9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Acil! Aşırı yakıt tüketimi ve yol bilgisayarı

ahmet aksiyon
    askaruwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Edilen teşekkür: 6

Standart Acil! Aşırı yakıt tüketimi ve yol bilgisayarı

arkadaşlar arabayı aldığımda arabanın depoyu fulledim yol bilgisayarı uzun yolda 1000 km yakın bir mesafe gösterdi ve yaklaşık 1000 km yolda yaptım. arabam bu uzun yolun üzerine 60 bin bakımına girdi yetkili servis motora karbon clean yapalım performans artar falan dedi bende kabul ettim. fakat bakımdam çıktıktan sonra depoyu fullediğimde yol bilgisayarı 800 küsür km göstermeye başladı ve uzun yolda anca 700 küsür km gidebildim. bakımda yağ mazot ve hava filitreleri değişmişti. ha bugün ha yarın düzelir derken bugün arabayı bakıma soktuğum servise uğradım cevapları "abi stabilizede falan kullandıysan hava ve mazot filitresi kirlenmiştir oda yakıt tüketimini arttırır" dediler. yol bilgisayarındaki mesafe yazısını sorunca ses çıkmadı. bu arada eve gelir gelmez kafama takıldı ve hava filitresini temizleme aklıma geldi hava filitresini açtığımda üzerinde albea filitresi olduğu yazıyordu. arkadaşlar arabamı yakıt konusundaki cimriliğinden dolayı almıştım fakat muadili araçlar 200 km ye kadar fark atmaya başladılar. sorunlarımın nedeni ne olabilir....
    Konu askaruwa tarafından (17/08/2010 Saat 20:29 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

carbon clean yapıldıktan hemen sonra yakıt tüketiminin artması normal
    belli bir kilometre yaptıktan sonra her şey normale dönecektir

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

ahmet aksiyon
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Akdeniz Mavi

carbon clean yapılalı 10000 km oldu hala aynı. benim anlamadığım depoyu fulleyince neden önceden 1000km yazan yol bilgisayarı şimdi 800 yazıyor. ayrıca biraz önce motor deviri ile ilgili yazıyı okuyordum herkes minimum 2000 maksimum 3000 civarı demiş benim araç uzun yolda 4. viteste 3500-4000 devire gelince bas bas bağırıyo ama yol bilgisayarı yakıtla gidilebilecek yolu 50-100km fazla yazıyor....

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

4.vites de 3500-4000 devir e zorluyorsunuz !!! 2500 deviri görünce vites değiştirin birde öyle deneyin 4000 devirde sizin 5.vitesde gidiyor olmanız lazım. Ayrıca yol bilgisayarın da depoyu fullediğiniz anda 800 km göstermesinin nedeni aracınızın en son anlık tüketim değeri üzerinden hesap yapıyor olması misal ortalama anlık tükeim değeriniz 6,2lt/100 km ise depoyu fullediğiniz de bu litre ye göre hesap yapacaktır...bu yüzden de 1000 değil de 800 gösterecek...
    Artık Fiorinolu

ahmet aksiyon
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Akdeniz Mavi

yalnız yol bilgisayarında durum yaklaşık 10000 km dir böyle. ilk aldığımda acemilikten daha devirsiz kullandığım halde böyle bir sorunum yoktu. bakımdan çıktı araba delirdi...devir konusuna gelince arabanın beni şaşırtan tarafı zaten yol bilgisayarının arabanın 3500 devi 4. vites 120 km hızda daha fazla km göstermesi...şöyle bir örnek vereyim otobanda 4. vites 3000 devir 90-100 km hızla giderken yol bilgisayarı 650 km yol gidersin diyor gaza basıp 3500-4000 devire çıkıyorum araba bağırıyor ama yol bilgisayarı bu seferde 690-700 km gösteriyor...bu araba benimle dalga geçiyor resmen...nedenini bir türlü anlamadım...

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

İlginç

Umarım ciddi bir sorun deildr. Forum da carbon yaptırdıktan sonra yakıtda ciddi yükselmeler gren arkadaşlarımız olmuştu Kriminal arkadaşımız da yaptırdıktan sonra şikayetini dile getirmişti ama 10bin km geçmiş üzerinden. Yetkili bir servisin bu duruma nasıl bir cevap vereceğini merak ediyorum ( bu arada aracınızı özel serviste bakım yaptırdığınızı var sayarak söyledim bunu yanlış ise afedersiniz )
    Artık Fiorinolu

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı askaruwa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yalnız yol bilgisayarında durum yaklaşık 10000 km dir böyle. ilk aldığımda acemilikten daha devirsiz kullandığım halde böyle bir sorunum yoktu. bakımdan çıktı araba delirdi...devir konusuna gelince arabanın beni şaşırtan tarafı zaten yol bilgisayarının arabanın 3500 devi 4. vites 120 km hızda daha fazla km göstermesi...şöyle bir örnek vereyim otobanda 4. vites 3000 devir 90-100 km hızla giderken yol bilgisayarı 650 km yol gidersin diyor gaza basıp 3500-4000 devire çıkıyorum araba bağırıyor ama yol bilgisayarı bu seferde 690-700 km gösteriyor...bu araba benimle dalga geçiyor resmen...nedenini bir türlü anlamadım...
    depo yu doldurduğunuzda yol bilgisayarını sıfırlamayı denediniz mi?
    birde arabayı 3200 devirden sonra zorlamanın anlamı yokki. otobanda da 4 vites 3000 devirde gitmenin anlamı yok. 5 atınki araba rahatlasın.
    bu motor 3200 den sonra doğru düzgün tork üretmiyor, kuru gürültü yani..

ahmet aksiyon
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Akdeniz Mavi

arbayı bakıma sokmadan önce yani karbon cleanden önce sizin dediğiniz gibiydi. ama daha önce belirttiğim gibi bazen sizin gibi düşünüp 5. vitese atıyorum bir süre sonra 650 km yol gidebileceğimi gösteren yol bilgisayarı bir anda 550 km ye iniyor...şuan sinoptayım ve yol bilgisayarı gibi ince işlerden anlayan ustada yok...bu carbon clean denen olay yol bilgisayarını etkiliyormu acaba...

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı askaruwa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arbayı bakıma sokmadan önce yani karbon cleanden önce sizin dediğiniz gibiydi. ama daha önce belirttiğim gibi bazen sizin gibi düşünüp 5. vitese atıyorum bir süre sonra 650 km yol gidebileceğimi gösteren yol bilgisayarı bir anda 550 km ye iniyor...şuan sinoptayım ve yol bilgisayarı gibi ince işlerden anlayan ustada yok...bu carbon clean denen olay yol bilgisayarını etkiliyormu acaba...
    kalan mesafe anlık değişir.
    km ölçerek hesap yapın.
    depoyu doldurun, o anki km yi not alın 100 km sonra tekrar full leyip kaç lt aldığına bakın