18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Evo 1,3 multijet dynamic digital klima çalışma prensibi

BAKİ BAKİ
    2000 corsa gls 1,4 16v ov onderbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 ** 4
    Edilen teşekkür: 96

Teknik Konu Evo 1,3 multijet dynamic digital klima çalışma prensibi

mrb.

arkadaşlar klima motoru doğrudan yakıttan mı yiyor yoksa aküden falan takviya alıyor mu? devirden düştüğünü pek farkedemiyorum. bilgilendirir misiniz ltf.
    saygılar.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

motora bağlı, krank milinden kayışla çalışıyo. yani doğrudan yakıt değil ama yakıtla çalışıyo, motora ekstra güç yükleyerek yakıt tüketimini arttırıyo.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

16-18 derecede sona yakın açıyorum bayırda falan devirli kaldırmak gerekiyor heran stop edebilir kaygısı oluyor yolda performansı çok fazla etkilemedi
    Konu EvoKoray tarafından (30/07/2010 Saat 18:52 ) değiştirilmiştir.
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

volkan aytuna
    vociay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 28

İlk açtığımda devirdeki dalgalanmayı bariz hissedebiliyorum, 100-200 devir arttırıp tekrar rolanti devrine geliyo.Kapatırkende eğer frene basıyorsan pedal yumuşama yapıyor tıpkı motor çalışmıyorken frene basarsın motoru çalıştırdığında pedal yumuşama vari bi tepki verir onun gibi.Anlatmak istediğim ne akü ne yakıt direk motorumuzun ürettiği beygirlerimizden yiyor kerata XD . Birde yüksek devirlerde klimayı çalıştırmayın gibisinden bir şeyler duydum, en sağlıklısı rolanti devrinde çalıştırıp öyle devam etmekmiş ki ben öyle yapıyorum.

Feyyaz Yavuz
    FeyyazYavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34 GKA 10
    Edilen teşekkür: 218

Klima yakıttan yiyor ve hafif yüksek devirde olduğu zaman bile vites değiştirdikten sonra araba hafif gaz kesiyor. Sizde de böyle bir durum oluyor mu?

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Gaz kesiyor derken?Ben klimanın etkisini en fazla kalkışlarda hissediyorum.Gaz vermeden sadece debriyajla kalkış ütopya oluyo klima açıkken.Yüksek devirlerde ya da vites geçişlerinde bi etki farkedemedim.

Feyyaz Yavuz
    FeyyazYavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34 GKA 10
    Edilen teşekkür: 218

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz kesiyor derken?Ben klimanın etkisini en fazla kalkışlarda hissediyorum.Gaz vermeden sadece debriyajla kalkış ütopya oluyo klima açıkken.Yüksek devirlerde ya da vites geçişlerinde bi etki farkedemedim.
    Yani Vites değiştirdikten sonra gaza basıldığında araba hafif tekliyor sonra tekrar hızlanıyor. Bu da biraz insanın canını sıkıyor

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Alıntı FeyyazYavuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani Vites değiştirdikten sonra gaza basıldığında araba hafif tekliyor sonra tekrar hızlanıyor. Bu da biraz insanın canını sıkıyor
    Bahsettiğin gaz kesme tabiri oluyor ewt..Bilhassa ilk 3.cü vitese kadar ve deviri 3000 e getirmeden degiştirirsen hissediliyo..
    This is not personel, just business..

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk açtığımda devirdeki dalgalanmayı bariz hissedebiliyorum, 100-200 devir arttırıp tekrar rolanti devrine geliyo.Kapatırkende eğer frene basıyorsan pedal yumuşama yapıyor tıpkı motor çalışmıyorken frene basarsın motoru çalıştırdığında pedal yumuşama vari bi tepki verir onun gibi.Anlatmak istediğim ne akü ne yakıt direk motorumuzun ürettiği beygirlerimizden yiyor kerata XD . Birde yüksek devirlerde klimayı çalıştırmayın gibisinden bir şeyler duydum, en sağlıklısı rolanti devrinde çalıştırıp öyle devam etmekmiş ki ben öyle yapıyorum.
    Ben böyle bişey olduguna inanmıyorum..Yani nasıl istersem o şekilde calıstırırım..Sonucta digital klima da kendi kendini acıp kapıyo dereceyi sabitlemek için diye düsünüyorum..yada cok dikkat ediyorsam ayagımı gazdan çeker öyle acıp kaparım..Ama araba gider yani yolda..Kenara çekip acıp kapatmaz heralde kimse
    This is not personel, just business..

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı bvulgari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben böyle bişey olduguna inanmıyorum..Yani nasıl istersem o şekilde calıstırırım..Sonucta digital klima da kendi kendini acıp kapıyo dereceyi sabitlemek için diye düsünüyorum..yada cok dikkat ediyorsam ayagımı gazdan çeker öyle acıp kaparım..Ama araba gider yani yolda..Kenara çekip acıp kapatmaz heralde kimse

XD haha Dediğim gibi kurt düşürüyolar insanın içine,yok mu şu sanayi efsaneleri XD...Ben boşa atıp rolantide çalıştırıyorum,kenara çekip çalıştırana rastlamadım. .Gaz kesme diye tabir ettiğiniz olay hiç başıma gelmedi.

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

Kenara çekip çalıştıran biziz Yokuş çıkarken kapatmıştık sonra tekrar açmak için sağa çekmiştik

soner baykar
    özbay ticaret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

klimayı devreye sokarken mümkünse aracınız en fazla 80 km hızda olsun cünki aracın kayışı klima komprosörününde üstünden geciyor ve siz icerden klimayı devreye soktugunuzda boşa dönen kayış bir saniyenin altında aracın hızını yakalamaya calışıyor bunu 140 160 da yaptıgını düşünün parca sattıgım her kullanıcıyada sormuşumdur siz dikkat edin..

14. Bu mesajı için 2 kişi özbay ticaret'ye teşekkür etti:

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı byspayn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kenara çekip çalıştıran biziz Yokuş çıkarken kapatmıştık sonra tekrar açmak için sağa çekmiştik

Bir bilen son noktayı koysa da; sen kenara çekmekten ben boşa atmaktan kurtulsam. XD Büyük ihtimal yüksek devirlerde problem olur diye düşünüyorum ben, yoksa 3000 gibi devirlerde ( benzinli motorlar için ) 100-200 hadi de 500 gibi bir devir dalgalanması problem yaratmaz herhalde mi acaba.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı özbay ticaret Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    klimayı devreye sokarken mümkünse aracınız en fazla 80 km hızda olsun cünki aracın kayışı klima komprosörününde üstünden geciyor ve siz icerden klimayı devreye soktugunuzda boşa dönen kayış bir saniyenin altında aracın hızını yakalamaya calışıyor bunu 140 160 da yaptıgını düşünün parca sattıgım her kullanıcıyada sormuşumdur siz dikkat edin..

+1000

evet arkadaşlar çok yüksek devirlerde klimayı devreye sokmanız zararlı
    aslında klimada bir çeşit motor gibi çalışır
    Kompresör içersinde genellikle birden fazla piston bulunmaktadır ve bunlar aşağı yukarı hareket ederler. Pistonun aşağı yöne hareketinde akışkanı, gaz olarak silindir içine alınır yukarı yönlü harekette bu gaz sıkıştırılır. Bu arada tek yönlü çalışan supaplar gazın sıkıştırılması esnasında geri dönmesini engeller. Akışkan basıncının istenen düzeye gelmesi bu pistonların hareketleri ile gerçekleşir.
    burada oluşan soğuk havayı evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir
    siz çok yüksek devirlerde klimayı devreye aldığınızda ani bir hareketle ve yüksek bir ivmeyle kompresörü harekete geçirmiş oluyorsunuz ve buda hem kompresörün içindeki pistonlara subablara kasnak bilyasına bir anda aşırı yük bindirmek anlamına gelir
    tabiki durarak veya boşa atarak klimanızı çalıştırmanıza gerek yok ama
    2000-2500 devirlerde devreye sokmak en mantıklı hareket olacaktır
    konunun ana sorusuna gelince klimanız klima kasnağı vasıtası ve kayış yardımıyla ihtiyacı olduğu enerjiyi motorunuzun gücünden alır buda size hem yakıt sarfiyatı hemde güç kaybı olarak geri döner
    vites geçişlerindeki yığılma kesiklik ve tekleme gibi hissedilen şey siz ayağınızı gazdan çektiğinizde devrede olan klima grank kasnağına yük bindirir tekrar gaz verdiğiniz anda motor güç üretmeye başlar bu aradaki farktan dolayıda bu sorun meydana gelir
    klimanız açıkken boşta gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz bir anda düşer
    ancak klima kapalı konumda gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz yavaş yavaş düşer işte aradaki motora binen yük farkı yüzünden bu durum yaşanır saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

17. Bu mesajı için 5 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

BAKİ BAKİ
    2000 corsa gls 1,4 16v ov onderbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 ** 4
    Edilen teşekkür: 96

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    +1000

Kompresör içersinde genellikle birden fazla piston bulunmaktadır ve bunlar aşağı yukarı hareket ederler. Pistonun aşağı yöne hareketinde akışkanı, gaz olarak silindir içine alınır yukarı yönlü harekette bu gaz sıkıştırılır. Bu arada tek yönlü çalışan supaplar gazın sıkıştırılması esnasında geri dönmesini engeller. Akışkan basıncının istenen düzeye gelmesi bu pistonların hareketleri ile gerçekleşir.
    burada oluşan soğuk havayı evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir
    siz çok yüksek devirlerde klimayı devreye aldığınızda ani bir hareketle ve yüksek bir ivmeyle kompresörü harekete geçirmiş oluyorsunuz ve buda hem kompresörün içindeki pistonlara subablara kasnak bilyasına bir anda aşırı yük bindirmek anlamına gelir
    konunun ana sorusuna gelince klimanız klima kasnağı vasıtası ve kayış yardımıyla ihtiyacı olduğu enerjiyi motorunuzun gücünden alır buda size hem yakıt sarfiyatı hemde güç kaybı olarak geri döner
    vites geçişlerindeki yığılma kesiklik ve tekleme gibi hissedilen şey siz ayağınızı gazdan çektiğinizde devrede olan klima grank kasnağına yük bindirir tekrar gaz verdiğiniz anda motor güç üretmeye başlar bu aradaki farktan dolayıda bu sorun meydana gelir
    ancak klima kapalı konumda gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz yavaş yavaş düşer işte aradaki motora binen yük farkı yüzünden bu durum yaşanır saygılar
    öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
    "evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir" demişsiniz. bu durum aslında tamamen motora bağımlı olmadığını mı gösteriyor? ya da bu durum yeni nesil araçlarda mı böyledir yoksa daha eski araçlardada mı böyleydi. örneğin 2000-2004 kira rio-accent-focus gibi 100 bg benzinli 1,4-1,6 araçlarda da bu prensiple mi çalışır. sorma sebebim önceki aracım 1,5 rio ve klima çalıştığında araba resmen boğuluyordu. evo 1,3 mj de ise nerdeyse klima nın motora yüklendiğini bile hissedemedim. bu durum çokta hoşuma gitti. bu sebeple acaba elektrik takviyesi olabilir gibi bir ihtimal aklıma geldi.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

hayır hayır
    bütün klima çeşitlerinde soğuk hava içeriye elktrikli fan sayesinde üflenir
    güç kaybının fazla olması klimanın büyüklük veya küçüklüğüyle alakalı olabilir diye düşünüyorum

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İrfan Demirer
    kaptan_ahab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 378

Klima çalışırken soğukluk derecesinin veya fan hızının az yada çok olması yakıtı etkilermi arkadaşlar.

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    +1000

Eyw Coşkun abi , düşündüğüm gibiymiş...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler: