Sayfa 12/13 İlkİlk ... 8910111213 SonSon
252 sonuçtan 221 ile 240 arası

Konu: Emniyet kemeri ikaz sesi

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

sanki bu konu verilen linklerde uzun uzun tartışılmıştı

murat serkan oral
    murtis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16ys176
    Edilen teşekkür: 1

arkadaşlar bu alarm sesini ve uyarı ışığını iptal etmenin servisten başka en kolay yolu koltuk altındaki soketlere bir operasyon yapmak.yolcu koltuğunun ve sürücü koltuğunun altında plastik bir kapak var.2 adet plastik maşa ile oaraya monteli.plastik maşaları düz bir tornavida ile çok kolay dışarı çekebiliyorsunuz.sonra bu kapağı çıkartıyorsunuz.yolcu tarafında biri ağırlık sensörü diğeri emniyet kemer tokasına giden iki kablo ve soket var.sürücü tarafında ise sadece kemer tokasına giden bir kablo ve soket.sürücü koltuğunun altındaki kemer tokasına giden ikili kabloyu kesip birbirine bağlayıp bantlıyorsunuz.yolcu tarafındaki kemer tokasına giden kabloyu da aynı şekilde kesip birbirine bağlayıp bantlayın.ağırlık sensörüne dokunmanıza gerek yok.bundan sonra hiçbir zaman ne uyarı ışığı ne de uyarı sesi duymayacaksınız.bunları yapmış olmama rağmen ben sürekli emniyet kemeri takıyorum.sadece sinir bozucu bir uyarı seis var diye yaptım.

3. 02/03/2009, 14:18

Sebep
    mesaj tekrarı :)

4. 02/03/2009, 14:20

Sebep

Atakan Köro
    Atakan KÖRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    64 KR ***
    Edilen teşekkür: 7

güzel bir uygulama.
    her ne kadar doğru olmasa da ben de 2 tane boş kemer tokası aldım onları takıyorum. her zaman takılması gerekir ama şehir içinde sürekli takıp çıkartmaktan sıkıldığım için böyle bir çözüm bulmuştum.
    Eski Kullanıcı Adı: melal_efe

6. 02/03/2009, 14:21

Sebep

özgür aydın
    FunTastik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

arkadaş gaza gelmiş
    Acı Çekmek Özgürlükse Özgürüz İkimizde
    stops78

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Arkadaşlar sokak aralarında bile insanların 50-70 yaptığı bir ülkede "anayola çıkmadığım zaman takmıyorum" demek bence kumardan farksız. Ara sokakta 40-50km hız yapan dikkatsiz biri size yandan çarptığı zaman ve sizin ve/veya ön yolcunun emniyet kemerini takmadığı durumda kafa kafa çarpışırsınız ve suratınızda yara/kırık ya da daha beyin travması/beyin kanaması gibi allah göstermesin kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.
    Çıkma emniyet tokası takan arkadaşlara bir sorum var... Sizce aracı mı kandırıyorsunuz yoksa bana birşey olmaz diyerek kendinizi mi kandırıyorsunuz?
    Ben aracım 3 kapı olmasına rağmen(emniyet kemeri çok daha arkada ve tak çıkar 5 kapılara göre daha sıkıntılı) hep takıyorum. Tabiki 10 dakkada 3-4 kere indi bindi yapınca insanın asabını bozuyor ama keşke taksaydım diye hayatım boyunca 1 kere pişmanlık duyacağıma defalarca asabımı bozarım daha iyi

9. Bu mesajı için 5 kişi Stalker'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Açıkçası ben pek emniyet kemeri kullanan birisi değildim.Gp ile bunu kullanmaya başladım.İlk başlarda oldukça rahatsız olsam da şimdi 50m bile gitsem takmadan aracı hareket ettirmiyorum.Emniyet kemeri kullanma alışkanlığını bu araçla kazandım yani

Mert e katılıyorum, başımıza ne zaman ve ne geleceği belli olmaz.Her zaman takmak yararımıza...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

arkadaslar o kabloları kesip kısa devre olarak bagladıgınızda arac orada kimse oturmuyormus gibi davranacak kemer takılsada aktif gergiler calışmayacak hava yastıgı açılmayacak, sizin burnunuz bile kanamadan kucuk bir kazada yanınızdaki sevdiginiz bu sebepten hayatını kaybettiginde neler hissedeceksiniz???

13. Bu mesajı için 2 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

zafer özgün
    ED 088 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 GH 0179
    Edilen teşekkür: 110

konuyu özetleyelim:

Emniyet Kemeri İle Hayata Bağlanın !!!

15. Bu mesajı için 3 kişi ED 088'ye teşekkür etti:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar o kabloları kesip kısa devre olarak bagladıgınızda arac orada kimse oturmuyormus gibi davranacak kemer takılsada aktif gergiler calışmayacak hava yastıgı açılmayacak, sizin burnunuz bile kanamadan kucuk bir kazada yanınızdaki sevdiginiz bu sebepten hayatını kaybettiginde neler hissedeceksiniz???
    Öncelikle bence kesinlikle yanlış bi uygulama ancak, yapılan işlem ağırlık sensörüne değil kemer sensörüne yapılcak şekilde anlatılmış, yani sensör kemeri sürekli takılı olarak görücek. tabii bununda bununda yine çok tehlikeli sonucu var. kemer aslında takılı olmasa bile hava yastığı açılcak...

GPden önce(aslında cmax) kemer alışkanlığım yoktu uzun yolda bile takmazdım, bu sinir edici ses sayesinde artık arabayı çalıştırmadan kemer takıyorum(her arabada)
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

murat serkan oral
    murtis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16ys176
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

emniyet kemeri kablolarını kısa devre yaptığım için araç sürekli birisi oturuyor ve kemeri takılı algılıyor.bu sebeple hava yastıkları her zaman açılabilir.ben ve eşim sürekli kemer taktığımız için sorun yok bizim için.kemer takmadan bu uygulamayı yapanların ise ;kemeri arkadan bağlayanlar , plastik toka bulup takanlar yada serviste bu uyarıyı kapattıranlar kadar tehlikede olduğunu söyleyebiliriz değil mi ? sadece benim uygulamam daha pratik ve her zaman eski haline kendimiz döndürebiliriz.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sinir edici ses sayesinde artık arabayı çalıştırmadan kemer takıyorum(her arabada)
    Ben kemer takardım ama 100-200 mt sonra durup bir yerlere uğrayacaksam takmadan ilerlerdim...Gp sağolsun kontağı çevirip abs ışığı sönene kadar kemeri takmış oluyorum...

Bu arada bazı araçlarda airbagler kemerle birlikte çalışıyor bu doğru...Bizimkisinde de olabilir ama bildiğim bir şey var bu tip araçlarda kemer takılı olduğu duruma göre sürücünün kaza esnasındaki hareketi düşünülerek airbagler patlatılıyor...
    Yani kemer takan bir sürücü için 0,002 sn ise takmayan için bu sürenin daha kısa olması gerekir...Yani kemer takılı değil iken airbaglerin patlaması söz konusu olursa da ayrı yaralanmalar olabilir diye düşünüyorum...

10 seneyi geçti...Ataköyde E-200 sahibi bir adam kızını ön koltuğa oturtmuştu...Kaza esnasında patlayan airbag kızın kafasını koparmıştı O yüzden belirli boyun altında insanlar ile belirli yaşın altında çocukların öne oturması sakıncalı....Aynı durum kemer bağlı olarak hesaplanmış airbaglerde de yaralanmalara yol açabilir...

Ama hepsinden önemlisi Allah kimseye kaza bela yaşatmasın...

19. Bu mesajı için 2 kişi Fuzuli'ye teşekkür etti:

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı Fuzuli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kemer takardım ama 100-200 mt sonra durup bir yerlere uğrayacaksam takmadan ilerlerdim...Gp sağolsun kontağı çevirip abs ışığı sönene kadar kemeri takmış oluyorum...

Bu arada bazı araçlarda airbagler kemerle birlikte çalışıyor bu doğru...Bizimkisinde de olabilir ama bildiğim bir şey var bu tip araçlarda kemer takılı olduğu duruma göre sürücünün kaza esnasındaki hareketi düşünülerek airbagler patlatılıyor...
    Yani kemer takan bir sürücü için 0,002 sn ise takmayan için bu sürenin daha kısa olması gerekir...Yani kemer takılı değil iken airbaglerin patlaması söz konusu olursa da ayrı yaralanmalar olabilir diye düşünüyorum...

10 seneyi geçti...Ataköyde E-200 sahibi bir adam kızını ön koltuğa oturtmuştu...Kaza esnasında patlayan airbag kızın kafasını koparmıştı O yüzden belirli boyun altında insanlar ile belirli yaşın altında çocukların öne oturması sakıncalı....Aynı durum kemer bağlı olarak hesaplanmış airbaglerde de yaralanmalara yol açabilir...

Ama hepsinden önemlisi Allah kimseye kaza bela yaşatmasın...

Yol bilgisayarında bulunan "passenger airbag" opsiyonu da bahsettiğin durum için konulmuş. Boyu 1.50-1.55 ten kısa olan biri oturunca yada bebek koltuğu kullandığımız zaman yolcu airbaglerinin kapatılmasını kitapçıkta öneriyor diye hatırlıyorum.

cengiz akyol
    Buremir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 278

ugurozer´isimli üyeden Alıntı

Emniyet kemeri takılı olsun yada olmasın hava yastıkları açılır ama özellikle yolcu kısmındaki hava yastığı emniyet kemerinin takılı olup olmamasına göre oturan yolcunun ağırlığına göre açılır bu açılma hızı olarak değil de hacim olarak farklılık gösterir
    emniyet kemeri takmayan bir insan takan birine göre daha hızlı ve kontrolsüz şekilde öne geleceği için daha az basınçla şişer emniyet kemeri takılı olduğu durumda ki şiddetle patlarsa yaranlanmaya sebep vermesin diye

Mercedes olayında ise yanlış hatırlamıyorsam adam mercedes'i mahkemeye vermiş ancak haksız çıkmıştı çünki ön yolcu koltuğuna 11 yaşın altında kimselerin oturmaması gerekiyor

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

araba dururken manyağın biri gelir size çarpar hiç belli olmaz.
    emniyet kemeri takmamak için bahane aramamalıyız.bende alışkanlıktır her zaman emniyet kemeri kullanırım.ikaz sesi olmayan araclarda dahi kullanıyorum farketmez.
    yakın bir dostumun corolla aracı var.ikaz sesini servisten susturdu.ben onun aracına bindiğimde dahi hemen emniyet kemerimi takarım.
    yine bir olay anlatayım: yakın bir dostum yabancı bir bayanla evlidir.Türkiyeye geldiklerinde beraber takılrız hep.bir senesi egeye birlikte gittiğimizde bu arkadaşımın eşi emniyet kemerini takmayan ve motor kullanırken kask kullanmayan insanları görünce çok şaşırmıştı hayretler içinde kalmıştı.bende aynı şekilde onun hayretler içinde kaldığını görünce çok şaşırmıştım bizde çok olağan birşey ama onlarda olmazsa olmazlardan.

görkem koçsan
    görkem koçsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

arkadaşlar bencede kemeri takın kazada çok faydalı oluyor.kendimden biliyorum torpidoya kafayı vuruyodum bel kemiği vbg. yaralanmaları engelliyor.

Ogulcan ÖĞÜT
    Ogulcan.Öğüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    78 SK 363
    Edilen teşekkür: 417

Bırakın ugrasmayın benim gibi koltugun arkdadsından geçirip takıverin
    Hız Felaket Değil Kabiliyettir ...

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

Alıntı Ogulcan.Öğüt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bırakın ugrasmayın benim gibi koltugun arkdadsından geçirip takıverin
    aynen katılıyorum bende öyle yaptım.uzun yola çıkarken takıyorum tabi şehir içi için geçerli.

Ogulcan ÖĞÜT
    Ogulcan.Öğüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    78 SK 363
    Edilen teşekkür: 417

tabi abi şehir içi takmıyorum ve cok gııcık bi sesi var sehirler arası tabiki takmak en mantıklısı ...
    Hız Felaket Değil Kabiliyettir ...

ALPAY KILIÇKAYA
    zetalpzet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Alıntı AWD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende kendi yöntemimi yazıyım sanayide çıkma ikitane kemer tokası buldum para bile vermedim onlar takılı istediğim zmnda eski haline dönüyo en azından göstergedeki kırmızı ışıkta gözükmüyo

))) bunu daha önce yapan arkadaşlarımda olmuştu bizim milletin zekasına pratikliğine hayranım

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

Bugün puntom ile 500 metre boyunca emniyet kemer sesini dinlemek zorunda kaldım
    ve bu mesafe sonunda ses kesildi.şaşırdım
    tekrar denedim 500 m sesi dinleme kabiliyeti gösterebilirseniz ses kesiliyor.
    emniyet kemer ışığı sürekli yanıyor fakat ses gelmiyor.

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 8910111213 SonSon