19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kapılar kenarlara sürtüyor!!!

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Kapılar kenarlara sürtüyor!!!

Arkadaşlar aşağıda resimlerde görüldüğü gibi sağ ve sol arka kapı her nedense kapatıldığında kapıların aracın gövdesine oturduğu arka tekerleğin üst kısmındaki kaporta kısmına sürtüyor.O kadar fazla sürtmüştü ki boya ve astarı kaldırıp alttaki metal kısım görünüyordu.Resimlerde de görüldüğü gibi rütuş boyasıyla boyası kalkan yerleri rütuşladım fakat bugün gördüm ki rütuş boyasını da kaldırmış.Elim metreyi alıp acaba kapı ayarlarından mı diye kapı aralık mesafelerini kapı boyunu falan ölçtüm ama birşey anlamadım.Sizce bu sorunumun sebebi nedir arkadaşlar,bu sorunu nasıl çözerim?Kaportanın paslanmasından korkuyorum.

Konu ykaya1983 tarafından (28/07/2011 Saat 19:07 ) değiştirilmiştir.

hasan al
    yenievocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 33

aynı aracı kullanıyorum ancak böyle bir sorunla karşılaşmadım.bence kapı ayarlarına ve menteşelere bir baktır...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

araç kazalımı?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

resim görünmiyor ama bahsettiğiniz yerin sürtmesi için kapının şişmesi falan lazım

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araç kazalımı?
    Hayır kazalı değil.Her tarafı orjinal.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

1. ve 3.fotoğraflar arka tekerleğin tam üst kısmı.Kapının tekerlek üst kısmına oturduğu yer.Dikkat edersen her iki fotoğrafta da beyazlık kısım var.Astarı kaldırdığı için altta beyaz kısımlar çıkmış.2.fotoğrafta kapı sacının uç kısımları ve sürttüğü için oraların da astarı kalkmış.

Hasan *
    Elektronik Otomasyon asukasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 195

bu sorun 2 şekilde olmuş olabilir,
    1.si kapı ayarlarınız bozulmuş olabilir, bu sorun kapı ve menteşe ayarı ile düzelebilir,
    2.si araçta arkadan darbe olabilir bu nedenle bagaj havuzu ve arka çamurluklar şişmiştir, bu sorun serviste çektirme sehpasında araç çektirilerek düzeltilebilir,

aracın kazasız olduğunu bildirmişsiniz, bu durumda 1. seçenek olarak kapı ayarlarını kontrol ettirmenizde fayda var.
    Punto Evo 1.4 Dynamic S&S Dualogic
    FG Monster 4x4 1/6 Off-Road
    Revo 3.3 4X4 1/8 Off-Road

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar kafayı yiyeceğim gerçekten.Henüz 5 yaşındaki bir araçta böyle bir kusur olabilir mi?Babamdaki 20 yıllık renaultta bile böyle bir sorun yok.Ne olursa olsun aracımdan çok memmunum fakat böyle kusurla da insanın canını gerçekten sıkıyor.
    Dün elime metreyi alıp kapıları kapı aralıklarını tek tek ölçtüm.Ama ölçülerde herhangibir sıkıntı olmadığı için bir sonuca ulaşamadım.Acaba menteşelerden kaynaklanabilir mi diyeceğim ama menteşe dediğin zamanla aşağı iner mi ?

13. 29/07/2011, 10:32

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı asukasan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sorun 2 şekilde olmuş olabilir,
    1.si kapı ayarlarınız bozulmuş olabilir, bu sorun kapı ve menteşe ayarı ile düzelebilir,
    2.si araçta arkadan darbe olabilir bu nedenle bagaj havuzu ve arka çamurluklar şişmiştir, bu sorun serviste çektirme sehpasında araç çektirilerek düzeltilebilir,

aracın kazasız olduğunu bildirmişsiniz, bu durumda 1. seçenek olarak kapı ayarlarını kontrol ettirmenizde fayda var.

Ben aracı alırken fıat servisine baktırıp almıştım ve değil darbe ,boya bile yok demişlerdi.Ki zaten aracın bagaj kısmı,çamurluk kenarları kapı aralık mesafelerine bakıldığında da herhangi bir sıkıntı olmadığı çok belli.
    Galiba yazdığınız 1. seçenekği dikkate almam gerekiyor hasan bey

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Kapı ayarları ve menteşelerden olma ihtimali yüksek...

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

kaza olmadığına göre kapı ayarlarlarıyla çözülücektir bence
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Hasan *
    Elektronik Otomasyon asukasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 195

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben aracı alırken fıat servisine baktırıp almıştım ve değil darbe ,boya bile yok demişlerdi.Ki zaten aracın bagaj kısmı,çamurluk kenarları kapı aralık mesafelerine bakıldığında da herhangi bir sıkıntı olmadığı çok belli.
    Galiba yazdığınız 1. seçenekği dikkate almam gerekiyor hasan bey
    1. ihtimal çok yüksek, kapı ayar işi hassas bir iştir, bu nedenle işin ehli bir ustaya göstermenizi şiddetle tavsiy ederim, önce servise bir sorun, sonuç alamazsanız bir usta görsün.
    Punto Evo 1.4 Dynamic S&S Dualogic
    FG Monster 4x4 1/6 Off-Road
    Revo 3.3 4X4 1/8 Off-Road

