Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Orta stop lambası arızası

Ercan Bektaş
    ercan60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 35

Standart Orta stop lambası arızası

Merhaba arkadaşlar,

Grande Punto'mun orta stop lambası yanmıyor. Gösterge panelinde üçgen içinde ünlümle uyarı lambası da yanıyor ve ekranda da "check stop lights" uyarısı veriyor. Frene bastığımda orta lambanın yanmadığını da tespit ettim.

Sanayide elektrikçiye götürdüm, lambanın led lamba olduğunu söyledi ve plastik aksamı çıkarmaya çalışırsa kırılabileceğini de belirtti. Komple almam gerektiğini belirtti. Şimdi bu sorunu yaşayıp, lamba değişimi yapan arkadaşlar var mı?

Teşekkürler.

Gorky
    Ziyaretçi Gorky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Komple almanıza gerek yok. O plastiğin çıkması lazım

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Lambalar led mi yoksa bildiğimiz ampüllerden mi? Bagaj kapağını açtım içerdeli plastiklerini söktüm, biraz zorladım çıkacak gibi ama elimde kalır diye pek de zorlayamadım.

Hakan T
    Solitude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 99

Lambalar led değil dipsiz ampuldür. Bagaj kapağının iç kısmında üstteki 2 adet siyah tıpayı çıkardıktan sonra lambayıda sökebilirsiniz. Kırılmaz korkmayın.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Genel olarak iç taraftan değişen bir dipsiz ampul olma olasılı yüksek. Kullanma klavuzunda detaylı olarak nasıl değişeceği ve hangi ampul kullandığı yazılı. En azında linea'da var Punto'da da vardır kesin. Geçen fren lambası patladı değiştirdim. Zor birşey değil sadece ilk defa yapınca insan acemi oluyor. Kendim yapamam diyorsanız başka bir elektrikçiye sorun yada yetkili servise. Servislerde ampul fiyatları 1 tl. toplam 5 tl ye halledersiniz.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercan Bektaş
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Orleans Mavi

Eyvallah arkadaşlar, hepinize çok teşekkürler. Aracı alalı 7-8 ay oluyor ama daha yeni yeni forumlara takılıyorum. Ama gerçekten güzel bir ortam var; bilgisi olan arkadaşlar anında cevap veriyor.

@Furkan hocam, teşekkürler verdiğin konu gerçekten işime yarayacak gibi görünüyor.

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

Dipsiz ampul+tornavida+lehim tabancası

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dipsiz ampul + elle kolayca çıkıyor. benim 3-4 tanesi yanmıyordu. gece saat 12 işten çıktım ne yapsam ne yapsam.. gittim söktüm yerinden bir baktım dipsiz ampul. anında anştayn moda geçtim. evde şerif ledler vardı hemen şerit led çektim ampulleri iptal ettim. araca taktım ama çalışmadı. delirdim havada buz gibi. söktüm tekrar evde denedim çalışıyor. gittim gelen elektriğe avometreyle baktım 6 volt geliyor. sen bütün araca 12 v ver . sonra git 3. stop lambasına 6 volt ver.FİAT ınada fabrikasınada icat edenede .... sinirlendim stopların kablosunu söktüm fren lambasından paralel kablo çektim 3 fren lambasına.. zil gibi oldu meret : gayette eskisinden güzel aydınlatıyor.. blginiz olsun 6 volt geliyor 3. stop lambasına

Emre Sipahi
    sipahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 20

Yeni konu açmayayım dedim. Bende bugün sarı uyarı ve aynı ikaz geldi. Bi gitti yol sırasında bi iki frenden sonra. Bi yerde durdum ve tekrar çalıştırınca ikaz gitti. Acaba anlık mıydı? Soketlerden miydi? Gelip geçen oldu mu aranızda böyle acaba?

Ekleme: Arkadaş baktı yanmayan lamba yok.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Genelde bu gibi olaylar şöyle geçer birdaha yapmadıysa sorun yoktur..

Emre Sipahi
    sipahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genelde bu gibi olaylar şöyle geçer birdaha yapmadıysa sorun yoktur..
    Güzel mantık. Zaten Eylül'de bi Çanakkale niyetim olduğundan ay başında ustaya gidersem yağ, su için gösteririm onları da.

Fatih TEK
    fct1071 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453
    Edilen teşekkür: 110

arada arıza ışığı yapıp sonradan yanmayan lamba çıkmaması sorunu benimde başıma geldi. servisin arka iki far grubunu değiştireceğiz deyip 700-800 liralık bir fatura çıkaracağını söylemesi arıza lambasına devam dedim. sonra yolumuz sanayiye düştü eskilerden işinin ustası bi elektrikçi abimiz vardı anlattım sorunu 5 dakikada 15cm'lik bi kabloyla çözdü. arka stop grubu elektrik devrelerine yük bindiği zaman (ör: farlar açık sinyal verdiniz ve frene bastınız, sinyali kaçırabiliyordu ya da lamba arızası ışığı yanıyordu.) tesisat akıma yetersiz kalıyor dedi. eksiye bi paralel attı. iş tamamdır 1,5 yıldır tık yok
    A.T.K.ve Y.

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Alıntı fct1071 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arada arıza ışığı yapıp sonradan yanmayan lamba çıkmaması sorunu benimde başıma geldi. servisin arka iki far grubunu değiştireceğiz deyip 700-800 liralık bir fatura çıkaracağını söylemesi arıza lambasına devam dedim. sonra yolumuz sanayiye düştü eskilerden işinin ustası bi elektrikçi abimiz vardı anlattım sorunu 5 dakikada 15cm'lik bi kabloyla çözdü. arka stop grubu elektrik devrelerine yük bindiği zaman (ör: farlar açık sinyal verdiniz ve frene bastınız, sinyali kaçırabiliyordu ya da lamba arızası ışığı yanıyordu.) tesisat akıma yetersiz kalıyor dedi. eksiye bi paralel attı. iş tamamdır 1,5 yıldır tık yok
    + ekliyorum bendede plaka lambaları sık sık sönüyor bir iki vurdumu yanıyor sizde deneyin

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Standart Cevap: Orta stop lambası arızası

Yeni konu açmaktansa ben de buradan yazmak istedim. 3. stop lambasının tam ortasındaki ampul yanmıyor. Servise bu konuyu danıştığımda ise; "arkadaşlarımız açmaya çalıştılar. Ancak kırılması söz konusu olabileceğinden takım halinde değiştirmemiz gerekiyor" dediler. Ben de bunu istemiyorum. Bu nedenle bu işlemi yaptırabileceğim Anadolu yakasında alanında iyi bir oto elektrikçi tavsiyeniz olabilir mi?

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni konu açmaktansa ben de buradan yazmak istedim. 3. stop lambasının tam ortasındaki ampul yanmıyor. Servise bu konuyu danıştığımda ise; "arkadaşlarımız açmaya çalıştılar. Ancak kırılması söz konusu olabileceğinden takım halinde değiştirmemiz gerekiyor" dediler. Ben de bunu istemiyorum. Bu nedenle bu işlemi yaptırabileceğim Anadolu yakasında alanında iyi bir oto elektrikçi tavsiyeniz olabilir mi?
    Yasin bey, ben daha önce serviste ortadaki ampulünü değiştirmiştim ama sökerken stopun lastiği var onu dikkat etmiyorlar yırtılıyor veya eskidiğinden dolayı yırtılıyor. Sonra onu öyle takıyorlar ve söylemiyorlar. daha sonra stopun oradan araç yıkanırken su almaya başlıyor ve mecburen komple değiştirmek zorunda kalıyorsun. Yaptırdığın yerde takarken lastiğini kontrol et.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Ali Bey. Söz konusu ampullerden bir tanesini serviste değiştirdiğinizi söylediniz. O ampuller hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç watt ve nereden temin edilebilir?

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Yasin bey hiç hatırlamıyorum, ben oradan geçerken iki dakika uğramıştım 5 dakikada değiştirip vermişlerdi. ama tahminin oto aksesuarcılar da vardır. Kemal otoya bir sorun derim, varsa kendiniz de değiştire bilirsiniz stopu sökerken ağaç bir kaşık kullanın bence daha az sorun çıkarır. Zaten kırmızı kısmın altındaki plastiğin ayakları var 6 tane olması gerek 3 üste 3 alta , önce biraz ayırın kırmızı kısmı sonra biraz asılırsanız fark edersiniz ayakları zaten biraz daha asılırsanız çıkar yerinden.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey hiç hatırlamıyorum, ben oradan geçerken iki dakika uğramıştım 5 dakikada değiştirip vermişlerdi. ama tahminin oto aksesuarcılar da vardır. Kemal otoya bir sorun derim, varsa kendiniz de değiştire bilirsiniz stopu sökerken ağaç bir kaşık kullanın bence daha az sorun çıkarır. Zaten kırmızı kısmın altındaki plastiğin ayakları var 6 tane olması gerek 3 üste 3 alta , önce biraz ayırın kırmızı kısmı sonra biraz asılırsanız fark edersiniz ayakları zaten biraz daha asılırsanız çıkar yerinden.
    Deneyeceğim Ali Bey, tekrar teşekkürler.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Dipsiz kucuk ampul olarak geciyor. Ben sokmusken hepsini degistirdim. 7 ampul var 10 tl verdim. Herhangi bir oto elektrikcisini ugrayin onlarda sirt kasimak icin kullanilan alete benzer birsey var onunla tirnaklari cok rahat cikartiyorlar.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon