Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Radyatör su seviyesi

Murat ülger
    PuNTo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

Standart Radyatör su seviyesi

Arkadaşlar merhaba geçenlerde kontrol edeyim dedim Radyatör takviye deposu hani şu küçük plastik depo bunun üzerinde min ve max seviyeleri var sorum ise aracım bir senelik oldu buradaki su seviyesi min'e çok yaklaşmış sistemde bir sızıntı olabilirmi yoksa bu normal birşeymidir ayrıca normal su takviyesi yapabilirmiyim yoksa özel bir sıvımı kullanmam gerekiyor bu konuda bilgilendirebilirseniz memnun olurum

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

araç eğer bir senelik olduysa zaten bakımı gelmiş demekki dün ben bakıma soktum araça su takviyesi yaptılar ama neye bilmiyorum uzakta idim

Ozan Şahin
    SANtO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

benimkide maksimumun 1 cm falan üzerinde bunun bir zararı olabilirmi?
    Multijet Active 1.3 75 Hp Beyaz

Mehmet Gazihan
    Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 KSK 75
    Edilen teşekkür: 28

Motor ısınınca su genleşir ve o rezervuarda üst max seviyelerine çıkar..Ama motor çalışma sıcaklığında iken (70 derece) o kabda hala su eksikse o zaman tamamlamanız gerekir..Motor sıcakken kapağı açmayalım lütfen

Muslum Kaymak
    Ticari İşletme Sahibi 06kaymak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 MCZ 24
    Edilen teşekkür: 1014

su seviyesi min. ile max. arasinda olmasi tavsiye edilir..min altinda ise servisinize basvurmaniz iyi olur...

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı Mehmet Gazihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor ısınınca su genleşir ve o rezervuarda üst max seviyelerine çıkar..Ama motor çalışma sıcaklığında iken (70 derece) o kabda hala su eksikse o zaman tamamlamanız gerekir..Motor sıcakken kapağı açmayalım lütfen
    :ok:

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

biz erzurumda su yerine antifiriz mi koyduracağız?
    kışın bu araba nasıl çalışacak? nasıl ısınacak?(gerçi bunu benzinli mi dizel mi alırken düşünmeliydim )

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

GP icin onerilen motor sogutma sivisi, %50 su ile seyreltilmis Paraflu Up urunudur. Ozelliklerine bu linkten bakabilirsiniz:

https://testfl.onion.it/commonfile/e...1_stec_ENG.pdf

Ek olarak, bu urun etilen glikol bazli ve korozyon onleyici etken maddeli oldugundan, muadil parametrelere sahip diger markalarin urunleri de ayni islevi yerine getirebilirler. Ancak burada etilen glikol bazli olmasi kesin sarttir.

Gelelim bu sivinin nasil seyreltilecegine: ozellikle saf su kullanmaya gerek yok, fazla kireçli çeşme suyu ise tavsiye edilmez. En uygun cozum olarak içme suyu (dogal kaynak vs...) konulabilir.

Min -Maks cizgileri arasinda oldukca endiselenmeyiniz. Seviye tamamlamak gibi basit bir islem icin servise gitmeye de gerek yoktur.
    Konu Linos tarafından (03/05/2007 Saat 21:54 ) değiştirilmiştir. Sebep: Font düzeltildi!
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Denildiği gibi motor çalışıyorken seviye artabilir gayet normal.Soğuk olarak bakım ona göre tamamlamak en güzeli...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

normal su koyabilirsiniz bişe olmaz. ağzna kadar doldurmanız iyi olmaz. ben doldurdum sorun çıkmıyor ama siz yine de koymayın. zamanla azalması normaldir zira su buharlaşıyor. min max arası olması gerekendir.

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normal su koyabilirsiniz bişe olmaz. ağzna kadar doldurmanız iyi olmaz. ben doldurdum sorun çıkmıyor ama siz yine de koymayın. zamanla azalması normaldir zira su buharlaşıyor. min max arası olması gerekendir.
    ben servise kendim ekliyebilirmiyim diye sormuştum ama bana verdikleri cevap sakın normal su eklemeyin biz ekliyoruz olmuştu, normal suyun bir zararı olmadığına eminmisin yada @mühendis'in bahsettiği Paraflu Up ürününden mi alsak

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Gelde sarf malzemeden kitleyelim sana serviste demeye getirmişlerdir ben çok acıyorum Silecek suyu koyupta 13-14 YTL istediklerinde. Özellikle de yaz ayıysa

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

valla gökhanım ben hayatta silecek suyu için 13-14 ytl para vermem ben marketten cam sil alıyorum 2 ytl hatta bir alana bir devaya geliyor

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Arkadaşlar silecek suyuna rasgele katkı maddeleri camsil gibi felan koymayın gün gelir o silecek haznesi delinir ondan sonra birde onu değiştirmekle felan uğraşırsınız....Büyük marketlerde ucuza ürünler var çok para vermek istemiyorsanız onları deneyin bence....

