Sayfa 2/2 İlkİlk 12
38 sonuçtan 21 ile 38 arası

Konu: Grande Punto 1,3 75 bg multijet yakıt tüketimi hakkında...

Sinan TOKA
    Sinantoka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34AE3587
    Edilen teşekkür: 1

Standart Ce: grande punto 1,3 75 bg multijet yakıt tüketimi hakkında...

Ya arkadaşlar kafayı yiycem aracı mi nasıl kullanirsam kullanayim değişmiyor ortalama 8 ile 8.5 arası değişiyor ne yaptıysam 8 altına inmiyor bilen varsa bişeyler yazsın lütfen

Sinan TOKA
    Sinantoka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34AE3587

Alıntı ucanlaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,
    Bende yeni aldım aracı 30.000 km.full depo aldım 6.5 altına düşüremedim.Doldurmadan öncede bu civardaydı.Biraz daha kullanırsam 6 litreye düşürebilirim en fazla diye düşünüyorum.Çok dizel şirket aracı kullandım ancak Puntoya pek alışamadım.Işık yandıktan sonra kırmızı çizginin yarısındayken fulledim 39 litre aldı.Sanırım 45 litre.Bu normalmi yoksa şamandramı ayarsız?Arkadaşlar trafikte 4,5 \ 5 lt ortalamadan bahsetmiş ancak bu benim araçta imkansız gözüküyor yada arkadaşların bir yanlışı var.İstanbul trafiği ve e-5 karışık. Aracı sakin kullanırım pek devirli kullanmam.Sanırım bende fabrika verilerine aldananlardanım
    blackhawk,
    4.6 litre 800-900 arası demişsin ortalama 850 km dersek 5.3 lt yapar ve ben bubun büyük oranda 5.viteste yolalarak yapılabileciğini düşünüyorum doğrumudur?
    O 4 4.5 yazan arkadaş direk sikmis fabrika ortalama 5.5 diyor fabrikanın yapamadığını o nasıl yapmış anlamıyorum burda milleti kandirmanin ne anlamı var öyle olsa koca fiat grur la 4 lt yakiyoruz der koca fabrika diyemiyor

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zami can
    zamican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Aracım 2009 grande punto. Şu anda 80.000 km de. Şehir içi 5.2 ile 5.5 aranda değişiyor uzun yolda 4.2 lt yakıyorum. 1.3 multijet 75lik

Ümit TÜRKER
    fencolic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 93

Fabrika verileri hesaplanirken 20-30 derece sicaklikta, sehir ici azami 50 km/h ve sehirler arasi azami 120 km/h suratlere gore %37 şehir içi-%63 şehirler arası tüketim ortalamasına göre hesaplanir.
    Bizde durum nasil? Adam depoyu doldurup istanbuldan memleketine gidiyor. Sonra diyorki benim arabam 4.5 litre yakiyor. Kullanim şekli-yol durumu-yük durumu-lastik basıncı-ortalama hava sıcaklıkları-aracın bakım durumu ve daha da sayabiliriz..Bunlarin her biri belli miktarlarda etkiler ve bir sonuç çıkar.
    Benimki 1.3mjet 75hp euro 5 motor. 5.1 ortalamam var. Cok sehiricine girmem cevre yolunu kullaniyorum genelde. Otobanda bastigim da olmustur 90'a sabitleyip gittigim de..
    biR derdiM vaR biN dermanA değişmeM

Mert Can
    droid7399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Alıntı rehber19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar evo fabrika verileri şehir içi 5.2 nasıl oluyorda şehir içi 4.5-5 gibi rakamları telaffuz ediyorsunuz anlamadım. ben ankarada sürekli şehir içi kullanıyorum. ortalamam 5.9-6.0 bu da çok temkinli kullanmada elde ettiğim rakamlar. biraz tempolu kullansam hemen 6.5 ları görüyorum.

Bende ankarada 1.3 90bg linea ile 6.0 6.5 lt arasi yakiyorum. Ama bu konuda karsilastirma yapabilmek icin tum verileri karsilastirmak lazim. Bazilari surekli cevreyolu kullaniyor ortalama 1lt asagi duser tabi.

Yazin 13km ortalama hizi ile (hergun cebeci kizilay trafigi) 6.5 lt
    Kisin bu kosullarda 8lt

Yazin 24km ortalama hiz ile (s.ici ve cevreyolu karma) 6lt
    Kisin bu kosullarda 6.5-7lt

Uzun yol (ankara-istanbul) 120km hiz sabitle 5lt

Moralinizi bozmayin bende ilk baslarda cok yadirgamistim cok yakiyo diye ama o az yakiyorum diyenlerin bizim kadar dur kalk yaptigini hic zannetmiyorum.
    Fiat Linea '07 1.3 Multijet 90HP

Mert Can
    droid7399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Bu arada bu yazdiklarim depo fulleme sonucu hesaplamalarim. Yol bilgisayari yarim lt daha az gosteriyor. Yani ben 6lt dedigim sey yol bilgisayarinda 5.4 falan gorunuyor. Yol bilgisayarina o yuzden itibar etmem
    Fiat Linea '07 1.3 Multijet 90HP

emin tuac
    emintuac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35vau35

Alıntı ucanlaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,
    Bende yeni aldım aracı 30.000 km.full depo aldım 6.5 altına düşüremedim.Doldurmadan öncede bu civardaydı.Biraz daha kullanırsam 6 litreye düşürebilirim en fazla diye düşünüyorum.Çok dizel şirket aracı kullandım ancak Puntoya pek alışamadım.Işık yandıktan sonra kırmızı çizginin yarısındayken fulledim 39 litre aldı.Sanırım 45 litre.Bu normalmi yoksa şamandramı ayarsız?Arkadaşlar trafikte 4,5 \ 5 lt ortalamadan bahsetmiş ancak bu benim araçta imkansız gözüküyor yada arkadaşların bir yanlışı var.İstanbul trafiği ve e-5 karışık. Aracı sakin kullanırım pek devirli kullanmam.Sanırım bende fabrika verilerine aldananlardanım
    blackhawk,
    4.6 litre 800-900 arası demişsin ortalama 850 km dersek 5.3 lt yapar ve ben bubun büyük oranda 5.viteste yolalarak yapılabileciğini düşünüyorum doğrumudur?
    Arkadaşlar en iyi dizel şehir içinde 6 litreden aşağı yakmaz oda 4 tl olduğunu düşünsek motorin buda eder 24 kuruş km de buda gayet normal bir değerdir sehir içi kullanımda 4–5 litre değerler gerçeği yansıtmaz 8 litrelerde biraz fazla punto dizel için
    Saygılar

emin tuac
    emintuac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35vau35

Alıntı Sinantoka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı benim araçta ne yaptıysam değişmiyor ortalama 8 ile 8.4 yakıt tüketimi diyor kimse sana cevap vermemiş bilen birisi var ise lütfen yazsın birseyler sinir bozucu ayrıca bakıyorum sıkan çok arkadaş var sikmasin 4.5 lt yakmasi mümkün değil fabrikası ortalama 5.5 lt diyor öyle birşey olsa onlar zaten böbürlene böbürlene yazarlardi
    Arkadaşım 8 litre dizel punto için çok fazla bence sorun var araçta

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı Sinantoka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı benim araçta ne yaptıysam değişmiyor ortalama 8 ile 8.4 yakıt tüketimi diyor kimse sana cevap vermemiş bilen birisi var ise lütfen yazsın birseyler sinir bozucu ayrıca bakıyorum sıkan çok arkadaş var sikmasin 4.5 lt yakmasi mümkün değil fabrikası ortalama 5.5 lt diyor öyle birşey olsa onlar zaten böbürlene böbürlene yazarlardi
    katılmadan edemiyorum şehiriçi 6,6 yı gördüm geçen bence millet biraz abartıyo çok dikkat etmeme rağmen düşmüyo istanbulda dur kalkta daha iyisini yapamadım
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

klima varsa ve çokdur kalk ve yük varsa birazcıkta bakımsızsa 8 olması zor değil

mesela ben baskı balata ve bilimum filtre bakımlarını yaptırdım 6,6 ya düştü ilk zamanlarda alışmaya çalışmamla birlikte bakımsızlığı falan 7,5 i görmüştüm bakım farkettirdi bence

Kaya ÇORAK
    Arkheon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 33

Şehiriçi 4,9 - 5,5 arası gayet normal değerler arkadaşlar. Cidden bu değerleri sallamıyoruz (arabayı aldığımdan beri eğer depoyu fullersem tüketim değerlerini fotoğraflıyorum, bu fotolar da değişik zamanlarda çekildi). Bunlar yol bilgisayarı değerleri ama pompa ile kaşılaştırınca da en fazla 0,1 ya da 0,2 oynuyor.

Ya arabalarınızın bakımı eksik, ya farkında olmadığınız bir sorun var ya da yüksek devirde vites değiştiriyorsunuz. Dizel Punto için 8 litre bence yüksek. Servise danışmakta fayda var.
    Konu Arkheon tarafından (19/07/2015 Saat 00:30 ) değiştirilmiştir.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Kusadasindayim h.ici hergun 30 km ise gitgel yapiyorum ort. Tuketim 5 gosteriyor her depoda verileri sifirliyorum max 750 km gidiyor ort. hizda 36 pompa attiginda biraktiriyorum. Trafik nerdeyse sifir 5 in altina hic inmedi araci gayet sakin kullanirim. Bana cok yakiyor gibi geliyor.

umut acar
    YavuzSultanSelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Ce: Grande punto 1,3 75 bg multijet yakıt tüketimi hakkında...

Selamün Aleyküm arkadaşlar ben 2 yıldır kullanıyorum grande punto 1.3 2011 model. şehir içi en üşük 5.9 veya 6 a düştügünü gördüm birde dizel oldugu ıcın motor sogukken bıraz fazla yukselıyor yakıt tuketımı sureklı takıp edıyorum mıllet nasıl 5 e dusuruyor anlamıyorum aracımın genel butun bakımlarını yaptırdım hiç bir sıkıntısı yok cok şükür ama şehir içi 6. 6.5 civarı standart yakıyor 36 bn km de aldm aracımı suan 56 bin de şehir dışında ise 100 km de 5 lt görmüştüm. son 50 bin bakımınndan sonra 5.5 a düştü en az daha da dusmedı

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

yeni tatilde geldim . 2000 km yi 85 lik mazotla dolastım .hız limiti 90 km şehiriçi trafiklerine girdim . az bir şey kaldı depoda . çorludan çıktım .çanakkkale izmir ,ayvalık ,marmaris ,bursa ve istanbul sehiriiçi dolaştım . ( araçta hız sabitleyici var ) . bu akşam kısmetse bulgara gidicem ( git -gel 1000 km )

hakan aydın
    aydinhakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 13

Ben aracimi ne kadar sikistirisamda 4,5lt den yukarı çıkmıyordu. Geçen hafta yağ ve hava filtresini degistirttim. Mazot filtresi ise degismedi. Neyse Sonraki gün baktığımda ortalama yakıt tuketimim 5.5lere fırlamış. Koyulan yağ mobil esp 1. Daha öncede bu yağı kullaniyordum ve çok memnundum. Aracın 47binde ve 3 yasında. Daha önce karbon clean ve egr valfı temizligi yapılmamış. Simdiye kadar Sadece yag ve filtreleri degistirilmis.egr ve karbon clean olayindan supheleniyorum fakat yağ değişiminden sonra yakıt tüketiminin artması kafami karistiriyor
    Konu aydinhakan tarafından (03/10/2015 Saat 04:34 ) değiştirilmiştir.

Ahmet Efe
    cagris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Arkadaşım yeni araçlarda rodaj modaj yok.Bunlar eski kulaktan dolma bilgiler.
    Yani aracın 3.000 km deyken ne yakıyorsa 40.000 de de aynı 100.000 de de aynı yakar.Hatta araç eskidikçe kurumlaşmadan dolayı daha fazla yakmaya başlar.Bu yüzden 30-40 bin km'de bir carbon-cleaner yaptırman gerekir.
    2 kere sıfır fiat marka araç aldım ikisinde de fabrika değerlerinin ortalama yakıt değerini tutturdum hep.Sıfır kmde de aynıydı 50 bin km'de de aynıydı.
    Bence sizin sürüş stilinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ayrıca depo ışığı yanmadan depoyu doldurun.Işığın yanmasını beklemeyin.Hem dolu depoda daha az yakar başınçtan dolayı.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

ben şehir içi genelde dur kalk kullanırım neredeyse 5.vitesi hiç görmedim bile 75 hp 1,3 m.jet ben en iyi rakam olarak 6,9lt gördüm her depoda yenilerim hiç otobana çıkmam hergün kısa mesafe kullanırım depoyu fullerim çeyrek çizgisine kadar en iyi 585 km yapıyorum ve aracı sıkıştırmam bence yakıt normal

Evren İskent
    evren iskent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 43

Son 15 yakit alimina gore yakit durumu asagidaki gibi. 5.5lt/100km. Ankara'da kullanilmistir. Bu datada uzun yol olarak 1 kere eskisehir gidis donusu vardir. Sabah xok erken cikarim yola. 80km hiz sabitleyici ile cayyolu-cankaya, aksam18:00 trafigin akisina gore dur kalk, hafta sonu normal kosullardaki kullanimdir.

Saygilarimla.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12