Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: ABS kesin sorunlu

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

Standart ABS kesin sorunlu

Ani frenlerde abs devreye girince Gpunto durmakta çok zorlanıo.Ancak ani yapmazsan direk yere çivilio ve kaymıo.Sizce abs de bi sorun olabilirmi?bugn başıma gelen olay yaklaşık 50 km ile gidiodum. ani fren yapmam gerekti. normalde aracın 7-8 mt de durması gerekir (okdr bile olduunu sanmıyorum da) ama abs devreye girdii için bu mesafe yaklaşık bi 3-4 katına çıktı. daha önceden de abs li araba kullandım ama bu kesnlikle böyle değildi. bi sorun olablr mi??

Kerem GÜLTEKİN
    padawantr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 49

ABS sistemi daha önce de tartışıldı sanırım ama yine de söyleyim. ABS sistemi fren mesafesini kısaltmak için değil dengeli ve kontrollü durmak için yapılmış bir sistemdir. Panik frenlerde lastiklerin kızaklaması sonucu kontrol kaybetmemek için bu kilitlenme olayının önüne geçer. Hangi teker kızaklamaya başladı ise o tekere saniyede bilmemkaç atım şeklinde fren yaptırır.

Yaşadığınız sorun bence ABS'den değil. Kullanmış olduğunuz otomobil fren destek sistemleri olarak oldukça gelişmiş bir otomobildir. ABS'ye ek olarak EBD (Fren destek sistemi) de mevcuttur. Aracın durma süresinin uzaması direk ABS sorununa dayandırılmamalı bence. Yolun zemin şartları da önemli. Mesela buzlu bir yolda seyrediyorsanız ABS size sadece frenleme anında manevra sağlar. Durma mesafesini kısaltmaz. Halk arasında "Abi buzda bile küt diye duruyo" tabiri aslında yanlıştır.
    Kerem GÜLTEKİN (Padawan-tr) / kerem@grandepuntotr.com - padawantr@yahoo.com

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Alıntı padawantr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ABS sistemi daha önce de tartışıldı sanırım ama yine de söyleyim. ABS sistemi fren mesafesini kısaltmak için değil dengeli ve kontrollü durmak için yapılmış bir sistemdir. Panik frenlerde lastiklerin kızaklaması sonucu kontrol kaybetmemek için bu kilitlenme olayının önüne geçer. Hangi teker kızaklamaya başladı ise o tekere saniyede bilmemkaç atım şeklinde fren yaptırır.

Yaşadığınız sorun bence ABS'den değil. Kullanmış olduğunuz otomobil fren destek sistemleri olarak oldukça gelişmiş bir otomobildir. ABS'ye ek olarak EBD (Fren destek sistemi) de mevcuttur. Aracın durma süresinin uzaması direk ABS sorununa dayandırılmamalı bence. Yolun zemin şartları da önemli. Mesela buzlu bir yolda seyrediyorsanız ABS size sadece frenleme anında manevra sağlar. Durma mesafesini kısaltmaz. Halk arasında "Abi buzda bile küt diye duruyo" tabiri aslında yanlıştır.
    Evet hatta ABS buzlu yollarda fren mesafesini uzatabilir. Ama EBD ile de desteklenince aracın kontrolden çıkmasını önler. Yerde buz var mıydı?

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Küt diye yapıştırmışsın yavv.
    Kesin sorunlu demişsin...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

yok kesinlikle herşey normaldi. abs yi biliorm. tanıyorumda. kızaklama faln herşeyide biliorm da bu soruın normal değil gibi gelioo.çünkü gerçekten arabayı durduramıorun abs devreye girince. daha önceden absli vectra megane da kullandım onlarda kesinlikle böyle değildi.

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı microab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Küt diye yapıştırmışsın yavv.
    Kesin sorunlu demişsin...
    biraz kötüler gibi oldu ama öyle gibi gelio bana.

7. 08/01/2007, 23:03

Kerem GÜLTEKİN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Arkadaşlar, ABS'nin mantığı bu değil işte. tabii ki ABS devreye girmeden daha ivmeli bir şekilde yavaşlarsınız çünkü disklere yapılan basınç o anda hep sabittir. fakat lastikler kızakladığında bu basıncı darbeler şeklinde verir. bu da çok hızlı bir şekilde frene basar ve bırakır gibi de düşünülebilir. o esnada tabii ki de yavaşlama ivmeniz daha da azalacaktır. çünkü amaç orada kızaklamayı önlemek için freni kesikli hale getirmektir. Tekrar ediyorum. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Kontrollü durmanızı sağlar.

9. 08/01/2007, 23:24

StarJet Dynamic 1.4 77Bg. gpunto_76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

ABS yi nasıl deneyebiliriz? Tabi herhangi bir tehlikeli duruma girmeden. Saatte 100 km ile bos yolda giderken ani ve sert fren yapmak ne gibi sonuclar dogurabilir ?
    StarJet Dynamic 1.4 77Bg.

11. 08/01/2007, 23:30

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

bence dıkkatlı bı test yap sorun yasıyorsan servıse gıtmenı tavsıye ederım
    dedıgın gıbı frenlemeyı uzatıyorsa kızaklama algılamadan abs devreye gırıp frenlemeyı azaltıyor olabılır.

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı padawantr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, ABS'nin mantığı bu değil işte. tabii ki ABS devreye girmeden daha ivmeli bir şekilde yavaşlarsınız çünkü disklere yapılan basınç o anda hep sabittir. fakat lastikler kızakladığında bu basıncı darbeler şeklinde verir. bu da çok hızlı bir şekilde frene basar ve bırakır gibi de düşünülebilir. o esnada tabii ki de yavaşlama ivmeniz daha da azalacaktır. çünkü amaç orada kızaklamayı önlemek için freni kesikli hale getirmektir. Tekrar ediyorum. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Kontrollü durmanızı sağlar.
    dediğin doğru tamamende katılıyorum.fakat daha öncedn absli vectra ve megane da kullandım. kesinlikle ama kesinlikle böyle bişi görmedim. bu hafta sonuda servise gidip göstericem ve sonucu tekrardan yazıcam.abs fren mesafesini kısaltmaz dorudur.çünkü belli aralıklarla fren pistonları diskleri tutuyor. buda fren mesafesini uzatıyor. ama bnm dediğim öle böle bi fark diil.50 km ile giderken düz ve kuru yolda fren mesafesi yaklaşık 5 katına çıktı(abartmıyorum).

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

yaw burada barzi bi fark var skoda da ama bu işte yanlıslık var hangi firmaya sorarsan sor abs mesafeyi kısaltmaz ehliyetkurslarında bile oyle anlatılır hadi kısaltsın diyelim bu 1 metere olsun abi 10 metre falan olmaz bu işte bi yanlsılık var

HellKnight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tamam ama ABS 3-4 katına cıkarmaz kı

Kerem GÜLTEKİN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Walla o zaman servisten gelecek cevabı buraya da bi iletirsen neymiş ne değilmiş bi öğrenelim.

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

50 km/s hızla giderken ABS nasıl bir durum hasıl oluyor da, devreye girebilioyr? Yani bence bu süratte iken ABS'yi devreye almayacak şekilde dikkatli seyir halinde bulunmak daha önemli bence.

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    50 km/s hızla giderken ABS nasıl bir durum hasıl oluyor da, devreye girebilioyr? Yani bence bu süratte iken ABS'yi devreye almayacak şekilde dikkatli seyir halinde bulunmak daha önemli bence.
    Istanbuş trafıgı onune yaya-araba-kedı kopek hatta ınek ve at bıle cıkabılıo... Bole garıp durumlarda abs kullanmak nerdeyse farz oluo

Fatih Göncü
    ORACLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 88

Abi bir kaç kere istemeden ABS yi tecrübe etme sansım oldu.
    Daha önceki aracım tipoydu. İşten çıkışta ilk trafik ışıklarını eğimli bir yol var.
    Yokuş aşağı iniyorum. Ogün kafam çok dalgındı ve kırmızı yanmasına rağmen ben hala gaza basıyordum. Sonradan ışığın kırmızı olduğunu anladım ama normal frenle duramayacak kadar az mesafe kalmıştı ışıklara.
    Burası bir kavşak ve o sırada da karşı şeritten gelip benim önümden diğer istikamete gidecek araçlarda geçişe devam ediyor. Nasıl dalmışsam.
    Neyse reflex olarak frene abandım.ABS devreye girdi kütürdüler geliyro frenden ama kontrolü hiç kaybetmiyorum ve ışıklara kadar araç durdu. Mesafeyi ve hızımı tam bilemiyorum ama hızlıydım. Kendime eski tipomdan pay biçtim.
    Abi kesin önümden geçen arabalara girmiştim. Hiç şansım yoktu.
    Birde yine bayram arefesinde yine ışıklarda ışık kırmızı oldu fakat yerler hafif ıslaktı (şu yağmurun ilk yağdığı andaki gibi yani vızır vızır).Hafif bir fren baskısı dahi lastiklerin kaymasına sebep oldu ve abs devreye girdi.Bir kaç kere basıncı azaltıp durmayı dednedim ama olmadı.her halukarda abs devreye giriyordu durabilmem için. Evet mesafe uzadı ancak bunun yukarıda da belirtildiği gibi abs ile alakası yok. Tamamen yol şartlarına bağlı bir durum

Walla bnm ABS 2 sefer devreye gırdı bugune kdr bırınde maslak darussafaka ısıklarında gecenın bı koru kapatmıs gıdıodm 55-60 mt de fln 180kmden durdu snrm U atmaya calısan bı bora vardı beyaz ona farları dıktı sag kapıdan durdu... En son baktıımda 180 dı gosterge... Bırınde de 30km ıle gıderken camurda kaydı... Yanı yol sartı Oracle'nın de dedıgı gbı... 30km ıle gıderken herhal bı 20mt de fln durdu...

Mustafa SEZGİN
    Sezgintr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 LP 418
    Edilen teşekkür: 31

Videoda gösterilene dikkat ettiyseniz absli ve abs siz arabalar yanyana durdurulurken absli arabanın 2 tekerleği buzlu zeminde değildi. Abs fren mesafesini kısaltıyo gibi durmuş.

22. 09/01/2007, 17:29

23. 09/01/2007, 18:03

Mustafa SEZGİN
    Sezgintr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 LP 418
    Edilen teşekkür: 31

Şimdi abs sorunlumu değil mi ben bunu anlamadım. Fren mesafesini 3-4 kat arttırması bana çok garip geldi. Ben arabamda defalarca bunu denedim ama hiç fren mesafesini arttırmadı. Belki o araçta bi problem olmuş olabilir.
    Ben aracın frenlerinden aşırı dercede memnunum hatta şimdiye kadar kullandığım en iyi fren sistemi diyebilirim.

25. 09/01/2007, 18:20

26. 09/01/2007, 18:29

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

zten usta sofor abs yı her zaman devreye sokmaz lımıt fırenaj yapar yolu hısseder 20 le gıderken bıle kazık fıren yapsanız araba kuru yolda 1-2 metre kayar... lımıt frenaj cok onemlıdır bundan oncekı aracım abs degıldı duz yolda cok verımlı fren yapabılıyordun fakat vırajda fren lımıtını cok ıyı ayarlaman gerekıyordu arac kızalamaya basladıgı anda dırek senı cızgının dısına dogru cekıyor...

Sayfa 1/2 12 SonSon