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GP icin onerilen motor sogutma sivisi, %50 su ile seyreltilmis Paraflu Up urunudur. Ozelliklerine bu linkten bakabilirsiniz:

https://testfl.onion.it/commonfile/e...1_stec_ENG.pdf

Ek olarak, bu urun etilen glikol bazli ve korozyon onleyici etken maddeli oldugundan, muadil parametrelere sahip diger markalarin urunleri de ayni islevi yerine getirebilirler. Ancak burada etilen glikol bazli olmasi kesin sarttir.

Gelelim bu sivinin nasil seyreltilecegine: ozellikle saf su kullanmaya gerek yok, fazla kireçli çeşme suyu ise tavsiye edilmez. En uygun cozum olarak içme suyu (dogal kaynak vs...) konulabilir.

Min -Maks cizgileri arasinda oldukca endiselenmeyiniz. Seviye tamamlamak gibi basit bir islem icin servise gitmeye de gerek yoktur.
    eğer erzurumda parafluyu %50 su ile çözündürürsen donar orda %100 kullanmak gerek.ben erzincandayken hep %100 antifiriz koydururdum arabalarıma.

geçenlerde afradan 4 lt sini 5.50 ytl ye aldım.orjinal araba cam suyu.bence camsil kullanmamak gerekli.
    Konu Linos tarafından (04/05/2007 Saat 18:14 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood!
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı kadoku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben servise kendim ekliyebilirmiyim diye sormuştum ama bana verdikleri cevap sakın normal su eklemeyin biz ekliyoruz olmuştu, normal suyun bir zararı olmadığına eminmisin yada @mühendis'in bahsettiği Paraflu Up ürününden mi alsak

Kireçlenme yapacağı içindir belki de, iyi su karıştırılabilir antifirizle...

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kireçlenme yapacağı içindir belki de, iyi su karıştırılabilir antifirizle...
    @Ardacım, yanlış anlama olmasın ben radyatör suyunu kastetmiştim içme suyu kullanılmasında bir sakınca yok mu yani.

@Gökhan, cam suyu için servise gidip hayatta para vermem 3 lt.bidonla aldımmı en az 6-7 ay gider bizim araçlar zaten toplasan 1,5-2 ya alır ya almaz serviste ekletsen dediğin gibi 13-14 ytl alırlar :ok:
    Konu kadoku tarafından (04/05/2007 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı kadoku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Ardacım, yanlış anlama olmasın ben radyatör suyunu kastetmiştim içme suyu kullanılmasında bir sakınca yok yani.

:ok: Tamamdır o zaman katılıyorum

Oylum Girgin
    mavigitar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    JE468
    Edilen teşekkür: 3

Arkadaşlarım kaç gündür bu su meseleleri (Min -Maks cizgileri ) ile ilgili ben de soracaktım benden önce davrandınız
    Bu iyi oldu gerek kalmadı tşkr...
    * GP GÜZELİ*
    1905

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Alıntı Honor COOPER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer erzurumda parafluyu %50 su ile çözündürürsen donar orda %100 kullanmak gerek.ben erzincandayken hep %100 antifiriz koydururdum arabalarıma.

geçenlerde afradan 4 lt sini 5.50 ytl ye aldım.orjinal araba cam suyu.bence camsil kullanmamak gerekli.
    sayin onur,

sanirim konuyu cam suyu ile karistirdiniz. Motor sogutma suyu icin, asla % 50 den az seyreltilmis antifiriz (Paraflu Up, Mobil Extended Life Coolant vb ..) kullanilmamalidir.

%50 seyreltilmis Paraflu Up, asagidaki linkte de gorulebilecegi gibi, motoru (- 40 C) derece sicakliga kadar donmaktan korur. Ayni zamanda (+110 C) derece sicakliga kadar da kaynama etkisine karsi koruyuculugu vardir.

https://testfl.onion.it/commonfile/e...1_scat_ENG.pdf

Eger az seyreltilmis antifiriz kullanilirsa, bununla temasta olan tum su hortumlari, radyator plastik kazanlari, genlesme tanki basinc valfli kapagi, suyla temas eden keceler ve contalar ongorulenden erken surede asinarak omrunu tamamlayacaklardir. Motor suyundaki antifiriz oraninin donma derecesi, yogunluk olcumu yapilarak servislerde tespit edilebilmektedir.

Genlesme tankina asla max seviyesinden fazla su konulmamalidir. Aksi halde tank genlesebilecek bosluktan yoksun kalacak, motor isindikca hacmi artan su hortumlardan sizmaya baslayacak, hatta belki de kelepcelerden birini yerinden attirip kaçak yaptiracaktir. Genlesme tankinda mutlaka isaretli max cizgisinin ust hacmi bos kalmalidir. Ozellikle yaz aylarinda, sicak motoru aniden durdurunca asiri genlesme olur.

Cam suyu katkisi icin tavsiye edilen urun ise, Tutela SC 35 dir.
    https://testfl.onion.it/commonfile/e..._eingr_ENG.pdf

Cam suyu haznesine camsil turevi (ozellikle boyali olanlar) urunler, orta derece ve uzeri kireçli su konulmasi püskürtücüleri zamanla tıkayabilir.

Aklimiza yatmayan noktalar olursa tekrar soralim.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Sayfa 1/2 12 SonSon