Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: G.Punto Jant sorunu !!!

Ramazan Erdemir
    skystar37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08
    Edilen teşekkür: 265

Standart G.Punto Jant sorunu !!!

Arkadaşlar aldığım araç üzerinde önceki sahibi 17" Bravo jantı taktırmış jant orjinal fiat jantı. 30bin bakımında fren balatalarının kontrolu için lastikler söküldükten sonra geri takıldığında balans sorunu ortaya çıktı. Gerek 30bin bakımını yaptırdığım Birlik oto gerekse balans ayarı için gittiğim Erkay oto bu jantlar ile bu sorunumun sürekli olacağını çözümü için 4x98 bijon aralığına sahip orjinal punto jantı kullanmam gerektiğini söylediler. Üzerindeki jant bijonları 4x100 ve jantın oturduğu yerde boşluk oluşturuyor. 4x98 orjinal jant fiyatı ise baya pahalı ve piyasada da ne yazık ki muadil yok.

Sizler aracınıza jant alırken nereden buldunuz yada 4x100 alıpta ne gibi bir işlem yaptırdıktan sonra sorunsuz kullanabildiniz. Güngörende gittiiğim bir lastikçi abi jant için bilezik yaptırırsam sorunumun gideceğini söyledi ve bir yer önerdi, oraya gitmeden önce forumdaki kullanıcı arkadaşlardan da tavsiyeler rica ediyorum.

Hem sürüş esnasında konfor hemde en önemlisi can sağlığım için bir tehlike oluşturmayacak duruma getirmek için neler yapmalıyım. İstanbul içinde (sefaköy veya cevizlibağ çevresinde) sorunumun çözümü için önerebileceğiniz yerler varmı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar.

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

bununla alakalı konular var forumda arattırıp bulabilirsiniz..
    ayrıca 4*100 bizim araçlara oluyor hiç bir problem olmuyor diye söylenmişti konuyu bulursanız daha çok yardımcı olacak fikirler bulabilirsiniz..

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

bizim araçlar 4*100 zaten, bravolar 4*98di başka bişey uymuyodur belki
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

benimde bir jantım çok yamuk olduğu için değişti ve 4*100 taktım hiç bi sorun yok...

İhsan ERTUĞ TURAN
    puntoturbom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 BHD 66
    Edilen teşekkür: 57

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim araçlar 4*100 zaten, bravolar 4*98di başka bişey uymuyodur belki
    Ozan Bey Haklı bızım gpler 4x100 ben de bravo nun 16 ınc jantı dusunuyordum 4x98 oldugunu duyunca vazgectım. Uzun yolda bıjon kesme yuzunden hayatınızdan olabılırsınız..

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Alıntı puntoturbom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozan Bey Haklı bızım gpler 4x100 ben de bravo nun 16 ınc jantı dusunuyordum 4x98 oldugunu duyunca vazgectım. Uzun yolda bıjon kesme yuzunden hayatınızdan olabılırsınız..
    Arkadaşlar ben öyle jant bijon aralığından falan pek anlamam servisin bana dediklerini yazdım ya ben servisin dediklerini yanlış anladım yada servis yanlış biliyor artık hangisi emin değilim sonuçta benim bir sorunum var bunu nasıl çözeceğimi araştırıyorum.

Erkay otoda punto için olan bendeki jantın aynısını araç üzerine taktıklarında tüm bijon delikleri ve poryaya düzgün şekilde oturuyordu. Dediğiniz gibi ise yani bizim jantların bijon aralığı 4*100 ise bugün gittiğim lastikçi abinin elinde bir sürü 4*100 jant var ancak yarın kapalı zaman bulursam eğer yakınımdaki bir lastik jantçıya gidip araç üzerinde bijon deliklerinin ve poryanın nasıl oturduğunu kontrol edecem.

Zaten konfor ve lastik yenileme maliyetlerini de hesaba katarak jant değiştirme yoluna gidersem 16" jant almayı düşünüyorum. Lastik olarak en azından 195*60*16 veya 205*55*16 seçeneklerinde fiyat ve çeşit daha çok sanırım.

Bakalım zaman ne gösterecek ancak dediğim gibi benim için önemli olan sürüş güvenliğimi tehlikeye atmayacak bir şekilde bu sorunu çözmek..

Porya diye yazdığım şeyi internetden buldum doğrumu bahsettim emin değilim yanlış ise doğrusunu da söylerseniz öğrenmiş olurum.
    Yola salam oturmak iin cant ve lastiin nemi...

ÖMER VARDARLI
    omerv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Plaka
    06 v 0555
    Edilen teşekkür: 30

kardes aynı jantlardan benım arabamdada varilk basta aynı sorunla karsılastıgımdan nerdeyse jantlarımı satacaktım. oncelikle jantı takacakları gobeklere bant sardır(kagıt bantı). 2mm ıcın bılezık yapılır ama saglıklı olmaz kırılabılır. bu bantlar bılezık gorevı gorecek. daha sonra jantlar takılıyken balansını ınce balans ayarı yapılan cıhazla yaptır. sorunun cozulur. ankarada roteks dıye bır yere yaptırmıstım ben. sorunun devam ederse pm at bana.

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Alıntı omerv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardes aynı jantlardan benım arabamdada varilk basta aynı sorunla karsılastıgımdan nerdeyse jantlarımı satacaktım. oncelikle jantı takacakları gobeklere bant sardır(kagıt bantı). 2mm ıcın bılezık yapılır ama saglıklı olmaz kırılabılır. bu bantlar bılezık gorevı gorecek. daha sonra jantlar takılıyken balansını ınce balans ayarı yapılan cıhazla yaptır. sorunun cozulur. ankarada roteks dıye bır yere yaptırmıstım ben. sorunun devam ederse pm at bana.
    Dediğiniz şekilde bant sardırma olayını yaptılmıştım Birlik otoda ancak arkadaşlar bu bantın zaman içinde ezileceğinden dolayı sağlıklı olmadığını söylediler ve bugün gittiğim erkaylarda jantı söktüklerinde bantın ezilerek parçalandığını gördüm.. Punto için gösterdikleri jant göbeği ile araç üzerindeki jant göbekleri çok farklı anladığım kadarı ile bilezik falanda çare olmayacak gibi duruyor emin değilim ama dediğim gibi benim için önemli olan görsellikten ziyade sürüş güvenliğim o yüzden sac jant bile takabilirim yeterki sürerken araç bana tehlike yaratmasın.

emre kut
    emrekut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06tjs24
    Edilen teşekkür: 5

Benim aracımdada 17" orjinal bravo jantı var binlerce kilometredir böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bilezik olması şart olmadığı için tutmuyordur balans.

Cihan GÜNDOĞDU
    Bolu_Beyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    14 KB 120
    Edilen teşekkür: 197

195/50/16 Lastik ve 4x100 Bijon aralığında beğendiğiniz bir jant seçin, Daha sonra jant göbeklerine Bileziklerinizi yaptırıp güvenle binin derim...

Tipo 1.6 SLXie MPI & Grande Punto 1.4 Fire & Bravo T-Jet Dynamic

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Evet arkadaşlar bugün bi ara sefaköydeki sanayi etrafında yer alan jant-lastikçilere gittim Grande Punto araçlarımızın bijon aralığı 4*98 olarak çıktı yani servis doğru biliyormuş... Mevcutta 4*98 jant olmadığından oradaki lastikçilerde 4*100 jant verip bilezik yaparız diyorlar. Ancak ben bu şekilde istemiyorum o yüzden 16" 4*98 jant araştırmaya başlıyorum.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Alıntı skystar37 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar bugün bi ara sefaköydeki sanayi etrafında yer alan jant-lastikçilere gittim Grande Punto araçlarımızın bijon aralığı 4*98 olarak çıktı yani servis doğru biliyormuş... Mevcutta 4*98 jant olmadığından oradaki lastikçilerde 4*100 jant verip bilezik yaparız diyorlar. Ancak ben bu şekilde istemiyorum o yüzden 16" 4*98 jant araştırmaya başlıyorum.
    ilginç...

https://www.fiat.com.tr/G.%20PUNTO/2...itab%C4%B1.pdf

sayfa 219, ya fiat bu iştede kafasına göre davranıyo bi standartı yok yada yanlış ölçüm var.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilginç...

https://www.fiat.com.tr/G.%20PUNTO/2...itab%C4%B1.pdf

sayfa 219, ya fiat bu iştede kafasına göre davranıyo bi standartı yok yada yanlış ölçüm var.
    Verdiğiniz linkteki sayfaya erişemedim ancak ölçümler ile ilgili bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum zira servisin elindeki jant sanayide denediğim ve ölçüttükleri jant 4*98

Abdullah YUCEER
    aposport - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 42

arkadaslar,

punto nun fabrika verilerinde 16 jant için önerilen lastik ölçüsü nedir?

Bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler.

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

fabrika tavsiyesi 195/55/r16 (Bende de Fun Jantı var)

Yalnız ben bu Fiat politikasını anlamadım gitti!

4x98 mi 4x100 mü? Tamamen güvenilirliğini kaybetti bende bu bijon aralığı muhabbeti....

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

4*100
    TSİ Jetta.

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı smartmavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fabrika tavsiyesi 195/55/r16 (Bende de Fun Jantı var)

Yalnız ben bu Fiat politikasını anlamadım gitti!

4x98 mi 4x100 mü? Tamamen güvenilirliğini kaybetti bende bu bijon aralığı muhabbeti....
    4*100 abi 4*98 kim çıkardıysa

Abdullah YUCEER
    aposport - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 42

teşekkürler

Tolga Budak
    GPtuning GünahsizSeytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    38 LT 206
    Edilen teşekkür: 404

Bilezikten sonra ağır (ince) balansa sokun sorun hala devam ederse jant göbekten eğri olabilir bir baktırın derim onun tamirinide cok iyi bir ustanın yapması lazım. ayrıca balans sorununun hallolması için bilezik şart yoksa titreme yapar

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

bayrampaşaya dükkana gelebilirsen gel abi jantlara bakarız yamukmu değilmi yamuksa düzeltiriz göbekten felan yamuksa iyi ustamız var ona düzelttiririz

Sayfa 1/2 12 SonSon