13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Grande punto; elektronik arızası

ozan coşgun
    ozaygrup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 0

Soru Grande punto; elektronik arızası

arkadaşlar merhaba;

Benim puntonun 2 hafta önce yolda giderken kornası takılı kaldı,biraz uğraşıp kapattım,ertesi gün aynı şeyi tekrar yaptı bu seferde sigortasını sökmek zorunda kaldım, elektrikçiye gösterdim ,tırnak kırılmış falan dedi bir iki kurcaladı direksiyonu tamam dedi gönderdi,ertesi gün arıza tekrar etti,neyse geçen hafta da uzun far takılı kaldı bu seferde onu söndüremedik,gittim elektrikçiye sigortaları kurcaladı tamam hallettik dedi gönderdi, dün akşam arabanın yanına gittim bir baktım farlar açık (kendiliğinden açılmış) arabayı çalıştırayım dedim tık bile yok.anahtar dönüyor ama hiç ses gelmiyor arabadan. elektrikçi getirdim, takviye yaptık,aküden marş motoruna direk bağlantı yaptık çalışmadı ,en son immobilizer dedik. gittik anahtarcıya,o da anahtar sinyal gönderiyor sorun bundan değil dedi.evet biraz uzun oldu ama sanırım iyice anlatabildim. Şimdi araba evin önünde yatıyor ,bu konu ile ilgili yardım edebilecek ,yol gösterebilecek varsa çok sevinirim .teşekkürler.

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

öncelikle marş motoruna direk takviye olsun sigorta kutusunu kurcalamak olsun bunlar hatalı müdahaleler bi servise çektirin aracınızı cihazla hata kodu okutulsun ona göre bi yol izlensin

barış unye
    İl Başkan (Iğdır) barisunye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 83

Alıntı ozaygrup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba;

Benim puntonun 2 hafta önce yolda giderken kornası takılı kaldı,biraz uğraşıp kapattım,ertesi gün aynı şeyi tekrar yaptı bu seferde sigortasını sökmek zorunda kaldım, elektrikçiye gösterdim ,tırnak kırılmış falan dedi bir iki kurcaladı direksiyonu tamam dedi gönderdi,ertesi gün arıza tekrar etti,neyse geçen hafta da uzun far takılı kaldı bu seferde onu söndüremedik,gittim elektrikçiye sigortaları kurcaladı tamam hallettik dedi gönderdi, dün akşam arabanın yanına gittim bir baktım farlar açık (kendiliğinden açılmış) arabayı çalıştırayım dedim tık bile yok.anahtar dönüyor ama hiç ses gelmiyor arabadan. elektrikçi getirdim, takviye yaptık,aküden marş motoruna direk bağlantı yaptık çalışmadı ,en son immobilizer dedik. gittik anahtarcıya,o da anahtar sinyal gönderiyor sorun bundan değil dedi.evet biraz uzun oldu ama sanırım iyice anlatabildim. Şimdi araba evin önünde yatıyor ,bu konu ile ilgili yardım edebilecek ,yol gösterebilecek varsa çok sevinirim .teşekkürler.

geçmiş olsun....farklı ve ılk defa gordugum bı sorun...bencede en yakın servıse çekın baksınlar...en azından tespiti yapılır...cok masraflı bı olaysa dısardan halledersınız

ozan coşgun
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı

teşekkürler arkadaşlar,servisten önce yarın bi elektronikçiye götürecem,ondan sonra neye mal olursa olsun adres servis olacak.

. .
    Ersal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 341

Servis yolu göründü bence

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Bilmeyen ellere aracı elletmek sonrasında daha büyük maddi yaralar açabilir neyse ki İzmir'in ı var
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

direk servise götürün aracı...5 liralık sorun 10 liraya çıkacak yoksa...
    Keyif BMW'Dir...

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Merhaba,

Son zamanlarda aracınızın teybinde 'CAN CHECK' gibi bir uyarı da gördünüz mü?

Bahsettiğiniz problemler sanki basit bir tırnak kırılması değil de CanBus üzerinde adres karışıklığı gibi görünüyor.

Bir tanıdığımın Renault Megane aracında da vardı, farları açınca sileceklerin çalışması gibi problemleri vardı.

Elektrikçilerin yapabileceği kadar basit olmayabilir, CanBus hattınızda zaman zaman ortaya çıkan bir topraklama hatası veya birbirine dolaşmış bir kablo nedeniyle CanBus hattı üzerinde oluşan elektronik yankılar bile buna neden olabilir.

CanBus nedir diye soracak olursanız, bir çeşit bilgisayar ağı. Sadece bir çift kabloyu aracın çeşitli kumanda düğmeleri üzerinden birbirine bağlayıp aracı bir kablo topağına çevirmekten kurtaran bir sistem. Sisteme bağlı her noktanın bir adresi var. Örneğin '12345678' adresinden 'Açıl' emri geliyor ise aracın beyni onunla ilgili işlemi yapıyor.

Ama bu haberleşme sırasında bu adres yerine '12345673' gibi bir şey giderse tamamen faklı bir şey çalışmaya başlayabilir.

Umarım eşeklik edip havayastıklarını da bu sisteme bağlamamışlardır, çünkü günün birinde farları açtığımda suratımda yastık patlaması hiç hoşuma gitmez.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

kontağı peş peşe 2 3 sefer açıp teyp devreye girmeden kapatırsanız böyle bir sorun oluşabiliyor. çünkü sistem tam kendini check yani kontrol ederken yarıda kesiyorsunuz ve bu ard arda tekrar ettiğinde kilitleniyor. kontağı kapatıp bir süre beklediğinizde sorun ortadan kalkıyor. forumda motor arıza ışığı yandığında bilgisayardan silinemediğ ile ilgili bi konu okumuştum. geçen hafta arkadaşın aracı benzin aldıktan sonra (opetten) yolda kendiliğinden arıza ikazını yakmıştı ve araç gaz yemiyordu 4000devirin üstüne çıkmıyordu araçla bir süre gezdikten sonra 6-7 km yolyaptık deneme için kenara çekip stop ettik aracı çalıştırdık düzeldi bende şaşırdım nasıl olduğuna. bilginiz olması için yazdım. saygılar

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ozan coşgun
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Ben sorunumu hallettim.ama neler çektim bana sorun. Biz beyindir,sinyal koludur araştırırken sorun sigorta panelinden çıktı.20 yaşında genç bir eleman çözdü sorunu (ıslandığı için komutları karıştırıyormuş.)ustanın söylediği.. Servis başka bir şey diyor,sanayi başka bir şey ,,birde kaç bin liralık cihazlar var ellerinde. Doğru düzgün ahlaklı ne servis var nede sanayide usta .hepsi kucağa çekme derdinde.bunlar nasıl insan , kalkıyorlar yalan ,yatıyorlar yalan işleri,3 bin ,4 bin tl para isteyenler oldu sorunu halletmek için. Ayıptır yaa.yatacak yer bulamayacaklar bunlar.

Günay Aydın
    By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 AG 106
    Edilen teşekkür: 36

Geçmiş olsun öncelikle şimdi burda ki hataniz bana göre aracinizi işten gerçekten anlayan birine götürmeniz gerekiyordu belkide ustaniz cok iyi yapamadi onu bilemem.

Benim bütün araçlarim fiat oldu dolayisiyla hep servise götürdüm 98 yılından beri 2 sene önce aracima blow takmak için özel servisimiz vardi oraya cektim sigorta kutusunun alt tarafinda aracin eksi kablolarinin birleştiği bi yer var oradan kısa devre yapmiş kablolar tutuştu sigorta kutusundan içerdeki sigorta kutusuna.

iyi bir elektrikci vardi onu getirdik hemen tesisati tamemen sökecem araba bi hafta yatacak ben hallederim yada gidip 2.el bi tesisat al onu takalim maliyeti 500 lirayi bulur dedi.
    babamin isteği üzerine servise götürdük arabadaki sorunu dinledik hemen ruhsatla komple tesisat isteyeceklerdi 1.700 lira sadece tesisat fiyati kalsin dedim ben kabul etmiyorum tanidikti servis sonra ustayla konuştum ben bakacam dedi 2 tane kablo yanmiş zarar verenleride yenilemiş 2 kablo cekti içeriye kadar 2 tanede kabloyu da tamirledi.

maliyeti 500 lira
    Kaming Son
    Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene

Dumani Üstünde Punto

ömer kabak
    Seat Leon stylance punt0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 142

arkadaslar bendede aynı sorun mevcut bende uzun farlar ve korna takılı kalıyor.. bildigim kadarıyla grande puntolarda body beyni denilen bir parca var o arızalanmıs olabilir dediler.. bende bi ara servise göstericem bakalım...

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı punt0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bendede aynı sorun mevcut bende uzun farlar ve korna takılı kalıyor.. bildigim kadarıyla grande puntolarda body beyni denilen bir parca var o arızalanmıs olabilir dediler.. bende bi ara servise göstericem bakalım...
    sigorta paneline baktırın önce. röleleri değiştirin öyle test edin. body computer öyle kolay bozulacak bir eleman değildir, kolay kolay saçmalama yapmaz.