

Standart EGR valfi

Arkadaşlar, aracımda egr valfi arıza olduğu tespit edildi, biliyorum forumda birkaç konu var egr hakkında ama net bir cevap yok. Gerçekten bilen anlayan yaşayan birisi Egr valfinin temizlenip temizlenmediğini, değişimin gerçekten gerekli olup olmadığını nasıl anlayacağımızı söyleyebilir mi. Aracı yeni aldım 3 aydır bende 87000 km de grande punto 1,3 dizel 75 bg. Bu işlemi Bursa da yaptırabileceğim adam gibi bir usta/servis tavsiyesi verebilirmisiniz.

yavuz selim
    yavuzselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 82

aynı hata bendede mevcut. 1-2 aydır kullanıyorum arza ışığı bir yanıyor bir sönüyor. Bosh car service'e sordum onun temizliği olmaz direk değişim dedi. Egr valfini temizletsemde çok zahmetli iş vsvs şeyler söyledi. Başka bir ustaya götürdüm bilgisayara bağladı çalışmasına baktı. Çalışmasında sıkıntı yok şuanda dedi. 50-100tl arası bir ücret karşılıgında söker temizleriz dedi. Eğer temizlemekle sorun düzelmesse değişim şart dedi.

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

he birde 2. götürdüğüm usta arabayı devirli kullan 1-2-3. vites geçişlerini 3500 devirde yapki içerdeki pislikleri atsın dedi. ( bir hafta önce bir punto gelmiş adam katalizörü tıkamış kullanım şeklini sormuş. 5km mesafelerde çok düşük devirde kullanmış ve kurum yapmış) Bende aracı ilk aldığımda sakin ve biraz düşük devir kullanıyodum sanırım arza sebebi kullanıcıdan kaynaklanıyor :/

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bu egr valfi nette arastırırsanız kimi degisir kimi temizlenir diyor.

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

size bu konuda en iyi cevabı coşkun ustamız verecektir...

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

egr temizlenir...ancak bazen bu temizlik kurtarmaz...değişir...

tıpkı maf sensörü gibi...bazen kurtarır...bazen kurtarmaz...

egr neden çabuk kurumlanır...

bunu her müşterime istisnasız anlatırım...

bağırmıyorum...ancak okuyun...okuyanlar okumayanlara anlatsın...

1500 RPM DE YADA SÜREKLİ 2000 RPM ALTINDA ARAÇ SÜRERSENİZ EGR VE TURBO DA VERİMLİ YANMA OLMADIĞINDAN ÇABUK KURUMLAMA MEYDANA GELİR...HELE BİR DE YAKITINIZ DA FARKLI MADDELER VARSA...VAY HALİNE....

daha geçenlerde bir müşterim aradı
    fiat bravo 1600 mjet 105 hp....

* abiiiii yakıtım arttı...
    - aracı nasıl sürüyorsunuz ??
    * 60km hızda 6 viteste 1800 rpm de.....

böyle araç sürülür mü ???

süren varsa bir an önce vazgeçsin.........

aracı devirli sürün....her aracın devri farklıdır...kimisi 2 bin rpm dir...kimisi 2200 kimisi 2400....

8. Bu mesajı için 4 kişi cemal arslan'ye teşekkür etti:

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

yavuzselim- size ustanın dediği aklıma geldi devirli kullanmakla çözüm olur diye ama bu seferde yanmayan arıza lambası yanmaya başladı fazla mı devirli kullandım ne

Bügün egzoz muayenesi için Teknomak servisine gitmiştim orda sordum temizlik olmaz dedi, değişim olması gerekir. arıza ışığının yanıp sönmesi için de egr ne zamanki görevini yapamaz hale gelir o zaman uyarı verir dedi herhalde bugün fazla devir çevirince görevini yapamadı arıza verdi.

cemal arslan- bahsettiğiniz gibi normalde çok devirli kullanmam(benzinliden alışkanlık) ama dizel de deviri tutturmaya çalışıyorum 2000-3000 arası kullanmaya özen gösteriyorum ama bu sorun canımı sıkıyor. ayrıca bu işin maliyeti de yüksek. bi servis 300-400 dedi diğeri 700 tl falan dedi 2 katı fark nasıl oluyor anlamış değilim.

Bursa da bu iş üzerine tavsiye edeceğiniz usta varsa sevinirim

ersan akdemir
    ersan16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 17

bende aracımı yakıt tüketimi için düşük devirde kullanıyordum. böyle bir soruna yol açtığından hiç haberim yoktu. bundan sonra devrinde kullanacağız artık.
    benkimya tavsiye edebileceğim bir yer yok ama ankara yolu üzerinde arabayatağı metro istasyonunun yanında ÇALIŞKANEL oto servis var. izmiyor yolunda dükkanlarında fiat yetkili servgisi olrak hizmet veriyorlar. ankra safaltındaki yerlerdinde ise sıradan bir servis. Fiyatları fakr eder elbet ama aynı tecrübe, aynı işyeri belki de aynı ustalar. istersen bir de oradan fiyat al.

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

bursa da maalesef yönlendirebileceğim bir yer yok...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

merhaba
    egr valfinin kirlenmesi ile çalışmaması farklı şeyler
    arızalı ise değiştirmek zorundasınız
    ve bunu anca yetkili serviste gerçekeleştirebilirsiniz
    bizim araçlarımızdaki egr valfi mekanik değil basınç kontrollüdür

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Coşkun hocam egr tamamen arızalı mı yoksa kirlenmeden mi bunu yapıyor orasını tam bilemiyorum. ama ara ara yaptığı için kirlenmeden yaptığını düşünüyorum, devirli kullanmak çözüm olurmu?? Temizletmeyi bir deneyeceğiz herhalde parça değişimi malum yüksek bir rakam ve iki servis ararsında 2 kat fark var

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

Coşkun ve Cemal arkadaşıma teşekkür ediyorum. Engin bilgileri sayesinde bilgileniyoruz ve burada(memleketimde) bilmeyenlere hava atıyoruz).o öyle değil böyle falan filan.Pek ben yeri geldi diye düşünerek benim araçtaki bir sorundan bahsetmek istiyorum.Aslında ayrı başlık açacaktım ama burada mevzu olduğu için buraya yazıyorum.Şimdiki aracım Seat altea motoru 1,6 102 beygir efsane hitler motoru. Sorun rolantide iken bir müddet sonra kendi kendine gaz vermeye başlıyor, sonra bazen stop ediyor bazense sanki bir an gaz kesilmiş gibi duruyor harrr diye gaaz veriyor.Bunu çok iyi anlatamadım ama şöyle örnek verebilirim insanın uyurken uyku apnesi olduğunda nefesi biden tutulur ardından agzını actıgında hırr diye rahatlar ya onun gibi bişey. Anlatabildimmi bilmiyorum.Bunun bogaz kelebegi ya da egr valfi ile alakalı olabileceği söylendi.Debiimetre de olabilir deniliyor. Böyle bir sorun ne olabilir acaba.Bu arada araç lpg de bunu yapıyor benzinde ise sarsıntı yapıyor.

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .Şimdiki aracım Seat altea motoru 1,6 102 beygir efsane hitler motoru. Sorun rolantide iken bir müddet sonra kendi kendine gaz vermeye başlıyor, sonra bazen stop ediyor bazense sanki bir an gaz kesilmiş gibi duruyor harrr diye gaaz veriyor.Bunu çok iyi anlatamadım ama şöyle örnek verebilirim insanın uyurken uyku apnesi olduğunda nefesi biden tutulur ardından agzını actıgında hırr diye rahatlar ya onun gibi bişey. Anlatabildimmi bilmiyorum.Bunun bogaz kelebegi ya da egr valfi ile alakalı olabileceği söylendi.Debiimetre de olabilir deniliyor. Böyle bir sorun ne olabilir acaba.Bu arada araç lpg de bunu yapıyor benzinde ise sarsıntı yapıyor.
    bu soruya yarın cevap verebilirim

dersime çalışayım ustadan tüyolar alayım...

sonra yazarım...

yavvv recep kardeş...cevabı biliyorsan yazarmısın ???

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Recep KOÇAK
    RecepK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 39

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu soruya yarın cevap verebilirim

dersime çalışayım ustadan tüyolar alayım...

sonra yazarım...

yavvv recep kardeş...cevabı biliyorsan yazarmısın ???
    boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyon ile düzelme ihtimali %80 ama geriye kalan hararet müşürü lamda(oksijen) sensörü ve boğaz kelebeği değişimide unutmamak lazım ama genelde vw gurubu araçlarda boğaz kelebeği sorunu çıkıyo bunun sebebide genelde lpg oluyo oksijen sensörünü bozanda lpg malesef üretici firma sadece benzin değerlerine göre sensör karakteri hazırladığı için lpg de değerler çok farklı oluyo ve genelde lamda sensörü kafayı yiyo

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dün EGR lambam yandı. sabah elektrikçiye gittim 3 tane vidası var söktüler tem,lzeyip taktılar lamba sönmedi. bilgisayar bağlayıp arızayı sildiler lamba söndü. sonra bilgisayardan çalışıyormu diye baktılar gaz verdikçe ekrandaki değerler değişiyordu. 10 lira verdim sorunum çözüldü

hilmi aşık
    italyan__atesi16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 34

bursada calıskanel oto kadir usta bendede aynı sorun vardı egr valf, komple temizlendi manifolt ve enjektor tem,zliği falan yapıldı 380lira fatura cıktı

yavuz selim
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

öğlende aracımı bizim burda arkadaşın tavsiye ettiği bir ustaya götürdüm. Egr vaflini ve adını bilmediğim 2-3 parçayı söktü ve bana gösterdi. İçinde yağlı kurum gibi bişey birikmiş asfalta benziyodu. Parçaları ve hortumları temizledi yarım kilo pislik çıktı. sök - tak işlemleri epey uzun sürdü. EGR valfinin olduğu alan çok dar ayna tutarak çalıştı. akşam arabayı teslim aldım. 120tl ücret ödedim. Arabamın çekişi arttı. Yakıtı henüz ölçemedim ama sanırım oda düşecektir.

Forumdan tavsiye ettiğiniz yerler bana çok uzak kaldı için götüremedim. Ben beylikdüzünde oturuyorum. Bu civarda usta arıyan egr'si arzası yanan varsa tavsiye ederim. Daha öncedende götürmüştüm Bilgisayara bağlamaya 20tl ücret aldı.

Serhan ÖZKAYA
    GooSe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 39

Bursada EGR temizliği için yetkili servis haricinde bir usta önerisi yokmu ?

benkimya; senin aracının son durumu nedir ?

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Goose ile özelden konuşmuştuk, forumdakilerde öğrensin, EGR temizliği yaptırdık ama çözüm olmadı tabii ustanın başında değildim(çalışıyor olduığum için) ne kadar ve nereleri temizledi bilinmez.

Şimdi değiştiren arkadaşlara sorum, EGR valfi değişimi ne kadara mal oluyor 300-400 tl diyen yer oldu 600-700 diyen yer oldu. yada Coskun hocam sizler işin içindesiniz bunun değişim masrafı nedir, 2 kat fazla fiyat söyleyen yerler var. Yardım lütfen

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba
    egr valfinin kirlenmesi ile çalışmaması farklı şeyler
    arızalı ise değiştirmek zorundasınız
    ve bunu anca yetkili serviste gerçekeleştirebilirsiniz
    bizim araçlarımızdaki egr valfi mekanik değil basınç kontrollüdür
    abi öyle diyorsun ama bizim forumda bunu temizleyen var. basınç kontrollüyse her herhangi bir proplem yaşamazlar mı ileride? ben de egr valfini gözüme kestirdim kendim söküp temileyeceğim ondan sordum

25. 03/04/2012, 09:22

Sayfa 1/2 12 SonSon