Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 21 ile 34 arası

Konu: 185/65/15 lastik aldım?

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Alıntı golden3458 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm bende aracımda kıs lastıklerı var lastık almayı dusunuyorum ama 500 un ustunede cıkamıyorum fırellı petlas lastıgın tanesıne 125 fıyat verdı coperın urettıgı bır lastık varmıs star fire tanesıne 105 dedı yol yardımıda varmıs kumho maxxis petlasın satar five varmıs bunlar tanesıne 110 dedi kafam ıyıce karısmıs durumda bıde bır lastıkcıde 2007 tarıhlı lastık vardı 4 une 250 bırakıyor son olarakda barum adlı bı lastık varmıs bunuda 600 bırakıyo arastırdıkca kafam karısıyor mıchelınler ıcın turkıye yol kosullarına uygun olmadıgını soyluyolar kumho yol yardımı yok coperın urettıgı amerıkan malı cınde fabrıka kurmus yol yardımı var acil yardım beklıyorum kafayı yıycem
    Valla kardeş lastik fiyatları bayiden bayiye öyle değişiyor ki sanki lastiği fabrika değil de bayi üretiyormuş gibi.Ben senin 110 tl dediğin maxxıs i sordum tanesine 90 tl dediler.Toyo ya 115 lassa ya 125 tl dediler.Sanırım lastikçilerin farklı fiyat vermesinde ellerindeki lastiklerin tarihi de etkili galiba.Ben ne kadar bayi dolaştıysam lastikler 2010 yılına aitti.Sadece pırellı ve lassa bayisinde baktığım lastikler 2011 yılına aitti.Mıchelın bayisinde baktıklarım da 2011 yılına aitti.Hatta 2011 in 14. haftasında üretilmişler.(Daha 1 aylık lastikler)Zaten mıchelın almamın sebebi buydu.Şu an kullanıyorum ve memmunum.Yalnız mıchelın için türkiye şartalarına uygun değil diyenler neye göre demişler acaba?

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

lassa için ben 130 lira fiyat aldım taksitlli bende değiştirmeyi düşünüyorum artık..

erdogan oze
    golden3458 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 2

tayfux beraber alalım lastikleri boylece daha iyi fiyata alma sansımız olabilir
    lassa nın hangi modelini almayı dusunuyosun
    bide bakalım cooper lastıklerıne kotu bir yorum okumadım

erdogan oze
    golden3458 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 2

avrupa yakasındaysan ben bayrampasa dayım

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Lastikleriniz hayırlı olsun...
    Ebat büyüdüğü zaman lastiklerin yuvarlanma çapıda büyür,bu hem kilometre saatinde şaşmalara yol açar hemde ABS sisteminde tutarsızlıklara yol açar.
    Yetkili servislerde lastik ebatının araca tanıtılması gerekmektedir.
    Renault'da böyle,Fiat'ında yüksek teknoloji kullandığını düşünürsek aynı uygulamanın yapılması gerekiyor bence...

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

175/65/r15 ebatları ile sıfır aldığım aracımın lastiklerini 185/65/r15 ile değiştirdim.
    şehirler arası yolda yakıt tüketimim 100 km de 0,5 lt arttı.
    aracımın yerden yüksek olmasını isterdim hep(malum, çukurdu-tümsekti...vs ve köyde rahat sürebilmek için) bu lastikler aracımı yerden 0,6 cm yükseltti.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı fatihhhh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    175/65/r15 ebatları ile sıfır aldığım aracımın lastiklerini 185/65/r15 ile değiştirdim.
    şehirler arası yolda yakıt tüketimim 100 km de 0,5 lt arttı.
    aracımın yerden yüksek olmasını isterdim hep(malum, çukurdu-tümsekti...vs ve köyde rahat sürebilmek için) bu lastikler aracımı yerden 0,6 cm yükseltti.
    İşte benim gibi düşünen birisi daha
    Aslında fatih bey tüketiminiz şehirlerarası yolda belki de 0.5 litre artmamışır.Çünkü 185/65/15 lastiklere geçildiğinde arkadaşların söylediği gibi aracın yol bilgisayarındaki değerler yüksek gösterilebiliyor.Bunun için aracı servise götürüp yol bilgisayarını 185/65/15 lastiklere göre ayarlatmamız gerekiyormuş.Fakat antepteki serviste böyle bir uygulama var mı bilmiyorum.Yoksa servise götürüp ayarlatacağım.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Alıntı *USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastikleriniz hayırlı olsun...
    Ebat büyüdüğü zaman lastiklerin yuvarlanma çapıda büyür,bu hem kilometre saatinde şaşmalara yol açar hemde ABS sisteminde tutarsızlıklara yol açar.
    Yetkili servislerde lastik ebatının araca tanıtılması gerekmektedir.
    Renault'da böyle,Fiat'ında yüksek teknoloji kullandığını düşünürsek aynı uygulamanın yapılması gerekiyor bence...
    Evet lastik büyütmek iyi hoş da bu denilen çok mantıklı geldi bana. ABS nolcak sistem küçük lastiğe göre ayarlı. Serviste yeniden ayar lazım. Bence en iyisi default lastiği kullanmak

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet lastik büyütmek iyi hoş da bu denilen çok mantıklı geldi bana. ABS nolcak sistem küçük lastiğe göre ayarlı. Serviste yeniden ayar lazım. Bence en iyisi default lastiği kullanmak
    Ben 1 haftadır kullanıyorum Allaha şükür abs de en ufak bir sıkıntı yok.Bu abs işini de mustafa usta çıkardı.

MERT GÜNDOĞDU
    mg3009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    59 YZ 644
    Edilen teşekkür: 1

bende michelin energy aldım hesapta tanıdıktan kazık yemisiz yahu
    tanesi 160 tan aldım karta 6 taksit.
    rot balans nitrojen dahil

Sinan İnan
    Sinann24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 3

Standart Çok tşk ederım

teknık acıklaman ıcın tşk ederım ınan hıc bılmıyordum

A CL
    muhammedçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 37

Arkadaşlar yeni konu açmaktansa bu konuya kaynak yapayım dedim Ağbimin 2008 fiestasına lastik almayı planlıyoruz ebadı 175-65-14 sorum şu biz aynı janta 185-65-14 ebatında lastik takabilirmiyiz? jantlar orjinal fiesta kapaklı jant.Şunuda ekleyeyim bildiğim kadarı ile 175 ile 185 arasında sadece taban genişliği farkı var yani sürtünme yüzeyi artıyor bu da doğal olarak yakıtı etkileyebilir anlamadığım lastiğin jant ve yanak ebatı aynıysa nasıl km de şaşma meydana gelir ki? hadi 15 janttan 16 ya çıkarsak veyada 60 yanaktan 65 e çıkarsak tamam ama taban genişliğinin km de şaşma yapmasına bir anlam veremedim
    Konu muhammedçelik tarafından (07/06/2011 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı muhammedçelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yeni konu açmaktansa bu konuya kaynak yapayım dedim Ağbimin 2008 fiestasına lastik almayı planlıyoruz ebadı 175-65-14 sorum şu biz aynı janta 185-65-14 ebatında lastik takabilirmiyiz? jantlar orjinal fiesta kapaklı jant.Şunuda ekleyeyim bildiğim kadarı ile 175 ile 185 arasında sadece taban genişliği farkı var yani sürtünme yüzeyi artıyor bu da doğal olarak yakıtı etkileyebilir anlamadığım lastiğin jant ve yanak ebatı aynıysa nasıl km de şaşma meydana gelir ki? hadi 15 janttan 16 ya çıkarsak veyada 60 yanaktan 65 e çıkarsak tamam ama taban genişliğinin km de şaşma yapmasına bir anlam veremedim
    Taban genişliği de km de sapma yapar çünkü 175/65/14 ebatlı bir lastikte lastik yanağı 175 tabanın % 65 idir.Oysa 185/65/14 ebadındaki bir lastikte lastik yanağı 185 tabanın % 65 idir.

Dolayısıyla 175/65/14 lastikte lastik yanağı 4.48 mm iken
    185/65/14 lastikte lastik yanağı 4.73 mm dir.

Bu nedenle orjinal lastikte lastik çapı 583 mm iken yeni lastiklerde lastik çapı 596 mm olacaktır.Fark %2.23

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla hocam 1.4 fire motorda 185/65/15 lastik kullanan biri olarak sana şunu söyleyim;175/65/15 lastiklerim varken en ufak bir tümsekten geçsem alt takımlar kırılacak gibi oluyordu.Şimdi tümseklerden ve çukurlardan daha yüksek hızlarda daha yumuşak geçiyorum.185/65/15 in diğer olumlu yanı araçta çamurluk ile teker arasındaki mesafeyi azaltıyor ve bu görüntüyü daha iyi yapıyor.Ben şahsen bir araçta taban genişliğinden ziyade lastik çapının büyüklüğüne dikkat eden biriyim.Ve şu andaki lastiklerim c sınıfı araçlarda kullanılan 205/55/16 lastik çapı ölçülerine çok yakın.Bu yüzden de aracı biraz daha iri gösteriyor kanımca.Olumsuz yanlarına gelince araç il kalkışalarda biraz daha ağırlaşıyor ve yakıt tüketimi de haliyle biraz artıyor.Ama sana şunu söyleyim yakıt tüketiminde öyle ahım şahım bir artış olmuyor.Şehiriçinde 0.5 ile 1 litre artış olabilir ama uzun yola gelince yakıt tüketimi aynı yönde düşüyor.Ben %20 şehiriçi %80 uzun yol yapan biriyim.Aracı genelde sakin kullanırım.Eskiden yol bilgisayarımda yakt tüketim ortalamam 6.4 idi şimdi 6.8 litre.Ama bu tüketiminde büyük çapta lastik kullanmanın etkisiyle yol bilgisayarında sapmayı da eklersek açıkçası şu an için benim yakıt tüketimimde pek fazla bi artış olmadığını söyleyebilirim.Bu lastik ölçüsüyle sakin kullanan dur kalk fazla yapmayan bir sürücüde yakıt tüketiminde çok küçük bir artış olur.(o da 0.2 litre falan)Ama dur kalk yapan,aracı sert kulanan birinde eskiye göre 1 litre artış olur mu olur bence.

Eğer bu lastiği şu an almayıp param elimde olsa yine gider 185/65/15 ölçüsünde lastik alırım.Ve yine yakıt tasarruflu mıchelın energy alırım.(sanırım yakıt tüketimimin artmamasını bu lastiğe borçluyum.)Ama kesinlikle 185/60/15 almazdım.(Onun yerine 175/65/15 alsan daha iyi bence)Çünkü lastik çapı %0.99(%1 de gitsin)küçülüyor.Lastik çapın küçüleceği için aracının km si daha çabuk yükselir.Sen 102-103 le giderken gerçek hızın 100 civarı birşeydir.Oysa 185/65/15 in bence burada avantajları da var.102 km yaptığımda çap %2 küçüçüldüğü için 100 km yapmış gösterir.)Diğer olumlu yanı çap büyüdüğü için önce 3000 devirde 95 yapan araç şimdi 99 km civarı hız yapıyor.(Bu da aracın daha az bağırması demek)

185/65/15 alırsan kesinlikle mıchelın al.Antepte küskete giderken sanayi yolunda (Lastikçilerin olduğu cadde)yolun 1km ilerisinde ve solunda mıchelın sertifikalı bayi var.Rot balans dahil tanesi 150 tl ye aldım.Umarım yeterince yardımcı olabilmişimdir.
    Alıntı SinanU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğruyu söylemek gerekirse, aracın orjinal ebadları yol tutuşu ile ilgili en uygun değerlerdir. Aracın gücüne, ağırlığına göre yapılan türlü seçimlerin sonucudur. Buna göre ben aracınızın orjinal ebadları ile yenileyin derim. Biraz görselik derseniz, ona siz karar vermelisiniz. Aracın orjinal lastik dış çapında yapılacak +-%3 değişim tolere edilebilir bir farktır.

Yukarıdaki mesajlardan birinde "Tire Size Calculator" diye bir link atmıştım burada değişik ebadlarda lastiklerin yanak yüksekliği, dış çapı, eni vs vs tüm bilgileri bulursunuz. Bir tarafa "stock tire" orijnal lastiginize secin "New tire" alanına istediğiniz yeni lastiği seçin yüzde farkı size söyler.

Mesela yularıda okuduğunuz gibi Yunus Bey yanak yüksekliğini ve çapı biraz arttırmış. Konfora olumlu etkisi olmuş ama araç kalkışlarda biraz ağırlaşmış ama otoyol süratlerinde tam tersi rahatlamış.Aynı sürata daha düşük devirle çıkabiliyor. Siz de buna göre seçin.

Lastiğin davlumbalazlara çarpmamazı için: Puntolarda en geniş lastik 205/45 R17, çapı en büyük lastik 195/55 R16 dır (Bu dizellerde mevcut, dizel de tork yüksektir).

Keyif sizin ister geniş ister büyük çap. Ama en problemsizi orijinalinde kalmak. Eğer uzun yolu şehir içinden daha çok yapacaksınız, Yunus Bey'in çözümü orijinali çok bozmadan yapılabilecek mantıklı bir seçim. Değilse bence görüntüye fazla takılmayın. Araç her haliyle estetik.

Lastikleri bugün aldım...Sinan'ın tavsiyesiyle orjinal ölçüleri olan 175 65 15 aldım.Michelin Energy Saver lastikleri nakit 145 liradan aldım(Balans,sibop,Plaj havlusu,termo çanta ve 1 yıl yol yardım dahil)....Yunus'un lastikleri gibi 2011 14.hafta üretimi...Sinan ve Yunus verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim..
    Konu nasrettinhoca tarafından (10/06/2011 Saat 11:09 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12