Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dualogic vites kullanımı hakkında

Cihan Can
    HarbiAslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 34

Standart Dualogic vites kullanımı hakkında

Arkadaşlar herkese merhaba,

grande punto alıyordum ancak bir fikir değişikliği ile punto evo mylife 1.4 fire dualogic almaya karar verdim, beyaz renk...

forumda bulunan dualogic vites kullanımlarını hemen hemen inceledim ama aradığım cevabı bir türlü bulamadım. eğer cevabı varsa sorumun kusura bakmayın, görmemiş olabilirim, öğrenmek istediğim şu,

dualogic viteste otomatik kullanım nasıl yapılıyor ? illa + veya - ile vites değiştirmek zorundamıyız, yada araç ilk çalıştırıldığında sürüşe geçmek için mutlaka + veya - ye dokunmamız şartmı ? bunu aracın kendisi yapmıyor mu? otomatik vites olarak nasıl kullanılıyor bu şanzıman ? aracın otomatik vitesi hangi konum oluyor ? manuele geçince vites değişikliği nasıl oluyor ? manuelde vites değişirken + veya - ye dokunmamız yeterlimi ? yoksa gazdan ayagı çekmek yada başka bir işlem yapmakmı gerekiyor.

resimli olarak anlatabilecek arkadaşım varsa çok sevinirim...

saygılar

can yagan
    delkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 5

vites üzerinde yukarı aşağı (-) ve (+) sola (A/M otomatik-manuel) modu ve sağda yukarı (N-Boş) sağ arka (R-Gerivites) olmak üzere yonler bulunmakta aracı ilk çalıştırdığımızda araç vitesi boşa alır ve araç otomatik modunda ile 1 kez geriye dokunarak 1'e alıp yola devam edebiliriz diğer viteleri kendisi otomatik geçişlerini ayarlıyacaktır. M moduna alırsak araç çalıştıktan sonra her vites için birkez geriye tıklayarak vites arttırabilirsiniz.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı HarbiAslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

illa + veya - ile vites değiştirmek zorundamıyız,
    Hayır. Otomatiğe alınca kendisi değiştiriyor.

araç ilk çalıştırıldığında sürüşe geçmek için mutlaka + veya - ye dokunmamız şartmı ?
    Evet, bunu aracın kendisi yapmıyor, çalıştırınca kafasına göre ileri ya da geri vitese taksa hiç hoş olmazdı zaten

Arkadaşlar herkese merhaba,

manuelde vites değişirken + veya - ye dokunmamız yeterlimi ?
    Evet, eğer uygun motor devrindeyse yeterli.

Fiat web sitesinde dualogic kullanım kılavuzu var, bu sorularınızın cevabı orada var.

https://fiat.com.tr/PUNTO/Punto%20EV...itab%C4%B1.pdf

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Arkadaşlar gerekenleri yazmışlar,bana kalan çok keyifli bir araç olduğunu söylemek...

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Geri ve boşa alma bildiğin manuelin aynısının tıpkısı.
    Onun dışında ileri gitmek için 1'e aldın mı kendi 2,3...3,2.. gerekeni yapıyor.
    Gaza basmassan istop etme vs derdi de yok. Ayrıca ayağını gazdan çekince kendi kendine gitmio araç.
    Sürüş gayet keyifli vites geçişleri sarsıcı değil. Yalnız tek kötü huyu dik yokuşlarda 2'de kalakalıyor bazen. Gaza yüklenince de zıplatarak 1'e geçiyor. Böyle durumlarda manuel olarak müdahale edip 1'e alabiliyorsun...

deniz yucel
    denizxyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

vitesi sola cek ekranda auto yazacak bir daha cek silinecek. auto yazınca kendi yukseltip düşürür. ayrıca mudahele etmek istersen yine ileri veya geri yani artı eksi yapabilirsin. yazı yoksa sadece artı senin işin olacak vites düşürmeyi yine kendisi yapar..
    dyucel

Cihan Can
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

Standart Dualogic vites kullanımı hakkında

Alıntı denizxyz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vitesi sola cek ekranda auto yazacak bir daha cek silinecek. auto yazınca kendi yukseltip düşürür. ayrıca mudahele etmek istersen yine ileri veya geri yani artı eksi yapabilirsin. yazı yoksa sadece artı senin işin olacak vites düşürmeyi yine kendisi yapar..

en can alıcı cevabım buydu işte herkese teşekkür ediyorum cevaplardan dolayı. gönül rahatlığıyla aracı alabilirim artık. kafamda soru işareti vardı hep nasıl olacak diye. test sürüşü bile istemeden araca aşık oldum zaten. vitesi de öğrenince tamamdır. herkese teşekkür ediyorum tekrar... başınızı agrıtırım daha, çok sorularım olacaktır mutlaka

Ozgur Symnoglu
    ozgurse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 64

Manuelde kullandığında vitesi büyütmek sana kalıyor. Küçültmeyide kendisi yapıyor. Bence çok güzel bir özellik.

