19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: puntomun nesi var?

MEHMET ALİ GÜRSOY
    pfeiffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Standart puntomun nesi var?

2006 benzinli puntom var. arabam gaz yemiyor . hata kodu veriyor. servise götürdüm maf sensörü dediler, başk maf sensörü takıldı denenmek içinbu sefer başka hata kodu verdi, ona baktılar bu sefer başka hata kodu, servis beyinden olabilir diyor biyerden beyin bulup deneyecekler. başka ustaya götürdüm beyin değil elektirik arızası diyor. salı günü detaylı olarak baktırcam. sizce ne olabilir. başına böyle bir olay gelen varmı?

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

ecu dan başka bir yerde arama sorunu maf sensörüde değişmiş zaten
    tipik ecu arızası bence

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

ilginç peki sıfır beyine ne fiyat çektiler hocam?

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

eğer beyinse çok paradır...
    Keyif BMW'Dir...

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

1800 tl dediler. servisde beyinden şüphelendi ama denemeden sipariş etmeyelim dediler. şimdi beyin denenecek uygun aaç gelirse.haber bekliyorum yani...elektirik arızası değilmidir ki? bazen normale dönüyor araba bazen arızalanıyor...

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

arabayyı satılığa çıkardım. beynim yoruldu arabayı düşünmekten. en iyisi satıp kurtulmak...
    Fiat Punto Grande 1.4 Fire Dynamic 2006 Model 21.500 TL Sahibinden satılık ikinci el Lacivert renk

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Alıntı pfeiffer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabayyı satılığa çıkardım. beynim yoruldu arabayı düşünmekten. en iyisi satıp kurtulmak...
    Fiat Punto Grande 1.4 Fire Dynamic 2006 Model 21.500 TL Sahibinden satılık ikinci el Lacivert renk
    alan kişiye de söylemek icap eder hocam o da bir anaoğlu vatandaş..

8. Bu mesajı için 3 kişi tayfux'ye teşekkür etti:

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alan kişiye de söylemek icap eder hocam o da bir anaoğlu vatandaş..
    İlanda belirtmiş kendisi

aracım kazasız orjinaldir. extradan park sensörü, elektirikli bel desteği, kol dayama, arka rüzgarlık, hifi hoporlör sistemi,çelik cant, iklimlendirmeli( çift bölgeli) klima... ful artı full... bakımları yeni yapıldı. yeni mutlu akü takıldı, yağı, yağ filtresi değiştirildi, motor koruyucu konuldu, bujileri değiştirildi. milano marka lpg taktırdım daha bir yıl oldu. aracımda sadece ekranda bi hata kodu var. artık alacak kişi yaptıracak. takas olur...
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

ilanımda belirtim zaten. ayrıca arayanlara ayrıntılı olarak anlatıyorum. bu arada fiat arabaya binmekten vazgeçicem sanırım,fabrika aracı sadece satıyor bence...

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

bence başka bir servise göstermekte fayda var serviste çalışan personelin çoğu bazı şeylerden anlamıyo.benim torpido kapağım sakmıştı yenisini satmaya çalıştılar. ama yermi anadolu çocuğu vida ve banla olayı kopardım...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

iyi bir servis varmı tavsiye edebileceğiniz?

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

beyin sorunu ise çıkmacılarada bakabilirsiniz. Pertlerden sağlam bir beyin ucuza sorunu çözebilir.

asil suna
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87

izmirde olsanız 5 tane yetkili servis var ama 2 saatlik yol bence arabanızı buralarda göstermekte fayda var.

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

debimetre arızası olabilirmi. arkadaşın biri forumda yazmı arabam gaz yemiyor diye. aynı özelliklere benziyor. ayrıca debimetre = maf sensörü demek mi?

asil suna
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87

Sensörler Ve Anlamları

Evap Purge Control Solenoid Valve nedir?
    • Depodaki buharlaşan benzin sıvı hale getirerek tekrar depoya veren sistemi kontrol eder.
    Manifold basıncı sensoru (manifold absolute pressure/MAP)
    Map sensor ne işe yarar ?

• Bu sensor manifold basıncı miktarına göre ECU'ya veriler göndermektedir. Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAf sensoru Manifolt üstünde bulunur Yada 1 hortum ile manifolddan vacum alınıp bir yere monte edilir.
    MAF Sensoru (Mass airflow sensor)
    • Maf sensoru hava filitresinden hemen sonra bulunur çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensoru gibi ECU ya bilgi gönderir Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir
    Knock sensor (vuruntu sensoru) Nedir ?
    • Vuruntuu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissetigi anında motoru direk safe moda geçirir.
    TPS Sensor = Throttle Position sensors = Gaz kelebegi sensörleri
    • Gaz kelebek sensorunun amacı kelebeğin nekeadar açık olduğunu ECU ya volt şeklinde vermesidir bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir.
    • Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan arabalarda (genelde Yarış amaçlı) tps Map ın görevini görebilir.
    IAC Valve (idle air control Valve) = Rölanti Regulatörü
    • Motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rolantide durmasını düzenlemekte görevlidir
    CKP sensor ((Crankshaft Position) Krank mili konum sensoru)
    • Crankshaft Position sensoru krankın açısını belirler verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için Ecu ya bilgiler verir.
    Camshaft Position Sensor TDC sensor Diyede geçer
    • Camshaft Position sensor araba çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için Ecu ya bilgiler verir(ecu için)
    Coil On PLug (COP) = Tek Tek bobinli ateşleme
    • boboinli ateşelem Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalar bu tip arabalara coil on plug arabalar denir bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz
    Distribütör nedir? neişe yarar?
    • Bir çok distiribütorlu araçta distiribütor içinde CKP TDC sensoru bulunur bunlar ecuy a bilgi gönderir extradanda Tek bobinli arabalardır distribütörün içinde tevzi makarası bulunmaktadır bu tevzi makarasının amacı endüksiyon bobininden gelen yuksek gerilimi sirasiyla bujilere buji kabloları tarafından yollayan parcadır.
    AIT (Air intake temperature) = Hava Giriş ısı sensoru
    • İçeriye çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder
    ECT (Engine Coolant Temp) = Motor Su sıcaklığı
    • Motor suyu sıcaklığını ölçer ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder özellikle soğukken çalışmada.
    BARO sens (Barometric Pressure sensor) barometrik basınç sensoru
    • Atmosferik basıncı ölçer ve Ecunun ona göre benzin avans düzeltmelerinde yardımcı olur
    SAFC & VAFC (Super Air Flow Converter & Vtec Air Flow Converter)
    • Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orjinal gelen değerleri değiştirerek benzin kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor.
      kesinlikle avansa mudahale etmez. Dolaylı yoldan mafı yada mapkı kıstığın yada açtığın için avansıylada biraz oynamış oluyoruz. YurtDışında Adıda AFC hacks tir.

Alıntıdır..

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Alıntı asil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sensörler Ve Anlamları

Evap Purge Control Solenoid Valve nedir?
    • Depodaki buharlaşan benzin sıvı hale getirerek tekrar depoya veren sistemi kontrol eder.
    Manifold basıncı sensoru (manifold absolute pressure/MAP)
    Map sensor ne işe yarar ?

• Bu sensor manifold basıncı miktarına göre ECU'ya veriler göndermektedir. Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAf sensoru Manifolt üstünde bulunur Yada 1 hortum ile manifolddan vacum alınıp bir yere monte edilir.
    MAF Sensoru (Mass airflow sensor)
    • Maf sensoru hava filitresinden hemen sonra bulunur çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensoru gibi ECU ya bilgi gönderir Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir
    Knock sensor (vuruntu sensoru) Nedir ?
    • Vuruntuu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissetigi anında motoru direk safe moda geçirir.
    TPS Sensor = Throttle Position sensors = Gaz kelebegi sensörleri
    • Gaz kelebek sensorunun amacı kelebeğin nekeadar açık olduğunu ECU ya volt şeklinde vermesidir bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir.
    • Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan arabalarda (genelde Yarış amaçlı) tps Map ın görevini görebilir.
    IAC Valve (idle air control Valve) = Rölanti Regulatörü
    • Motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rolantide durmasını düzenlemekte görevlidir
    CKP sensor ((Crankshaft Position) Krank mili konum sensoru)
    • Crankshaft Position sensoru krankın açısını belirler verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için Ecu ya bilgiler verir.
    Camshaft Position Sensor TDC sensor Diyede geçer
    • Camshaft Position sensor araba çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için Ecu ya bilgiler verir(ecu için)
    Coil On PLug (COP) = Tek Tek bobinli ateşleme
    • boboinli ateşelem Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalar bu tip arabalara coil on plug arabalar denir bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz
    Distribütör nedir? neişe yarar?
    • Bir çok distiribütorlu araçta distiribütor içinde CKP TDC sensoru bulunur bunlar ecuy a bilgi gönderir extradanda Tek bobinli arabalardır distribütörün içinde tevzi makarası bulunmaktadır bu tevzi makarasının amacı endüksiyon bobininden gelen yuksek gerilimi sirasiyla bujilere buji kabloları tarafından yollayan parcadır.
    AIT (Air intake temperature) = Hava Giriş ısı sensoru
    • İçeriye çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder
    ECT (Engine Coolant Temp) = Motor Su sıcaklığı
    • Motor suyu sıcaklığını ölçer ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder özellikle soğukken çalışmada.
    BARO sens (Barometric Pressure sensor) barometrik basınç sensoru
    • Atmosferik basıncı ölçer ve Ecunun ona göre benzin avans düzeltmelerinde yardımcı olur
    SAFC & VAFC (Super Air Flow Converter & Vtec Air Flow Converter)
    • Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orjinal gelen değerleri değiştirerek benzin kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor.
      kesinlikle avansa mudahale etmez. Dolaylı yoldan mafı yada mapkı kıstığın yada açtığın için avansıylada biraz oynamış oluyoruz. YurtDışında Adıda AFC hacks tir.

Alıntıdır..
    harika bilgiler emeğinize sağlık

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

izmir yada bursadaki servislerden düşünüyorum ama, oralardaki servislerdende hangisi iyidir, bilgi sahibi olmadan gitmek doğru olmaz...

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

öncelikle geçmiş olsun.araçlardaki beyinlerin(ecu)çogu tamir olabiliyor.bu işi istanbul ankara gibi yerlerde yapan bir sürü insan var.en basitinden bizim bu bölgede amasyanın suluova ilçesinde bir usta var o bu işle ugraşıyor.çorum,amasya tokat,erzurum ve karadenizde bir çok yere tamirat yapıyor.bence önceligin tamir olsun.çok büyük rakamlar çıkacagını sanmam

MEHMET ALİ GÜRSOY
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi

teşekkürler arkadaşlar. serviste arabamın yağını 5-30 koydular . motor koruyucu mu temizleyicimi neyse ondan koydular 3 gündür arabayı benzinde kullanıyorum hiç bir problem yok şuanda ışık da sönmüş durumda. ancak bir fiş çekik geziyorum şu anda.sanırım arabam benzinli ama egr nin fişi...