Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: DPF temizliği?

tayfun coskun
    typhoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 27

Standart DPF temizliği?

arkadaşlar geçen gün uyarı ışığı yandı dpf(dizel partikül filtresi) temizliği yapılıyor aracı çalışır durumda bekletiniz diye önce 5dk beklettim lamba sönmedi sonra servisi aradım uzun sürdüğünü söyledi 15 20dk civarı çalıştı temizledi kendi filtresini sağolsun ama bu işlem kaç km de bir oluyo ya da yakıtın kalitesine göre değişiyo mu? araç 7.500km de benden önceki sahibi opetten almış yakıt kalite kartımı ne o bile vardı ben de bi kere petrol ofisi iki kere opetten aldım yakıttan mı acaba?.. sormak istediğim bu işlem ne kadar sıklıkla oluyo? çünkü sivastan gelirken yolda bi daha yandı yokuş aşağı iniyordum gaza basmadığım için galiba 5dk sonra söndü.. kafam karıştı!!

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

rolantide mi bekliyorsun bu uyarıyı verince 20 dakika..

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Mazotun kalitesinden ve kullanılan devirle de ilgisi var.Düşük devirlerde kullanıldığında da yapar. DPF temizliğini yapması sağlıklıdır. Rölantide 20 dakika bekletmek yerine 3. viteste 60-70 km hızla kullanırsanız daha çabuk biter işlem. Muhtemelen arabanızın kitapçığında da yazar 60 km hızla kullanın diye.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun coskun
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mazotun kalitesinden ve kullanılan devirle de ilgisi var.Düşük devirlerde kullanıldığında da yapar. DPF temizliğini yapması sağlıklıdır. Rölantide 20 dakika bekletmek yerine 3. viteste 60-70 km hızla kullanırsanız daha çabuk biter işlem. Muhtemelen arabanızın kitapçığında da yazar 60 km hızla kullanın diye.
    yok kitapçıkta yazanı yaptım zaten, kitapçıkta çalışır durumda bekletin yazıyo, rolantide yani.. dualogic ve ekonomi modda olduğu için hep düşük devirde kullanıyorum aracı.. sık sık olmaz bu temizlik herhalde..

tayfun coskun
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz

Alıntı zafermutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rolantide mi bekliyorsun bu uyarıyı verince 20 dakika..
    aynen rolanti.. ama acil bi uyarı değil anladığım kadarıyla.. uyarı veriyo sonra geçiyo uyarı ama DPFuyarı ışığı yanıyo devir göstergesinin arkasında..

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Petrol ofisiden şaşmayacaksınız bırde yakıt sirkulasyonu cok olan ıstasyonları tercıh etmek gerekıyor...
    Yıllarca opetten aldım kara duman hıc eksılmemıstı ekzozdan..

Podan almaya basladım şimdi kara bulutlar kayboldu
    I ' m c a p u l i n g . . .

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Yakıtla alakası yok DPF diesel partikül filitresi temizlemek istiyorsan aracı biraz üzeceksin yani aracı 2000 ila 4500 civarları kullan bak nasıl temizleniyor çok fazla düşük devirlerde dpf temizleme yapmaz , aslında buna üzme denmez motorun nefesini açmak denir ama çoğu üzüldüğünü söylüyor

Aracı biraz devirli kullan hep ekonomi amaçlı düşük devrlerde fites değişimi yapma yada otoamtiklerde biraz yüklen

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Euro5 in güzellikleri bunlar. sadece EGR ile sağlayamadıklarından DPF ilave ediyorlar..
    Bu DPF in ömrü, kullanıma bağlı.Bazı modellerde 80K kmde değiştirilmesi gerektiği ve 2500-3000TL civarı bir maliyeti olduğu söyleniyor. henüz çok yeni bir sistem, bakalım km ler arttıkça piyasadan neler gelecek.
    DPF nin içinde bir sıvı var, zamanla tükeniyor. yurtdışı sitelerde dolaşırsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz. oralardan aldığım bilgiye göre (tabiki araca göre değişir), bu sistem yüksek sıcaklıkta kendini regenrate ediyor. Yani kısa mesafede soğuk kullananların filitre ömrü kısalıyor.
    eğer yolunuz düşerse, bravonun DPF sistem fiyatını servisden sorunuz, ben de merak ediyorum.
    emin değilim ama, DPF değişince, kalibrasyon değişikliğide gerekiyor deniyor.
    saygılarımla

