Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Start&Stop çalışmıyor

can yagan
    delkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 5

Kızgın Start&Stop çalışmıyor

Arkadaşlar genelde start&stop kapalı iken araç kullanıyorum bu sabah bir şey fark ettim ss açık iken kırmızı ışıkta durdum ss den ses seda yok ardınan birtane daha yine yok sonra 3. kırmızıda dikatimi bişey çekti durduğumda ekranda ss devre dışı yazdı butondan açıp kapadım tekrar açtım tekrar durdum değişen olmadı sebenebini bilen varmıdır.
    Not: bu arada kalorifer 2. kademede ve silecekler çalışır durumda idi.. bunun bir ilgisi olabilirmi?

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Kullanım klavuzunda yazıyor bu uyarı,aracın kaloriferi veya silecekleri çalışıyorsa,sürüş konforunu bozmamak ve aküyü korumak adına start stop çalışmıyor...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Fatih AKBIYIK
    TORnADO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 156

Alıntı *USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullanım klavuzunda yazıyor bu uyarı,aracın kaloriferi veya silecekleri çalışıyorsa,sürüş konforunu bozmamak ve aküyü korumak adına start stop çalışmıyor...
    Benim Fiorino'da da oluyor bu,ben daha kılavuzu inceleyemedim de bozuk mu ki diyordum.

ali ....
    yolcu27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 214

kalorifer ve silecekler çalışıyorsa ss nin çalışmaması normal bende ilk zamanlarda şaşırıyordum çalışmamasına. anormal durumda zaten kendiliğinden devredışı kalıp motor arıza lambasını yakarak ekranda" motoru kontrol ettirin" yazısı çıkmasıdır. gerçi bende bu yazı çıkıyor 1 gün sonra yeniden kayboluyor

can yagan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

teşekkürler bende korkmuştum başımıza iş aldık diye

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

kalorifer acıkkende devreye girer fakat ortam sıcaklıgını yakalamıs olması lazım start stop devre dısı yazdıgı zaman tırsmaya gerek yok S&S devre dısı yazmayıpta stop etmezse o zaman tırsın
    EVOEVOEVOEVOEVO

ismail sezer
    Taykel sezerism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501
    Edilen teşekkür: 94

Teknik Konu punto evo

S & stop sileçekler aktif olduğunda benim araçta ışıkta durduğumda motoru durduruyor. Klima hariç her durumda aktif oluyor. Motor soğukken zaTen çalışmaz.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

s&s sizce kullanışlı mı...

MURAT ERDOĞAN
    murat26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 96

start -stop sisteminin artılarını ve eksilerini yazarsanız çok memnun olurum

ismail sezer
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501

Teknik Konu punto evo

Bu sistem güzel artılar fazla . Ama heyecen yapıp araç duracak mı?kalkacak mı? Diye endişe yaparsan ve gaza fazla basarsan sistem boğuluyor. Araç durabiliyor .

can yagan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

SS bugün çalıştı ve sorun yok (maşallah) ben genelde sistemi çok aşırı yoğun trafikte pek kullanmıyorum çünkü ankarada trafik yoğunda olsa adım adım ilerliyor. uzun süreli durmalarda yapmadımız için sistemi pek devreye almıyorum ama sabah saatlerinde yada gündelik kullanımda açık tutuyorum çünkü ankarada maşallah 60 sn altı kırmızı ışık yok 90 lıklarda cabası

ali ....
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

lpg taktıracağımı kestirebilseydim eğer ss siz alırdım aracımı. hiç kullanmıyorum artık benzinli kullanan arkadaşlar için çok yararlı oluyordur eminim ben 10bin km benzinli kullandım ve çok yararını gördüm. 25 sn nin üzerinde her zaman stop ettiriyordum. ışıklarda start ettiğinde merakla bakanlar çok oluyordu.

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508
    Edilen teşekkür: 151

arkadaşlar star-stop nasıl çalışıyor ne işe yarıyor kısaca bilgilendirirmisiniz hiç bilgim yok

ali ....
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı akbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar star-stop nasıl çalışıyor ne işe yarıyor kısaca bilgilendirirmisiniz hiç bilgim yok
    vites boşta ve hızınız 5 km nin altına düştüğünde motoru otomatik olarak stop ettiren stop ettiği saniyeler boyunca enerjiyi bildiğim kadarıyla aküden sağlayan. yeniden debyaja bastığınızda motoru otomatik olarak çalıştıran bir sistem. kırmızı ışıklarda uzun süreli bekleyişlerde motorun stop etmesiyle tasarruf sağlamanıza yarıyan bir özellik diyebiliriz.
    kısacası
    hız 5 in altında ve araç boşta ise stop ediyor
    yeniden çalışması için debyaja basıyoruz start ediyor olay bu

Mustafa Usta
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Sıkışık trafikte sinir bozucu oluyor bazen,olmadık yerde stop ediyor,en temizi kapalı kullanmak...

can yagan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

evet çok sıkışık trafikte sniri bozucu zaten amaç ışıklarda tasarufu sağlamak.. o yuzden normal saatlerde kullanman faydası var ankarada sabahaları mesela

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508
    Edilen teşekkür: 151

hımm ben kırmızı ışıklarda eğer 60 sn den fazla bekliyeceksem mutlaka arabayı stop ettiriyorum 10-15 saniye calıştırıyorum

ismail sezer
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501

Teknik Konu punto evo

bu sistem sıkışık trafikte olmaz . Ani hareketlerden sorun çıkar sistem çalışmaz .Bu sistemi normal zamanda kullanmak en iyisi.

Halit BEBEK
    nerhal61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    BIZEHERYERTRABZON
    Edilen teşekkür: 257

s-s sistemi öyle elzem bir özellik değil. Faydası yok mu var tabi. kabaca ayda 10 tl karı var. Nasıl mı?

Hergün 6+6=12 km lik işyeri güzergahımda kullanıyorum.
    Ayda 22 iş gününden 264 km eder.
    Her ay ortalama 1250 km yol yapıyorum. Yani yaklaşık 1000 km'de s-s in kullanıldığı pek olmuyor.
    Her gün kabaca 4 er dakikadak 8 dakika s-s devrede. Yani ayda 264 km'de 176 dakika= 2,93 saat devrede. Bunu kalan 1000 km ye ters oranlarsamak mümkün ama stop etmeyecek güzergahta oluyorsunuz. Hadi ona da 1 saat diyelim. Yani her ay 1250 km yol yapan biri olarak 3,93 saat'lik bir s-s li sistem kullanımım var. Araçlarımızın rölantide yaklaşık 0,7 lt/sa'lik bir tüketimi var. Klima olur,far açık olur vs. artar ya da azalabilir ama ortalama bunu alalım. Bu da saatte 0,7*3,90= 2,73 TL eder. Ay boyunca 4 saatten 10,92 ~= 11 TL yapar.

İşte S-S in bana katkısı. Yılda 132 TL eder. 5 yılda 660 TL eder.

Sıfır alırken ödeyeceğiniz ekstra para ise yaklaşık 600 TL.

Bence değer mi? Değmez...Ben dualogic aldığım için başka alternatif yok idi. (Savunma )

Hele ki lpg taktıranlar da daha da önemsiz hale geliyor. Zira her çalışmada araç benzinle çalışacak ve gaz geçişi için 40 derece motor ısısına göre hesaplama yapacak ve kısa da olsa 5-10 sn araç yine benzinde çalışacak ve geçiş yapacaktır.

Bütün bunların yanında çevreciyiz diyorsak s-s cok güel bir sistem. Keşke her araçta olsa da trafik gürültüsü yüzünden cadde üstünden ev tutulabilse ya da egsoz emisyonları azalmış olsa değil mi?

Sıkıntıları ;
    - Trafikte gelir durursunuz ve s-s çalışır. Lamba 120 sn olsun. Önünüzdeki bir şekilde (tam dibine yanaşmak hastalıktır ya bizde) 1-2 araba boyu ileri kayar. ARkanızdaki de selektör yapar kaysana diye. Siz de ayağınızı frenden aldıgınızda tekrar çalışacağını bilirsiniz ve 10 km/sa lik hıza tekrar çıkıp duramayacağınızı bildiginiz için durmaya devam edersiniz. Huzursuz bekleyiş. Bir keresinde polis gelip , kaysana bile demişti Yani her lambada o süreyi full bekleyeceksini dizey birsey yok.
    - Genel tabirle 25 s'nin altında bekleyecekseniz motor stopunun bir esprisi yok. Tekrar çalıştıgında hem motor aşınması hem de benzin tüketimi rölantiye göre fazla oalcaktır. Evo larda marş motoru ve akünün farklı oldugunu bilsek de (nereye kadar) zararları da var
    -Tampon tampona ilerliyorsunuz ve cok yavas seyretseniz de bir yerde 10 sn durmak bile mümkün olmaz cogu zaman. İlerleyen aracın arkasından devam etmek icin de cogu zaman 10 km/sa in üstüne cıkarsınız ve zırt pırt durursunuz. Bu da sürekli s-s aç kapa demek.
    -Aracınızı parkedeceksiniz ve seri sekilde durup geri vitese geçireceksiniz. Durdugunuz anda gercekten cok seri geriye takarsanız araç s-s çalışmıyor ama net bir kuralını da bulamadım. Dolayısıyla her seferinde stop ediyor ve geriye takınca 1-2 sn içinde yeniden çalısıyor. Yine zırt pırt çalışmaya örnek.
    -Aracın konsolundaki düğme pasif etmek için değil, bence aktif etmek için konumlandırılmış olmalıydı. Mevcut şekliyle her seferinde (şahsen artık kullanmadıgım için : Lpg ) kapatmayı akıl etmek gerekiyor.

Kısacası ayda 11 TL net kar bütün bunlar göz ardı edilmiş şekliyle şahsımca hesaplanmıştır.

Karar sizin!

Selamlar

21. Bu mesajı için 2 kişi nerhal61'ye teşekkür etti:

Mustafa Usta
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Halit bu kadar detayalı açıklaman için seni tebrik ederim,aynı düşüncedeyim bende,start&stop gereksiz bir ayrıntı ve can sıkıcı,araç durduktan 5-10 saniye sonra motoru kapatsa anlarımda daha durmadan stop etmesi çok sakıncalı bence...
    Öndeki trafik anlık duraklasa bile motou stop ettiriyor,2 saniye geçmeden trafik açılıyor hadi yeniden marşa basıyor,park edeceksin durduğun anda geri vitese takana kadar motor stop ediyor,bizimkinde lpg olmadığı halde aracı çalıştırınca bu özelliği kapatıyoruz...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon