Sayfa 2/7 İlkİlk 123456 ... SonSon
121 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: EGR temizliği

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Araçlarda bulunan her parçanın mutlaka bir şekilde otomobile faydası olduğu yönündeki bir çok mesajınızı okudum ve gerçekten çok etkilendim.. şimdi sizin engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak için şunları sormak istiyorum..

1)herkezin söküp atmak için can attığı KATALİTİK KONVERTÖR lerin araçlara ne gibi faydaları vardır? teoride çevre kirliliğinin önlenmesi yanında yanmadan atılan yakıtın kontrolü ve bu sayede yakıt ekonomisi sağlanması için dizayn edildiğini fakat pratikte ne yazıkki hiçde böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. (egzost sistemi üzerinde oluşturduğu direnç nedeniyle) katalizör iptal edilip lambda sensörü egzost gazıyla iyi temas edecek şekilde uygun biryere monte edildiğinde araçta performans artışı ve direnç oluşturmadan yanmayan yakıt kontrol edildiğinden yakıt tüketiminde azalma olduğunuda biliyoruz.. e o zaman ARACA FAYDASI nedir bu katalizörün gerçekten merak ediyorum.. çevre kirliliğini önlemeye çalışmaktan başka ne işe yarar araç üzerinde..?

2)Egr valfinin araç performansı ve haliyle yanma verimine negatif hiçbir etkisi olamayacağını yazmışsınız.. Makine Mühendisliği Öğrenciliğim sırasında kimse bana CO in O2 den daha yakıcı olduğunu anlatmadı benim hocalarımmı çok kötüydü yoksa sizmi biraz eksiksiniz?? şimdi diyeceksinizki yanmayan yakıtta yeniden yanma odasına gidiyor ve yakılıyor. yanma odasından yanmadan çıkan yakıt depodaki yakıtla aynımı sanıyorsunuz?? o yakıt yanmamış değil kısmen yanmış ve karbonlaşmaya uğramış yakıttır bu sırada enjektörlerden çıktığı gibi partiküller halinde değildir ve hızlı bir şekilde buharlaşıp yanmaya katılması beklenemez. tamam küçük bir kısmı yanar ve dışarıya kullanılmadan atılan enerji kaynağı azaldığından çok çok küçükte olsa bir tasarruf sağlar ama tüm sistemlere kurum yapar ve bu şekide verim düşürür. bu bilgiler ışığında egr sisteminin motor sıcaklığını optimum seviyede tutmaktan (ki önemlidir) başka ne faydası olabilir?? özellikle rezalet yakıtların kullanıldığı ülkemizde zararları daha fazla değilmidir?

forumdan alıntıdır

Serhat Kökalp
    serhat77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 NOZ 29
    Edilen teşekkür: 6

Arkadaşlar ben dün akşam Shell V-Power GTL yakıtı denedim. 2 yada 3 yakıt alımından sonra etkilerini daha çok hissedeceğimi söylediler. Kısaca olay şu sıfır kükürt oranı ve performans. Dün akşam 3. vitese kadar her kalkışta gazı sonuna kadar basmama rağmen sıfır duman attı. Ki dizel için çok şaşırtıcı. ( Normalde arkadaki arabaların farlarında dumanımı görürdüm. ) Yakıt doğalgazdan euro dizel e dönüştürülüyormuş. Ve sıfır kükürt oranına sahip. Yalnız lt fiyatı 4,09 TL ama bir kaç kere daha alıp deneyeceğim ve performans artışınada bakacağım.

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 217

Alıntı serhat77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben dün akşam Shell V-Power GTL yakıtı denedim. 2 yada 3 yakıt alımından sonra etkilerini daha çok hissedeceğimi söylediler. Kısaca olay şu sıfır kükürt oranı ve performans. Dün akşam 3. vitese kadar her kalkışta gazı sonuna kadar basmama rağmen sıfır duman attı. Ki dizel için çok şaşırtıcı. ( Normalde arkadaki arabaların farlarında dumanımı görürdüm. ) Yakıt doğalgazdan euro dizel e dönüştürülüyormuş. Ve sıfır kükürt oranına sahip. Yalnız lt fiyatı 4,09 TL ama bir kaç kere daha alıp deneyeceğim ve performans artışınada bakacağım.
    GTL yi bende kullanıyorum çok farkediyor. psikolojik değil tamamen başkalarınında gözlemleri sonucu ''bu araba 75 beygir gibi gitmiyor çok iyi yaa'' dedirtiyor. bi süre kullandıktan sonra arada bir normal v power kullanmanızı tavsiye ederim

volkan kaymak
    vvkaymak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

arkadaşlar euro 5 motorlarda çok daha etkin kullanılıyor bu egr. Euro 5 motor dan nasıl iptal ederiz bu egr yi

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı vvkaymak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar euro 5 motorlarda çok daha etkin kullanılıyor bu egr. Euro 5 motor dan nasıl iptal ederiz bu egr yi
    mekanik olarak iptal etmeniz gerekir. manifolta giden ekzost gazını bir şekilde kesmeniz gerekir yani. yazılımsal olarak imkanı yok. ya egr nin fişini çekeceksiniz (arıza lambasını yakar, araya direnç konarak belki arıza lambası söndürülebilir) yada egr yi söküp gaz girişi kısmına uygun şim kestirip komple kapatacaksınız.
    egr yi temizlettikten sonra manifolt temizliği yaptırmanız şiddetle önerilir

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

monifolda gide eksoz gazının önünü mekaniksel olarak kestiğimizde, araba egr pozisyonunu doğrulayamayacağı için egr hatası üretecek, sadece monifoltun önünü tıklamak yetmez birde elektronik olarak egr pozisyon setinin doğru olduğunu ecu ya bildirmek gerekli bunu nasıl yapacağız.

mesut karahan
    GP51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

egr nin fişini çekersek, arıza lambasını yanacak. peki tekrar takınca sönermi?

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

hayır sönmez resetlenene kadar alarm görünür.

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

monifolda gide eksoz gazının önünü mekaniksel olarak kestiğimizde, araba egr pozisyonunu doğrulayamayacağı için egr hatası üretecek, sadece monifoltun önünü tıklamak yetmez birde elektronik olarak egr pozisyon setinin doğru olduğunu ecu ya bildirmek gerekli bunu nasıl yapacağız.
    gaz girişini tıkayınca egr valfi yine gaz pedalı ve diğer parametrelere göre açılıp kapanacak yani çalışmasını engellemiyoruz. yazılımsal olarak iptal etmeye gerek kalmaz.

egr valfinin fişini taktıktan sonra arıza lambası bende söndü.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

egr yazılımlı iptal olur 1.3 de mekanik iptal olmaz 1.9 jtd olur anca

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

nasıl yani ne farkı var mjt ile jtd arasında

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

fişi hemen takınca arıza lambası sönmese bile belli bir süre sonra sönecektir. veya akü
    (-) kutup başını söküp 10-15 dakika beklersek söner sanırım...

Mehmet Gazihan
    Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 KSK 75
    Edilen teşekkür: 28

İtinayla EGR yazılımsal kapatılır..

yakınlarınızda mutkala bir Megachips Yükleme Merkezi vardır..

konu ile alakalı makalelerimi dizelim.com dan okuyabilirsiniz..

Cevap: MODİFİYE CHIP TUNING VE POWER BOX

bu sayfanın sonuna doğru ilgili forumun yöneticisi bir arkadasımızla yaptığımız bir söylesi var..

konu ile alakalı net bilgiler mevcut..

HAKAN PUNTOO
    ilyanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

nedir bu egr ya!

KEYA KEYA
    DarknessFall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 103

ben egr yi iptal ettirdim yada temizlettim ,

şöyle idi şöyle oldu diyen biri yokmu?

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

Merhaba Arkadaşlar
    Arabamın yakıt tüketimi yükseldi ve çekişte yavaş yavaş düşmeye başlamıştı.
    servise götürdüm egr ihbarı vardı resetledi tekrar ihbar geldi temizlenmesi gerek var dediler arabayı serviste bırakıp gittim. Akşam üstü geldim bir tur atalım dedim ve çıktık egr temizliği bu kadarmı fark eder başka bir ara gibi oldu gaza verdiği tepkiler müthiş değişti. bir temizlikten sonra bu kadar fark ederse iptal ettimmi nasıl olacağını tahmin edemiyorum arkadaşlar nasıl iptal edeceğiz bu egr yi.

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

servis egr iptali yapmaz, temizlendiği için işini tam olarak yapıyor (muhtemelen sizinki açık kaldığı için egr motor her devirde ve her gaz pedalı konumunda açık kalıyordu ve sürekli motora egzost gazı giriyordu) ve aracın çekişi düzelmişti.

mesut karahan
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

punto ile linea egr sistemi farklımı? puntoda egr fişine ek başka bir fiş az üstünde bir parçaya giriyor. fakat lineada orası kapalı. nedenini bilen varmı?

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhabalar tavsiye görüş ve önerilerinizi dikkatlice okudum çokk faydalı oldu teşekkürler..!! Albea aracımın debimetresi arızalandı zannetmiştim çünkü aracım verimden çok düşmüştü fişi çıkarınca araba eski haline dönüyordu..! Serviste bir ustanın tavsiyesi ile Yağ temizleyici hemen uçucu debimetre ve benzer aksamlar için üretilmiş bir sprey aldım debimetreyi yerinden çıkarttım ve temizledim..! İnanılır gibi degil debimetre arızalı degilmiş sadece yağlanmış..! Elektronik bir parça oldugu için servis ustasının tavsiyesinide aldım 6 ayda bir bu gibi spreylerle elektronik aksamların temizlememiz dogru olurmuş...!! Toz ve yağ bu gibi parçaların ömrünü kısaltırmış..! Bir çok kişi bu parça arızalandı diye yenisi ile yüksek meblalarda para ödeyerek degiştiriyormuş..! sanayi ustası çıkan eski parçayı bu bahsettigim spreyle temizleyip kutuya koyup yeni gibi satıyorlarmış..! Bende yeni ögrendim yeni ayıktım bundan sonra da herşeye tam emin olmadıkça yaptırmayacam..! Bizleri bu şekilde aldatan usta bozuntularınıda allah ıslah eylesin..!

Bir forumdan alıntıdır varmı bildiğiniz sprey markası hangi sprey belki işimize çok yarar

ŞENER GÜRBÜZ
    senergurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    34 ZG 9133
    Edilen teşekkür: 13

bende ustamı aradım ve sordum.istersen sökebiliriz yakıt tüketimini etkiler dedi.
    fakat insanın içine bir şüphe düşüyor.egr nin yokluğu farklı bir arıza yada hasara yol açarmı ? yada muayene v.s. gibi denetlemelerde sıkıntı yaşatırmı.
    kaş yaparken göz çıkartmaktan korktum açıkcası
    "alex" atar "volkan" tutar
    bikini giysin AHMET ÇAKAR

Sayfa 2/7 İlkİlk 123456 ... SonSon