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun coskun
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz

Alıntı vdevir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Euro5 in güzellikleri bunlar. sadece EGR ile sağlayamadıklarından DPF ilave ediyorlar..
    Bu DPF in ömrü, kullanıma bağlı.Bazı modellerde 80K kmde değiştirilmesi gerektiği ve 2500-3000TL civarı bir maliyeti olduğu söyleniyor. henüz çok yeni bir sistem, bakalım km ler arttıkça piyasadan neler gelecek.
    DPF nin içinde bir sıvı var, zamanla tükeniyor. yurtdışı sitelerde dolaşırsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz. oralardan aldığım bilgiye göre (tabiki araca göre değişir), bu sistem yüksek sıcaklıkta kendini regenrate ediyor. Yani kısa mesafede soğuk kullananların filitre ömrü kısalıyor.
    eğer yolunuz düşerse, bravonun DPF sistem fiyatını servisden sorunuz, ben de merak ediyorum.
    emin değilim ama, DPF değişince, kalibrasyon değişikliğide gerekiyor deniyor.
    servise uğrarsam sorarım DPF fayatını.. gplerde yok mu bu DPF?

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Alıntı typhoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok kitapçıkta yazanı yaptım zaten, kitapçıkta çalışır durumda bekletin yazıyo, rolantide yani.. dualogic ve ekonomi modda olduğu için hep düşük devirde kullanıyorum aracı.. sık sık olmaz bu temizlik herhalde..
    Yeni doblonun kitapçığında 60 km hızla gidin şeklinde yazıyor diye biliyorum. Tabi kastettiğim 3. viteste 60 km hızla.Zaten Femoli de benim dediğimi onaylamış devirli kullanmak adına. Size tavsiyem düz ve uzun yolda bazen yüksek devirde kullanın arabanızı.O zaman DPF temizlik yazısı pek çıkmaz karşınıza.hem de çok yakmaz.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gök Han
    hayalci79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Bende şimdiye kadar hiç bu uyarı ışığı yanmakı dpf temizliği yaparken, son zamanlarda da bu temizlik sıklaştı, haftada bir-iki defa yapar oldu. Son zamanlarda sürekli eco modda kullandığım için mi acaba bilmiyorum..

sinan ünlü
    sinanunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34NJT52
    Edilen teşekkür: 12

yakın bir arkadaşımın başına geldi bu dizel partikül filtresi değişimi. dizel 3.20 de 2000 euro civarı 80 bin kmde bozuluyormuş ve tamirinin mümkün olmadığı söyleniyor. Arabanın kullanımına yada yakıta bir etkisinin olmadığını sadece çevreyi koruma amaçlı bir parça olduğu söylendi. Parça fiyatı gerçekten çok yüksek.

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp
    dogus618 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557
    Edilen teşekkür: 355

Bu olay punto evo mjet 75hp de de warmi arkadaslar

Gök Han
    hayalci79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı dogus618 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu olay punto evo mjet 75hp de de warmi arkadaslar
    Euro 5 motorsa, var. Kitapçıktan baktım şimdi, 75 bg dizellerde Euro 4 seçeneği de var, Euro 5 de. Fiat'da çalışan bir akrabam da bu filtrenin çok pahalı olduğunu söylemişti. 80-100 bin civarında değişiyormuş. Eğer çevreyi koruyorsa gerçekten ve değişimi bu kadar masraflıysa, Euro 5 motorlu araçların da vergisi düşük tutulmalı.

