Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.3 dizel gp aracımda motor arıza lambası yanıyor .

Levent İŞİN
    Levent45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart 1.3 dizel gp aracımda motor arıza lambası yanıyor .

Merhaba arkadaşlar ben foruma yeni katıldım . Yaklaşık 3 ay önce 2008 model 1.3 dizel 70 beygir Grande punto aldım . Bu zamana kadar aracımda bir problem yoktu taki düne kadar . 110 - 120 hız aralığına çıkarken motor arıza lambası yandı bu anda motorun performansında düşüş oldu hemen kenara çekip gözle motor kısmını kontrol ettim ters bir durum görünmüyordu . Servisi aradım motoru stop edip bekledim . Tekrar çalıştırdığımda hata lambası yanmadı . Servisten önemli bir sorun olmadığı söylendi . Bir ara aracı getirip pc ye bağlanıp hata durumuna bakarız dediler . Bu olayı yola devam ettikten sonra yine yapmaya başladı . Daha sonra aracı servise götürdüm süpersarj valfi diye bir valften olduğu söylendi valf yenisi ile değiştirildi ben yola çıkıp denedim yine tekrarladı . Bu neden olabilir hala bulamadılar arkadaşlar böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum . Herkese kolay gelsin

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

bence o servise gidip paranızı geri alın..Allah bilir şendildir.
    ----------Captain Crax ------------
    gün gelecek benimde puntom olacak

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

cihaza baglayıp neden olduğunu görmek lazım ama turboyla ilgili bir sıkıntı gibi göülüyor

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

levent öncelikle aramıza hoşgeldin
    aracının arızası turboyla yada sensörle ilgili bir arıza olduğunu sanıyorum bende
    gibi sonuçta makinaya bağlanıp bakılması lazım
    ama senin daha önce gittiğin servisinde makinaya bağlanması lazım tabi =)))

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat bildir
    MURAT_41_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

hata kodunu alıp söleyebılırmısın ona göre yorum yaparsak daha saglıklı olur

Sertaç Ustaoğlu
    Sertac.Ustaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

bir cok nedeni olabilir sonucta...bende bir keresinde aracı düşük vitesde "aşırı" zorladığımda yanmıştı... hatta uzun süre sönmedi. makinaya bağladık, aşırı zorlandığı hatası vardı hatayı sildik bir daha da yanmadı. bende bir daha zorlamadım

Levent İŞİN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Tekno Gri

Merhaba arkadaşlar soruma verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim . Aracımı servise götürüp pc ye bağlattım pc de 'süperşarj basıncı çok yüksek ' diye bir arıza veriyordu . Bunun üzerine servis bosch marka bir süperşarj valfi taktı denedik fakat yine 110 - 120 km hızlarda hatayı tekrarladı . Hataları pc de tekrar temizleyip yine denedik yine olmadı . Şimdi yarına randevu verdiler egr valfine bakacaklar temizliği olursa olacak olmazsa 400 tl gibi bir ücreti varmış inşallah ondan değildir ama kuvvetli ihtimal bundan yapabileceği söyleniyor . Bende bu durum karşısında şiştim kaldım ) ne yapılacak çok merak ediyorum herkese kolay gelsin ...

Levent İŞİN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Tekno Gri

Aracımı servise götürüp pc ye bağlattım pc de 'süperşarj basıncı çok yüksek ' diye bir arıza veriyordu . Bunun üzerine servis bosch marka bir süperşarj valfi taktı denedik fakat yine 110 - 120 km hızlarda hatayı tekrarladı . Hataları pc de tekrar temizleyip yine denedik yine olmadı . Şimdi yarına randevu verdiler egr valfine bakacaklar temizliği olursa olacak olmazsa 400 tl gibi bir ücreti varmış inşallah ondan değildir ama kuvvetli ihtimal bundan yapabileceği söyleniyor . Bende bu durum karşısında şiştim kaldım ) ne yapılacak çok merak ediyorum herkese kolay gelsin ...

murat bildir
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok

110-120 km hızdayken arac egr acıkmı kalıyorkı egr valfını degıstırıyorsunuz arac testını exzamınerlemı yaptınız

Mehmet Alp
    faithless1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 43

benimde egr değişti ama sendeki sıkıntıları yaşamamıştım ben

Levent İŞİN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Tekno Gri

Merhaba araç testlerini bu süperşarj valfini taktıktan sonra hataları silip deneme sürüşüne çıkıp yaptılar . Fakat hata tekrarladı . Yine pcye bağladılar ve süperşarj basıncı çok yüksek gibi bir arıza verdi yine bunun üzerine incelememiz lazım dediler kesin olmamak kaydıyla egr den olabileceğini söylediler . Bakalım bu sorun nedendir . Fakat motor arıza verdikten sonra kaputu açıp bakıyorum sensör konnektörlerini elle kontrol ediyorum stop edip tekrar çalıştırdığımda hata lambası yanmıyor yine aracı sıkıştırıp deviri arttırdığımda 110 - 120 km hızlarda yine lamba yanıp motor hız kesiyor . Nasıl bir arızadır bu yaa içim sıkıldı dostlar ...

murat bildir
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok

bahsettınız parca emme manıfoltunun uzerındemıydı tabı karar sızın ama eger exzamıner ıle teste cıkılmadıysa egr yı degıstırmeyın ve makıneyle teste cıkıp parametre kontrol lerını yaptırın derım egr olsa egr hata kaydı muhakkak vermesı lazım dıye dusunuyorum benım yorumum budur

murat bildir
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok

oraya gıtıgınızde aracı makıneye baglatırıp hata kodunu alabılırmısınız supersarj dedıgınız asırı sarj valfımı emme manıfoltunun ustundekı saglıklı dusunemıyorum bı zahmet hata kodunu bana yazarsanız bu konuda yardımcı olmaya calısıcam sıze

Levent İŞİN
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Tekno Gri

Evet Murat bey emme manifoldunun üzerinde takılı bosch marka bir valf küçük bir parça üzerinde üç uçlu bir konnektör girişi var birde bir oringli hava giriş çıkıntısı var . Yenisi ile değişmesine rağmen hatayı tekrarlıyor . Gördüğüm kadarı ile socio ver . 4.5 isimli bir yazılım programı kullanılıyor . Ve hatayı şöyle yazıyor ' Süperşarj basıncı çok yüksek ' gibi bir arıza ismi bu başka nereden yapabilir acaba içime kurt düştü . Motordanda hiç anlamadığımdan aklıma kötü şeyler geliyor turbo gibi

murat bildir
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok

turboda olabılır bana hata kodunu vermen lazım numarasını ondan sonra konusalım

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali sunar
    petreli10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri

malesef şu an bende aynı sıkıntıdayım süper sarj basıncı hatası veriyor kontak kapat aç yapınca motor düzeliyor fakat arıza lambası yanık kalıyor üç beş kere kapat aç yapınca hatayı siliyor süper şarj valfi değişti egr den dedi usta söktük temizledik taktık olmadı en son çare emme monifoldunu temizleyeceğiz diyor o da değil ise turboya doğru yol alıyoruz diyor bakalım hayırlısı ne olacak...

halil özçelik
    ᵀᴵᴾᴼ♥ᴳᴿᴬᴻᴰᴲ ᴾᵁᴻᵀᴼ♥ᴮᴿᴬᵂᴼ ligdevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    16 Z 5982
    Edilen teşekkür: 110

hata kodu P0234 ise manifolda takılı olan turbo basınç sensörü arızalı yada kurum yapmış olma ihtimali yüksek, sensördeki kurumu balata spreyi ya da wd40 la temizleyin düzelir muhtemelen, düzelmezse değişim şart ...

Salih Temel
    Puntocuk breko52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34EE2255
    Edilen teşekkür: 52

valla bu sorunu aracımı yeni almıştım geçen sene ve aldığım gün bu hata ile karşılaştım
    turbo dahil değiştirdim düzelmedi
    1 yıl böyle kullandım araç 120 yi geçince hata verip durdu fıtık oldum
    sonunda sattım ne yapayım bu sorun şans işi temizlik yaparak kurtulan bile var

halil özçelik
    ᵀᴵᴾᴼ♥ᴳᴿᴬᴻᴰᴲ ᴾᵁᴻᵀᴼ♥ᴮᴿᴬᵂᴼ ligdevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    16 Z 5982
    Edilen teşekkür: 110

bu kodun turboyla alakası westage işini yapıyosa pek yok, çoğunlukla problem ölçüm yapan sensörle(map sensörü) alakalı, motorun arka kısmında emme manifolduna bağlı, hatta forumda bununla alakalı bi dünya konu da var ...
    Ben 4 seferdir temizleyerek yırtıyorum, miyadı doldu sayılır artık ,,,
    Konu ligdevi tarafından (11/12/2013 Saat 23:39 ) değiştirilmiştir.

alper demir
    aalperdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 40

Eski mj puntomda bende yaşadım. Hatta uzun süre ıspartada sorunu bulabilen birisi çıkmamıştı. Sorun egr valfi dediler ama düZeltemediler. Eger aorun egr valfinde çıkarsa haber ver ben kendi başıma nasıl düzelttim anlatıyım )

Sayfa 1/2 12 SonSon