15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Flash lamba taktım arıza ışığı yandı.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Flash lamba taktım arıza ışığı yandı.

Arkadaşlar grande puntomun arka kırmızı sis farının içine yerleştirmek için aşağıdaki linkte gördüğnüz flash lambadan 1 adet satın aldım.Fiyatı 10 tl civarı,ayrıca güzel bir ürüne benziyor.Çakmaklığa taktım çok iyi çalışıyordu.Bende bugün elekrikçiye montajlamak için gittim.Elektrikçi arka sis farının lambasını söktü ve benim aldığım flash lambayı taktı.Bir süre çalıştıktan sonra söndü ve tekrar çalışmadı.Ayrıca göstergede lamba şeklinde olan arıza lambasını yaktı.Usta sis lambasını tekrar taktı arıza lambası söndü.Flash lambayı aküde denedi gayet güzel yandı.Ustaya neden yanmıyor aracın heryerindeki elekrik 12 volt değilmi dedim.O da bu araçlarda herşey elektronik en ufak değişikliği sistem kabul etmiyor onun için bunu takamazsın dedi.Ben de çaresiz ürünü alıp geldim.

Fakat arkadaşlar bunu arıza lambası yakmadan sorunsuzca arka sis farına bağlamanın bir yolu yok mudur? Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Ürün bu
    Hepsiburada.com : Far İçi Patlayan Flash Lamba 371202 | Oto Aksesuar

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

gerçekten süper oluo arkadaş peugeot a takmıştı özellikle sisli havalarda yararlı da oluo ama arıza yakıosa gerek yok..

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Tekli patlıyan lambalar arıza ışığı yaktıryor malesef... Ben aracıma beyinli 4 fonsiyonlu çakar lamba taktım ama arabayı kandırmak zorunda kaldık... Sonuçta arıza yakıyor... Benden sana tavsiye arka sis lambasının ampulu 20 W onu 5 W luk aynı ampulle değiştir daha sonra üzerine siyah elektrik bantı sarki sislere bastığında oda yanacağı için aracın altında abes bir ışık gözükmesin... Ondan sonra kabloları sıyır ve patlıyan lambana tesitat yap... Sonuç arıza lamban yanmaz arka sis lamban çakar... Bir ihtimal belki sigorta atabilir eyer atarsa sigortayı yükseltirsin sorun çözülür... Ben kendi aracıma böyle yaptım gayette şık... Güle güle kullan...

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı WiSTaRiA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekli patlıyan lambalar arıza ışığı yaktıryor malesef... Ben aracıma beyinli 4 fonsiyonlu çakar lamba taktım ama arabayı kandırmak zorunda kaldık... Sonuçta arıza yakıyor... Benden sana tavsiye arka sis lambasının ampulu 20 W onu 5 W luk aynı ampulle değiştir daha sonra üzerine siyah elektrik bantı sarki sislere bastığında oda yanacağı için aracın altında abes bir ışık gözükmesin... Ondan sonra kabloları sıyır ve patlıyan lambana tesitat yap... Sonuç arıza lamban yanmaz arka sis lamban çakar... Bir ihtimal belki sigorta atabilir eyer atarsa sigortayı yükseltirsin sorun çözülür... Ben kendi aracıma böyle yaptım gayette şık... Güle güle kullan...
    Valla orçun bey inanın ben de buna benzer bir yöntem düşünmüştüm nihayet siz söylediniz.Yalnız bu 20 w ampulu 5 w ampulle değiştirmemin sebebi ne acaba?Aynı ampulu siyah bantla sarıp taksak olmaz mı?
    Bir de flash lambanın beyni var.O farın içine sığar mı acaba?

Valla bunları bir yapsam yeter bana.En güzel modifiye şekillerinden birisi bu flash lamba.Kırmızının yanıp sönmesi gerçekten süper bi görüntü verir.

ORÇUN ÇABUK
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla orçun bey inanın ben de buna benzer bir yöntem düşünmüştüm nihayet siz söylediniz.Yalnız bu 20 w ampulu 5 w ampulle değiştirmemin sebebi ne acaba?Aynı ampulu siyah bantla sarıp taksak olmaz mı?
    Bir de flash lambanın beyni var.O farın içine sığar mı acaba?

Valla bunları bir yapsam yeter bana.En güzel modifiye şekillerinden birisi bu flash lamba.Kırmızının yanıp sönmesi gerçekten süper bi görüntü verir.

20 W ampulu 5 W ampulle değiştirme amacım çok ışık veriyor ve ampul çok çabuk ısınıyor... Üzerine sardığın bant yanar ve erir... 5 W ampul fazla ısınma yapmıyor... Ben çakar lambamın beynini bagaja koydum... Sende aynısını yapabilirsin...

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

20 W ampulu 5 W ampulle değiştirme amacım çok ışık veriyor ve ampul çok çabuk ısınıyor... Üzerine sardığın bant yanar ve erir... 5 W ampul fazla ısınma yapmıyor... Ben çakar lambamın beynini bagaja koydum... Sende aynısını yapabilirsin...
    Peki orçun bey bu işi hafta sonu kendim yapabilirmiyim?Arka taraftaki kırmızı sis farı alttan sökülebiliyor mu?Bir de bu şekilde yaparsam çakar lamba devamlı yanar değil mi yani eskisi gibi sönmez herhade.Bu beyini monte edebilecek düzgün bir yer olsa keşke.Naylonla iyice sarıp tampona monte edemezmiyiz?

ORÇUN ÇABUK
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Bence bir oto elektrikçiden yardım almanız daha iyi... Tampondan düşme riski gibi benzeri şeyler olabilir... Tabiki çakar lambanız yanıcak bundan sonra... İçerden arka sis düğmesine basınca arka tarafta çakıp durucak...

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

21W ampule bant sararsanız anında yanar. ben 5W ampule sardığımda bile 1 dk içinde bant filan kalmamıştı. en temizi aliminyum soğutuculu 10 ohm enaz 50W direnç koyup onuda şaseye sabitlemek.

orçun abinin mesajlarını yeni gördüm, 5W ile arızayı söndürmesi ilginç olmuş beyin farkından dolayı sizde söndürmeyebilir denemek lazım, her halukarda soğutuculu direnç tavsiye ederim. eğer sizdede 5W söndürürse 40ohm enaz 10watt direnç kullanabilirsiniz, veya 20ohm enaz 20watt.
    Konu OzzY tarafından (08/03/2011 Saat 22:11 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    21W ampule bant sararsanız anında yanar. ben 5W ampule sardığımda bile 1 dk içinde bant filan kalmamıştı. en temizi aliminyum soğutuculu 10 ohm enaz 50W direnç koyup onuda şaseye sabitlemek.

orçun abinin mesajlarını yeni gördüm, 5W ile arızayı söndürmesi ilginç olmuş beyin farkından dolayı sizde söndürmeyebilir denemek lazım, her halukarda soğutuculu direnç tavsiye ederim. eğer sizdede 5W söndürürse 40ohm enaz 10watt direnç kullanabilirsiniz, veya 20ohm enaz 20watt.
    Önce bir orçun beyin söylediklerini deneyim diyorum.Eğer olmazsa,
    (5 W DE bile bant yanıyorsa) sizin dediğinizi denemek lazım o zaman.Bu direnç işi gerçekten kafamı karıştırdı.Biraz aydınlatırsan sevinirim.
    Şimdi ozan kardeş bu direnç nasıl birşey ampule mi benziyor.Ampul yuvasına mı takılıyor yoksa ampulu çıkarıp artı eksi uçlara mı takılıyor.Bir de şase en en az 50 w direnç takıp şaseye sabitlemek gerek demişsin.Direnci sadece ampula gelen artı eksi uçlara taksak olmuyor mu şase yi nerden alacağız.

Ben elektrikçiye gitmeden kendim yapayım diyorum.Zaten benim bile aklıma gelen yöntem elektrikçinin aklına gelmiyorsa gitmeye de gerek yok sanırım.Malum sis farını takamak için tamponun sökülmesi gerek diyen elektrikçi de var

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

arabayı krikoya alıp kendiniz yaparsınız rahatlıkla altına girmek lazım yani. direnç ampul gibi bağlanır ama şekli farklıdır. sizin yapmanız gereken. normal ampulu çıkarıp elinizdeki ampulu taktıktan sonra(beyni filanda var artık onları nereye sabitlersiniz bilmiyorum) sis farına gelen 2 kabloyu sıyırıp direnci direk olarak bu 2 kablo arasına bağlamak. direnç üzerinde 2 tane tel vardır zaten bu bağlantı için. dirençte + - farketmez.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Evet arkadaşlar bugünümü bu flash lamba işine ayırdım.Yardımlarını esirgemeyen ozan ve orçun arkadaşa teşekkür ederim.Bugün bu sayfada yazılanlardan hareketle malzemeleri hazırlayıp işe koyuldum.Öncelikle aracın arka sol lastiğini yüksek olması için betona çıkardım.Alta bir tane kilim serdim sis farının lambasını çıkardım.Kabloyu soymadan direk yuvadaki tellere temas ettirerek yakmayı denedim olmadı.Daha sonra sis farının kablosunu soyarak falsh lambanın beyin kablolarını takıp siyah bantla bantladım.Flash lambanın beynini naylonla iyice sararak bantladım ve tamponun altındaki bağlantı vidasına monte ettim tam arka tekerleğin arkasında tamponun içine beyni yerleştirdim.Sonra sis farının içine falsh lambaları koydum yalınız lash lambalar ince olduğundan farın giriş yerleri açık kalıyordu.Oraya tam girecek şekilde içi oyuk bir lastik taktım.O oyuğun içine de flash lambayı taktım ve su girecek açık yer kalmadı.Aynen orjinal parça gibi oldu.Sonra sıra boşta kalan sis farı lambasına geldi.Malum lambayı çıkardığında arıza lambası yanıyor.O lambanın da araçta takılı ve yanar halde kalması gerekiyor.Sis farının lambasını 5w lık küçük lambayla değiştirdim ucuna da bir tane şu şişesinin plastik kapağını geçirdim.Onu da eksoza uzak bir noktaya sabitledim.Şimdi flash sis farını yaktğımda bu lambada yanıyor fakat lambanın ucunda kapak takılı olduğu için yandığı görünmüyor.Şu an sis farını yaktığımda flash ışığı yanıyor.Yarın sağlamlaştıracağım bazı yerler var.Bütün bu işleri yaparken ön farları yakap söndürmekten aracın aküsünü bitirmişim.Ben de beyini mi yaktım diye korkmuştum.Neyse bir tane kablo ayarladım takviyeyle çalıştırdım.Bu kadar iş bile beni ikindiye kadar oyaladı.Neyseki elektrikçi takamamıştı ben siteden yardım alarak kendim taktım.

Şimdi küçük bir sorunum var arkadaşlar.Flash lambayı çakmaklıkta denerken sanırım sigortasını attırdım.Kullanma klavuzuna baktım çakmaklığı sigortası diye birşey yazmıyor.bu çakmaklığın sigortasının numarasını bilen var mı arkadaşlar kalvuzda yazmıyor.

12. Bu mesajı için 2 kişi ykaya1983'ye teşekkür etti:

ORÇUN ÇABUK
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Hayirlisi olsun gule gule kullannn...

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Hayirlisi olsun gule gule kullannn...
    Sağolun orçun bey.Hocam bu çakmaklığın sigortasının yerini biliyormusunuz acaba?Motor bölmesindeki sigortaların içinde mi ?Ben gösterge bölümündeki sgortalarda göremedim.

UĞUR SAYMAZ
    usaymaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34EZ7792
    Edilen teşekkür: 56

yunus bey çakmaklık sigortası 31 yada 32 nolu sigorta olması lazım bende değiştirdim fakat hangisi olduğunu tam hatırlayamadım. akünün yanındaki kutunun içinde.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı usaymaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yunus bey çakmaklık sigortası 31 yada 32 nolu sigorta olması lazım bende değiştirdim fakat hangisi olduğunu tam hatırlayamadım. akünün yanındaki kutunun içinde.
    Sağolun uğur bey.Sigortanın yerini yaklaşık 4 ay önce bulmuştum