Sayfa 2/2 İlkİlk 12
39 sonuçtan 21 ile 39 arası

Konu: 1.3 dizel punto evo hangi devir aralığında kullanılmalı ve yakıt tüketimi ?

MURAT ERDOĞAN
    murat26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 96

arkadaşlar bende şikayetçiyim bu yakıt konusunda benim araçda fazla yakıyor şahsen şu an 350 km de ama daha önceki aracım 2006 grande puntoydu ve ben yakıtından çok memnundum şehir içi kışın 600-650 yazın 750-800 km yapıyordu Eskişehirden Antalyaya 50.00.00 tl dizel yakıtla gittim bu arada burdurdan sonra klima açık v egeneldede hızın 100-130 arası idi bakalım punto evoyu test edip deneyeceğiz

Yasin ÖKSÜZ
    ysnoksuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 4

Merhabalar

Evo Multijet Dynamic 1.3 16V 75 Bg. aracımı 2 hafta önce aldım. Daha önce de dizel araç kullandım clio, kango, focus yakıt tüketimlerinde çok memnundum. Sizin de bildiğiniz üzere fiat'ın yakıt konusunda ki tasarrufu herkesin dilinde.
    Bu vesileyle Punto aldım. Henüz çok km yapmadım ama yakıt tüketimi çok fazla geldi bana, acaba yeni diye mi bilmiyorum. İlk depoyu fullediğimde 650 km menzil gösteriyordu. Şuan 260 km'de yarım depoya indi. Ortalama tüketim 9.2 gösteriyor.
    Günlük yaptığım yol 20 km ve sürekli trafiğin içindeyim. Sizce bu durum normal mi_? Yada yakıt tasarrufu için ne önerirsiniz.

Teşekkürler..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ysnoksuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar

Evo Multijet Dynamic 1.3 16V 75 Bg. aracımı 2 hafta önce aldım. Daha önce de dizel araç kullandım clio, kango, focus yakıt tüketimlerinde çok memnundum. Sizin de bildiğiniz üzere fiat'ın yakıt konusunda ki tasarrufu herkesin dilinde.
    Bu vesileyle Punto aldım. Henüz çok km yapmadım ama yakıt tüketimi çok fazla geldi bana, acaba yeni diye mi bilmiyorum. İlk depoyu fullediğimde 650 km menzil gösteriyordu. Şuan 260 km'de yarım depoya indi. Ortalama tüketim 9.2 gösteriyor.
    Günlük yaptığım yol 20 km ve sürekli trafiğin içindeyim. Sizce bu durum normal mi_? Yada yakıt tasarrufu için ne önerirsiniz.

Teşekkürler..
    öncelikle kendinisi burada Tanışma - Grande Punto | Punto Evo | Bravo tanıtırsanız seviniriz.

bende aracımı kasım sonunda teslim aldım, şu anda 3800 km'ye yaklaştım havaların eksi dereceleri görmesiyle yakıt tüketimim 5.3 ile 5.4 arasında geziniyor. uzun beklemelerde start/stop'u kullanıyorum, vitesi genelde 2500 devir aralığında yükseltirim. ayrıca trafikten kaçmaya çalışıyorum, daha uzunda olsa boş yollardan gitmeye çalışıyorum.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin ÖKSÜZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri

Henüz tam olarak forum kurallarını bilmediğim için burada tanıttım. Aracım punto evo.

Verdiğin bilgi için tşk.
    ysnoksuz.blogspot.com

emrah esmer
    emrahesmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 5

benim bildiğim dizel araçları biraz devirli kullanmak lazım fakat o zamanda çok yakıyor. ben 3000 deviri geçmiyorum ama şehir içi 7.4 yakıyor hergün 7 km yokuş çıkıp 7 km yokuş iniyorum bazende çarşıya falan gidiyorum son bir ayın yakıt tüketimi bu. ama bana göre çok fazla yakıyor. acaba motor tam ısınmadan yokuş çıktığım içinmi fazla yakıyor.

Bülent Tan
    godfather35220 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    godfather35220@gmail.com
    Edilen teşekkür: 1

bende aynı dertlerden muzdaribim
    bundan önceki aracım toyota yaris 1000 motordu 82000 km sattım ve tavsiye üzerine punto evo aldım
    hem dizel hem aracı sıfırlamak adına ama aynı yol ve aynı şartlarda diğer aracıma nerdeyse 2 kat fark attı yakıt tüketimi
    şimdi size doneleri vereyim siz yorumlayın
    - sabah 5 akşam 5 km şehiriçi mesafe yapıyorum ve oldukça rampalı bir yol ve sabah biraz trafik var (izmir şartlarında - istanbulla kıyaslamak yanlış olur)
    - tabi mesafe kısa ve hava malumunuz olduğu üzere bu ara oldukça soğuk
    - araç yeni (yakışı fazla olur bir süre deniyor - umarım çok uzun olmaz bu)
    -ilk 1000 km aracı zorlama dediler yeni 1060 km oldu (artık zorlayabilirmiyim - 100km geçmedim henüz)
    bu bilgiler ışığında önerileriniz bekliyorum
    herkese şimdiden teşekkürler ve iyi forumlar ...

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

multijet tam verimini 20.000 km den sonra vermeye başlıyor.eski puntomda bunu çok bariz şekilde farketmiştim.şimdikinde ise ilk 2.000 km de ortalamam 5.5 civarlarındaydı,2000 km de aracıma powerbox uygulaması yaptırdım,şu an 5.8 civarlarında geziniyor.araç ne zaman "shift"
    derse o zaman vites değiştiriyorum,genelde 1500-2000d/d arasında kullanıyorum ama kurum yapmasında diye arada bir 4500d/d lere kadar çıkıyorum.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

Bülent Tan
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    godfather35220@gmail.com

bana tam tersi kurum yapması gerektiği söylendi yakıt tüketimi düşmesi için ???

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

kurum bağlarsa performansta düşer.sizin dediğiniz olayı biliyorum ama,o kurumun benim dediğim kurumla alakası yok
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Ekonomi için 2500 devri geçmemeye çalışın.

Yasin ÖKSÜZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri

Açıkcası aracın yakıtı nedeniyle şoktayım. Neredeyse benzinli araçla aynı miktarda yakıt sarfiyatı var. Diğer fiat sahiplerini sormuştum bir depo ile İstanbulda şehiriçinde 800 km yapıyoruz demişlerdi. Ama gördüğüm kadarıyla benim aracım 600 kmyi geçmeyecek. Arkadaşımda dizel corsa var 2011 model 3000 km'de bir depo ile 770-800 km arası yol yapıyor.

Benim günlük yaptığım yol 20 km. Nezaman kurum bağlayacakta ne zaman yakıt düşecek.

Birde ses konusu motor çok sesli geliyor bana. Sizde de öylemi acaba_?
    ysnoksuz.blogspot.com

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

şehiriçi kavramı kişiden kişiye göre değişir ben işe 10km git gel yapıyorum.çok da trafiğe giriyorum. yoğun trafiğe girmeden uzun yol yapan bir kişi şehiriçindeyim diye 800km diyorsa olabilir. 5.6lt yapıyor 100km'de normal değer yani. ayrıca yeni olan bir aracın çok yakması da çok normal.

üşenmedim 75PS 1.3mjet'in grafiğini çıkardım. 1750-2250 devir aralığında aracı kullanmak ekonomi açısından en verimli aralık olacaktır.
    motor maksimum momenti verdiği aralık aynı zamanda maksimum çekme kuvvetini verdiği aralık olur. Aracın maruz kalacağı direnç kuvvetlerine karşı en etkili olduğu devir aralığı da diyebiliriz.
    Kısaca varmak istediğim nokta şu: Vitesi değiştirdiğiniz zaman yani örneğin 3ten 4e attığınızda yeni viteste devir bu aralık arasında kalmalı.
    4.vites oranı 1.029, 3.vites ise 1.444, 2sinin oranı 1.444/1.209=1.4 buradan 1750*1.4=2450d/d gibi bi değer çıkıyor.
    Benim öğrendiklerim ve tecrübelerim bunu gösteriyor ki ben 2500ü çok geçmemeye çalışıyorum gayet etkili oluyor.

sol dikey eksen = motor momenti(tork)
    sağ dikey eksen = motor gücü (PS)
    alt yatay eksen= motor devri (d/d)

tork eğrisi lacivert, güç eğrisi pembe.

grafiği GM'in 1248cc 55kW 190Nm olan motorunun grafiğinden aldım. kısacası bizim 1.3mjet 75hp olarak geçen. grafik üzerinden engauge programıyla nokta dataları topladım, excelde hazırladım.

soldaki sütunlardan aracınızın kaç devirde kaç hp güc verdiğini yada moment oluşturduğunu görebilirsiniz.
    Konu tonymontana tarafından (19/01/2012 Saat 13:28 ) değiştirilmiştir.

16. Bu mesajı için 2 kişi tonymontana'ye teşekkür etti:

Kadir Fota
    fota - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 *** 83
    Edilen teşekkür: 243

bende 2000-2250 devirde vitesi değiştiriyorum, zaten araç uyarıyor ''shift'' ibresi ile

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin ÖKSÜZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri

Bende 10 kim git gel toplam 20 km yapıyorum. Şuan ort. yakıt tüketimi 9.0 LT birkaç gün önce 9.2 LT idi. Şimdiden sonra 2000 devirin az üstüne çıktımı vites değiştireceğim. Ben 3000 de vites değiştiriyordum. Bana aracın yeni şimdilik 3000 de vites değiştir motor açılsın demişlerdi.

Aracımın yakıtı ve motor sesi hariç çok memnunum inanılmaz yumuşak bir araç. Şimdi başka bir araç kullandım mı çok sert geliyor.
    ysnoksuz.blogspot.com

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

kim diyor arkadaş bunları? kaç model araba kullanıyorsunuz?
    Konu tonymontana tarafından (19/01/2012 Saat 13:22 ) değiştirilmiştir.

Ç T
    ITALIAN STALLION LeoN48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1011

Beyler 1.3 mjet 75'lerde biliyoruz ki turbo 1750 d/d'da devreye giriyor, 2000'e gelene kadar dolup sonrasında aracı ileri fırlatıyor, bu durumda 3000 d/d'de vites arttırılır ki büyük viteste 1750 d/d ve üstü yakalansın, böylece vites büyüdüğünde turbo otomatikman devreye girmiş olsun, lütfen motorunuzu boğmayın. En sağlıklısı ve tasarruflusu budur. 2000'lerde vites büyüttüğünüzde turbo devreye girene kadar aracınızın ivmelenmesi için kat be kat daha fazla motora yük biner, bu da hiç mantıklı ve sağlıklı değildir. Yakıt tasarrufu için de daha önce de defalarca konuşulup uzlaşıldığı gibi sabit hızda 2000 - 2500 d/d aralığında kullanın.
    2020... Fiat 500L
    2014... Alfa Romeo MiTo
    2012... Lancia Delta
    2009... Fiat G.Punto

22. Bu mesajı için 2 kişi LeoN48'ye teşekkür etti:

FIRAT TUNA DENİZ
    ESH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 86

arkadaslar bende gp 1.3mjt var benım aracım ortalaması sehır ıcınde 5.5ve 6.5 arasında oynuyor . sehır ıcınde suankı mazot fıyatları baz alınırsa ortalama 20 krs yakıyr benım kullanma tarzım ıse 1. vıtesde 1750 devırde 2. vıtese atarım 2000 devırde 3. vıtese atarım max. yolun durumuna gore arabayı rahatlatmak adına 3000 devırde(bazen 2800 yada 3200 devırıde buluyr.) 4. vıtese atarım burada yolun durumuna gore max.3000 devıre kadar kullanıp 5. vıtese atarım bu vıtestede eger ekonomık kullanmak ıstersenız 2500 devır ortalama 100-110 km olarak kullanırım ve uzun yolda aracımın yakıt tuketımı 4.0 a kdar duser daha altınıda buldugum oldu . benım ıcın en uygun kullanımk budur bu benım 4. dızel aracım ve ben bu sekılde kullandım hepsını ve aılede en ekonomık aracı kullananımdır .sızlerınde bu sekılde kullanmanızı tavsıye ederım saygılar.

24. Bu mesajı için 2 kişi ESH'ye teşekkür etti:

Bülent Tan
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    godfather35220@gmail.com

Alıntı LeoN48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler 1.3 mjet 75'lerde biliyoruz ki turbo 1750 d/d'da devreye giriyor, 2000'e gelene kadar dolup sonrasında aracı ileri fırlatıyor, bu durumda 3000 d/d'de vites arttırılır ki büyük viteste 1750 d/d ve üstü yakalansın, böylece vites büyüdüğünde turbo otomatikman devreye girmiş olsun, lütfen motorunuzu boğmayın. En sağlıklısı ve tasarruflusu budur. 2000'lerde vites büyüttüğünüzde turbo devreye girene kadar aracınızın ivmelenmesi için kat be kat daha fazla motora yük biner, bu da hiç mantıklı ve sağlıklı değildir. Yakıt tasarrufu için de daha önce de defalarca konuşulup uzlaşıldığı gibi sabit hızda 2000 - 2500 d/d aralığında kullanın.
    detaylı ve aydınlatıcı açıklama için çok teşekkür ederim

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yasar palio 1.4 fire
    yasar01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: 1.3 dizel punto evo hangi devir aralığında kullanılmalı ve yakıt tüketimi ?

Alıntı alicanveliy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizellerde en ideal kullanım 2500 devire ulaşmadan vites değiştirmektir. 1750-2000 devirde kullanmak çok ekonomiktir. Üstelik motor ömrü ve yağın kullanım ömrü de uzar.
    nasıl oluyor bu, 2 ci vites gidiyorsun örneğin, devir 2500 vitesi 3 e attın debriyaji bırakınca vuruntu olup araç irgalaniyor şanzımani mı dağıtalım, 3000 3200 vites yükseltince sorun yok dişliler tam denklesiyor

Sayfa 2/2 İlkİlk 12