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

merhaba......bir kaç öneri: park ederken arabayı viteste bırak, yani boşta bırakma...direk kontağı kapat....el frenini çek....çalıştırırkende direk marşa bas,vites kendini boşa alır...çok dik yokuşta trafik ışıkları nedeniyle frene basacaksan ani frenden kaçın,önce gaz kes arabayı yavaşlat,yoksa şanzumanın yapısı gereği arabayı öne atar....geri vites hariç otomatikte kullan,manuele hiç alma,lazım değil...vitesi çok kurcalama,naziktir,yanan soba gibi düşün..elini çok sürme...serviste alırsın soluğu.

Kıvanç G.
    Efendi KaPiTaN HaYachTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    10 DC DuaLogic :)
    Edilen teşekkür: 27

Kullandikca seveceksiniz dualogic vitesi..Ancak şehiricinde eco modunu kullanmayın. Bu mod daha cok şehirdisi kullanımı içindir..ayrıca otomatik mod'daykende vites geçişlerini siz yapabilirsiniz. Unutmayacaginiz tek şey vites gecisleri sizin gaz pedalına vereceğiniz komuta bağlıdır..
    2007 GRaNDe PuNTo M.JeT 3K 90 HP Emotion DuaLogic ( Egzotik Kırmızı).. *SOLD*
    2011 BRaVo M.JeT 120 HP Dynamic Plus DuaLogic + AK + SK ( Lav Kırmızı).. *SOLD*
    2013 Mini Cooper R60 Countryman 'S' ALL4 / White & Black
    YeTiŞeMeZSeN eL SaLLa..

Cihan Can
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

manuelde kullanırken vites geçişi için uygun devire geldiğinde vites atmak için sadece + ya dokunmamız yetermi ? ayagımızı gazdan çekmemiz gerekiyormu vites yükseltirken ?

Kıvanç G.
    Efendi KaPiTaN HaYachTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    10 DC DuaLogic :)
    Edilen teşekkür: 27

Evet aynen öyle.. Uygun devire geldiginde (+)'ya yavaşça dokunmak yani ittirmen yeterli.. Gazdan ayağınızı cekmiyorsunuz..sistem sizin yerinize gazi kesip tekrar veriyor..
    2007 GRaNDe PuNTo M.JeT 3K 90 HP Emotion DuaLogic ( Egzotik Kırmızı).. *SOLD*
    2011 BRaVo M.JeT 120 HP Dynamic Plus DuaLogic + AK + SK ( Lav Kırmızı).. *SOLD*
    2013 Mini Cooper R60 Countryman 'S' ALL4 / White & Black
    YeTiŞeMeZSeN eL SaLLa..

İlker ESENER
    ilkrin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 4

eco modu şehirlerarası yolda da çok işe yaramadı geçen hafta Ankaraya eco modunda gittim eco devredışı geldim gelişte daha az yaktım ikisinde de araç aynı yük ve depo dolu idi araç 10.000km de bana ilginç geldi nedenini yotumlayacak biri varmı?

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Alıntı ilkrin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eco modu şehirlerarası yolda da çok işe yaramadı geçen hafta Ankaraya eco modunda gittim eco devredışı geldim gelişte daha az yaktım ikisinde de araç aynı yük ve depo dolu idi araç 10.000km de bana ilginç geldi nedenini yotumlayacak biri varmı?
    eco modu yüküne ve yol yapısına göre sıkıntı yaşatabiliyor.düşük devir, yüksek vites kullandığı için araç güç kaybı yaşıyor. 50km hızda araç 5.vitese çıkıyor. güce ulaşması için gaza yükleniyoruz ve yakıt sarfiyatı artıyor. ben şahsen şehir içinde gücün ihtiyaç olmayacağı durumda kullanıyorum. şehirler arası yollarda tafsiye etmiyorum.aslına bakarsan ş.içi veya ş.dışı kullanmaya gerek yok. gereksiz bişey.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Alıntı ilkrin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yük varsa ve hız yapmak durumundaysanız eco modu yarardan çok zarar getirebilir.
    Eco modu aracın sadece vites geçiş aralıklarını değiştirir. Bu yüzden gerektiğinde(araç gitmiosa ..) manuel müdahale etmeniz gerekebilir.
    Bana göre eco modu şehir içi sakin sürüşlerde gerekli. Ben ecodan hiç çıkarmadan kullanıyorum. Arkadaşın dediği gibi 50 km de paşa paşa 5. viteste gidiyorum. Bu da tasarruf demek...
    Şehir dışı hiç çıkmadım ama şehir dışında eco modunun cansızlığı sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Sollamalarda filan manuel müdahale şart olur...

Cihan Can
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz

arkadaslar bu arada punto evo'nun trigeri kayış mı ? Zincir mi?

bu soru için ayrı bi konu açmak istemedim. net bir bilgide bulamadım açıkçası.

bulent ozdemir
    safety car evoefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06 EPP 95
    Edilen teşekkür: 371

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geri ve boşa alma bildiğin manuelin aynısının tıpkısı.
    Onun dışında ileri gitmek için 1'e aldın mı kendi 2,3...3,2.. gerekeni yapıyor.
    Gaza basmassan istop etme vs derdi de yok. Ayrıca ayağını gazdan çekince kendi kendine gitmio araç.
    Sürüş gayet keyifli vites geçişleri sarsıcı değil. Yalnız tek kötü huyu dik yokuşlarda 2'de kalakalıyor bazen. Gaza yüklenince de zıplatarak 1'e geçiyor. Böyle durumlarda manuel olarak müdahale edip 1'e alabiliyorsun...
    evet 2 vıteste kalma olayı basıma geldı 2 kere yokusta kaldım ılk aldıgım zaman kullandıkca alısıyosun benım gıbı yılda 100.000 km yapan bır ınsanın yokusta oylece kalması cok komık oluyo

erdem kaplan
    FANATİK ERDEM1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 255

benim en keyif aldığım auto mode manuel gibi kullanmak zaten vitesi kendi düşüyor debriyaj derdi de yok))

GÖKHAN ÇELİK
    BLUEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

Alıntı delkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vites üzerinde yukarı aşağı (-) ve (+) sola (A/M otomatik-manuel) modu ve sağda yukarı (N-Boş) sağ arka (R-Gerivites) olmak üzere yonler bulunmakta aracı ilk çalıştırdığımızda araç vitesi boşa alır ve araç otomatik modunda ile 1 kez geriye dokunarak 1'e alıp yola devam edebiliriz diğer viteleri kendisi otomatik geçişlerini ayarlıyacaktır. M moduna alırsak araç çalıştıktan sonra her vites için birkez geriye tıklayarak vites arttırabilirsiniz.
    arkadaş doğru tanımlamış fakat bir şeyi düzeltmek isterim aracı ilk kez çalıştırdğımızda araç kendini otomatik boşa alır ve yapmamız gereken vitesi N konumuna almak ve orta kısma çekince zaten kendini 1 AUTO konumuna almaktadır yani bir kez geriye dokunma işi pek olmuyor araç en son hangi konumda bırakılmışsa yani AUTO yada MANUEL ki bu işlemi yapmak için bir defa sol yapmak yetiyor yani araç en son hangi konumdaysa o konumda kalır ve araç çalıştırıldığında N ye alır kendini ve bizde aynı şekilde N konumuna getiririz ve sonra ortaya yani N den bir geri yaptığımızda otomatik olarak AUTO ya geçer ve bize sadece el firenini indirip gaza basmak yeter .

GÖKHAN ÇELİK
    BLUEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

en can alıcı cevabım buydu işte herkese teşekkür ediyorum cevaplardan dolayı. gönül rahatlığıyla aracı alabilirim artık. kafamda soru işareti vardı hep nasıl olacak diye. test sürüşü bile istemeden araca aşık oldum zaten. vitesi de öğrenince tamamdır. herkese teşekkür ediyorum tekrar... başınızı agrıtırım daha, çok sorularım olacaktır mutlaka
    Öncelikle test sürüşünü mutlaka isteyin özellikle duologic test edin ve aynı segmentte mümkünse başka bir marka otomobile bakın ve kıyaslayın çünkü duologic viteste memnun kalmayacağınız noktalar olabilir,özellikle vites kutusunun çok hantal olması sizi sonradan geri dönüşü olmayan bir pişmanlığa itebilir ,diğer bir hususta araç Auto da iken vitesi yokuş yukarı çıkarken kendi bazen algılayamıyor yokuşu 3-4 le çıkabiliyor siz müdahale ederek ileri iterek düşürebiliyorsunuz .

Sayfa 1/2 12 SonSon