Ayrıca bu konuda bilgiler içeren ve bize başka bir alternatif sunan bir site buldum:

"DPF veya FAP Dizel Partikül Filtresi nedir.
    Yeni devreye giren euro 5 egzoz emisyon standartlarına dizel araçları uyarlayabilmek için geliştirilmiş bir sistem diyebiliriz. Dizel araçların egzozundan çıkan partikül yani kurumları biriktirerek yüksek sıcaklıkta imha etmeye yarıyor kısaca bu sistem. Ayrıca hidrokarbon, CO ve CO2 emisyonlarına da etkili katkı sağlamakta.

Kurumların yok edilmesi işleminde ise 2 tip yöntem vardır, 1.si VW grubunun kullandığı pasif rejenerasyon, bunda kurumun yok edilebilmesi için aracın uzun mesafe kullanımı şart, çünkü yüksek egzoz sıcaklığı (600'C civarı) gerekiyor rejenerasyon işlemi için. Genellikle şehir içi kısa mesafe kullanılan araçlarda da bu nedenle problem oluşabiliyor. Bu nedenle her 800 km. de bir uzun süreli bir sürüş tavsiye edilir bu araçlarda.

Diğer yöntemse Ford-psa grubunun da kullandığı aktif sistem, bunun farkı ise yakıt deposuna koyulan bir katkı, filtrede biriken kurumun yanma sıcaklığını katalizör görevi yaparak 450'C civarına düşürüyor. Bu yüzden pasif sistemde olduğu gibi çok yüksek sıcaklıklara gerek kalmadan filtre temizlenebiliyor. Sorun çıkarma bakımından tabiki çok daha iyi bu yöntem, ama kullanılan katkıyı ekletmeyi unutmamak gerekiyor.

DPF bloke olursa ne olur?
    DPF tamamen bloke olursa, yenisi taktırmaktan başka şansınız yok. Aracınız 3000 RPM ile sınırlanacak, aşırı yakıt tüketimi oluşacak ve arıza uyarı lambalarınızın devamlı yanmasına neden olacak. Bu aşamada yeni bir DPF için yüzlerce lira maliyet ödemeniz gerekecek.

Ne yapılabilinir?
    DPF arızayı ECU ve uyarı ışıkları veya display üzerinde gösterecek bakacağız, çünkü bazı ortamda sadece yazılım olarak kaldırmak çözüm değildir. Biz özel ve çok sofistike bir yazılım kullanarak DPF iptali için motor kontrol ünitesini (ECU) yeniden programlıyoruz.

DPF'nin bir ekzost borusu aracılığıyla, düz yada alternatif bir yöntem kullanarak kaldırılması ve bu durumda sensörlerin sökülmesi tavsiye edilir.

Biz sistemi doğru bir şekilde uygulamak, herhangi bir akım veya saklanan DTC'leri silmek için gerekli tüm bayi düzeyinde tanı araçları kullanarak, bu hizmeti sunan birçok cihazlardan yararlanıyoruz. Aracınızı mükemmel bir çalışma düzeni içinde tutmak için gerekli programları, resmi lisanslı yazılım kullanarak yapıyoruz."

Dizel Partikül Filtresi (DPF) arızalarını onarımı veya iptali haberi - AYGÜN Electronics

Tabii belirttikleri yöntemin araca herhangi bir zararı olur mu, bilemem. Ben denemezdim şahsen.

Arabamda DPF temizliğinin sıklaşması üzerine başlık açmıştım geçenlerde. Gelen cevaplarda sürekli Eco modda (düşük devirde) kullanmamın ve kullandığım yakıtın etkili olabileceği belirtiliyordu. Eco modla ve Opetle vedalaşıp bir süre normal modun sürüş keyfini yaşamaya karar verdim, az önce de Shell V Power ile depoyu doldurup kaçamak yapmış oldum.

ömer özen
    firari83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 37

konuyu hortlatmak gibi olacak ama.
    benim araba kış günü fan açıyor hareret ibresi ortada çok yüksek değilken
    sonra anlık yakıt ortalamasına bakıyorum 2-3 litre fazla yakmaya başlıyor. 10-15 dk bu olay devam ediyor
    ama hiç bir uyarı yok acaba bu filtre mi temizleniyor?

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Standart Cevap: DPF temizliği?

konu eski ama yararlı. çünkü ilk defa euro5 araç kullanıyorum. bende de zaman zaman nekadar aralıklarla dikkat etmedim araç aptallaşıyor ve yolda giderken hızlanma durumunda beyaz duman atıyor bir süre. sabit giderken anlaşılmıyor zaten uyarı vermiyor.
    yukarıda arkadaşlar 60 ile sürün yazmışlar ama klavuzdan anladığım kadarıyla ışık yandığı zaman 60 ile gidin yazıyor. otoyolda da 60 ile gitmek tehlikeli aslında.80-90 ile gidince yapmıyormu sanki? ışık yandığında tabi. ışık yanmadan temizlediğinde sorun yok sanırım zaten.

DPF (DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ)
    TEMİZLENMESİ DEVAM EDİYOR
    (sadece DPF'li Multijet tiplerinde - sar)
    Kontak anahtar MAR konumuna çevrildiğinde,
    uyar lambas yanar fakat birkaç saniye sonra sönmelidir.
    Temizleme prosesi ile DPF'nin partiküllerden temizlenmesine
    gerek olduğunu sürücüye belirtmek için uyar lambas
     yank kalr.
    Her DPF temizleme prosesinde uyar lambas yanmaz, fakat
    sadece sürüş şartlar gerektiğinde uyarmak için yanar.
    Temizleme prosesi bitene kadar araç hareket halindeyse
    uyar lambas sönecektir. Proses normal olarak 15 dakika
    sürer. İşlemin tamamlanmas için optimum şartlar, arac 60
    km/s hzla, 2000 dev/dakikann üzerinde kullanmaktr.
    Uyar lambas yanarsa, araç arzal demek değildir, yani arac
    servise götürmeye gerek yoktur. Uyar lambas yandğnda
    ilgili mesaj ekranda belirir (öngörülen baz pazarlarda/
    versiyonlarda).

uyarı:
    Daima trafik şartlar, yol ve hz limitlerine
    uygun bir hzda arac kullannz. DPF lambas
     yandğnda bazen motor kapanabilir; temizleme
    sürecinin devaml olarak kesilmesi yağn
    erken bozulmasna sebep olabilir. Bu nedenle,
    motoru kapatmadan önce yukardaki talimatlara
    uyarak uyar lambasnn sönmesini beklemek her
    zaman tavsiye edilir. Araç dururken, DPF temizlenme
    prosesinin tamamlanmas

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Eksik kalan son ayrıntıyı da tamamlayalım.
    " Araç dururken, DPF temizlenme prosesinin tamamlanmasını beklemek iyi bir fikir değildir."

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Ben gecen hafta yetikli serviste DPF'i ilac ile temizlettim,temizlik sonrasında arac daha atikleşti ve bir rahatlama oldu aracta.temizlik yapmadan yapılan ölcümlerde de DPF'in tıkanıklık oranı%71 ölcüldü, temizlik yapıldıktan donra %42 ye düştü, biraz devirli kullandıktan sonra daha düşücek dediler, bildiğim kafarıyla zaten bir haftalık yeni bir dizel arac bile ölcünce %30 gibi oranlar çıkıyor.
    Konu ORS15 tarafından (17/02/2017 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

yahu bazen diyorum es kaza euro5 motor dpf li bi araba alsaymışsım naparmışım diye düşünüyorum hep şehiriçi dur kalk kullanıyorum uğraşır dururdum bunun başka bi çaresi yokmu yahu
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu bazen diyorum es kaza euro5 motor dpf li bi araba alsaymışsım naparmışım diye düşünüyorum hep şehiriçi dur kalk kullanıyorum uğraşır dururdum bunun başka bi çaresi yokmu yahu
    Sinan, YouTube da DPF-katalizör temizleme işlemlerine baktığımızda olayın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

https://m.youtube.com/watch?v=YTNYVkfAluI

Sayfa 1/2 12 SonSon