14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Dualogic kullanımı hakkında bir soru

Selcuk Demiray
    tarrega - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

Haber Bilgilendirme Dualogic kullanımı hakkında bir soru

Selam arkadaşlar,
    Aracı teslim alalı 1 ay oldu, eşim araca iyice alıştı, eski arabası tam otomatik olduğu için ufak tefek uyum sorunları olacağını biliyorduk, ama gerektiğinde vitese manuel müdahale etmesini öğrendi, yokuşta bayılırsa vites küçültmeyi vb. Şimdi bir tek sorunu kaldı, yani alışamadığı diyeyim; malum tam otomatik araçlar frenden ayağınızı kaldırınca hafifte olsa gitmeye çalışıyor ve gidiyor da. Bunda öyle değil, düz yolda bile gaza dokunmadan gitmiyor. Acaba bunu bir ayarla değiştirtmek mümkün mü? Belki bu soruya Medos'dan Kadir bey filan buraları izliyorsa yanıt verebilir.

Benim aracım da Dualogic benzeri, Toyota MMT kullanıyorum ve aracı aldığımda aynı Dualogic gibiydi, 1 sene sonra filan vites geçişleri sarsıntılı olmaya başladı ve servis bu problemi düzeltirken yukarda bahsettiğim meseleyi de ayarlamış, artık düz yolda frenden ayağımı kaldırınca tıpkı tam otomatik gibi yürüme hızında gidiyor hiç gaza basmadan. Yani MMT'de bu ayarla yapılan birşey ise, bunda da olur gibime geliyor, fikri olan var mı?

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Benim kanımca bizim araçlarda mümkün değil. Yapılsa bile balatayı çok hızlı yiyecektir diye düşünüyorum.

Ben de dualogic kullanıyorum, alışınca pek problem olmuyor aslında. Hıllholder zaten arabayı tutuyor. Geri kaymadıktan sonra, ileri gitmese de olur..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir..

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali Türkmen
    onn.off - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 774

beni yanlış anlamayın aracınızı kötüleme gibi bir niyetim yok ama toyotanın MMT şanzımanı tam bir hayal kırıklığı yokuşta her 15 dk bir sağa çek debriyaj soğut. ayrıca manual vitesede alsan yine aynı sorun ben bunu çok yaşadım ve satmak zorunda kaldım (umarım siz böyle bir sorun yaşamıyrsunuz)

punto larda ECO tuşunu kapatın çıkamıyacağı yokuş yok ama 4illeri otomatik vites gibi illeri itme seçeneği yok diye biliyorum.ama onun için hillholder koymuşlar yokuş kalkış sistemi geri kaymaz sizin araçta yoksa onu bilemem . ama arkadaşa katılıyorum gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir yani fazladan benzi harcaması. bu arada aracınız hayırlı olsun punto evo bambaşka bir araba ben evo ya aşık oldum

7. Bu mesajı için 2 kişi onn.off'ye teşekkür etti:

Selcuk Demiray
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı smartmavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim kanımca bizim araçlarda mümkün değil. Yapılsa bile balatayı çok hızlı yiyecektir diye düşünüyorum.

Ben de dualogic kullanıyorum, alışınca pek problem olmuyor aslında. Hıllholder zaten arabayı tutuyor. Geri kaymadıktan sonra, ileri gitmese de olur..
    Haklı olabilirsiniz, balataya olumsuz etki ediyor olabilir.
    Dediğiniz gibi biraz uzun sürse de sonuçta alışacak bizim hanım inşallah.

Selcuk Demiray
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı onn.off Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beni yanlış anlamayın aracınızı kötüleme gibi bir niyetim yok ama toyotanın MMT şanzımanı tam bir hayal kırıklığı yokuşta her 15 dk bir sağa çek debriyaj soğut. ayrıca manual vitesede alsan yine aynı sorun ben bunu çok yaşadım ve satmak zorunda kaldım (umarım siz böyle bir sorun yaşamıyrsunuz)

punto larda ECO tuşunu kapatın çıkamıyacağı yokuş yok ama 4illeri otomatik vites gibi illeri itme seçeneği yok diye biliyorum.ama onun için hillholder koymuşlar yokuş kalkış sistemi geri kaymaz sizin araçta yoksa onu bilemem . ama arkadaşa katılıyorum gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir yani fazladan benzi harcaması. bu arada aracınız hayırlı olsun punto evo bambaşka bir araba ben evo ya aşık oldum
    Yok, niye yanlış anlayayım, aracımı almadan önce yorumları çok okumuştum, şikayetci olanların çoğu MMT'nin ilk senelerinde araç alanlar sanıyorum. Ben 2007 sonunda aldım ve geçen üç sene boyunca sadece bir kez debriyaj uyarı ışığı yandı. Genelde yoğun trafikteki duruşlarda boşa alıyorum, bu sayede sorun yaşamadım.

Evet Evo'daki Hillholder zaten en önemli seçim kriterimizdi. Ancak start&stop'un yokuşta devreye girmesi ve aracı stop ettiği için hillholder'ı da devre dışı bırakması tehlikeli oluyor ve bu yüzden S&S hep kapalı kullanıyoruz. Aslında bu durumda uzun bekleyişlerde Evo'yu 1. viteste bekletmiş oluyoruz ve bu da debriyaja basılı tutuyoruz anlamına geliyor, bu da kötü bişi. Boşa almak daha iyi olsa gerek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizler nasıl kullanıyorsunuz?

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı tarrega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok, niye yanlış anlayayım, aracımı almadan önce yorumları çok okumuştum, şikayetci olanların çoğu MMT'nin ilk senelerinde araç alanlar sanıyorum. Ben 2007 sonunda aldım ve geçen üç sene boyunca sadece bir kez debriyaj uyarı ışığı yandı. Genelde yoğun trafikteki duruşlarda boşa alıyorum, bu sayede sorun yaşamadım.

Evet Evo'daki Hillholder zaten en önemli seçim kriterimizdi. Ancak start&stop'un yokuşta devreye girmesi ve aracı stop ettiği için hillholder'ı da devre dışı bırakması tehlikeli oluyor ve bu yüzden S&S hep kapalı kullanıyoruz. Aslında bu durumda uzun bekleyişlerde Evo'yu 1. viteste bekletmiş oluyoruz ve bu da debriyaja basılı tutuyoruz anlamına geliyor, bu da kötü bişi. Boşa almak daha iyi olsa gerek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizler nasıl kullanıyorsunuz?
    uzun beklemelerde kendisi boşa atıyor olması gerekir

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı tarrega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

GP nin Türkçe Dualogic kılavuzundaki çeviri çok yeterli değil. Orijinalinde daha detaylı açıklamalar var. Aklımda bir kaç önemli nokta kalmış özetleyeyim:

- Eğer duruyorsanız kesinlikle ayağınız frende olsun, düz (eğimsiz) yolda bile duruyor olsanız mutlaka frene basın.

- Uzun süreli beklemeler için de boşa alın ve yine ayağınız frende olsun.

- Tam otomatik viteslerde olduğu gibi bir 'P' konumu yok, bu yüzden kılavuzda aracı viteste bırakmak tavsiye ediliyor. Yolun eğimine göre geri viteste veya 1. viteste bırakın deniyor. Araç ilk çalıştığı anda otomatik olarak vites kendini boşa atıyor. (Özellikle kışın el freninin çekili olarak donma ihtimaline karşı viteste bırakmak en iyisi) Zaten boştayken motoru durdurunca araba uyarı veriyor.

Frene belirli bir miktardan fazla basınca otomatik olarak debrijaya basıyor sanırım.

Bunu çok eğimli bir yolda (Örneğin otopark giriş / çıkışlarda) manuele alıp 1. viteste motor freni ile inerken anlamak mümkün.

Ayağınız frende olmasa bile araç sabit hızda gidiyor, ama frene biraz dokununca motor devri düşüyor ve araç hızlanıyor.

Konu dışı ama aklımda kalan bir kaç maddeyi daha aşağıya yazayım, kış geliyor belki lazım olur:

- İhtiyaç durumunda (örneğin karlı - buzlu yollarda) 2. vitesle kalkış yapmak mümkün. Bunun için araç 1. vitesteyken kalkmadan önce vitesi + yönüne itip vitesin 2 ye geçtiğini görmek gerekiyor.
    - Kış lastiği yerine zincir kullanılması durumunda ASR yi kapatın deniyor. (Di mi, madem güvenlik için kullanılan bir sistem niye ASR kapatma düğmesi koymuşlar, meğer zincir ile kullanım içinmiş)

İngilizce kitapçıkta hoşuma giden bir ayrıntı da 'Pavyon kalkışı' nın nasıl yapılacağıydı (Parlak bir kalkış olarak tanımlamış). Diyor ki, ASR yi kapatın. El frenini hafifçe çekin sonra da yavaş yavaş gaz pedalın ezerek gaza yüklenin.

12. Bu mesajı için 4 kişi Moosty'ye teşekkür etti:

Tanıl T.
    pgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 5

Yokuşta start&stop'un devreye girerek aracın stop etmesi ve hillholder'ın devreden çıkması benim de ilk başta sinirimi bozmuştu. Zira yokuşta stop ettikten sonra ayağınızı frenden çekince araç hemen çalışıyo ama bi miktar geriye kaçıyodu. Ama bunun da çözümünü geçenlerde buldum ve kendimce sevindim baya.. (Belki bilmiyosunuzdur diye anlatayım):
    Araçta S&S devrede iken yokuş yukarı durduğunuzda ayağınız frende iken stop ediyor. Siz ayağınızı frenden çekmeden viteste (+) komutu veriyorsunuz araç çalışıyor. Daha sonra ayağınızı frenden çektiğiniz zaman da hillholder devreye giriyor ve araç geri kaçmıyor

14. Bu mesajı için 2 kişi pgs'ye teşekkür etti:

Nihat D.
    YaşasınDumansızHavaSahası NyhatShu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    35EA1029
    Edilen teşekkür: 142

bildiğim kadarını açıklayayım dualogic = otomatik değil robotlu otomatiktir yani aracınızın şanzumanında robot var robot değiştiriyor vitesleri.. diğer ileriye doğru giden araçlar full otomatik dolayısıylada sürekli ayağınız frende oldugunda bile gaz veriyor daha çok yakıt harcıyor.. bunun ileri gitmesi gibi bişey tahminimce olamaz. bende robotlu şanzıman daha güzel ve tasaruflu. eğer biliyosanızda sadece bilgilendirmek istiyorum iyi paylaşımlar.

Repair

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

Alıntı Moosty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - İhtiyaç durumunda (örneğin karlı - buzlu yollarda) 2. vitesle kalkış yapmak mümkün. Bunun için araç 1. vitesteyken kalkmadan önce vitesi + yönüne itip vitesin 2 ye geçtiğini görmek gerekiyor
    bu 2.vites ile kalkış imkanı kötü aslında. arabayı iyi tanımayan biri hatayla 2 ile kalkış denerse, birde yokuş yukarıysa balataya zarar verebilir.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu 2.vites ile kalkış imkanı kötü aslında. arabayı iyi tanımayan biri hatayla 2 ile kalkış denerse, birde yokuş yukarıysa balataya zarar verebilir.
    Evet, motor stop etmediği için olan balataya oluyor.

Deneme için bir arkadaşa verdiğimde aynı yanlışlıkla aynı anda hem gaza hem frene bastı, yarım saniye kadar. Araç stop etmedi, onun yerine felaket bir balata kokusu saldı ortalığa.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

kesinlikle böyle birşey olamaz robotize şanzımanda. yapılan ayar robot debryaja bastığında yarım debriyaj olacak şekilde yapılırsa belki düz yolda hafif bir ilerleme sağlar ancak balatanız çok çabuk biter çok fazla ısınma can güvenliğinizi tehlikeye atabilir ve vites geçişlerinde sorunlar oluşabilir. Böyle bir ayar kesinlikle talep etmeyiniz.

erdem kaplan
    FANATİK ERDEM1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 255

bu şekliyle iyi kendi kendine gidince sürekli gaz+fren daha yorucu olurdu