Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 21 ile 29 arası

Konu: Diskler çok ısınıyor

sadık durmuş
    Hodor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Diskler çok ısınıyor

Selamlar;
    Çok eski bir konu ancak aynı problemle karşılaşmış bulunuyorum. Geçirdiğim bir kaza sonucu aracı servise verdim, servisten bugün çıktı. Eve geldiğimde malesef kaza esnasında patlayan tekerimin yerin diğerlerinden daha büyük bir teker taktıklarını farkettim. Ancak araca ilk bindiğim ancan itibaren de frenler sanki fazla tepki veriyor gibiydi. Velhasıl kelam bir ara arabayı durdurunca disklere tutma isteği hissettim parmağımın ucunu değdirmemle parmak izimi kaybedecek duruma geldim. Trafikten olmuştur dedim ancak yaklaşık iki üç saat sonra tekrar yola çıktım ve gittiğim mesafe sadece 1km var ya da yok, aracı parkettiğimde tekrar disklere baktım ve biraz ısındığını farkettim. Araç giderken de eskisi gibi değil sanki biraz tutuk gibi geliyor. Herhangi bir sürtme sesi yok ancak böyle bir problem var. Acaba arkadaki büyük tekerden mi yoksa serviste ayarı fazla mı kaçırdılar bilemiyorum. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Alıntı Hodor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar;
    Çok eski bir konu ancak aynı problemle karşılaşmış bulunuyorum. Geçirdiğim bir kaza sonucu aracı servise verdim, servisten bugün çıktı. Eve geldiğimde malesef kaza esnasında patlayan tekerimin yerin diğerlerinden daha büyük bir teker taktıklarını farkettim. Ancak araca ilk bindiğim ancan itibaren de frenler sanki fazla tepki veriyor gibiydi. Velhasıl kelam bir ara arabayı durdurunca disklere tutma isteği hissettim parmağımın ucunu değdirmemle parmak izimi kaybedecek duruma geldim. Trafikten olmuştur dedim ancak yaklaşık iki üç saat sonra tekrar yola çıktım ve gittiğim mesafe sadece 1km var ya da yok, aracı parkettiğimde tekrar disklere baktım ve biraz ısındığını farkettim. Araç giderken de eskisi gibi değil sanki biraz tutuk gibi geliyor. Herhangi bir sürtme sesi yok ancak böyle bir problem var. Acaba arkadaki büyük tekerden mi yoksa serviste ayarı fazla mı kaçırdılar bilemiyorum. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.
    Günaydın Sadık Bey, vakit kaybetmeden servise geri gidin, şikayetinizi bildirin ve bir önceki işlemin iş emri üzerinden ne yapmışlar kontrol etmek isteyin. Daha önce frenlerinizi kontrol etmiş miydiniz bilmiyorum sıcaklık olarak ama büyük lastik takmaları zaten bir problem.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Sadık bey, disklerin ısınması gayet normal, hatta 2 veya 3 defa da firen bastıktan sonra, fren disklerini eliniz ile elleyememeniz de gayet normal. ancak normalden fazla ısınıyorsa veya koku yapıyorsa ısınmadan dolayı o zaman bir sıkıntı var demektir. Araç ser bıraktığınızda sanki arkadan biri çekiyormuş gibi oluyorsa o zamanda kontrol edilmesi gerek. Ama bu frenlerden olmaya bilir, lastikten de olur veya kazadan dolayı hasar alan kısımda , milimlik bir eğilmede kasıntıya neden olur ve oda aracın akışını etkililer. Bence önce lastiği değiştirin ve fren balatalarını kontrol ettirin.Bunun yanında nasıl büyük teker takarlar anlamak gerçekten zor.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Merhaba;

Disklerin el degmeyecek şekilde ısınması gayet normal bir durum. Serviste yapılan işlemlerde herhangi bir balata yada disk değişimi yapıldımı. Balata değişimi yapıldı ise 100 km sonra balatalar daha iyi hale gelir ısınma azalır ama bu yineden elinizi yakar Aracınızıda firenlerde herhangi bir kasma varsa zaten 1-2 mk gitmeden firen kısımlarında dumanlar tütmeye başlardı. Bununda iki sebebi önler için fren falatalarının tutucularının ayarı 0 kadar havası alınmadan takıldıysa bundan yapar ama bu şekilde yaptıysalarda frenen bastığınızda bir dengesilik olur. ikinci sorunda arka kampanalardaki balata yayını fazla actıysalar ondanda yapabilir. Ama dediğim gibi öyle fazla sürütnme olsa duman ve aşırı bir koku veriridi. Aracın arka ve önde ki alt düzende herhangi bir eğrilik yada başka bir sorun armı baktırın. Lastik ebatı diğer ebatlara göre ne kadar büyük . 175 lik yerıne 185 lik takıldıysa bu böyle bir dengesizlik yapmaz. Ancak 4 lastiğinde aynı ebatta olması aracın yol tutuşu ve frenleme mesafesi için aynı olması gerekir.

sadık durmuş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bugün servisi aradım G.O.P Göker Fiat yetkili servisi. Ordaki arkadaşlar yaptıklarını kabullenmiyorlar malesef. Yetkili servis diye götürdük ama adamlar mezarcı çıktılar. Bugün bizzat gidip kontrol ettirecem inşallah. Ayrıca aracı kullanırken gaza bastığımda sanki eski etkiyi alamıyorum gibi geliyor bana. Koku olayı yaşamadım. Koku yapması için ne kadar süre sürmek lazım bilmiyorum, benim ev ile iş arası 9 km araç ile gidip geliyorum.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

9 km duman atar bence firenlerde bişi yok. Aracın gitmemesi yada araçta tutukluk var gibi durumlar birazda psikoljik olabilir bu aracın kazasında bu araç ne kadar hasarlıydı neler yapıldı resım varmı bıraz detay veririmisniz.

sadık durmuş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Eklenti 33563
    resmi paylaşabildim mi bilmiyorum ama kaza bu. Sadece yandan minibüs vurdu şoför kapısı sol ön çamurluk ön tamponun sol ucu ve aynada hasar vardı bir de lastiği yırttı.

sadık durmuş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Hikayenin sonunu da paylaşayım bari;
    Servise gittim lastiği değiştirdiler aracı dışarda test ettik servisin ustası birşey bulamadı, serviste makineye bağladı frenlere ve süspansiyon sistemine baktı birşey çıkmadı, anlayamadım gitti sanırım benim psikolojim kaskonun temin ettiği araç sayesinde bozuldu. Ama bi enjeksiyon temizliği şart galiba. Enjeksiyon temizliği hakkında fiyat bilgisi olan var mıdır acaba??

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Merhabalar Sadık Bey, carbon clean enjektör temizleyicileri kullanıyorum, sonuçtan memnunum. Siyah dumanda azalma, kullanım sırasında değil (oktan arttırıcı değil) sonrasında da çekişte iyileşme ve yakıt tüketiminde azalma gözlemledim (focus 2.5k 1.6tdci, astra h 1.6, astra j 1.4t, grande punto 1.4 8v). Veriler tabiri caizse atla deve değil ama enjektör temizleme masrafına katlanmadan önce denemenizi tavsiye ederim.

Türkiye'nin En Büyük Online Alışveriş Sitesi Hepsiburada.com

Özellikle bayramda uzun yola çıkacaksanız deponuzu doldurmadan önce ekleyip sonra yola çıkabilirsiniz. Yağ değişimlerinden sonra araç bakımlarının bir parçası gibi görerek kullanıyorum şahsen.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12