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

İki gündür elimde 14-15 anahtarla geziyorum.Aracımın 4 kapısında da anahtar değmedik yer kalmadı.İnanın kapılardaki bağlantı cıvataları ile o kadar oynadım ki cıvataların boyaları kavladı.Ben de cıvatalara rütuş yapmak zorunda kaldım.Ne bela bir işmiş bu kapı ayarı şimdi anladım.Kapılarda bir altta bir üstte olmak üzere iki tane ayar cıvatası var.Bunların bir tanesini yarım milim oynatsan bile kapı aralıkları,kapının kapanışı değişiyor.O kadar uğraşarak arka kapının sürtme sorununu hallettim.Aracın tüm kapıları fabrikadan ayarsız gelmiş.Sürten arka kapı nerseyse 3 milm içeri kapanıyordu.Ben kapıyı 3 milim dışarı alarak aracın kapı gövde hatlarını hizaladım.Böylelikle hem sürtme sorunu halloldu hem de kapı daha kolay kapanıyor.İnanın güvenebileceğim bir kaportacı olsaydı hiç bu işe girişmezdim.Ama malesef inanıyorum ki bu kapıları benim gibi hassas bir şekilde kapı boyalarına zarar vermeyerek halldecek insan çok azdır diye düşünüyorum.Sağ arka ve ön kapının çizgilerini eşitleyerek ayarlarını hallatim fakat şimdi de sağ ön kapının iyi kapanması için kapı kilidine ayar vermem gerekiyor.Fakat ben kapı kilidini sağa sola çevirirken vidalarını laşk ettim.Şimdi bu vidaları sökmek için ne yapmam gerekir arkadaşlar?Beli biraz sonra resim de koyarım.
    Laşk olan vidaların resmi bu:

Kapıları epeyce ayarladım.Özellikle kapı çizgilerini hizalamak da gayet zor birşey.

Konu ykaya1983 tarafından (31/07/2011 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.

Necati Üstündağ
    necust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Merhaba. benzer bir sorun benim aracımda da var. 2 kere servise götürdüm her götürdüğümde daha kötü hale getirdiler. Dediğiniz gibi kimse sizin kadar özen göstermiyor. Zaten ücret almıyorlar bu işlem için o yüzden de pek umursamıyorlar.
    Kapıları ayarlarlamak için müdahale ettiğiniz vidaların resmini ekleyebilir misiniz? Ve tecrübe edindiğiniz için hangi vidanın kapı ayarını ne şekilde etkilediğini az çok kavramısınızdır, bu konudada bilgi verebilir misiniz?

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

aynı olay bendede var arka kapılar camurluk ıcıne azda olsa surtuyorr

onrky
    1.4 starjet 95hp

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı necust Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. benzer bir sorun benim aracımda da var. 2 kere servise götürdüm her götürdüğümde daha kötü hale getirdiler. Dediğiniz gibi kimse sizin kadar özen göstermiyor. Zaten ücret almıyorlar bu işlem için o yüzden de pek umursamıyorlar.
    Kapıları ayarlarlamak için müdahale ettiğiniz vidaların resmini ekleyebilir misiniz? Ve tecrübe edindiğiniz için hangi vidanın kapı ayarını ne şekilde etkilediğini az çok kavramısınızdır, bu konudada bilgi verebilir misiniz?
    Kapıları ayarlamak için müdehale ettiğim cıvatalar(vida değil) kapı tarafında, kapılarla aracın gövdesini birleştiren menteşelerin kapıya bağlı olduğu parçayı(kapı üzerindeki 2 adet 14 cıvata) kapıya sabitleyen cıvatalar.
    Sakın menteşenin aracın gövdesine bağlı olduğu taraftaki civatalarıyla oynamayın.Kapıları aşağı kaydırırsanız kapılar kapanmaz ve tekrar sabitlemek sizi biraz uğraştırabilir.

Civataların fotolarını dilerseniz yarın koyarım ama ayar şeklini burada tarif etmem zor.Zaten ben de deneme yanılma yoluyla öğrendim.Cıvataları aşağı yukarı sağa sola kaydırdığın her harekette kapıların konumu içe dışa doğru,aşağı yukarı doğru yön değiştiriyor.Biraz elin yatkınsa uğraşarak öğreneceğini düşünüyorum.
    Eğer yapamam diyorsan kapı ayarlarından iyi anlayan bir usta da yapabilir.Yalnız ayar yaparken cıvataların boyaları soyulabiliyor.Ben cıvataları sıktıktan sonra soyulan kısımlara rütuş yaptım
    Konu ykaya1983 tarafından (07/10/2011 Saat 18:47 ) değiştirilmiştir.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat aksoy
    MRT 791 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 SFE
    Edilen teşekkür: 69

Standart Kapı ayarı

Rıca etsem bu cıvataların resmını cekıp eklermısınız aynı sorun bendede mevcut

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

benimde kapılardan biri biraz üste doğru döndü sanki sağ ön kapının altı hizada durmuyor onu nasıl hallederim, biri açıkken kapıyı zorlamıştı eğmiş gibi

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar kapılarda birer adet araç gövdesinde birer adette kapının üzerindeki menteşede olmak üzere 4 adet 14-15 somun bulunmaktadır.Ayarı kapıları araç gövdesine bağlayan menteşenin kapı üzerindeki somunu ayarlayarak yapacaksınız.Somunu gevşetip kapıyı dışa doğru iterseniz kapı dışa doğru çıkar.Tam tersini yaparsanız kapı içe doğru girer.Size daha net anlatabilmeniz için bir örnek vereyim.

Eğer sağ ön kapının üsttteki somununu kapıyı dışa çekecek derecede ayarlarsanız kilit tarafındaki kapının alt kısmı içe doğru girer.Sağ ön kapının alttaki somununu kapıyı dşa çekecek derecede ayarlarsanız kapının kilit tarafındaki üst kısmı içe doğru girer.Yani çapraz yönler birbirini ters yönde etkiliyor.Tüm bunları ayarlarken gerekli olan yerde kilit kısmından da ayarlayacaksınız.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

27. Bu mesaj için teşekkür edenler: